„De muziek moest dramatisch worden gebruikt" Hollywood John Huston wil meer dan hij kan DE Q HAVENLOODS Clint Eas houdt m films het in eigen mwm Liz Taylor favoriet Ml LOS FORM AN MAAKTE „AMADEUS" De Tsjech Milos Forman was toevallig in New York om zijn eerste Amerikaanse film te bespreken, toen de Russische troe pen Praag binnenvielen. De regisseur die toen al internationale faam had opgebouwd met films als „Liefde van een blondje", besloot aan de andere kant van de plas te blijven. Na een moei zame start volgde in 1971 „Taking off", een prachtige flower- powerkomedia die helaas geen „boxoffice" maakte. „One flew over the cuckoo's nest" schreef daarop echter filmgeschiedenis in goud op snee. Na „Hair" en „Ragtime" is Forman nu terug met de superproduktie „Amadeus", waarin Mozart zich ontpopt zoals weinigen hem kennen. Een gesprek over de film en het Amerikaanse filmen. „Het is moeilijk te overzien wat me het meest aansprak in Amadeus. Het verhaal is prach tig, zelfs al zou het niet over Mo zart en Salieri gaan. Dat het daar wel over gaat maakt het nog aantrekkelijker, want het geeft enorme mogelijkheden met muziek. Het karakter van Mo zart verraste me zeer toen ik het toneelstuk zag. Ik wist ook be slist niet meer van hem dan dat wat ze op school vertellen. Het kostte geen moeite om Peter Schaffer over te halen om het scenario te schrijven. Wat wel moeilijk ging, was hem te over tuigen van de procedure die we volgens mij moesten volgen. Hij had slechte ervaringen met an dere scenarioschrijvers vóór „Equus". Om „Equus" te be schermen deed hij het zelf maar. Ook daarover was hij tot zijn ei gen verbazing teleurgesteld. Het bleek dus dat er meer kwam kij ken bij zo'n adaptatie dan voor zichtigheid en bescherming. We gingen dus terug naar de basis van Amadeus, om vandaaruit iets nieuws te maken. Het heeft tijd gekost om hem te overtuigen dat daarbij risico's genomen moesten worden. We hebben maanden bij elkaar opgesloten gezeten. Al het researchmate- riaal dat hij verzameld had voor zijn stuk is opnieuw bekeken en daaruit hebben we onze filmvi sie gedestilleerd. muzTëk Antonio Salieri (F. Murray Abraham) met Milos Forman tij dens de opnamen van „Ama deus". DOOR TJERK LAMMERS Regisseur Ken Russel heeft weer eens problemen met de Amerikaanse filmkeuring. De keuring wil dat hij zijn nieuwe film „Crimes of Passion" niet uitbrengt, als hij er niet een aantal pikante scènes uitknipt. „Ik heb er al zoveel uit moeten halen. Nog een keer de schaar er in, en het enige dat we overhou den is twee kinderen die sinaas appelsap drinken bij hun ont bijt", brieste de ziedende Rus sel... Dennis Hopper acteert sinds lange tijd weer eens in een film. De controversele ster uit „Easy Rider" is momenteel be zig met de opnames voor „My Science Project", een rolprent ivoor Walt Disney's nieuwe ouchstone studio's. John histine" Stockwell en Barry 0 Scène uit „Amadeus" „Alle muziek die we gebruikt hebben, stond van te voren in het script. We hadden besloten om van de muziek de derde ster in de film te maken. De muziek moest dramatisch in plaats van atmosferisch gebruikt worden. Dus geen melodietjes die een scène in een bepaalde sfeer brengen. De muziek moest het verhaal voortstuwen, met de plot te maken hebben, en scènes verbinden. We schreven dus al les, van notenbalk tot noten balk, in het scenario. Voor de scène waarin Mozart een stuk uit zijn blote hoofd aan Salieri dicteert, zijn we naar dirigent Neville Marinier gegaan. Die vertelde ons hoe een componist dit zou doen. Toen zijn alle af zonderlijk orkestsecties, violen, drums, etc., opgenomen. Beide acteurs hadden een klein ont- vangertje in hun oor, zodat ze terwijl ze dialogen „componeer den" konden