■JattaJiuwjiiu Overheid onderschat het alcoholprobleem nko 79» DE Q HAVENLOODS 3?5 ÜAlCfl ski teaM mm m Alledaagse drinken is niet zonder risico's Viering van bevrijdingsfeest Open dag r'mode om^ 9 maanden mooi te zijn Lezing Theosofie Verkoopdag bibliotheek M-JM Damesmaillots... Heerlijk warm en mo dieus. Damesmaillots in een uitstekende kwali teit acryl/polyester. Met een perfekte pasvorm. In tientallen kleuren. Ma ten 36/38 t/m 44/46 en de grote maten 46/48, 48/54. Van 16.95 14,95 en 12,^5 voor UNIEKE OPRUIMING! Wij kochten in Duitsland uit failliete boedel een enorme partij, kollektie skikleding, ski s en idKnl ^Kne.ssi TENSON AAT°^f koflach 100 Dames-, heren- SKIJACKS 249.- 199.- 169.- 50 SKITRUIEN 129.- 49^1 200 SKIPULLI'S 24.- j 129.- 50 paar SNEEUW KETTINGEN Erlau, alle banden 200 SKI-IMPERIALS afsluitbaar, rn 6 paar ski's NU Q9.- Uitgave van WEGENER huis-aan- huisbladen B V Prins Hendrikkade 12 16, postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam, tel. 010-132170 en 135085. Directie: J.P. Eillebrecht/P. Bakker/ WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een to tale oplaag van ruim een miljoen Exemplaren. Hiertoe behoort DE HAVENLOODS (woensdag en donderdag) huis- ADVERTENTIES: Hoogstraat 122. Vlaardingen. Postadres: postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam, tel. 010- 346711. DUO'S (RUBR. ADVERTENTIES) 010-132050. VERKOOPLEIDER: N.Ch. de Poorter RAYONLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-353883). REGIONAAL CONTACTMAN: G.H. Adams (tel privé 01891-3230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIE DAM: Hans Ivo (tel. privé 010- 650272); MAASSLUIS: Peter van Kwawegen (tel. privé 01883-16065): VLAARDINGEN: Jos Sparla (tel. pri- REDACTIE: zie adres advertenties. CHEF-RED.: (plv.) J.Deijbel REDACTEUREN: A. Beyen en M. Ames. CORRESPONDENTEN Schiedam: R. Maarleveld (010-268442) en N.Ver- Maat (010-377652). Maassluis: M. Doddema (01899-11858). Sport- correspondent G. Verver (01899- 17787). ADMINISTRATIE: Prins Hendrik kade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-132170. 10.00 uur. Donde krant (advertentie! dinsdag 17.00 uur. Bijna iedere Nederlander (92 procent van de totale bevol king) drinkt wel eens alcohol. Dit percentage heeft in de af gelopen 25 jaar nauwelijks een wijziging ondergaan. Uit onderzoeken blijkt dat de stij ging van de alcoholconsump tie in ons land dan ook ver oorzaakt wordt doordat men méér is gaan drinken. Het gebruik van alcohol is thans niet meer gebonden aan feestdagen of speciale gelegen heden. Overal en altijd kan tegenwoordig gedronken wor den, een dag zonder borreltje Het alledaagse drinken is niet zonder risico's. Afhankelijk van de hoeveelheid die men drinkt kunnen lichamelijke klachten ontstaan. Het aantal mensen dat in problemen komt door alcoholgebruik zonder verslaafd te zijn is veel groter dan het aantal alcohol verslaafden. Zo hebben huis artsen in 1976 een schatting gemaakt van het aantal patiën ten dat zoveel alcohol drinkt dat men daardoor lichamelij ke en/of geestelijke stoornis sen krijgt. Zij kwamen daar bij op 500.000 mannen en 140.000 vrouwen. Van de aantallen verslaafden zijn diverse schattingen ge maakt. Eén van de hoogste schattingen komt uit op 300.000 alcoholisten (1978). Alcoholverslaving ontstaat in de meeste gevallen zeer gelei delijk. In het begin heeft al cohol (al of niet bewust) een bepaalde betekenis of functie voor de betrokkene: alcohol verlicht spanningen, geeft een plezierig en enigszins bevrij dend gevoel. De hoeveelheid die men drinkt neemt langzaam toe. Deze si tuatie kan jaren doorgaan, totdat de persoon in kwestie veranderingen bij zich zelf merkt. Afspraken die onder invloed zijn gemaakt of ge beurtenissen die men heeft meegemaakt, worden plotse ling vergeten (black-outs). Ook ontstaan in vele gevallen moeilijkheden op het werk, worden financiële verplichtin gen niet nagekomen, nemen de lichamelijke klachten in hevigheid toe en zijn ruzies meer regel dan uitzondering. Op de lange duur wordt het gezinsleven