iMi Stedelijk toont werk yqn Sief Schmiermann Voor 14,75 zet ik'm mSE Kerst in 'n lijstje. Met de Kerst loopt 99P5 I schoenen Schilderijen, tekeningen en ontwerpen Veel belangstelling bij onsteking kerstverlichting DE PLANT IN DE 25.- Afscheids receptie Fakkeltocht Het naambordje Aandacht voor onder nemerschap in het middelbaar onderwijs THUIS VOORDELIG UIT ZIJN MET DE HEMA ECHT WAAR VOORJE GELD HEMA «I SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat wordt tot 7 januari een tentoonstel ling gehouden van werk van de kunstenaar Ignatius Josephus Maria Schmiermann. De expositie maakt deel uit van een reeks waarin aandacht wordt geschon ken aan de historie van Schiedam. Sjef Schmiermann werd, in 1875, te Rotterdam geboren. De kunstenaar kreeg zyn opleiding aan de Rotterdamse avond academie voor Beeldende Kunst. In het decoratie-atelier Groenwegen, waar hij I van 1896 tot 1903 werk zaam was, deed hjj erva- *Een klein deel van het werk van Sjef Schmiermann. In 1903 begon Schmier- Imann een eigen atelier. De kunstenaar was een zeer veelzijdig mens,. hetgeen ook duidelijk blijkt uit de expositie die thans in het Stedelijk Museum gehouden wordt. Men treft daar namelijk zowel schilde rijen en tekeningen als reclame-affiches, glas in lood, oorkonden, een seri serie panelen getiteld „Van korrel tot borrel" en ontwerpen van muur schilderingen aan. Tevens bevat de tentoonstelling een serie werken over het leven van de Heilige Liduina. Schmiermann, die van 1920 tot aan zijn dood (in 1950) in Schiedam woonde, kreeg veel op drachten voor stukken die ten geschenke werden I gegeven bjj jubilea en dergelijke. Velen van de I in het museum geëxpo seerde werken zijn dan ook afkomstig van parti culieren die ze voor deze gelegenheid tijdelijk af hebben willen staan. Clara Stroman, van het Stedelijk Museum: „Onze oproep om werk van Schmiermann heeft talloze reacties opgele verd, uit alle delen van het land. Mede daardoor is het ook zo'n ontzet tend gevarieerde tentoon stelling geworden". Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat is geopend: van maandag tot én met zaterdag van 10.00 tot 17.00 en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Eerste Kerst dag is het museum geslo ten. De toegang is gratis. Het kinderkoor Jong Begin zong enige kerstliedjes SCHIEDAM - Afgaande op het aantal belangstel lenden, ziet het er naar uit dat het idee de ont steking van de kerstver lichting een extra feeste lijk tintje te geven bijzon der geslaagd is geweest. Reeds vroeg in de avond stroomden de mensen naar het centrum om naar de over de Hoog straat trekkende lampion optocht te kijken. In de stoet reed tevens een arreslee mee waarin-bur gemeester Scheeres, de heer Nellen en de Kerst man zaten. Vergezeld van de harmo nie Harpe Davids arriveer de men aldus op het reeds vol toeschouwers staande pleintje aan de Koemarkt. Nadat kinderkoor Jong Begin enige kerstliederen had gezongen was het moment aangebroken dat de verlichting in de boom ontstoken werd. Het sfeervolle festijn werd, in samenwerking met de Hoogstraat win keliers, georganiseerd door de Gemeente Schie dam. standaardwerk voor toepassing geschiedenis en flora van de neeskruiden met armaconpendium Dit boek richt zich op het gebruik van de plant in alle geneeskundige stromingen. Het is zo geschre ven en gepresenteerd dat het voor de leek een nuttige vraagbaak is. Maar zelfs voor diegenen die met de uitvoering van de geneeskunde bezig zijn, artsen en verpleegkundigen, zal dit boek een naslagwerk kunnen Voeg daarbij de schitterende, heldere tekeningen van alle besproken gewassen, dan is dit boek ook een na- tuurkijkboek bij uitstek. De planten zijn in dit boek zo bij elkaar gegroepeerd, dat hun belangrijkste werking snel duidelijk wordt. B.v.: kruiden voor de spijsvertering, kruiden voor hart- en bloedvaten. Aan het eind van het boek worden nog eens van diverse kruiden botanische gegevens vermeld, alsmede lijsten met Nederlandse volksnamen, verklaring vreemde woorden, oude bekende geneesheden en auteurs