horen wat ze aan het doen waren. Zo konden ze praten en toch synchroon mee- neuriën, terwijl wij horen hoe de muziek ontstaat." „Het was geen enkel probleem er mensen van te overtuigen dat we onbekende acteurs moesten nemen. We hadden namelijk niks te maken met de grote stu dio's. De producent, Paul Saents, had het geld zelf bij el kaar gekregen, dus alle beslis singen werden alleen door hem en mij genomen. Hij is een van de zeldzame producenten die gelooft dat het gaat om de kwa liteit van de film en niet om de namen van de sterren als je mensen naar de bioscoop wilt halen. Ik ben helemaal niet te gen grote sterren hoor. Ik heb zelfs screentests gedaan voor bepaalde rollen met hele grote namen. Maar het zat ons beiden dwars dat je in deze film een ge zicht zou zien als Mozart, dat je kende van andere rollen. We wilden dat men onmiddellijk ge loofde dat dit Mozart was. Een opiniepeiling door het Amerikaanse onderzoeksbu reau „Louis Harris" heeft uit gewezen, dat de meeste yanks de, sinds haar ontwennings kuur (voor alcohol en medicij nen) weer zeer slanke Eliza beth Taylor, de mooiste vrouw ter wereld vinden. Op de twee de plaats eindigde Sophia Lo- Het onderzoek wees uit, dat de schoonheidsidealen nogal uiteenlopen als je de mannen van de vrouwen scheidt, en de werkenden van de werklozen. Zo vonden da dames La Liz het mooiste en gaven de heren de voorkeur aan het topmodel Christie Brinkley. Bij de wer kende vrouwen bleef Taylor nummer één, maar de werkende mannen kozen voor Sophia Lo- „Taking Off" was mijn eerste meer te werken om te kunnen Amerikaanse film, maar ik had leven dus ik werk alleen maar die ook al proberen op te zetten als ik een goed project vind. Ten in Tsjchoslowakije. Eerst heb ik tweede krijg je in Amerika dan zelf het scenario geschreven, meteen het beste materiaal aan- toen zijn er steeds meer mensen geboden dat er is. Als je dan zelf bijgekomen. Ik heb toen het be- een initiatief wilt nemen, dan sluit genomen voortaan vertrou- gaan de deuren heel snel open. wen te hébben in materiaal van Weet je, al die bureaucratie andere schrijvers. Mensen die waar je doorheen moet voordat hun Amerikaanse lëvènsêrva- iemand je een film laat maken, ring toch veel beter kunnen ver- is zo slecht nog niet. Kijk, als je werken in scenario's dan ik, om- in een land als Tsjechoslowakije dat ik die achtergrond mis. Het werkt, dan is de filmindustrie is een voedingsbodem die ge- een monopolie. Er is een studio, zaaid is in de belangrijkste pe- en als je binnenkomt met een riode van je leven en ik was toen project en ze zeggen „nee", dan in het verkeerde land. Het los- is het ook nee! Je kunt nergens laten van het schrijven was niet anders naar toe. In Amerika is erg makkelijk. In Praag heb ik dat heel anders. Iemand zegt scenario gestudeerd op de film- „nee" en jij zegt „dankjewel", school en nu regisseer ik alleen Vervolgens klop je gewoon bij nog maar. Het auteurschap de volgende studio aan. Als die moest ik dus verloren laten je weer weigeren, ga je weer gaan." naar een ander in de hoop dat die het neemt. Je kunt best je hele leven op hoop baseren om bepaalde film te maken. Ik DOOR TJERK LAMMERS Clint Eastwood is zonder twijfel de meest succesvolle filmster van de laatste vijftien jaar. De acteur, regisseur en producent heeft sinds 1971 achttien films gemaakt, waar van er niet één een commer ciële flop werd. Zelfs een te genvaller als Honky Tonk Man trok nog genoeg bezoekers om de produktiekosten ruim schoots terug te verdienen. Eastwoods vier Dirty Harry- films brachten samen meer dan 200 miljoen dollar in het laatje, en ook zijn nieuwste film Tigh trope trok in Amerika ruim tien miljoen bezoekers. Clint weet zelf ook