ernstig verstoord, relaties breken af etc. Deze kenmerken ontstaan soms in zo'n lange periode dat de veranderingen dikwijls niet worden opgemerkt. Een grote belemmering hierbij vormt de drinker zelf. Hard nekkige ontkennen en het schuiven van de schuld pp an deren zijn de twee grootste troeven. Zelfs voor ervaren hulpverle ners is het soms onvoorstel baar hoe lang en heftig men zijn eigen drankproblemen blijft ontkennen. Zonder een volledige erkenning van on macht om met drank om te gaan, is elke hulp vrij nutte loos. Eén januari is het tijdstip bij uitstek om goede voor nemens ten uitvoer te bren gen. Immers, velen beslui ten dan bijvoorbeeld een dieet te gaan volgen, te stoppen met roken etc. De 39-jarige Wim uit Vlaardin gen zou dit lijstje willen aanvullen: „Stop met drin ken" is zijn devies. „Het alcoholgebruik neemt hand over hand toe. Drank wordt gerelateerd aan ge zellig heid dus ziet nie mand het gevaar ervan in. Het probleem is ehcter dat honderdduizenden in Ne derland het zo gezellig vin den dat ze meer dan 1 bor rel drinken en uiteindelijk in een roes in slaap vallen. Het aantal „verborgen" al coholisten is volgens mij nog nooit zo hoog geweest. En 98 procent van de alco holisten bijft verslaafd aan drank Het relaas van deze ex-aWS!# list is niet vrolijk. „Ik vertel het niet voor m'n lol, tenslot te geef ik mezelf helemaal bloot. Maar met mijn verhaal wil ik waarschuwen voor de ge- vólgen van het bruik van alco hol". Wim benaderde derhalve de Havenloods èn Sonja Barend bij wie hij medio januari te gast zal zijn. „Het lijkt alsof ik m'n hele leven lang gedronken heb, de spanningen van de dag af gereageerd heb met het drin ken van een pilsje. Ik heb als maatschappelijk werker bij de Sociale Dienst gewerkt en om de ellende aan het einde van de dag te kunnen vergeten doken we 's avonds het café in. Maar echt zuipen ben ik pas op m'n 32-ste gaan doen". Vicieuze cirkel Zijn nieuwe baan als maatschap pelijk begeleider van werklozen die niet in een „gewoon" be drijf gehandhaafd Iconden wor den, dreef Wim tot wanhoop. „Om die mensen aan het werk te houden moest ik ze aan de meest absurde karweitjes zet ten zoals gras wieden in een bos! Dat heb ik een half jaar volgehouden. Ik werd werkloos en solliciteerde een keer oi honderd zonder succes. Daar stond ik dan met een map vol diploma's. Je voelt je dan wel zo'n ontzettend nietsnut, je zou je gezin alles willen geven, maar je hebt de mogelijkheden niet, geen geld. Op een gegeven moment groeide de problemen me boven het hoofd en zocht ik in de drank vergetelheid. Je geraakt echter in een vicieuze cirkel: om de ellende te kun nen vergeten, grijp je naar alco hol, maar daarmee krijg je al leen maar meer problemen". „Het gebruik van alcohol was één van de redenen van mijn scheiding overigens. Reden te meer om te drinken: ik voelde me eenzaam, uitgestoten, miste m'n vrouw en kinderen en bo vendien werden mijn inkom sten lager. Mijn beweegredenen om te drinken waren simpel. Als ik slaap vergeet ik mijn pro blemen en wanneer ik drink, slaap ik, dus Iedere keer probeerde ik weer te stoppen met drinken, maar er zijn allerlei dingen die aan je problemen herinneren. Zönder dat je het Zelf beseft is de bor rel de baas, heb je het niet meer in de hand". Alcoholisme verandert je per soonlijkheid. Ten eerste ver loeder je, niets is immers meer van belang. Het hele maatschap pelijk gebeuren interesseerde mij geen bal. Ik ging me heel anders opstellen tegenover de buitenwereld. Werd achterdoch tig, argwanend, sloqt de gordij nen opdat de buren niet zou den zien dat ik dronk. Ook ging ik steeds bij andere zaken bier halen. Ze mochten eens denken dat ik alcoholist was. Een alcoholist beseft niet dat hij verslaafd is, ziek is. Wanneer je gedronken hebt denk je dat niemand dat aan je kan zien. Maar iedereen heeft het in de gaten. Het is zo klaar als een klontje, alleen zelf sluit je je ogen ervoor". In de tussentijd heb ik twee jaar bij m'n moeder op kamers gewoond. Een periode waarin ik niet dronk. Ik had toen