DE O HAVENLOODS 'Vlaardingen has it: het produkt dat je verkoopt, moet handjes en voetjes hebben' 12 Lustrumfeest Streekmuziekschool Fonotheek gesloten op dinsdag _J irgemeeslar Van Lier optimistisch over toekomst gemeente Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 129.- 12.- 2S* 45.- VROOM DREESM ANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM editie p SCHIEDAM DONDERDAG 3 JANUARI 1985 34e JAARGANG NO. 1 WATERWEG NOORD - Honderden leerlingen van de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord zetten zater dag 12 januari het beste been tje voor. In het Stadsgehoor zaal-complex te Vlaardingen zal dan op grootse wqze het vijf jarig bestaan worden gev- vierd. Het programma omvat niet minder dan vijf evenementen die in de loop van de dag zul len plaatsvinden. Het lustrum feest wordt geopend met een kindershow om 10 uur, waar bij ruim twee honderd 8-jari- gen de eerste muzikale begin selen op speelse wijze zullen demonstreren. Het Harmonie-orkest zal om 14.00 uur een ensemblemid dag openen met bekende tv- melodieën, waarna een nieuw geformeerd combo zich zal presenteren, gevolgd door een gelegenheids-brassband die enkele klassiek getinte wer ken zal brengen. Na een pauze treedt het on langs opgericht Seniorenor kest voor het voetlicht. De ensemble-middag wordt afge sloten door de Big-band o.l.v. Cees Matla. Deze beide programmapunten vinden plaats in de Stadsge hoorzaal. In de Harmonie mu siceren 's morgens (vanaf 10 uur) en 's middags (vanaf 14 uur) tachtig leerlingen in kleine ensembles. Het gebeuren wordt 's avonds in de Stadsgehoorzaal afgeslo ten met een docentenorkest waaraan 's avonds ruim 25 docenten meewerken. Toegangskaarten a f.3.50 voor iedere uitvoering zijn vanaf 7 januari verkrijgbaar bij de muziekscholen, Willem Beukelszoonstraat 62 te Vlaardingen en aan de Lange Nieuwstraat 183 te Schiedam alsmede in de Koningshof, Uiverlaan 20 te Maassluis. Alle 144 medewerkers en medewerksters van WEGENER huis-aan-huisbladen bv wensen de vele honderdduizenden lezers en lezeressen van de Havenloods, het Zuiden, Holland Sil houet, het Krimpens Nieuwsblad, het Schoonhovens Nieuws blad, de Nieuwe Vlaardingse Courant, het Maassluis Nieuws blad, Centrum Zuid, Groot Charlois, Groot IJsselmonde, Groot Hoogvliet, de Noord en Waalbode, Groot Zwijndrecht, Hoek- sewaardbode, Groot Spijkenisse en de Voorne en Rozenburg- bode een heel voorspoedig 1985. slaapwandmeubelen. slaapbanken leveren. Rietveld Slaapcomfort Gebouw "de Goudseslngel 66. Rotterdam. OIO llllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllliil VLAARDINGEN - De Fono theek is vanaf 7 januari op dins dagmiddag gesloten. In plaats daarvan is deze afdeling van de gemeentebibliotheek elke woensdagmiddag open van 13.30 tot 17 uur. Deze regeling is getroffen om de openingstijden gelijk te trek ken met de bibliotheekvestigin gen die ook op dinsdag geslo ten zijn. MnÊÊUÊÊÊÊÊÊÈËÊÊËIÊÊÉÊËÈÊIMÊÈÊÊÊÊIIÊIIIÊÊÊÊÊIÊBËÊÊÊÊÈÈÈÈÈÈIÈÉÈÊÈÈÊÈÈÊÊIËIÈÈÈËIÊÈÈÈÊIÈÈÈÈÈÈËÊÊÊÈlÈÈÉÊÈIÈÈÈËËÈÉiÈÉÊÈÉiËÈÊÈÈË VLAARDINGEN - Ach teruitblikken op het voor bije jaar en vooruitkijken naar het nieuwe jaar, een traditioneel gebeuren rond de jaarwisseling. Vele pro minenten kijken ook nu weer op radio en televisie, in tijdschriften en kranten in het recente verleden en de nabije toekomst. Wat heeft het jaar 1984 ons ge bracht en wat zal het jaar 1985 ons brengen? De Ha venloods sprak in dit kader op één van de laatste werk dagen van 1984 met de eerste burger van deze ge meen te,burgemeester A.A. J.M. van Lier. De onderwerpen van ge sprek werden tevoren over eengekomen, het interview zou dus volgens een be paald