niet precies waar hij al dat succes aan te danken heeft. „Het heeft te maken met de uit- „CUCKOO'S NEST" „Het succes van „One flew zeg je dat dat helemaal niet over the cuckoo's nest" was na- slecht is. Men kan leven van tuurlijk heerlijk. Zoiets geeft je hoop. Het is heel moeilijk om een enorme vrijheid. Allereerst Ven „nee" te leven als er geen het geld, want ik kreeg een deel hoop is." van de opbrengst. Ik hoef niet MIKE VAN DIEM over een sterke screen presen ce". Clint Eastwood verkreeg zijn eerste bekendheid door zijn rol in de tv-serie Rawhide, waarin hij acht jaar lang als Rowdy Ya tes over het scherm galoppeer de. Zijn eerste grote speeltiim- rollen werden hem geboden door de Italiaanse regisseur Ser gio Leone, die Eastwood via spaghetti-westerns als A Fist- full Of Dollars en The Good, The Bad and The Ugly in Europa al vast tot superster maakte. In zijn vaderland was het aanvan kelijk nog sukkelen geblazen met Clints filmcarrière, maar na rollen in Hang 'Em High en Coo- gan's Bluff vestigde hij ook daar definitief zijn naam. Het jaar 1971 heeft een speciale beteke nis voor Clint Eastwood. „De eerste film waarin ik de hoofdrol speelde terwijl ik ook zelf de regie voerde, was Play Misty For Me uit '71. Die thriller was een commercieel succes, maar wat mij vooral goed deed was, dat het ook artistiek een zeer geslaagd produkt was. In datzelfde jaar kwam ook Dirty Harry uit. Ik hoef daar verder weinig aan toe te voegen. Die film en de opvolgers Magnum Force, The Enforcer en Sudden Impact hebben van de figuur Dirty Harry Callahan zo onge veer de beroemdste politie-in- specteur uit de geschiedenis van het witte doek gemaakt", fluis tert Eastwood glimlachend. Hij begrijpt best waarom Dirty Har ry zo populair is: Harry is een fantasiefiguur, die de dromen over macht die ieder mens heeft, tot filmwerkelijkheid brengt. Men bewondert zijn doortastend optreden, de recht-door-zee ma nier, waarop hij zijn problemen oplost. Men heeft wel eens geop perd, dat Harry's botte geweld mensen aan zou zetten tot ge welddadig optreden. Ik geloof daar niet in. Het publiek is wel slimmer dan dat. Vergeet niet, dat het geweld in de Dirty Har- iy-films met een forse dosis hu mor gebracht wordt. Dat werkt relativerend. Maar Harry is een klassieke filmheld, groter dan het leven zelf". In zijn nieuwste film Tightro pe speelt Eastwood weer de rol van een politiedetective. Deze keer betreft het echter een man die boordevol twijfels, frustra ties en onzekerheden zit. Het gaf Clint de gelegenheid weer eens echt goed te acteren. „Ik mag graag via mijn gezichtsexpres sies laten blijken wat er aan de hand is. Ik ben daarom een groot voorstander van het beperken van de dialoog. Je bereikt vaak meer met het optrekken van een wenkbrauw, dan met het op dreunen van tien zinnen. Toch is het .niet zo, dat ik telkens be wust even met mijn linkeroog trek. Vaak weet ik niet eens dat ik dat doe en wordt zo'n bewe ging uitgevoerd als reactie op wat er op dat moment gaande is", licht Eastwood zijn acteer- techniek toe. Uitdaging Een geheel ander soort uitda ging dan zijn veeleisende rol in Tightrope waren de opnames voor zijn volgende film City Heat. Voor het eerst in vele ja ren treedt Eastwood daarin op met nog een grote ster, Burt Reynolds. Bovendien produ ceerde noch regisseerde hij deze prent. „Tightrope betekende veel en hard werk. Het idee om weer eens een film te maken, waarbij ik geen bal zou hoeven doen, behalve acteren, lacht mij wel toe. Vandaar dat ik „ja" ge zegd heb tegen City Heat", ver klaart de ster. Toch kon hij het niet laten zich nadrukkelijk met het scenario van City. Heat te bemoeien. Zozeer zelfs, dat sce narioschrijver en regisseur Bla ke