èn een herhaling van het besprokene in schema met ook wetenschappelijke gegevens. Een boek waar je je rijk mee voelt. Mooie uitvoering. Gebonden in linnen, groot formaat, los omslag, 260 pagina's. Van f.69,90 voor slechts DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Rotterdam, Dordtselaan 139, Rotterdam: Westblaak 155,010- 139365 Krimpen a/d IJssel: Weteringsingel 2, 01807- 16899 Vlaardingen: Hoogstraat 122,010- 352911 *Rector Uijterwaal. SCHIEDAM - De rector van scholengemeenschap Spieringshoek, de heer J.P.J. Uijterwaal, is met pensioen gegaan. Ter gelegenheid hiervan wordt vrijdag 21 decem ber, van 20.15 tot 22.00 uur, een receptie gehou den in de aula van de aan de v.d. Brugghenlaan ge legen school. Een ieder die de rector ter afscheid de hand wil drukken is dan welkom. *Aan de fakkeltocht namen vele mensen deel. SCHIEDAM - Een groot aantal Schiedam mers heeft donderdag 13 december deelgenomen aan de door het Anti Dis criminatie en Anti Fas- cisme-comitee georgani seerde fakkeltocht. Zij protesteerden hiermee tegen, het weer toe nemende, racisme en fascisme. In de stoet, die vanaf de Opstandingskerk naar het centrum trok, liepen mensen van allerlei Schie- damse organisaties en politieke partjjen (met uitzondering van de VVD) mme. De stille, in drukwekkende, protest- tocht werd ontbonden op de Grote Markt. STADSKRONIEK- SCHIEDAM Reinier Scheeres is nu bijna een jaar burgemeester van Schiedam en je kunt niet ont kennen: hjj doet het aardig. Verleden week stapte hij zelfs in de voetsporen van een il luster voorganger, de heer Vereen die in de jaren twintig de ambsketen van Kethel en Spaland droeg. Hij onthulde een plaatsnaambord, waar door dat door Woudhoen en Groenoord ingesloten dorp officieel zijn naam terugkreeg. Een paar jaar terug is burge meester Verveen uit zijn graf opgestaan om eenzelfde han deling te verrichten, maar dat bord is al na een dag of twee door overlaten gestolen. Die burgemeester Verveen was ik. Op verzoek van de Historische Vereniging had ik my een deftig pak van rond 1920 gehesen om met een lu dieke actie - ook al een woord uit versleten tijden - te wijzen op het historisch ka rakter van het oude Kethel. Het werd een mooie dag, waarop ik door talloze Kethe- laars werd gefotografeerd en de herinnering daaraan, ver zoette veel, toen ik de zware kou, uit die actie voortko mende moest bestrijden. Het burgemeesterspak was een echt toneelkostuum. Het zag er indrukwekkend uit, maar bestond in werkelijk heid uit een laagje dun tex tiel. Slechts daarin gehuld moest ik een open historisch verantwoord automobiel een rondrit maken, terwijl gure Hollandse winden over de polder joegen. Nu heeft Scheeres mij nage daan en dat schept natuurlijk intense vreugde in het hart van een eenzaam en machte loos burger, zoals ik. Welis waar getuigt het van kenmer kend Schiedamse knijperig heid, dat de officiële borden slechts geplaatst konden wor den, omdat de jubilerende Bondsspaarbank ze betaalde, maar daar gaat het niet om. De daad is gesteld. De histo rische naam „Kethel" heeft weer officieel burgerrecht ge kregen. Schiedam heeft laten zien, dat zij het dorp als een eenheid erkent die mentaal geheel losstaat van de flat woestijnen en de rijtjeshuizen- eentonigheid eromheen. Kethel is meer dan een buur tje, zo heeft men nu ook op het Stadskantoor ingezien. Moge dat nu ook de overtui ging groeien, dat het gekoes terd moet worden. Dat is dan een prachtgelegen- heid de ontvangens van de ge meentelijke post iets over Schiedam mede te delen. On der het stadswapen of het nieuwe logo plaatse men een voudig in smaakvolle letter tjes „kemwapenvrije gemeen te". Als het telefoonnummer er toch opmoet, kan dit er ook wel bij. Duidelijk, niet te verwijderen en veelzeggend. Soms kun je een netelig pro bleem eenvoudig oplossen. HAN VAN DER HORST RIJNMOND - In december zal in het Rijnmondgebied een start worden gemaakt met de ontwikkeling van lesmateriaal over het zelfstandig onderne merschap, bestemd voor leer lingen van het voortgezet dag onderwijs (HAVO, VWO, MBO en HBO). Met dit mate riaal kunnen leerlingen in oriënterende zin kennis maken met wat het betekent om zelf ondernemer te zijn en te wor den, wat de mooie en minder mooie kanten zijn van het on dernemerschap, de problemen waar men mee te maken krijgt, Het project wordt uitgevoerd onder auspiciën van het Con tactcentrum Onderwijs-Arbeid in het Rijnmondgebied, CAO- Rijnmond. Er is al veel be staand cursusmateriaal voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen. Het project beoogt om dit materiaal om te werken tot lesmateriaal dat in het dagonderwijs bijvoorbeeld door docenten economie, be drijfskunde, maatschappijleer en ook door decanen in de leerstof kan worden geïnte greerd. Het lesmateriaal zal worden sa mengesteld in samenwerking met de Regiobaak, een doch teronderneming van het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen (VNO), die zich vooral bezighoudt met manage mentopleidingen en het Peda gogisch Centrum Beroepson derwijs Bedrijfsleven (PCBB). Achtergrond voor het project is dat het ondernemerschap de laatste jaren sterk in de belang stelling is komen te staan. Ook steeds meer jongeren denken erover om - onder andere door de slechte werkgelegenheids situatie - een eigen bedrijfje te beginnen. Op de meeste scholen echter wordt aan het ondernemer schap weinig aandacht be steed bij de beroepenoriën- tatie of beroepsvoorbereiding. Dit leidt ertoe dat jongeren soms te makkelijk denken over het „ondernemer worden" met alle gevaren van mislukking vandien. De onbekendheid met het beroepsperspectief van on dernemer leidt er aan de andere kant toe dat jeugdigen bij het denken aan toekomstige beroe pen alleen gericht zijn op het „werknemer worden". Kortom er is behoefte om ook op school al aandacht te besteden aan het zelfstandig onderne merschap. Het lesmateriaal zal in eerste instantie onder de aandacht worden gebracht van een beperkt aantal docenten en decanen, waarna zij het zullen overbrengen naar hun leerlin gen. Het definitieve lesmateri aal zal in september 1985 ge reed zijn en daarna worden verspreid onder alle scholen voor voortgezet onderwijs in het Rijnmondgebied en daar buiten. De Ministeries van Economi sche Zaken en Sociale Zaken en Werkgelegenheid hebben voor de ontwikkeling van het lesmateriaal een subsidie van ruim f. 150.000,- verleend. Surprises voor onder de kerstboom? De Hema heeft veel keuze, nü extra voordelig! Uit onze blauwe verzorgingsserie voor mannen: after- -wê- shave lotion. 7,75 NÜO,/0 Eau de toilette-spray r -yc 6,75 NÜD,/D Uit onze badserie: badschuim, bodylotion, badzeep, deodorant stick, douchegel. 2,75 per stuk. NÜ NAAR KEUZE A -Tjr 2 STUKS Heren quartz analoog horloge. Waterdicht tot 30 m. Kunststof, waterafstotende a q "7jr band. 57,50 NÜ47,/D Uit onze serie kleinlederwaren: billfold met extra voorvak; geld mapje of porte feuille. 29,75 u 25,75 «S!S5RW«? 601 """«SB •ftSSBSBSÖS 90 Hifi stereo cassettes. Chroom- dioxyde super HD. 2 banden 60 min. 77jp 8,75 NÜ /,/D 2 banden 90 min. a -jr 10,75 NÜ7,/D High grade videobanden. VHS E 180.2 bnd. of Beta L750. 2 bnd. 39,75 nü 35,75. VCC 360. 2 bnd. 57,50nü 52,50. Doos met 26 kerst- 7 -T|- boomkaarsjes.2,- NÜly/3 Doos met 30 kaarsen. 5'75 NÜ 2 DOZEN 9,75 Doos met 8 gotische kaarsen. 25 cm lang. Ca. 7 branduren per 3,25 NÜ 2 DOZEN 5,75 Aluminium wissellijsten met 21x29,7 cm 19,75 30x40 cm 28,75 40 x50 cm 37,75 Nü 5- voordeliger 48x60 cm 47,75 50x70 cm 57,50 Nü 10,- voordeliger Aanbiedingen geldig t/m maandag 24 december. Sportief en toch gekleed. Suède. Kies uit zwart of donkerblauw. Echte crèpe-zool. Dit is de kans voor meneer om er met de Kerst op z'n Paasbest bij te lopen. Prettig geprijsde, modieuze boeties die het uitstekend doen bij een geklede of een sportieve outfit. ^5 In zwart, grijs en bordo Echt leer. Chique model Diverse kleuren Chroom leer Echt leer. Lekker soepel. Zwart en grijs Schiedam Kethel Winkelcentrum Spaland 36. Schiedam Hoogstraat 2. Vlaardingen Liesveld 16. (22 Vestigingen).

De Havenloods | 1984 | | pagina 7