I m „Van kwaad bewust": Uniek boek over misdaadpreventie ■fes»aajss De paus als stripfiguur 35.- DE Q HAVENLOODS Een kwart eeuw Veronica: van piraat tot VOO Itéchan^ Fotowijzers Nieuw boek van Robert Cormier De Rode Race i'H'l'Hil'H'lI'rM'HilKH-freitl Een op de drie Nederlanders wordt jaarlijks het slachtoffer van criminaliteit. Ver krachtingen, zakkenrollerij, oplichting, diefstal, vernielingen en moord en doodslag; het lijkt orde van de dag. Een miljoen misdrijven wordt jaarlijks geregistreerd en in werkelijkheid zijn dat er nog veel méér, maar die komen niet boven water omdat de slachtoffers geen aangifte doen. Moeten die cijfers echt zo alarmerend hoog zijn of kunnen we misschien zélf een handje helpen de criminaliteit te bestrijden? Zonder allemaal met pistool of mes op zak te lopen, zonder burgerwachten en zon der cursussen karate en zelfver dediging? „Ja", zeggen de schrij vers van het boek „Van kwaad bewust", „wie tevoren nadenkt over wat hem of haar zou kun nen overkomen en zich daarop voorbereidt, kan daarmee in veel gevallen voorkomen het slachtoffer te worden van crimi nelen". Natuurlijk: niet allé misdrijven kunnen we vermij den. Tegen keiharde criminelen blijkt geen kruit gewassen. Maar de kleine criminaliteit - en daarvan liggen de cijfers het meest hoog - kunnen we wél voor een groot deel de kop in drukken. UNIEK Het boek „Van kwaad be wust" is volgens de schrijvers uniek in Nederland omdat er nog niet eerder een dergelijk volledig werk verscheen over misdaadbestrijding. De makers zijn Fred Soeteman (37) en Bob Birza (50), beiden justitiever- slaggever bij respectievelijk De Telegraaf en Kluwer Dagbladen. Dag in, dag uit hebben zij te ma ken met cirminelen en hun slachtoffers en meer dan eens stelden zij zichzelf de vraag: „Hoe is het mogelijk dat het slachtoffer daarin is getrapt?" Twee zielen, één gedachte. Fred en Bob besloten een boek te schrijven over misdaadbestrij ding. Gesprekken met psychia ters, politiemensen, een crimi noloog en veel onderzoek lever den een enorme hoeveelheid do cumentatie op, die op een populaire manier door de au teurs werd omgetoverd in mak kelijk leesbare stof, geschikt voor jong en oud. „Dit boek biedt allesbehalve gezellige lec tuur, maar niemand hoeft daar door de angst om het hart te slaan. Sommigen zullen gecon fronteerd worden met onaange naamheden waarbij ze niet eer der hadden stil gestaan. Maar beter nu, gezeten in een leun stoel, dan later elders, onvoor bereid", aldus de schrijvers. ANGST „Bang ooit slachtoffer te wor den van een misdrijf? Uitste kend. Angst is net als pijn uiterst nuttig als beschermende factór, zolang ze binnen de per ken blijft en niet ontaardt in re deloze paniek. Die angst moet een voedingsbodem zijn voor het inzicht dat iedereen zichzelf op een effectieve wijze kan be schermen, zonder schichtig en verkrampt door het leven te gaan", aldus de schrijvers. Zij leren ons in het boek met die angst om te gaan, zonder moei- lijk-doenerij, en onszelf voor te bereiden op het „kwaad dat op de loer ligt". Steeds vaker lezen we erover in de krant: kinderen en vrou wen die het slachtoffer worden van verkrachters. „Vrouwen moeten zich realiseren dat de gelegenheid mede de dader maakt, zonder overigens te be weren dat „de vrouw het er zelf naar gemaakt heeft". Maar iedere vrouw heeft haar kansen om geen slachtoffer te worden redelijk in de hand als ze wéét waarmee ze rekening moet hou den en waarop ze letten moet. Ze moet bijvoorbeeld weten welke signalen kunnen wijzen op toenadering die onaange naam kan uitpakken. En ze moet weten hoe ze zo'n kerel kan aanpakken", aldus het boek. Het hoofdstuk „Verkrachting" is er maar één van de zeventien, maar wel erg belangrijk omdat vooral over preventiemaatrege len tegen verkrachting zo weinig geschreven is. „Indruk