HAVENLOODS 1984: HET JAAR VAN DE SCHIJN f 31 slaapbanken! JO, W5 8.- editiep SCHIEDAM I G Ron Heusdens verdedigt Schiedamse damtitel Koudijzer en Swort bij SVV Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel 698 VROOM DREESM ANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM Aan de lantaarns op de Hoogstraat zijn opnieuw die metalen staketsels met gloeilampen bevestigd, zodat de middenstand zijn etalages kan laten baden in kleinsteedse schittering. De gezeten burger ziet dit alles glimlachend aan en weet dat het goed is. In al zijn bescheidenheid houdt Schiedam de status van welvaartstad goed op. Dat is ook in 1984 weer uitstekend gelukt. De Broersvest en de Koemarkt kregen zelfs een nieuw, moderner aanzien. De tramlijn, op de 31ste van 1983 hier en daar, nog door het zand lopende, is aan alle kanten met bestra ting omgeven. De kiosken op de Koemarkt zijn klaar. De patatzaak en de krantenwinkel geven het vernieuwde plein iets, wat het Stadskantoor cachet waagt te noemen. Men kan de illusie koesteren dat er iets nieuws aan het centrum is toegevoegd. Schiedam is nog steeds in opbouw. Het dreunend geluid van de heipalen wordt intussen niet gehoord, waar het nodig is. Nog steeds markeren ruines de voormalige werf Gusto. Kin deren die van de biologieleraar een herbarium moeten maken, Burgemeester Scheers, gefotografeerd na zijn installering kunnen goed in de industrie gebieden terecht, want daar herovert de natuur terrein, dat haar in de dagen der hoogcon junctuur door de mens ont nomen werd. De professionele bevorderaar van de werk gelegenheid op het Stadskan toor kan op slechts weinig successen wijzen. Heimachines doen hun werk wél, maar elders. Ook in 1984 rukte de bebouwde kom ont- stuitbaar op naar het noorden. Schiedammers die het pioniers- gebied van Woudhoek betreden, merken dat de huizenrijen steeds verder komen. Vroeger zag je op het kruispunt van de Breeweg en de Oostveenseweg in de verte een streep daken met hier en daar een rokende fabrieksschoorsteen ertussen. Dat was Schiedam. Nu kijk je gen. Terwijl de bebouwde kom van Schiedam steeds groter wordt, neemt het aantal inwoners af. Elke burger krijgt dus méér vierkante meters woonruimte ter beschikking, als hij en in dit decennium van bijstand moeders vooral zij de huur maar kan betalen. Betaalbaar Bouwactiviteiten vonden het afgelopen jaar ook plaats in het centrum zelf. Daar wordt de laatste hand gelegd aan het plan om de ruimte tussen het Broersveld en de Hoogstraat vol te bouwen met „betaal bare" woningen. De herinne ring aan de troosteloze binnen stad s vlakte begint langzaam te vervagen en zelfs oudere Schie dammers hebben moeite zich het warnet van straten en steeg jes voor te stellen, dat daar tot in de jaren zeventig lag. De gemeente heeft met karak teristieke zelfverzekerheid al die huisjes neer laten halen. Alleen De Laan en de Korte Achterweg bleven een tijdlang in stand, omdat de linkse jeugd van Schiedam de panden daar had gekraakt. De Laan was een tijdje toneel van de plaatselijke „Sien", maar ook die is uiteengespat. De krakers wonen in andere gemeentes of zijn overgegaan tot het burgelijk gezinsleven. Hun café, De Quibus op de Lange Haven, verwerd tot een donkere ruimte, waar de echte jeugd van tegenwoordig zijn avonden zwijgend en in ledig heid kwam doorbrengen. Burgemeester Scheérs-econoom van huis uit-verzon in de Wilton affaire een uitweg: Schiedam kon de in geldnood vererende werf van veertig miljoen gulden voorzien. Komt dat bedrag niet terug, dan krijgt Schiedam de grond. Minister van Ardenne: geestelij ke schade toegebracht aan de werfarbeiders en hun gezinnen. Wachtend, consumerend, geen initiatieven nemend, nauwelijks acht slaand op de culturele activiteiten die door het ent housiasme van de leiding nog steeds elke zondag op het