DE 0 HAVENLOODS i Stimulering economie en forse woningbouw 135.- 7?» 82 Nieuwe woningen in Schiedam-Oost Is0 25.- SCHIEDAM Drugsdrama van Keuls in het Passage Theater anken Bewonersverenigingen doen weer mee Amnesty over martelen Harmonie ABKin De Vier Molens OPRUIMING ■H®COSMOS o Ontwerp streekplan Rijnmond: Wie wint een home computer Artikelenreeks over Schiedam gebundeld tot boekwerk Concert in Stedelijk Complex aan de Stationsetraat Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 1225 VROOM DREESM ANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I editie p DONDERDAG 10 JANUARI 1985 34e JAARGANG NO. 2 Heddy Suis en L.uc Springduel in De SCHIEDAM - Het Mechels Miniatuur speelt zondagmid dag 13 januari „De Moeder van David S." in het Passage theater. Aanvang 15.00 uur. In het stuk van Yvonne Keuls wordt een gezin gevolgd met een aan drugs verslaafde zoon. De moeder heeft nog nooit iets met drugs te maken ge had en het duurt lange tijd voor ze doorheeft wat er aan de hand is. Het gezin raakt ondertussen volkomen ontredderd. De moeder weigert haar zoon los van David S. te laten. slaapkamers, slaapwandmeubelen enz uit voorraad leveren. Rietveld Slaapcomfort Gebouw de Goudsesingel" 66, Rotterdam. 010-13.38.34 SCHIEDAM - De drie bewo nersverenigingen in Schiedam Oost, West en Zuid hebben be sloten weer mee te doen aan de respectievelijke projectorgani saties. De uitspraken inzake het insti tuut projectorganisaties van wethouder Tilborg hebben de bewonersverenigingen voldoen de vertrouwen gegeven voor de toekomst. Wij hopen, zo schrij ven de bewonersverenigingen aan het college van burgemees ter en wethouders dat gezamen lijk een oplossing kan worden gevonden voor de inhoudelijke en organisatorische knelpunten. SCHIEDAM In de campagne „Martelen is mensenwerk" heeft Amnesty International aandacht gegeven aan vrouwen die het slachtoffer zijn van het politieke systeem in hun land. Een vertegenwoordigster van Amnesty zal hier op dinsdag 15 januari over praten in vrouwen ontmoetingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62. Aanvang 20.00 uur. SCHIEDAM - Dienstencen trum De Vier Molens krijgt zondag 13 januari de Harmonie O.B.K. op bezoek. Vanaf 13.30 uur speelt de har monie en de entree is gratis. In kamer twee van het diensten centrum is een ruilbeurs van munten en postzegels. Dinsdag 15 januari draait in de grote zaal de film Eeuwige Wals met muziek van Johann Strauss. Aanvang 14.00 uur, toegang twee gulden. Het dienstencen trum is te vinden aan de Nieu we Damlaan 766. Alle 1984 collectie met 40% KORTING. /JnW Toch onze normale Qja 5 jaar garantie en gratis geplaatst. Ongekend grote keuze. X TAPIJT GORDIJNEN 12.61.80 COOLSINGEL 60 t/o Bijenkorf RIJNMOND - De komen de tien jaar moeten er 97.000 nieuwe woningen worden gebouwd in het Rijnmondgebied. Schie dam, Vlaardingen en Rot terdam zullen daarvan een groot gedeelte op hun grondgebied krijgen. Dit blijkt uit de herziening van het streekplan Rijnmond. Hierin wordt de ontwikke ling van het gebied tot en met 1994 geschetst. Naast verbetering van het woon- en leefklimaat geeft het Openbaar Lichaam Rijn mond in het plan de stimu lering van de regionale eco nomie een belangrijke plaats. De geplande woningbouw is be doeld voor nieuwe inwoners van het Rijnmondgebied (in de komende tien jaar geschat op circa 30.000), ter vervanging van gesloopte woningen en compensatie voor woonruimte die bij stadsvernieuwing verlo ren gaat. De drie genoemde ge meentes zullen daarvoor een forse inspanning moeten leve ren zo blijkt uit de cijfers van het plan. Zo moet Rotterdam voor het eind van dit decen nium ruim 37.000 woningen bouwen en in de vijf jaar daar na nog eens 19.500. Vliegveld Een groot gedeelte van de Rot terdamse woningen staat nog altijd gepland voor het terrein van luchthaven Zestienhoven. Daar moet volgens het streek plan een nieuwe woonwijk van 25.000 woningen verrijzen. Sluiting van het vliegveld, door Rijnmond