■»Mê% Resolutie Steendijkpolder zet politici onder druk 'NELLY' DE HAVENLOODS Diploma cafébedrijf Demonstratie bij film afgelast VIDEOTHEEK f 25.- Weer een 'Maassluis' in de vaart Amerikaanse en Engelse film in de Schuurkerk m - f vj-/ 1f| r5 MAASSLUIS - Namens de be woners van de Steendijkpolder is deze week een resolutie ver zonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, milieumi nister Winsemius, het openbaar lichaam Rijnmond en de Maas- sluise gemeenteraad. De Com missie Bodemonderzoek Steen dijkpolder verschafte maandag avond voor een volle grote zaal van Koningshof informatie over de resultaten van het eer ste deel van het nader onder zoek inzake de verontreinigde bodem in de Steendijkpolder. Sinds de resultaten van de oriënterende bodemonderzoe ken bekend zijn, ondervinden de bewoners de sterke waarde daling van de woningen en het gemis aan woongenot. Hun resolutie aan de betrokken in stanties dringt met klem op vijf punten aan: op bespoediging van verder onderzoek en te nemen ver- volgmaatregelen, op het halve ren van de aanslagen onroe- rend-goedbelasting met ingang van 1983, het jaar waarin werd gerapporteerd over het oriën terend onderzoek, op het be vriezen van de huren op het niveau van hetzelfde jaar, op - vooruitlopend op sanerings maatregelen - het mogelijk maken van een vrije woon- keuze, teneinde de bewoners, zowel huurders als eigenaren, voor wie de psychologische druk van hun woonsituatie te groot wordt in de gelegenheid te stellen te verhuizen en ten slotte op het nemen van be heersmaatregelen op die plaat sen waar de verontreiniging dit nodig maakt. Alles moet in het werk worden gesteld om deze resolutiepunten reeds thans te effectueren. Angst „Een milieu-incident in de vorm van bodemverontreini ging roept gevoelens op van onzekerheid, onvrijheid en vooral angst", zei commissie voorzitter Harm Woudstra in zijn inleiding. „Zij die zich door zo'n incident in hun lichamelijke of geestelijke ge zondheid voelen aangetast, die zich benadeeld achten of die zich onder druk voelen gezet, reageren daar in het algemeen heftig op. Zij zijn het die als gewone burgers onbezorgd in hun woning hebben geleefd en van de ene dag op de andere worden geconfronteerd met een situatie, waarvan het einde nog lang niet in zicht is. Het gaat niet om problemen die op korte termijn zullen zijn opge lost. Woudstra noemde twee voor beelden. Op de huizenmarkt is de daalder ten hoogste een gulden waard. Het zal tijden duren voordat de prijzen van de huizen enigszins normaal zijn. „En gesteld dat je er uit moet, wat krijg je dar, voor je huis of voor alles wat je inmiddels in je huurhuis hebt verbeterd. Financieel verlies is zeker". Minder duidelijk dan de finan ciële problemen zijn de gevol gen voor de gezondheid. Die laten zich niet in getallen uit drukken. En juist dat werkt beangstigend. Huisarts Knippenberg, die de schriftelijk gestelde vragen over volksgezondheid beantwoordde gaf het zelf toe, dat hij maar een vaag, weinig concreet ver haal kon houden. Er zijn zo veel vragen die eerst moeten worden beantwoord voordat een wetenschappelijk onder zoek zekerheid kan verschaf fen. Om welke stoffen gaat het bij de bodemverontreini ging, in welke concentraties komen ze voor, hoe giftig zijn ze en hoeveel komt er vrij, langs welke wegen komt de stof bij de mens naar binnen en wordt een toegestane hoe veelheid overschreden, om wel ke mensen gaat het, zijn daar risicodragende groepen bij? Als men geen rammelend on derzoekje wil, dat vals ver trouwen geeft, heeft het pas zin na uitsluitsel over deze vragen te beginnen aan ver antwoord onderzoek. Adviezen Komen bepaalde klachten in de Steendijkpolder meer voor dan in andere delen van Maassluis, was een vraag aan de arts. Knippenberg: „Er zijn geen duidelijke lichamelijke of gees telijke klachten. Dat wil echter nog niet zeggen: geen be richt is goed bericht. Daarom is er een eerste-lijns- overleg, waarin de wijkverpleeg kundigen een belangrijke rol spelen. Zij kunnen chronische effecten op langere termijn eerder constateren dan de vluchtige huisarts". Knippen berg gaf wel een aantal advie zen om risico's zoveel moge lijk te vermijden: geen on nodig contact met de bodem (tuinhandschoenen), geen ge wassen uit de tuin eten, ver mijd de kruipruimte als die er is, laat