toneeltje ondernomen werden. Dit ging de eigenaars van de Quibus tenslotte te ver. Zij lieten een nieuw interieur ont werpen, maakten de muziek stijlen wat ontoegangkelijker en gingen een nieuw publiek werven: moderne types van deze tijd, jongens en meisjes die in zichzelf geloven en over eind blijven dankzij daad kracht. Mensen, in ieder geval die de hoop op succes niet heb ben verloren en daarvoor willen werken. De zwijgers, de wachters, de zuipers en blowers zonder meer zijn niet langer welkom. Zij worden weggeschoven naar de schaduw van het stedelijk gebeuren, waarin zij zichzelf trouwens mentaal al gesteld hadden. Zij worden toegevoegd aan de vergetenen, mensen die niet voor zichzelf op kunnen komen, die er moeite mee hebben luidruchtig aandacht te vragen voor hun eigen proble men. Solidariteit Schiedam kent nog meer van zulke groepen: de van een vals zelfbewustzijn getuigende jon geren die 's avonds over de Hoogstraat struinen horen erbij, maar ook de meeste werklozen en de gescheiden vrouwen met een kleine uitke ring. Zij proberen hun dage lijkse moeilijkheden thuis op lossen en worden bijgevolg ver geten. Vroeger was een zeer beschei den bestaan een luxe, waaraan je kon ontsnappen, als je het maar even wilde. Nu er écht geen werk meer is en bezui niging op bezuiniging de laagst betaalden treft, is het ineens geen mode meer je met hen te solidariseren. De publieke aan dacht in de stad verplaatst zich naar het succes. Aan het succes kun je je ophalen. Dan kun je even de dreigende wolk verge- De Havenloods wenst zijn lezers een gelukkig nieuwjaar VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 33e JAARGANG NO. 52 ten die boven je eigen bestaan hangt. Als de zon niet schijnt, dan zijn er in ieder geval die gloeilampjes op de Hoogstraat. Maar soms steekt de werkelijk heid haar gebalde vuist door deze wrakke dansvloer. Dat is in 1984 drie keer gebeurd. Met Wilton/Fijenoord, met woedende woonwagenbewo ners en met de Opstandings- kerk. Toen ex-wethouder Reinier Scheeres officieel tot burge meester werd benoemd, erfde hij een onderdeel van het RSV-drama. De leeggezogen werf Wilton Fijenoord werd met de ondergang bedreigd. En de minister van economische zaken, Van Aardenne, deed zijn best om de ondergang van de gerenommeerde werf te bespoedigen. Daarmee kreeg Schiedam de grootste en langdurigste indus triële actie uit haar hele woedende^arbeid&rs bezetten De Opstandingskerk werd geschonden. Vernielingen en fascistische geïnspireerde leuze op de muren. In- At werf, maar werkten tege- direct had deze trieste gebeurtenis een protestoptocht tegen het fascisme en racisme als gevolg. Üjkertjjd met maximaal ver toon van discipline en inge bakken vakmanschap voort. Een populaire piratenzender - ergens op de werf of mis schien toch elders geïnstal leerd - voorzag de burgerij van het laatste actienieuws. En Reinier Scheeres, econoom van huis uit—verzon een uitweg: Schiedam kon de in geldnood verkerende werf van veertig miljoen gulden voorzien. Komt dat bedrag niet terug dan krijgt Schiedam de grond. Van Aardenne, die Wilton Fijen oord voor weinig in handen wilde spelen van de door hem hogelijk bewonderde werf- eigenaar Damen - we zullen het allemaal maar een beetje gematigd formuleren - Van Aardenne probeerde dit reddingsplan te torpederen. Daarmee bracht hij enorme geestelijke schade toe aan de werfarbeiders en hun gezinnen, die door deze tegenwerking maanden extra in onzekerheid moesten verkeren. Tenslotte ging het plan Scheeres door. Wilton Fijenoord kreeg zijn geld en loopt het onverhoopt toch mis, dan heeft Schiedam de uiterst kostbare grond aan de Maas in bezit voor een redelijk bedrag. De stad kan niet verliezen en de werkgelegenheid van vijftienhonderd mensen is voor lopig gered. Geen gek resultaat voor een gezond-zakelijke