altijd gewenst, is dan noodzakelijk. Rijnmond houdt echter de mogelijkheid open dat het vliegveld toch blijft be staan. In dat geval zou bij Ba- rendrecht een grote nieuwe wijk kunnen worden gebouwd. Het openbaar lichaam verwacht duidelijkheid hierover pas in het eind van de jaren '80. Schiedam miet in Spaland tot 1990 4000 woningen bouwen en Vlaardingen in die periode 3240. De Vlaardingse Broek polder is de daarvoor aange wezen plek. Omdat daar echter in het verleden chemisch afval is gestort, zullen bodemonder zoeken eerst moeten uitwijzen of woningbouw in de Broek polder verantwoord is. In de jaren na 1990 moeten er in Schiedam 2400 en in Vlaar dingen 2150 nieuwe huizen bij komen. Strand Inzake verkeer en vervoer geeft Rijnmond prioriteit aan het openbaar vervoer. Zo wordt ge streefd naar doortrekking van de spoorlijn in Hoek van Hol land naar het strand en wordt rekening gehouden met een af takking van tramlijn 1 naar Vlaardingen-Noord. Verder wordt verwacht dat de aanleg van de Willemsspoortunnel te Rotterdam mogelijkheden voor regionale spoorwegverbindin gen zal kunnen bieden. Over het wegennet schrijft Rijnmond voorstander te zijn van het intensiever gebruiken van bestaande verbindingen voordat aan nieuwe wegen moet worden gedacht. Toch wordt wel rekening gehouden met de mogelijke aanleg van nieuwe wegtracé's. Daarbij worden genoemd de A4-Noord (beter bekend als rijksweg 19). de A4-Zuid (aansluitend op de Beneluxtunnel) en het door trekken van de A20 (Rotter dam-Maassluis) naar Hoek van Holland. Ook wordt in het streekplan de mogelijkheid van aanleg van een tweede tunnel onder de Waterweg open ge houden. Op het economisch gebied valt op dat Rijnmond in het streek plan ruimte reserveert voor uit breiding van de Maasvlakte in westelijke richting. Daarmee moet ruimte worden gecreëerd voor grote bedrijven. Rijnmond acht dit noodzakelijk om ëe in ternationale concurrentieposi tie van de Rotterdamse haven veilig te stellen. Overigens zal op de Maasvlakte een terrein van ongeveer 100 ha. moeten worden gereser veerd voor de berging en ver werking van chemisch en ander afval. Daarmee moet worden voorkomen dat het afval van de industrie 'uitwaaiert' over het Rijnmondgebied. Voor de ber ging van baggerspecie is in een grootschalige locatie voor de kust voorzien, het slufterdam- project. Voorts wil Rijnmond Diverse soorten merkbaddoeken. Prachtige baddoeken van bekende merken nu met vele guldens voor deel. Zware walk kwali teit in streep- of ruitdes- sin. Tevens fraaie kombi- natiesets met uni bad doeken voor deze lage prijzen. van 17r95 en 1^50" voor 8,95 10,95 en *In het Streekplan wordt gepleit voor het op afstand houden van milieu-belastende industrie van be staande woongebieden. in het bestaande haven- en in dustriegebied komen tot een efficiënter ruimtegebruik. Kantoren Voor wat betreft de niet direct aan de haven gebonden indu strie en handel worden in het streekplan nieuwe ontwikke lingsmogelijkheden aangekon digd. Nieuwe bedrijfsterreinen zijn geprojecteerd in onder meer Vlaardingen West, Baren- drecht en Ridderkerk. Vesti gingen van kantoren wordt met name gedacht in het centrum van Rotterdam. Daar buiten moeten kantoren zoveel mogelijk worden geconcen treerd in Vlaardingen/Schie- dam, Zuidplein en Hoogvliet/ Spijkenisse. Uiteraard blijft ook de zorg voor het milieu een prioriteit voor Rjjnmond. Er wordt voor gezorgd dat milieu-belastende industrie op voldoende afstand blijft van bestaande woonge bieden. Nieuwe woongebieden zullen niet te dicht bij hinder veroorzakende bedrijven wor den gebouwd. Daartoe is het zoneringssysteem opgezet, waarbij woningbouw niet bin nen zekere grenzen kan wor den gepleegd. Voorts wil Rijnmond het te kort aan ruimte voor openlucht recreatie verkleinen. Als be langrijke projecten hierin wor- In de komende maanden be- :|:j staat de mogelijkheid mee te jij: doen aan de inspraak over het nieuwe ontwerp-streekplan. •jij Individueel kan schriftelijk