Edwards briesend van woede opstapte. „Ik wilde een paar veranderingen, waarvan ik dacht dat het het karakter dat ik speel ten goede zou komen. Toen we het niet eens konden worden, heb ik nog aangeboden dan maar op te stappen. Het is uit eindelijk Edwards geweest, die er mee stopte. Zo'n duur project met twee grote namen brengt nu eenmaal veel spanningen met zich mee. De verwachtingen zijn zo hoog gespannen. Daarom zal ik me niet gauw weer in een der gelijk project storten. De film waar ik binnenkort mee aan de slag ga, staat weer geheel onder mijn supervisie. Het wordt een western. Het is hard werken, maar ik heb het in ieder geval weer geheel in eigen hand" „Wargames" Corbin doen ook mee... Morgan Fairchild heeft een boek geschreven. Het heet „Super Looks" en bevat een aantal oefeningen die de moder ne vrouw van nu jong moeten houden... Twee mannen die be weren dat ze Mr. T. geholpen hebben in het begin van zijn carrière, hebben de oersterke ster voor het gerecht gesleept. Ze wensen 4 miljoen te ontvan gen van Mr. T. omdat ze menen dat hij hen beloofd had dat ze zijn leven lang z'n managers mochten zijn... Na veel vijven en zessen (en vooral veel onnodige uitgaven) is de verfilming van de musical „A Chorus Line" eindelijk van start gegaan. Richard Attenbo- rough regisseert het spektakel, Audrey Landers en Alyson Reed acteren er in... „Baby Doll" is grootmoeder geworden. Carroll Baker, de actrice die de kleine verlijdelijk Baby Doll speelde in de gelijknamige film uit 1956 heeft een kleinkind gekregen. De moeder heet Blanche Baker en is ook al actrice van beroep. De tijd vliegt... Zo vader zo zoon: Charlie Sheen acteert in de film „Red Dawn" en gaat bin nenkort beginnen met de opna mes van „Killers". Zijn papa heet Martin („Apocalypse Now", „Kennedy")... De Amerikaanse tv-maatschappij NBC gaat een mini-serie maken over het be ruchte Wallenbergincident. Ri chard Chaimberlain gaat er de hoofdrol in spelen... Brigitte Bardot vindt het vreselijk om 50 te worden. „Dat is een halve eeuw. Welkom in de oude men sen club", zeurde BB... Robert Ludlum's bestseller „The Hol- croft Covenant" wordt verfilmd. len, maar die liet zonder opgaaf van redenen verstek gaan. De producenten eisen nu, via de rechter, een substantiële scha devergoeding van de onbe trouwbare acteur... Henry „The Fonz" Winkler heeft een video- casette geproduceerd voor kin deren. In zijn 42 minuten duren de programma „Strong Kids, Safe Kids" waarschuwde Henry tegen kindermishandeling... Pa tricia Hearst heeft haar tweede kind gekregen. Het is een meis je, en ze heet Lydia Marie... Zanger en songschrijver Steve Goodman is op 36-jarige leeftijd aan leukemie overleden. Hij schreef de klassieke popsong „City of néw Orleans", waar Ge rard Cox in de Nederlandse ver taling „Het is weer voorbij die mooie zomer" ooit een dikke hit had.... In New York is de pro- duktie begonnen van de speel film „Desperately Seeking Su- Arquette speelt er de hoofdrol in, popzangeres Ma donna vervulg een belangrijke bijrol.... Jane Fonda gaat de hoofdrol spelen in 'Agnes of God". De speelfilm wordt gere gistreerd door Norman Jewi- John Huston is Hollywood's „grand old man", een levende le gende die meer dan dertig films maakte, waarvan zeker de helft klassiekers. De 78-jarige regisseur debuteerde in 1941 met „The Maltese Falcon". Briljante films als „The Treasure Of The Sier ra Madre", „the Asphalt Jungle" en „The African Queen" lever den hem meer Oscar-nominaties op dan enige andere filmmaker ooit heeft mogen ontvangen. Jane bon tin 0 Anthony Andrews, John Huston, Jacqueline Bisset en Albert Finney op de set van Under The Vulcano. Zijn nieuwste film „Under The Vulcano" is wederom een meesterwerk, en