transactie. Damen bood veel minder. Gif Industrie is mooi. Werkgele genheid is mooi. De helden van deze tijd zijn piet langer milieu activisten, maar succesvolle ondernemers. Wat zij in de grond achterlaten, doet minder ter zake. Toch plukte Schie dam in 1984 opnieuw de bittere vruchten van zakendoen in vroeger tijd: er kwamen wat gifbeltjes tevoorschijn. De ge meente kruide de gevaarlijke grond keurig weg om die te deponeren in de verste uithoek van de gemeente, de slurf die langs de Schie in Rotterdam steekt. Toevallig - hoe toevallig? - is daar ook het woonwagenkamp gevestigd. De strijdbare bewoners namen het niet en brachten het vuilnis keurig törug naar de plek waar het huns inziens hoorde, het Stadskantoor. Bovendien gijzelden zij burgemeester Schiedam plukte in 1984 de bittere vruchten van zakendoen in vroegere tijden: er kwamen wat gifbeltjes tevoorschijn. Scheeres in zijn kantoor. Daar aan ontleende de burgervader landelijke publiciteit en hij liet zich door een plaatselijk dag blad met gezin als teder en zorgzaam huisvader fotografe ren. Papa thuis na het door staan van vele gevaren! Toch kost het moeite om kri tiek te hebben op de actie der woonwagenbewoners. Tenslot te kregen zij dat giftige spul bij kans voor de deur. En soms doet een stukje onbehouwen heid heel verfrissend aan. Fascisme Bij de derde affaire van het jaar gaf Reinier Scheeres niet thuis, in december 1984 vielen enkele jongeren de Opstandingskerk binnen waar zij fascistisch geïn spireerde vernielingen aanricht ten; er verschenen racistische leuzen op de muren. Alles wat met Isarael te maken had, werd kapotgemaakt. Het portret van Maarten Luther daarentegen werd gespaard. Toen de politie de jeugdige aanhangers van de Führer oppakte, gedroegen zij zich met kenmerkende lafheid. Er was helemaal geen sprake geweest van nazistische inspira tie, zo zeiden ze. Ze waren slechts dronken. Dit moest ge zien worden als een kwajon gensstreek en zfj schaamden zich diep. Het zou hooit meer voorkomen. Niettemin ging de inmiddels ge plande demonstratie tegen fas cisme en rascisme door cisme en racisme door. De meeste Schiedamse organisaties deden mee en de complete CD A-raad sfractie was met het christendemocratisch afdelings bestuur van begin tot eind aan wezig. De PvdA-raaüsleden ont braken allemaal. Alleen enkele bestuursleden van de plaatselij ke partij liepen mee. De VVD had geweigerd aan de organisatie mee te werken. Men was bij de liberalen niet zo de- monstreerderig, liet de partij weten, en zulke dingen moet je aan de politie overlaten. Een deel van de lokale machtheb bers omhelst de bekentenis van de daders met opluchting. On danks de grote precisie en ken nis van zaken waarmee sommi ge dingen in de Opstandings kerk werden vernield en andere ongemoeid te laten, willen zij meteen hartstochtelijk geloven in dat verhaaltje over die dron kenschap. Want Schiedam is van nature goed. Daar blijft al les mooi. De schijn is geen kleed van kunstlicht over een zwarte wer kelijkheid. Nee, de schijn is werkelijkheid. Schiedam is niet veranderd. Het oude stramien van de jaren vijftig en zestig is nog geldig. De gemeente gaat gewoon verder met zijn op bouwfase. En vervelende ge beurtenissen zijh incidenten, niet de bewijzen van het feit, dat er iets fundamenteels mis kan zijn met de lokale samen leving. De macht schept Orwells 1984 inderdaad, niet om het volk te begoochelen, maar om zich zelf een rad voor ogen te draai en. Schiedam, Schiedam. We heffen het glas op 1985. Alles gaat goed. Het kan alleen maar beter worden. Waarom zouden we de feeststemming bederven? HAN VAN DER HORST. WF-vrouwen protesteerden te gen de plannen die de regering had met Wilton. slaapkamers, slaapwandmeubelen enz. 80 modellen uit voorraad te leveren. Rietveld Slaapcomfort Gebouw 'de Goudseslngel" 66, Rotterdam. 