patroon verlopen. Binnengekomen en geze ten in de imposante werk kamer van de gespreks partner, die uitzicht biedt op de Markt en de Grote Kerk, lijkt de eerste teleur stelling meteen al daar: „U zult van mij niet op alle vragen een antwoord kun nen krijgen", zo laat Van Lier weten, „voor sommi ge antwoorden zult u bij de politiek moeten zijn". Achteraf blijkt de schade te zijn meegevallen. In februari 1984 trad een nieuw college van burgemeester en wethouders aan, bestaande uit Partij van de Arbeid en Volkspartij voor Vrede en De mocratie. Een coalitie van so ciaal-democraten en liberalen, zonder christen-demócraten. Een unieke situatie voor Vlaar dingen „Zoals andere zaken heeft de politiek ook geen eeuwigheids waarde, dat blijkt. In Neder land doen zich voortdurend verschuivingen voor. Kleine partijen worden groot en grote partijen worden klein. Het is een golfbeweging, afhankelijk van de economische situatie, van de uitstraling van bepaalde voormannen van een partij of van het feit of een partij in de oppositie heeft gezeten. In Vlaardingen werken we met meerderheidscolleges. Gekeken wordt of een bepaald aantal ze tels een meerderheid aangeeft. Heeft een partij geen absolute meerderheid dan zal tussen ver schillende partijen samenge werkt moeten worden. Zij ma ken onderling afspraken en die afspraken leggen zij vast in éen beleidsprogramma. Toen in ok tober 1983 de coalitie van „Wanneer de regering zegt 'daar hebben we geen boodschap aan' en de Tweede Kamer zich vervolgens daarbij aansluit, dan is het feest uit". PvdA en CDA brak, volgden onderhandelingen waaruit een accoord voortvloeide tussen PvdA en WD. Niet langer het CDA in een college". „Ik geloof niet zo dat de ont kerkelijking van de plaatselijke bevolking hierbij een rol speelt. Dat is moeilijk te bepalen, je kunt het geloof naar binnen en naar buiten belijden. Er zijn verschillen in het godsdienstig beleven. Een andere kwestie is: wat is het verband tussen ge loof en politiek? Die koppe ling acht ik in mindere mate aanwezig". „In wat vopr opzicht de Vlaar dingse burger het verschil merkt tussen een college van sociaal-democraten en christen democraten en een college van sociaal-democraten en liberalen weet ik niet. Eat moet aan de burgers zelf worden gevraagd of moeten worden opgezocht in de verschillende beleidspro gramma's. De bijstellingen die ten opzich te van het vorige beleidspro gramma zijn gepleegd, zijn bij stellingen in de richting van de WD' Bij de raadsverkiezingen van 1982 was het Verkeers Cir culatie Plan inzet van de stem buswedstrijd. De verschuivin gen die als gevolg daarvan op traden liepen niet parallel met de landelijke ontwikkeling. De VVD boekte winst', CDA en PvdA verlies". Beperkingen „Bovendien moet de periode februari-december 1984 be schouwd worden als een tijd van inwerken voor het college. Het is nog te vroeg om te con stateren wat de verschillen tus sen het vorige en het zittende college zijn en hoe de burger dat merkt. Een beleidspro gramma heeft een bepaald doel voor ogen, maar de coalitie partner krijgen te maken met beperkingen, de beperkingen van de dagelijkse praktijk. Zij zijn in vele opzichten afhanke lijk van de rijksoverheid. Ook al heb je bijvoorbeeld voor woningbouw de financiële ruimte dan ben je toch afhan kelijk van de contigentëring, de hoeveelheid huizen die je als gemeente mag bouwen. Het realiseren van zo'n doel kan je niet alleen bepalen. Elke partij in een coalitie heeft last daar van. Een ander punt zijn de be zuinigingen die van overheids wege worden doorgevoerd. Zij worden voor een belangrijk deel afgewenteld naar de lagere overheden". In