geen behoefte aan drank, kon het haar ook niet aandoen me te bedrinken. Totdag ik een huis kreeg toegewezen. Het liedje begon van vooraf aan, ik ver viel in het oude patroon". Hersenbeschadiging „En toen werk ik met m'n neus op de feiten gedrukt. Dit jaar ben ik in twee klinie ken behandeld en daar ben ik vreselijk geschrokken van de gevolgen die alcohol-gebruik kan hebben: hersenbeschade- ging, slecht zien, desoriëntatie. Ik heb toen eens goed over dacht waar ik mee bezig was. Wilde ik voor m'n vijftigste dood of wilde ik gelukkig wor den, nog iets nuttigs verrich ten? Ik besefte dat ik puur egoïs tisch bezig was mezelf constant te verdoven met drank. De be roepskrachten in de klinieken sloegen me notabene om de oren met theorieën die ik zelf altijd in m'n werk had toege past. Terwijl ik thuis de boeken in m'n kast had staan waarin dergelijke problemen aan de or de komen, zat ik diep in de put en wist niet hoe daar uit te ko men. Bijna geen enkele alcoholist kan die vicieuze cirkel doorbreken. Maar iemand die zich zö in de hand kan houden en radicaal kan breken met z'n verleden, met z'n vrienden en zich nieu we doelen stelt in het leven, komt er bovenop. Ik heb die streep onder m'n verleden ge zet en tracht nu stap voor stap een nieuw gevoel van geluk te bereiken. Een opgestoken vingertje van iemand die zegt: „Foei Wim, je mag wel f.25,- van me lenen, maar je moet beloven er geen drank voor te kopen", helpt niet. Je mofet zelf gemotiveerd zijn. Ik ben nu weer toe gaan spitsen op de maatschappij en zodoende los gerukt uit mijn nihilisme. Probeer aan het he den opnieuw kleur te geven". Preventie „Maar 98 procent van het aan tal alcoholisten komt er niet bovenop. Het is een kwalijke zaak dat het beleid van de rege ring wel aandacht schenkt aan drugsverslaafden, maar het ge bruik van alcohol niet aan de kaak stelt'. Hoeveel verkeerson gevallen worden er jaarlijks niet veroorzaakt door een dronken automobilist? Of k(jk maar naar de sterrecla mes: er worden geen sigaretten en shag aangeprezen omdat het schadelijk is voor de volksge zondheid, dat heeft het mini sterie zelfs op de verpakking la ten zetten. Bij een eenvoudige nuts of mars verschijnt al een tandenborstel in de hoek van het beeld, waardoor benadrukt wordt dat het produkt slecht voor je tanden, gezondheid zou kunnen zijn.. Veertig procent van de reclames bestaat uit spots waarin drank wordt aan geprezen: Patty Brard die het zo gezellig heeft met haarvrien- linnen in Amerika. De overheid zou het alcohol probleem, dat door iedereen wordt onderschat, moeten gaan aanpakken vooral op het ge bied van voorlichting en pre ventie is een taak voor de over heid weggelegd. Maar ja, die zelfde overheid is ook gebaat bij alcoholgebruik. Per jaar komt immers ongeveer 1,5 mil jard gulden in de schatkist te recht uit de alcoholaccijnzen! Een andere kwalijke zaak is dat men alcoholisten niet ziet als patiënten. De benadering van een alcoholist is verkeerd, veel al is het „oh, die zuiplap is weer bezig", maar men beseft niet dat die man ziek is. en méér mensen dan je denkt kun nen niet zonder hun dagelijkse borrel. In alle millieus kun je alcoholisten tegenkomen. Ga maar eens bij je zelf te rade: drink je ook niet regelmatig en kun je het een week zonder r Eén ding zonder borrel is voor menigeen niet meer voor te stellen. Een zeer voordelig WERKWEEK-TARIEF WEEKENDTARIEF voor personenauto's va f 70.- inci 400 km verlaagd tarief PERSONENBUSSEN auto-en truck verhuur I VLAARDINGEN - De stich ting Nationale Gedenkdagen Vlaardingen wil in de periode van 5 tot en met 8 mei a.s. fes tiviteiten organiseren ter gele genheid van de bevrijding van de stad in '45. Hiervoor roept de stichting iedereen op ideeën aan te dragen voor onderdelen van het programma. Wanneer alles volgens plan ver loopt zal op zondag 5 mei het bervijdingsvuur uit Wageningen door estafettelopers naar Vlaardingen gebracht worden, terwijl 's middags op de rivier een vlootschouw wordt gehou den. Het hoogtepunt van die dag is het Bevrijdingsconcert in de