maken, overrompelen, intimideren. Dót is het gedrag waarmee de ver- krachter-in-spé uw reacties provoceert. U moet dus weten dat het nodig kan zijn uzelf zo onaantrekkelijk mogelijk te ma ken. En dat kan heel ver gaan", vertellen de auteurs. Zoals ook bij de andere vormen van crimi naliteit geven zij bij dit onder werp een hele „waslijst" van mogelijkheden die men heeft de verkrachter af te schrikken. Eén Fred Soeteman en Bob Birza. voorbeeld daarvan: Speel de idioot. Brabbel als een geestelijk onvolwaardige, doe of u doof stom bent (als hij u niet eerder heeft horen praten), maak van uw kapsel een ragebol, graai langs uw gezicht en lichaam, krab heftig onder uw oksels, ruk uw pruik af een vertrap hem, vertrek uw gezicht in een duide lijke tic, kakel, barst gierend in lachen uit, smijt uw kunstgebit op de grond en dans er op, word hysterisch en woedend, krijs (niet gillen), kokhals, kwijl en rochel, doe het in uw broek. Niet alles tegelijk, dat spreekt van zelf. Kies nu twee of drie acts, prent ze u in, oefen ermee, al is het maar in gedachten", aldus een citaat uit het boek. LAKS nemen tegen misdadigers en die zelden of nooit eerder genoemd worden. Daarnaast worden ech ter ook veel „ideeën" aan de hand gedaan die we eigenlijk al lemaal wel weten. Geen voor deursleutel onder de vuilnisbak, niet liften met sommige mensen, geen geld laten wapperen in overvolle treinen en de deuren sluiten als we van huis gaan. „Open deuren", geeft Fred Soe teman toe, „maar ondanks dat blijkt het merendeel van de mensen toch nog steeds gewoon laks te zijn, met alle nare gevol gen van dien. In dit boek worden daarom naast de onbekende ook de bekende preventiemogelijk heden opgesomd en dat alles bij elkaar kan de goede verstaander een redelijke garantie geven dat men er niet „intrapt" zoals zove le anderen dat wel doen". „Er is werk aan de winkel. Geen repressie zonder preven tie", besluiten de schrijvers. „Vijfentwintig procent van de misdrijven wordt opgelost. Mis daad loont dus. De burger moet zichzelf steeds meer gaan be schermen. Dus ga de criminali teit met logica te lijf. Bestrijd haar door individueel het werk veld der criminelen te beperken door eigen geld en goed afdoen de af te schermen en door bui tenshuis het gezonde verstand te gebruiken. De maatschappij verdient inderdaad de huidige mate van misdadigheid zolang de meesten van ons hun beveili ging niet serieus nemen of het heil van boven (de staat) ver wachten", aldus Fred en Bob. Politie en Justitie moeten bezui nigen, dus zullen we ook zélf de handen uit de mouwen moeten steken en dat dat óók mogelijk is zonder de veelbesproken „Ei genrichting" blijkt uit „Van kwaad bewust". Lederen schoudertassen voor een klein prijsje... Diverse modieuze modellen; met beugel, rits of overslag klepje. In zwart, grijs, rood of marine. van .aanren: voor Praktische kookboekjes met eenvoudige recepten In de serie lekkerboeken, de laaggeprijsde kookboeken reeks van de Culinaire Boeke rij van Zomer Keuning, zijn twee eenvoudige, prakti sche kookboekjes verschenen: „Recepten voor twee" en „Diepvries". Beide boekjes zijn geschreven door Cecile Thijssen. In „Recepten voor twee" staan gerechten, die vaak wat aan de Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Veronica ver zocht uitgeverij Batteljee Terpstra Peter de Vries, verslagge ver bij de Telegraaf, het levensverhaal van de nu in Hilversum gevestigde omroep op papier te zetten. Het resultaat boek „Veronica, 25 jaar toonaangevend' Het boek begint in 1959, om precies te zijn op 15 oktober, in een rokerig, bedompt zaal tje in Grandhotel Krasnapols- ky aan de Dam in Amsterdam. Daar werden door radiohan delaren de eerste plannen ge- Peter de Vries niet voorbij ge gaan aan de zwarte dagen van de piratenzender en worden ook de minder goede zaken belicht. Voor