op S het plan worden gereageerd jij: voor 1 april 1985. Ook be- S staat de mogelijkheid deel te •jij nemen aan een inspraakwerk- S groep. Hiervoor kunnen be den onder andere genoemd de voltooiing van het recreatiege bied Bernisse en de reconstruc tie van Midden-Delfland. Ook binnen stedelijke gebieden moet er meer plaats worden ge maakt voor recreatie. Ver groting van de mogelijkheden tot verblijfsrecreatie en het versterken van de functie als badplaats van Hoek van Hol land zijn onderdelen van het beleid waarmee Rijnmond ook voor toeristen meer aantrekke lijk moet worden. langst ellenden zich aanmel- ;j|. den bij openbaar lichaam Rijn- -jj mond, telefoon 010-111320, j;j toestel 158. Een speciale in- jij spraakbrochure is vanaf 17 januari verkrijgbaar bij biblio- gj theken, afdelingen voorlich- g ting van Rijnmondgemeentes j;j: en bij het openbaar lichaam, jij Vasteland 96/204, Rotterdam g De Havenloods/ Commodore- prijsvraag ROTTERDAM - „Wat kan je do?o met een home-comp'lter?" Deze vraag stelden wij onze lezers in decem ber. Het meest origine le antwoord wint de complete Commodore C 16 home-computer. Honderden inzendin gen zjjn er inmiddels bij De Havenloods bin nengekomen. In ver band met het grote aantal leuke suggesties moeten we de uitslag nog een week uitstel len. SCHIEDAM - Wethouder Post hoorn zal op vrijdag 25 janua ri aan mevrouw L. van der Poest Clement Leenheer het eerste exemplaar overhandigen van de herdruk in boekvorm van een reeks artikelen over historische onderwerpen die haar inmiddels overleden echt genoot, in de jaren 1948- 1949 publiceerde in het Schie- damse Parool. In de periode 1938-1954 was heer A. van der Poest Clement archivaris van de gemeente Schiedam. Onder het kopje „Uit het ver leden van Schiedam", ver scheen destijds een reeks arti kelen in het Parool die door de lezers bijzonder gewaardeerd werden. „En dat was geen won der", aldus de huidige Schie- damse gemeente-archivaris G. van der Feijst in zijn voorwoord van het boek. „De stukken waren geschreven met vlotte pen en grote kennis van zaken en behandelden interessante onderwerpen op het gebied van handel, politiek, onderwijs, cul tuur en wat al niet meer". Tot de herdruk werd besloten omdat de tijd heeft geleerd dat het om artikelen van blij vende waarde gaat. Inventarisatie De schrijver, de heer Clement, werd in 1911 te Poortugaal geboren, bezocht het Schie- damse Gymnasium, studeerde geschiedenis in Utrecht en werd per 1 april 1938 benoemd tot gemeente-archivaris van Schiedam. Ten dienste van de onderzoe kers en raadplegers van de Schiedamse bescheiden begon hij met de fichering van diverse bestanddelen, zoals de doop-, trouw- en overlijdensregisters, de notariële protocollen, de in gekomen stukken bij hcc ge meentebestuur na 1811, en de Schiedamse couranten. Daar naast inventariseerde hij. Door zijn voorgangers was reeds het grote werk volbracht van de in ventarisatie van het oud-admi nistratief en het oud-rechtelijk archief, zodat hij zich voorna melijk bezighield met de archie ven van geannexeerde gemeen ten (K et hel c.a.) en van privaat rechtelijke instellingen (de Ned. Hervormde Gemeente van Schiedam). „Om het ontstellende tekort aan kennis omtrent het verle den van onze stad aan te vullen en tevens om enige belangstel ling te wekken voorhet ar chief", begon hij met publica ties. Naast de onderhavige ar tikelen zijn in het bijzonder te vermelden de boekjes over het graf van Lidwina, de stedelijke archiefzorg en het Weeshuis der Hervormden. In 1954 werd hij benoemd tot Rijks Archief in Den Haag, waar hij werd belast met de leiding van de eerste afdeling. Tienjaar later verkreeg hij we gens afkeuring ontslag uit de rijksdienst. Zijn domicilie vond hij daarna weer op het Schie damse gemeentearchief, toen nog gevestigd in het pad Oude Kerkhof 5. Hij had benenden zijn werkhoek, waar hij zich Wethouder Posthoorn. wijdde aan het bestuderen van de geschiedenis van de Her vormde Gemeente