Grote Kerk waarbij ie be vrijding van Vlaardingen door een tweetal sprekers zal wor den herdacht. Op de avonden van 6 t/m 8 mei zullen verschillende festivitei ten plaatsvinden met o.a. een groot bal en vuurwerk. Wie ideeën heeft of een deel van het programma wil verzor gen, kan contact opnemen met mevrouw Visser, Abel Tasman laan 396 tel. 357211. De Havenloods, onderdeel van Wegener Huis-aan-Huisbladen BV vraagt voor haar westelijke edities (Schiedam, Vlaardingen) een correspondent Zijn/haar taak bestaat uit het schrijven van reportages en interviews met betrekking tot het lokale gebeuren. Voor deze interessante functie is een goed inzicht in maatschappelijke ontwikkelingen van groot belang. Journalistieke en/of redaktionele ervaring is een ver eiste. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk in verbinding stellen met De Havenloods, Postbus 220, 3130 AE Vlaardingen. Desgewenst kunnen telefonische inlichtingen worden verstrekt onder nummer 010-352911. é*iVé,U Opvouwbare damesparaplu. Prima paraplu van 100% polyamide. Met houten knop. Handig opvouw baar met hoesje en draaglusje. in vele kleu ren en dessins,. van voor VLAARDINGEN - Het dertig jarig bestaan van het Kolpabad zal niet ongemerkt voorbij gaan. Ter gelegenheid hiervan zal op zaterdag 5 januari een open dag worden gehouden waarbij iedereen van 10 tot 16 uur welkom is. Bezoekers van het bad betalen ditmaal de toegangsprijs van 1955 namelijk f.0,55. In het bad kan men achtereenvolgens terecht voor ontbijtzwemmen, familiezwemmen, recreatief zwemmen, discozwemmen en (van 18.45 tot 19.45 uur) vrij- zwemmen. Tevens worden allerlei demon straties gegeven o.a. van de Vlaardingse Reddings Brigade en zullen enkele waterpolowed- strijden plaatsvinden. Het publiek wordt verder tij dens deze open dag in de gele genheid gesteld de machineka mer te bezoeken. i fiamminghi rudolf werthen viool michala petri legley, vivaldi, jacob, tsjaikowski kaarten f 25.- Das-65 f 17.50/cjp f 10.- Het Nederlands Kamerorkest Vervolg voorpagina Het college antwoord de in het voorjaar te komen met een nota. Is een dergelijk beleid niet op kortere termijn noodzakelijk? „Het is een terrein waarover zowel mevrouw Hoogendijk als ik gaan. We hebben een actuali sering van de minderhedenota voor komend jaar aangekon digd. De aandacht hiervoor is aanwezig. Voorlopig heb ik mij bereid gesteld als centraal punt waar klachten kunnen binnenkomen, als noodoplos sing. Ik geloof dat het over de gehele lijn in Vlaardingen wel meevalt, hetgeen niet betekent dat er niet gediscrimineerd wordt. Ik ben er nooit achter gekomen wanneer iemand leuzen op een muur kalkt of dat nu voortkomt uit racisme of uit een gebrek aan fantasie. Als je kijkt naar wie het doet, als dat zou kunnen wisten we gelijk wie het was, nee, ik geloof dat het meer ernstig kwajongenswerk is dan echt racisme. Al is het op zich erg dat door een opschrift iemand in zijn ziel getroffen wordt". Wat te denken van de actie het Nationaal Jeugd Front kort geleden in het centrum? „We hebben meteen met de Officier van Justitie gebeld en gevraagd geven de teksten op de pamfletten aanleiding tot vervolging. Deze waren echter zo opgesteld, waarschijnlijk met adviezen, dat zij niet tot een veroordeling van de schrijvers en verspreiders zouden kunnen leiden. En dan kunnen we niet zomaar optreden, we leven ge lukkig niet in een dictatuur maar in een democratie". „In de tweede plaats, heeft het zin om iets te ondernemen ter wijl je weet dat je niets kunt doen. De politie zou hen bij voorbeeld hinderlijk kunnen volgen. Moeten we niet doen, want dit is alleen maar reclame voor deze lui. Wanneer er een rel zou ontstaan en de open bare orde wordt verstoord krijgen zij de aandacht. Ik denk dat niets vervelender is als je juist wordt doodgezwegen. Promotie Enige tijd geleden is de Stich ting Promotie Vlaardingen op gericht. Daarnaast wordt ook nog van gemeentezijde een werkgroep ingesteld, waarvan u de voorzitter bent, die ook de promotie van de Stad Vlaardin gen ter hand gaat nemen. Wan