het afgelopen najaar presen teerde het college de begroting voor het komende dienstjaar. Met een zekere trots kwam het. met een sluitende begroting en stelde het vast dat in 1985 de gemeentelijke tarieven niet ver hoogd zouden worden. lnmid- Burgemeester Van Lier. dels zijn de aardgastarieven voor kleinverbruikers gestegen, de burgers gaan meer betalen voor de Centrale Antenne In richting en de aanslagen voor de Onroerend Goed Belasting zijn aanmerkelijk verhoogd? „Wat betreft de verhoging van de gastarieven, daartegen heeft de VEGIN zich verweerd. Ech ter, wanneer de regering zegt „daar hebben we geen bood schap aan" en de Tweede Ka mer zich vervolgens daarbij aansluit, dan is het feest uit. Als gemeente wordt je ver plicht de verhoging uit te voe ren. Dat de burgers meer moeten gaan betalen voor de CAI is een gevolg van het feit dat de BUMA afgedwongen heeft dat de gemeenten auteursrechten moeten afdragen. Overigens waren de eisen oorspronkelijk hoger. Ook hier heeft de ge meente weer te maken met het rijk: doen of stopzetten? De kwestie van de OGB is een „oude" geschiedenis. De me thodiek van berekening en waardering voor deze belasting is in het verleden bepaald door de gemeenteraad. Voor de OGB is dan een bepaalde basis aanwezig. De discussie daarover wordt buiten de begroting ge voerd, we hebben in november in de raad daarover niet gedis cussieerd. Wel in de commis sies. De verhoging vloeit voort uit de periodieke herwaarde ring, het tarief is niet verhoogd in het kader van de begroting. Inkomsten De OGB is een door het rijk aan de gemeente toegestane belastingheffing. Op de manier kan de gemeente een stukje eigen inkomstenbeleid voeren en eigen inkomsten vergaren. Van de honderd procent aan binnenkomende gelden voor een gemeente is 90 tot 95 pro cent afkomstig van het rijk en 5 tot 10 procent zijn eigen in komsten. Die gehele honderd procent wordt ook weer uitge geven, zij het dat ook een zeke re reserve bestaat. Indien de ge meente geen OGB zou heffen, betekent dat in de praktijk dat zij minder kan uitgeven, dus minder onderhoud aan straten en huizen kan uitvoeren, min der diensten kan verlenen. Gelukkig hebben wij in Vlaar dingen geen gedwongen ontsla gen tot op heden gekend, wel hebben we moeten minderen wat personeelsplaatsen betreft. Er komt een moment dat we het aantal taken moeten gaan verminderen. Dat betekent niet altijd privatisering, maar ge woon minder dienstverlening. Maak je die afwegingen niet, dan zal de gemeente de tarie ven moeten verhogen. Maar daar heeft het college niet voor gekozen, zoals gebleken is. Het kan echter niet oneindig door gaan. Voor het jaar 1986 zal nog voor ongeveer vier miljoen gulden bezuinigd moeten wor den. Afgezien van het verwijt van de zijde van de grootste oppositie partij in de raad dat de VVD zich voor het karretje van de PvdA zou laten spannen, ken den de Algemene Beschouwin gen in november jongstleden „Het verwijt van „het karretje" dat is de rol van de oppositie. Zij gaat er altijd van uit dat de regerende partijen het niet helemaal goed doen. Gelukkig bestond in de raad een zekere eensgezindheid over de sluiten de begroting." Gemeentepolitiek „De gemeentepolitiek staat wat betreft niveau het dichtste bij de burgerij. De raad is het hoofd van het stadsbestuur en het college van burgemeester en wethouders heeft te doen wat die raad zegt, sommige za ken uitgezonderd overigens. Dat is een belangrijk verschil met de Tweede Kamer en ka binet. Die kennen ieder een eigen verantwoordelijkheid. Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik een voorstander ben van een af spiegelingscollege. Toen ik nog in Den Haag zat, zei ik dat al. Nu in Vlaardingen nog. Hier hebben we drie grote par- tjjei), PvdA, CDA en WD. Als de raad zo gekozen wordt, dan ben ik geen tegenstander van een samenwerking in één coali tie. Wanneer echter dat resul- tMtTÊet bereikt wordt, zul je op programmapunten een „deal" moeten maken. Daarom ben ik blij als een begroting wordt aangenomen. Als oppo sitie moet je kritisch blijven en als meerderheid moet je blijven kijken naar het geheel. Anders ga je een deel van de bevolking uitsluitenGelukkig kennen we zoiets in Vlaardingen niet. Het „polariseren" heeft hier geen grote omvang, bij belangrijke „issues" zijn er maar weinig punten waar de wegen tussen de partijen ver uiteengaan". Genoeg teruggekeken naar 1984 nu. Het wordt tijd voor een blik in de nabije toekomst, het jaar 1985. In november van het afgelopen jaar heeft de raad een aantal moties aangenomen, die de strekking hadden dat de minima niet verder mogen worden aangetast. In hoeverre krijgt dat zijn uitvoering, met andere woorden komt er een speciaal beleid voor de minima „De kans dat de gemeente een „Het is nog te vroeg om te constateren wat de ver schillen tussen het vorige en het zittende college zijn mogelijk. en hoe de burger dat merkt". apart beleid voor de minima kan voeren is miniem. Alleen de gemeentelijke tarieven heb ben we deels in de hand. Een inkomensbeleid is niet te voe ren. Wanneer je als gemeente al het geld zou hebben en je wilt bijvoorbeeld de bijstand verho gen, dan wordt dat verboden door het rijk. Wat je wel kunt doen, is als Vereniging van Ne derlandse Gemeenten Kamer en regering op de huid zitten en zeggen „weten jullie wel waar jullie mee bezig zijn?" Gemeenteraden nemen moties aan waarin de bestuurders ge vraagd worden te gaan praten in Den Haag. Toezicht „Ook wanneer het college zegt, de verhoging van de aargasta- rieven voor de kleinverbruikers betalen we uit de aanwezige reserves, loopt het stuk. Al ver zint het nog zo'n slimme truc. Ten eerste omdat de provincie het financieel toezicht op de gemeenten heeft en eist dat er een proportionele reserve be staat. In Vlaardingen behoort deze eigenlijk groter te zijn-, maar wjj vinden het genoeg zo. Ten tweede gaat het niet omdat je als je besluit zoiets te doen en het wil zin hebben het geld daarvoor moet komen uit of uit andere dingen. In Den Haag bijvoorbeeld ver hogen ze de OGB en verlagen ze de energieprijzen. Het plan zal door het rijk geweigerd worden. Afgezien daarvan, voor kleinverbruikers betekent het weinig. Vele kleintjes ma ken één grote, dat is waar, maar voor het individu bete kent het een lastenverlichting van drie of vier gulden in de maand". Een andere zaak. Partijen als PSP, CPN en PvdA hebben het college gevraagd om de ont wikkeling van een antidiscri- minatie-beleid, liefst zo snel I Zie verder pagina 3 Handweel tafelkleed Mooi streepdessin in warme berbertinten. 135x165 cm J52^0- Ideale bureau/leeslamp Door transformator sterk energie besparend. Twee lichtstandervSS? Pevelux vouwdeur H212xBr90cm. Eenvoudig op maat in te korten. In mahonie, teak, eiken en wit J57#Or Peuter tuinbroek Maten 74 t/m 92 1 Peuter blousje Maten 74 t/m 8 Huishoudtrap Supersmal inklapbaar. Twee grote anti-slip-treden. TüV-gekeurd-357- fd. babykonfekjie Leuke metalen wand- kapstok Breedte 80 cm. 5 Haken. In wit, zwart of grijsS&&5 1-Persoons 90x200-1897- le Klas polyethermatras 2-Persoons 140x200.2997- Afd. matrassen en dekens VENDOMATIC Wascombi natie Met RVS trommel en kuip. 2800 Toe ren centrifugegang. H85xB70xD55 cm 10997- Ook geldig op de plaatselijke koopavond.

De Havenloods | 1985 | | pagina 1