zowel mensen, die de piratentijd hebben meegemaakt, als degenen, die voornamelijk lichte muziek .moest gaan uitzenden en gefi nancierd zou gaan worden via reclameboodschappen. Wat volgde was een spannende pi ratentijd, Waarin het pop station, gesteund door de aan hang. verbeten vocht om er kenning. Al in het prille begin had de piratenzender te kam pen met tegenwind en ook in de loop der jaren heeft Vero nica heel wat moeilijkheden moeten overwinnen. Uiteinde lijk is de zender toch ten on der gegaan, maar werd weer in leven geroepen onder de naam VOO en is, weer niet zonder slag of stoot, deel uit gaan maken van het Hilver- sumse omroepwereldje. Hoewel de kaft van „Vero nica, 25 jaar toonaagevend" nogal reclame-achtig en pro- Veronica aandoet en ook uit de inhoud een pro-Veronica ondertoontje is te proeven, is boek een schat aan informatie over de geschiedenis, aange vuld met feiten en cijfers. Geen saaie opsommingen. Pe ter- de Vries heeft het verhaal met vlotte pen beschreven. Aan het einde van het boek zegt Peter de Vries in verband met de toekomst van het Hil- versumse bestel, (Satelliet-te levisie, abonnee-tv) dat: „hoe dan ook, één ding is nu zeker: de VOO zal er bij zijn. Op één of andere manier. Maar in ieder geval toonaangevend. Want dat is ze al .25 jaar..." En dat is iets wat niemand kan ontkennen. Hoe men ook over Veronica mag denken. Ze heb ben een omwenteling veroor zaakt in het Hilversumse we reldje. „Veronica, 25 jaar toonaan gevend" Peter de Vries Uitgave Batteljee Terp stra WIN BIJ TER MEULEN EEN KADOCHEQUE T.W.V. 500,-... Koopt u bij ter Meuten een 8x4 deodorant dan maakt u kans op een prijs van 500,- 250,- of 25,-. Het 8x4 wedstrijdformulier ligt voor u klaar als u zo'n heerlijke 8x4 deodorant koopt. 8x4 deodorant houdt u de hele dag fris en is er in 4 heerlijke geuren in spray, roller of stick Doe mee aan de grote 8x4 wedstrijd en maak kans op 500,-. charme per stuk van 3^95 Focus is de „foto"-uitgever van het concern Elsevier/NDU. Al heel wat boeken over film en fotografie hebben daar één of meer drukken beleefd. Een heel aardige serie informatieve boekjes is de reeks die onder de titel Fotowijzer verschijnt. In klare taal wordt verteld hoe de fo- to-apparatuur beter kan worden gebruikt. Recentelijk verschenen in deze reeks een viertal boekjes met als onderwerpen „Fotografe ren in het landschap", „De vrouw voor de camera", „Fotograferen op reis" en „Mensen voor de camera". „Fotowijzers", Uitgave: Focus; prijs: 16,50 per deel. In de Sjaloom-reeks „Ro mans voor jongeren" is on langs het derde deel versche nen: „De rode race" van Ro bert Cormier. Bekend van de ze schrijver is vooral het jeugdboek „Chocoladeoorlog", dat in 1983 een Vlag en Wim pel vermelding kreeg. Plaats van handeling in „De rode race" is een kliniek, die Het Complex wordt genoemd. In de ze kliniek wonen jeugdige, ten dode opgeschreven patiënten, die hun lichaam aan de weten schap hebben afgestaan. Artsen experimenteren hier met nieuwe geneesmiddelen, waardoor le vens soms tijdelijk worden ge rekt. Onder de patiënten be vindt zich ook de 16-jarige Bar ney. Hoe hij in deze kliniek te recht is gekomen, is hem niet duidelijk. Hij maakt een gezon de indruk en toch is hij ook een proefkonijn. Barney krijgt me dicijnen toegediend, die zijn ge heugen tijdelijk uitschakelen. Een rode namaak MG, die op het autokerkhof naast de kliniek ligt, vormt de aanleiding tot een reeks van verwikkelingen, waarin Barney stukje bij beetje de waarheid over zichzelf en zijn verleden ontdekt. Hoewel „De rode race" realis tisch aandoet is het verhaal fic tief. Een kliniek als Het Com plex bestaat in werkelijkheid niet. De schrijver heeft zich in dit boek wel gehouden aan de bestaande regels en voorschrif ten, die gelden in de experimen tele geneeskunst. „De rode race", Robert