kinderen niet in de groenvoorziening spelen en niet diep in zandbakken gra ven tot het bodemwater wordt bereikt en laat het leidingwa ter 's morgens goed doorstro men. Jan Lammers van de werkgroep chemie informeerde over de resultaten van een aantal deel onderzoeken. De grond binnen de loswal, waarop de wijk is gebouwd, is vervuild of sterk vervuild. De laag vervuilde grond is 4a 5 meter dik. In de richting van de spoorweg overgang neemt de verontrei niging toe. De belangrijkste gevonden stof fen zijn zware metalen, olie, oplosmiddelen, bestrijdings middelen en industriechemi- caliën. De sterkst verontreinig de laag zit op een diepte van 1 tot 2,5 meter. Er zijn twee nieuwe onderzoeken van be lang op komst: deze maand gaat een groter drinkwateron- derzoek van start, dat ge richt is op volksgezondheids aspecten, en er komt een on derzoek naar de lucht in de kruipruimtes en in de huizen. De wijk is gebouwd op 30 pro cent huisvuil en 70 procent industrievuil. Van het indus- trievuil bestaat weer 60 pro cent uit butimineuze afvalstof fen en 40 procent is afkomstig Piet van Koppen legt aan een de Commissie Bodemonderzoek heeft gedaan. uit olieverwerkende en chemi sche bedrijven. Anderhalf jaar geleden werd beweerd dat de vuilstortplaats in hoofdzaak uit huisvuil zou bestaan. Woudstra onthulde, dat de kwaliteit van de „vuilstort" weinig beter is dan die van het Rotterdamse havenslib, dat uit de drie Petroleumhavens, de Waalhaven en de Botlek afkom stig is. De resultaten van het drinkwateronderzoek zijn be moedigender dan het onder zoek naar het havenslib. De commissie bodemonder zoek ziet niet zo veel in harde of ludieke acties gericht tegen de instanties. „Zij stelt haar deskundigheid tegenover de ambtelijke of politieke des kundigheid. Op deze basis is de commissie ook samenge- volle zaal van Koningshof uit wat Steendijkpolder in anderhalf jaar steld en is zij in elk overleg vertegenwoordigd. Met de vinger aan de pols breken de commissieleden soms het amb telijke ritme open. Bijstellin gen of ombuigingen zijn zeker geen uitzonderlijk resultaat. De commissie wordt serieus genomen en is van plan haar werk af te maken". Een krachtig applaus van de be woners voor het tijdrovende werk liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Voorzitter Harm Woudstra (links) neemt nog enkele schriftelijke vragen van bewoners v, dijkpolder door met zijn commissieleden Jaap van de Griend en middenstander Rol. Voorzitter Woudstra: „Het is treurig te constateren dat je vaak op onbegrip stuit bü hen die tot politieke bestuurlijke verantwoordelijkheden zijn ge roepen. De overheid mag zich niet verhullend opstellen. Dat gebeurt maar al te vaak. Het getuigt van een gebrek van creativiteit en slagvaardigheid, ook al zijn de wettelijke moge lijkheden om hulp te bieden nog beperkt. De commissie hoeft niet alles te verzinnen. Zijn wij misschien te soepel? Topambtenaren slapen nu wat minder rustig dan anderhalf jaar geleden. Over weer an derhalf jaar zijn er verkiezin gen voor de gemeenteraad. Stem dan bewust. Zet de eigen politieke partij onder druk. Alle raadslednen hebben een eigen verantwoordelijkheid en een telefoon. Ik hoop, dat ze goed geluisterd hebben". Bijna alle raadsfracties waren vertegenwoordigd. Deze week zit de Commissie Bodemonder zoek Steendijkpolder weer om de tafel met de gemeente om het conflict, dat resulteerde in het afbreken van het overleg, uit te praten. En op donderdag 24 januari (19.30 uur) is er in de burgerzaal van het stad huis een hoorzitting van bur gemeester en wethouders voor de bewoners van de Steendjjk- iolder die bezwaarschriften lebben ingediend tegen de opgelegde aanslagen onroerend- goedbe lasting. MAASSLUIS - Het actie comité Maassluis Kernwa- penvrij en de plaatselijke kern van het Interkerkelijk Vredesberaad waren van plan vorige week tegen kernwapens te demonstre ren bij het Schuurkerk- theater. De demonstratie werd echter op het laatste moment door vredesacti visten afgezegd. Aanleiding voor de demon stratie was de produktie 'War Games', die op de wekelijkse filmdag van de werkgroep Theater werd vertoond en in het bijzonder het daarover door de afdeling voorlichting van de gemeente verspreide persbericht. Dat deed de film voorkomen als een documentaire over een gefingeerde atoomaanval op Engeland, 'met hulp van inter views, authentieke documen tatie en voorschriften, vaak verbijsterende uitspraken van geestelijken, strategen en a- toomdeskundigen, maar vooral met niets verhullende beelden'. 