neer kunnen we de resultaten daarvan verwachten? „In 1985 zullen we de plannen ontvouwen. De beide groepen denken op vele punten gelijk en hebben hetze'fde doel. Alleen in de uitwerking van be paalde ideeën bestaan onder ling verschillen. Ik vind dat je goed moet bekijken wat er wer kelijk te realiseren is, ook in juridisch opzicht. We zijn bij voorbeeld gebonden aan het Bestemmingsplan". „In de gemeentelijke organisa tie moeten mensen komen te zitten van binnen en buiten het apparaat van de gemeente. We moeten alle organisaties erbij betrekken, dus het OVO, de Kamer van Koophandel, de In dustriële Kring en het Nut. We zullen daden moeten stellen en niet alleen slogans opstellen in de zin van „Vlaardingen has it", hetgeen overigens wel waar is. Vlaardingen heeft veel te bie den, een groot winkelcentrum in vergelijking met omliggende gemeenten, recreatiegebieden als Broekpolder en Lickebaert, veel groen in de stad. Vlaardin gen is best te verkopen, we hebben een goede infrastruc tuur. En schitterende plekken, als ik op de brug sta en ik kijk uit over de haven dan is dat een machtig mooi gezicht. Dat doet me wat, zo ook de Markt met de Grote Kerk. Het is echter niet mogelijk om alles te heb ben, je blijft altijd gaten hou den". „Het is niet waar dat bedrijven alleen maar geïnteresseerd zijn in koop van grond, al gaat hun voorkeur misschien wel daar naar uit. In Vlaardingen heb ben we nooit gezegd dat dat niet bespreekbaar is. De poli tiek moet echter niet beginnen met zoiets uit handen te geven. Indien het een breekpunt zou zijn, moet de politiek de knoop doorhakken. Persoonlijk vind ik dat koop mogelijk moet zijn als het werkelijk niet anders kan. Je moet het bedrijfsleven nooit een blanco cheque ge ven". „Op welke termijn de promotie resultaten oplevert is niet te zeggen. Het produkt dat we te verkopen hebben moet goed zijn, het moet handjes en voet jes hebben. Ik heb zelf in het verleden in het bedrijfsleven ge zeten en geleerd datje elke dag hard moet werken om je be drijf in stand te houden. In het bedrijfsleven geldt „frappez toujours". Je moet de mensen laten zien dat je iets goeds te verkopen heb en de markt in de gaten houden. De gemeen ten hebben in het verleden te weinig aandacht besteed hier aan. Nu proberen ze allemaal hun stad te verkopen in het kader van promotie en dus be staat er concurrentie. Vlaar dingen heeft echter heel wat te bieden, ook al is het niet op alle punten optimaal. Ik ben wat de promotie betreft opti mistisch". POSITIE KLEDING ^Monique Dorpsstraat 63 Passage 232 Zoetermeer Waddinxveeu 079 164084 01828 15427 Meent 37a Rotterdam WATERWEG NOORD - On der titel „Het menselijk be wustzijn" houdt het Theoso fisch Genootschap op maandag 7 januari een lezing in gebouw het Trefcentrum, Westersingel 18 te Rotterdam. Dit is de vierde voordracht uit een serie van acht die in het te ken staan van de Esoterische Wijsbegeerte, die inzicht wil ge ven in de structuur van de mens en het heelal. Het menselijk denken en han delen vertoont zowel voorbeel den van onzelfzuchtige en te genstrijdige gevoelens waaraan een mens onderhevig kan zijn? Waar laat een mens zich door leiden en wat zijn de conse quenties van bepaalde keuzes? Tijdens de lezing zullen derge lijke vragen behandeld worden. Esoterische Wijsbegeerte geeft over deze vragen een duidelijke verklaring waarbij de betekenis en vooral het gebruik van het denkvermogen een centrale rol vervult. Na de voordracht is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Toegang is vrij. Aanvang 20 VLAARDINGEN - In de bi bliotheek aan de Fransenstraat 6 wordt op dinsdag 8 januari een verkoopdag gehouden van boeken. Belangstellenden zijn welkom van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Er zullen voorname lijk jeugdboeken verkocht wor den. Sterk bouclé tapijt Een tapijt dat wel tegen een stootje kan. Bouclé in moderne gemêleerde kleuren. Van 50/50% po- lypropuleen/polyamide. In grijs of beige. 400 cm breed Alléén dit weekend voor p.mtr, J"

De Havenloods | 1985 | | pagina 2