010-13.38.34 Wij wensen al onze klanten een Voorspoedig en Gezond 1985 en een Gouden Toekomst •f Goudsmid-atelier GOLD RECYCLING SCHIEDAM Passage 6, Schiedam tel. 265933 zie adv, elders in dit blad. SCHIEDAM - Ook in 1985 organiseert de damclub Schie dam weer het persoonlijk kam pioenschap van Schiedam. Het toernooi start op vrijdag 25 ja nuari en eindigt op 3 mei. Er wordt iedere vrijdagavond ge speeld in gebouw De Ark aan het Hargplein in Groenoord. Deelname is mogelijk voor iedere inwoner van Schiedam. Gespeeld wordt in een hoofd klasse, eerste, tweede en even tueel ook lagere klassen. Bij voldoende belangstelling ko men er speciale poules voor de jeugd en huisdammers. Tot vrijdag 11 januari kan men zich telefonisch of schriftelijk melden bij Leo Mous, Ame landshoeve 313137 GA Vlaar- Ron Heusends. Titelverdediger is Ron Heus- Dammers, die geen lid zijn van een vereniging worden overi gens niet meteen in het diepe gegooid. Zij worden ingedeeld in een lagere klas en kunnen daarna bij gebleken sterkte naar een hogere klasse promo veren. Voor thuisdammers is het toernooi een aardige gele genheid om hun krachten eens met anderen, dan huisgenoten of vrienden, te meten. MEDEDELING Op MAANDAG 31 DECEMBER zijn onze kantoren de gehele dag GESLOTEN. Ons hoofdkantoor Pr. Hendrikkade 12-16, Rotterdam is tot 13.00 uur telefonisch be reikbaar onder nr. 010-132170. DUO's kunnen die dag tot uiterlijk 11 uur nog worden opgegeven op ons hoofdkan toor Pr. Hendrikkade 12-16, Rotterdam of telefonisch onder nr. 010-132050. DE HAVENLOODS Oud en Nieuw zonder dierenleed ROTTERDAM - Hoe kan men ervoor zorgen dat tijdens het afschieten van vuurwerk de dieren veel leed bespaard blijft? De Dieren bescherming adviseert het volgende: 1. Laat de hond alleen aangelijnd uit (op 31 decem ber vóór 22.00 uur). 2. Houdt de kat in huis. 3. Doe het huisdier een naam- kokertje of naamplaatje om. 4. Zorg dat er tijdens het vuurwerk minstens één huis genoot bij de dieren blijft. 5. Steek geen vuurwerk af in de buurt van bijvoorbeeld paarden en pony's, en vee in de wei. In hun angst kunnen zij zich verwonden of onge lukken veroorzaken. SCHIEDAM Sjaak Swart en Aad Koudijzer zullen voor het KNVB-zaatvoetbaltoernooi als gastspeler meedoen met SVV. Swart speelt Op donderdag 27 deceihber mee tegen Haarlem en Koudijzer komt op vrijdag 28 december tegen Ajax in actie. SVV speelt zijn wedstrijden in de Amsterdamse Sporthal-Zuid en de aanvang is 20 uur. Verder spelen de Schiedammers op eigen kracht tegen FC Utrecht (29 december), AZ '67 (30 de cember 21 uur) en Telstar (2 januari 19 uur). Shirtsponsor Hans Textiel heeft het team een premie van 5000 gulden in het voorditzicht gesteld bij een leuke prestatie. Haalt SVV de tweede ronde, dan wordt het bedrag verdubbeld. m Huzarenschotel Johma gegarneerde huzaren saladeschotel Lekker en direct tafelklaar. 1000 gram A89- Bad- en toiletmatten Nieuw! Anti-slip. 8 Kleuren. Badmat 43x804&^ Toiletmat 43x6212£CT Cassettebox Voor 15 musicassettes. Met rookglaslade. In smoke/ bruin en zwart/anthraciet 12#5" Molton matrashoes Ecru. 85% katoen. 2-Persoons33r50T29.95 l-Persoons-22£<T Vendor herenondergoed 100% katoen. V&D kwali teitswaarborg. Singlet of slip. Maten 5 t/m 8. Nü vanaf ££0r Afd. herenondergoed Extra openingstijd: Maandagmorgen 31 december zijn wij geopend vanaf 9.Ü0 uur. Ook geldig op de plaatselijke koopavond. Flanel laken 100% katoen. Extra lang. Met bloem-of streepjesmotief.*" 200x260cm 150x260 cm 2*3* Afd. lakens en slopen 4 Olympia Traveler portable schrijfmachine Solide metalen uitvoering. Met o.m. duidelijk lettertype, 44 toet-1 sen en korrigerende spatiebalk. Adviesprijs^97£0r Kweek/broeibakje Kunststof propagator 33x21x17 cm. Kompleet met tray en verstelbare ventilatieroostertjes JUFTtT

De Havenloods | 1984 | | pagina 1