van Schie dam. Hij heeft deze studie niet kunnen voltooien en het is niet gekomen tot een geschiedwerk, omdat hij midden in deze ar beid op 1 maart 1972, onver wacht overleed. „De herdruk van deze artike len in boekvorm is mede een posthuum eerbetoon aan de heer Clement, aan wie op het gemeentearchief nog zo'n leven dig herinnering bestaat", aldus G. van der Feijst. SCHIEDAM De maande lijkse bingomiddag in de Woud- hoek gaat vanmiddag (donder dag 10 januari) niet door. De eerstvolgende bingo bijeenkomst is op donderdag 14 februari. SCHIEDAM - Het Nederland se Klarinetkwartet treedt zon dag 13 januari op in het Stede lijk Museum aan de Hoogstraat. Het concert begint om 14.30 uur. Het is de tweede keer dat het kwartet een optreden ver zorgt in het museum. Mede van wege het succes dat men toen had werd besloten wederom een concert te geven met licht gevarieerde klassieke muziek. Het kwartet waarvan alle leden afstudeerden aan het Rotter damse conservatorium bestaat pit Jan Jansen (bes-esklarinet en basset hoorn), Marten Hem- minga en Kees Vos (besklarinet) en basklarinettist Henri Bok. SCHIEDAM - De heer Dijken, vertegenwoordiger van de Volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland slaat op woensdag 16 ja nuari de officiële paal voor complex woningen aan de Stationsstraat-hoek Cel- ciusstraat. Deze handeling zal worden verricht om 15.30 uur. De voorbereiding voor deze eerste vervangende nieuwbouw in het stadsvernieuwings gebied Schiedam-Oost ging in 1982 van start. In totaal zijn er sindsdien 224 woningen en 9 bedrijfsruimten gesloopt en moesten zo'n 150 huishoudens worden geherhuisvest. De werkgroep Stationstraat van hetprojektteam Oost heeft o.a. o.a. in overleg met toekomstige bewoners de plannen voor deze nieuwbouw uitgewerkt. Het totale nieuwbouwplan gaat uit van 178 woningen, te weten 82 portiekwoningen en 96 gale rijwoningen. Mede in verband met de beschikbare contingen ten voor nieuwbouw wordt het plan in gedeelten uitgevoerd. Eerst bouwt men alle portiek woningen, daarna de galerijwo ningen. Wat de portiekwoningen be treft is de beschikking voor 36 woningen (contingent 1984) van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (V.R.O.M.) ontvangen. De ove rige 46 woningen komen ten laste van het contingent 1985. De galerijwoningen zullen van uit latere contingenten moeten worden gefinancierd. Woonlagen ningen, 27 driekamerwoningen, 28 vierkamerwoningen, 2 vijf kamerwoningen. Er wordt gebouwd in 3 en 4 woonlagen. Er komen 3 bouw blokken, deels aansluitend op de bestaande bebouwing aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan, Celsiusstraat en Tejjlerstraat. De bouw van de portiekwonin gen zal eind 1985 gereed zijn. De gemiddelde huur zal rond de f.450,- per maand komen te liggen. Om de woonlasten zo laag mo gelijk te houden worden er energiebesparende maatregelen getroffen, zoals optimale isola tie, warmteterugwinning gekoppeld aan ventilatie en een centraal ketelhuis met hoog rendementsketels. Te vens wordt door de O.N.S. een warmtekrachtinstallatie geih- stalleerd. Het verbruik is bere kend op plm. 800 kubieke me ter aardgas per jaar per woning. Ski-pullover 100% Katoen. Met col Maten 38 t/m 54 UrdO Kokoskarpet In naturel of beige 0120 cm 59? Rubberen warm-waterzak Royaal model, 2Vi liter. Warmte wordt langer vast gehouden door geribbeld oppervlakA95" Tefal hapjespan Bekleed met de Tefal anti aanbaklaag 0 24 cm. Extra hoge deksel.2SE95' Bison vochtvreter Bestrijdt vocht, kondens, schimmel en muffe geur op elke plek. Werkt 2 3 maanden. NavulbaarJ5^95" Wit lakenflannel Per meter: B 240 cm B 200 cm J3r95 B150cmT0^5 f- Massief grenen ledikant Inclusief latten- rooster 90x200 cm 1497 Akai audiorack Pro El Receiver 2x26 Watt kontinu. Cassettedeck, semi-automatische pla tenspeler. Kompleet met audiorack op wieltjes met glasdeur en bijp. 2-wegspeakers. Adviesprijs 1328.- Nü Ook geldig op de plaatselijke koopavond.

De Havenloods | 1985 | | pagina 1