Huston is nu al weer bezig met de opnames van „Prizzi's Honor", een komedie met Kathleen Turner, zijn eigen dochter Anjelica Huston en diens levenspartner Jack Nicol- son. Huston is dus nog steeds zeer actief, hoewel het hem wat dag rook. Ik antwoordde „zoveel mogelijk", grapt de grijze emi nentie, wiens gegroefde gelaat een zwaar leven verraadt. De man heeft altijd een flinke bor rel gelust, hoewel hij daarover zegt: „Ik ben nooit een alcoho list geweest, maar heb altijd voor m'n plezier gedronken Huston was in zijn jeugd minder makkelijk afgaat dan bokskampioen, en ging later vroeger. Als hij spreekt, wordt bijna elke zin gevolgd door een akelige hoestbui. „Iemand vroeg mij eens, hoeveel sigaren ik per 0 Albert Finney z'n leven een flinke knokpartij ook nimmer uit de weg. „Het was tijdens w.o.2 dat ik op een feestje in Hollywood ruzie kreeg met Errol Flynn", herinnert Huston zijn beroemdste gevech- t: „Hij beledigde een mij be vriende dame, waarop ik hem voor „hoerenzoon" uitmaakte. We hadden beiden een klein borreltje op, dus we nodigden elkaar maar al te graag uit om mee naar buiten te komen. Errol was ook bokser geweest, dus hij kon er wel wat van. We hebben meer dan een uur lang zwaar ge vochten. Niemand wist ervan, dus we konden ongestoord onze gang gaan tot het feestje ten ein de liep, en de eeste gasten naar buiten kwamen en ons opmerk- weren dat speelfilms het belang- ten. Het was een heerlijke knok- rijkste in mijn leven zijn. Ik heb partij. We eindigden beiden in net zoveel interesse in andere het ziekenhuis, ik met een paar kunstvormen, of in paarden, of snijwonden, Errol met twee ge- nog een groot aantal zaken. Zo'n broken ribben. Hij belde me de film als „The Barbarian And volgende dag om te vragen hoe The Geisha" met John Wayne het met me ging. Ik vertelde hem heb ik alleen maar gemaakt om dat ik erg van ons gevecht geno- dat het me in de gelegenheid ten had, en zouden we het spoe- stelde eens naar Japan te gaan. dig nog eens over kunnen doen?" Ik ben niet te beroerd om toe te geven dat ik „A Walk With Love And Death" maakte om de car rière van mijn acterende doch- Plezier Huston heeft er duidelijk ple- ter Anjelica op gang te helpen, zier in terwijl hij het verhaal, Ik heb verschillende films ge- misschien wel voor de duizend- maakt, simpelweg omdat ik er ste keer, vertelt. Het is geen veel geld mee kon verdienen, wonder dat hij „Fat City", zijn M'n sigaren worden ook niet film over een bokser, als een van gratis aan mij uitgedeeld, weet zijn beste werken beschouwt, je!" Hoewel de regisseur vele uit muntende films maakte, geeft hij ook grif toe, dat hij ook een „under the Vulcano stelletje slechte rolprenten afge- Maar ook John Huston is van leverd heeft. „Er zit niet één mening, dat „Under The Vulca- groot, alles omvattend idee ach- no" tot zijn beste films gerekend ter mijn films. Daar is het alle- moet worden. De regisseur maal veel te onbelangrijk voor. wilde Malcolm Loury's gelijkna- Ik ben geen bezeten filmmaker mige boek over de laatste 24 uur die helemaal opgaat in zijn van de Engelse ex-consul in Me- werk. Ik zou zelfs niet willen be- xico al lang geleden verfilmen, maar niemand wist het ingewik kelde verhaal tot een verfilm- baar scenario te verwerken. „Het boek leent zich erg moei lijk voor verfilming. Op een ze ker moment bestelt de hoofd persoon zijn zoveelste tequila, als hij boven de bar plotseling een afbeelding van twee wolven opmerkt. Dit inspireert hem tot een eindeloze uiteenzetting over wolven en herinneringen aan een wolvenjacht uit „Oorlog en Vrede", wat leidt tot overpein zingen over jeugd, liefde, en ook nog eens z'n moeder. Uiteinde lijk drinkt hij de tequila. Ik heb tientallen