Cormier. Uitgave Sjaloom, prijs ƒ19,90. Robert Cormier Het bezoek van paus Johannes Paulus II, dit jaar in mei, heeft in ons land heel wat stemmen los gemaakt. Moet hij nu wel ko men of kan hij beter wegblijven? Feit is, dat het bezoek van de paus een flinke duit zal gaan kosten. De tekenaar Patrick van van de paus aangegrepen om Weerdenburg heeft het bezoek hem en andere mensen, zoals bisschop Gijsen, eens te kijk te Auto-alarm 'Clarion'. Een doeltreffende alarminstallatie om in-, braak te voorkomen. Werkt via de auto claxon. Het alarm wordt via een cijferkode in- en uitgeschakeld. Met mon tagevoorschrift. van-837- voor CLARION Gemakkelijk te monteren zetten. Patrick van Weerden burg laat de Heilige Vader als stripfiguur een aantal avon tuurtjes beleven tijdens zijn be zoek aan ons land. In zijn de buut „paus Johannes Paulus II op avontuur in Nederland" blijkt de paus een uitstekende conditie te hebben, wordt hij ontvoerd en moeten ex-commis saris Gerard Toorenaar en Tele- graaf-verslaggever Peter R. de Vries er aan te pas te komen om hem te bevrijden en brengt hij op de motor een bezoek aan de Efteling. Maar voordat hij weer met Vatican airlines terugkeert naar Rome draagt hij nog een open-luchtmis op in het Kra- lingse Bos en vereert hij het ko ninklijk paar met een bezoek. De paus blijkt een klein rak kertje te zijn in dit stripboek. Het blijft echter een speels, lief mannetje. Heel anders is mon seigneur Gijs geportretteerd, de enige die niet voluit bij naam wordt genoemd. Gijs is een nog al slijmerig ventje. Over het al gemeen is het een aardig, lief stripboekje, wat oppervlakkig, dat heel wat harder had kunnen zijn als de tekenaar er dieper op was ingegaan. Volgens uitgeve rij Batteljee Terpstra is het stripboek een absolute „must" voor iedereen die bij wil blijven. Misschien dat katholieken niet kunnen lachen om dit stripboek. Van Weerdenburg laat de paus in ieder geval wel hartelijk la chen om zijn avontuurtjes in ons land. „Paus Johannes Paulus II op avontuur in Nederland" Patrick van Weerdenburg. Uitgave Batteljee Terpstra, prijs 9,90. „feestelijke" kant zijn. „Juist omdat men wel geneigd is eens goed uit te halen voor meer per- maar het al gauw wat al te gemakkelijk neemt als het voor twee personen is", zegt Cecile Thijssen in het woord vooraf. De gerechten in dit boekje zijn niet moeilijk te maken en gaan meestal uit van verse produkten. Pakjes, zakjes en potjes komen er dus zo min mogelijk aan te pas. Handig is de indeling per maand. Zo weet men direct welke produkten er die maand volop op de markt zijn. Aardig aan dit boekje is ook, dat er elke maand behalve gerechten met groenten, een vlees-, kip- of eiergerecht, een visgerecht en een eenpansmaal- tijd- worden gegeven en een voor een nagerecht. Gemakkelijk ook het lijstje voorin „Recep ten voor twee", waarin wordt aangegeven hoeveel men per persoon moet kopen. Het ontdooien en opwar- duurt dan immers langer dan de bereidingstijd. In „Diep vries" staan alleen gerechten, die of een lange bereidingstijd hebben of veel voorbereiding vragen. Voorin het boek vertelt Cecile Thijssen over de diep- vriesregels en -technieken en geeft ze een aantal tips. Dit boekje is uiteraard in eerste in stantie bedoeld voor, mensen met een diepvries of mensen die er zich een willen aanschaffen. Wie echter geen diepvries heeft, kan toch de vermelde gerechten klaarmaken. „Recepten voor twee"; „Diepvries", Cecile Thijssen; Uitgave Zomer Keuning, prijs per deel 9,90. Luxe buggy/ wandelwagen. Tientallen guldens voor deel! Degelijke buggy met juiste duwhoogte, zwenkwieltjes en een dubbele voetrem. In ver schillende standen ver stelbaar dus ook in de slaapstand. Speciaal ge maakt voor uw gemak en dat van uw baby. In diverse kleuren. Van-4887 "deling"abv

De Havenloods | 1985 | | pagina 15