filmscenario's gezien, die alle onsuccesvol probeerden het verhaal voor de film te be werken. Het was niet zo dat het mijn grootste wens was om ooit nog eens dit boek te verfilmen, maar ik was wel blij dat het Guy Gallo uiteindelijk lukte er iets verfilmbaars van te maken. Hij bracht het aantal hoofdpersonen terug tot drie: de dronken ex- consul, zijn vrouw en zijn half broer. Guy heeft toen een paar maanden bij mij thuis in Las Caletas, Mexico, gelogeerd. Sa men hebben we er toen een goed scenario van gemaakt. De hoofdrollen in „Under The Vulcano" worden gespeeld door Anthony Andrews als de half broer, Jacqueline Bisset als de vrouw en de onwaarschijnlijk sterk acterende Albert Finney als de beschonken consul. Hus ton heeft niets dan bewondering voor Finney. „Albert had bijna geen regie nodig. We communi ceerden in een soort gebaren taal. Ik hoefde maar te knikken, en hij glimlachte als antwoord, en dat was het wel zo'n beetje. Het is duidelijk dat Albert zich erg goed kan inleven in de bele vingswereld van een dronkaard. In tegenstelling tot wat veel mensen denken is hij tijdens de opnames nooit dronken geweest. Albert drinkt als een vis, maar altijd na z'n werk. Ik beschouw Albert's spel tot het beste wat ik ooit gezien heb. Het staat op de zelfde eenzame hoogte als Gre gory Pecks Ahab in „Moby Dick". Alle lof voor Albert! John Huston werkt alweer aan zijn volgende film, maar de hoogbejaarde meester beseft zich maar al te goed, dat de tijd voor hem begint te dringen. „Ik hoop dat „Under The Vulcano" een commercieel succes wordt. Het zou tragisch zijn als Holly wood alleen nog maar succesvol zou kunnen zijn met al die schooljongenssekscomedies van tegenwoordig. Helaas zal ik niet meer de tijd hebben om alle din gen te verwezenlijken die nog in mijn grijze hoofd zitten. Niet dat ik verwacht spoedig het tij delijke met het eeuwige te ver wisselen, maar ik heb nog wel meer dan 200 jaar werk op sta pel staan!" Ook Mary Tyler Moore heeft zich op laten nemen in het Betty Ford Centrum tegen verslaving aan alcohol. Te veel drank is ex tra gevaarlijk voor de actrice, omdat zij ook aan suikerziekte lijdt....Rachel Ward („The thorn birds", „Against all odds") en haar man Bryan Brown (die ze op de set van „The thorn birds" ontmoette) hebben hun eerste kindje gekregen. Het meiske heet Rosie Claire... Sylvester Stallone gaat waarschijnlijk filmgeschiedenis maken, door voor Rocky IV" een salaris van vijftien miljoen dollar op te strijken. Een absoluut recordbe drag, zelfs voor Hollywood be grippen, waar toch al graag te veel voor te weinig talent be taald wordt. James Brown, ook wel bekend als „The Godfather of Soul", is in het huwelijk ge treden met Adrianne Modell Ro driguez. Hij is 51, zij is 34 jaar. Frederico Fellini's volgende film wordt „Ginger and Fred". De rolprent gaat over een stel letje oude dansers, maar Frede rico beweert dat de achterna men van zijn hoofdpersonen niet Rogers en Astaire zullen zijn. Zijn vrouw Giulietta Masina en Marcello Mastroianni gaan de titelrollen spelen... Sigourney Weaver trad in het huwelijk met Jim Simpson. Zij is filmster, hij doceert acteren aan de Yale uni versiteit.... De legendarische ac teur Walter Pidgeon is in zijn woonplaats Santa Monica, Cali fornia, overleden. Hij werd 87 jaar. Net als president Reagan was Pidgeon enkele jaren presi dent van de acteursvakbond SAG, een positie die tegenwoor dig door Ed Asner vervult wordt... Boks-promotor en orga nisator van The Jackson's Victo ry tournee door Amerika, Don King, gaat een klein rolletje spe len in de speelfilm „Head Offi ce". De hoofdrollen in die prent worden vervuld door Jane Sey mour en Danny De Vito.

De Havenloods | 1984 | | pagina 7