'War Games' speelt inderdaad in op de angst voor een atoom oorlog, maar de belangrijkste ingang van de speelfilm is de rage van huiscomputers. Een jongen slaagt er al spelende met zijn huiscomputer in door te dringen tot het zenuwstelsel van de Amerikaanse ministerie van defensie. De tiener wordt opgepakt. Hij slaagt erin te ont snappen en met de professor die de computer van het leger heeft geprogrammeerd een dreigende atoomoorlog tussen de supermachten te voorkomen. Op deze inhoud van de actie film waren de spandoeken en borden van het Actiecomité en het I.K.V. niet afgestemd. Toen zij erachter kwamen dat het wel om een film met een boodschap maar niet om een reportage van een huivering wekkende mogelijkheid ging, besloten zij niet te demonste ren. Wat niet wegneemt, vinden zij, dat 'het onderwerp van een eventuele kernoorlog die ont ketend zou kunnen worden door het spel van een intelli gente scholier met een huis computer, best een demonstra tie waard zou zijn geweest. Ook dat is een huiveringwek kend idee.' en handelskennis horecabedrijf Rotterdam Zuid in de Techn. School De Vaan. Tevens te Rotterdam-Alexanderpolder en -Centrum. Schiedam in de School voor HNO Hargahof. turodidakt biedt u 4 grote voordelen Uitsluitend ervaren én bevoegde leraren leiden u rechtstreeks op voor het rijkserkende examen op 6 juni 1985. De mondelinge cursus bestaat uit tien Iesavondenvan19.30uurtot 22 00 uur Neem geen genoegen met minder lesavondenl Eurodidakt geeft de cursussen in opdracht van Stichting Bevorderin Onderwijs aan Volwassenen (SBOV) tegen het laagst mogelijke lesgeld per avond. (Het cursusgeld van de cursuscafébedrijf bedre ƒ298,— inclusief het cursusboek 1 U kunt de cursus ook schriftelijk volgen, deze is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen BON Bel 01717-7840* 6 FILMS voor 7 DAGEN NIEUW NIEUW NIEUW Donald Duck Alice in Wonderland, Black Alley Princess, Hap Ki Do, A time to die Wan Kooten en De Bie (Vieze manne), The fighter, Dixie,Changing Habits, The Nutcracker, The scalp Merchant, Blind Man's Bluf, The Ninja Mission, The thirty nine steps Keuze uit meer dan 1250 films Systeem WC en VHS MAASSLUIS Binnen drie jaar tijd komt voor de derde keer een schip met de naam „Maassluis" in de vaart. In de zomer van 1982 kwam bjj Ned- Lloyd de tanker „Maassluis" in dienst. Vorige maand werd een mjjnenbestrijdingsvaartuig van de Koninklijke Marine met die im getooid. Thans gaat het om een offshore- werkschip van een bedrijf dat vanouds banden heeft met de eerste stad aan de Waterweg. Smit Tak Internationaal Zee- sleep- en Bergingsbedrijf B.V. te Rotterdam. Op de boeg van het schip is de naam „Smit Maassluis" aangebracht. Mevrouw A.G. van Es - Ha moen. echtgenote van de bur- verricht vrijdag 11 januari om 16 uur, de niële naamgeving. Het schip heeft daarvoor ligplaats geko zen voor het pakhuis van Smit Tak aan de Govert van Wijn kade 39. De „Smit Maassluis" is tot dusver onder de naam „Smit Lloyd 23" als sypply- schip bfj Smit Lloyd in de vaart geweest. Bij de werf Merewido International B.V. te Dordrecht werd het omgebouwd tot off- shore-werkschip. Het schip heeft een vermogen van 2x 1.550 PK. De maten zijn: leng te over all 59,50 meter, breed te over all 12,60 meter, holte 5,90 meter en diepgang 4,10 meter. Vrijwel direct na de naamge ving vertrekt de „Smit Maas sluis" naar de Perzische Golf, waar het zal worden ingezet bj het offshore-werk. Vrouwenhuis MAASSLUIS - De agenda van het Vrouwenhuis vermeldt voor vanavond (donderdag 10 januari) om 19.30 uur een bij eenkomst van Surinaamse en Antilliaanse vrouwen. Vrijdag 11 januari is er een in formatie- en koffieochtend voor "vrouwen in de bijstand', die duurt van 9.00 tot 10.30 uur. Het Vrouwenhuis is geves tigd Noordvliet 145. Het tele foonnummer voor hulpverle ning is 10684. Maandag 13.00-20.00 uur Dinsdag 13.00-20.00 uur Woensdag 13.00-20.00 uur Donderdag 13.00-20.00 uur Vrijdag 13.00-20.00 uur Zaterdag 10.00-18.00 uur Zondag 12.00-16.00 uur Singel 175a Schiedam,Telefoon 269191 - .Privé 01883-19033. MAASSLUIS - Vandaag (don derdag 10 januari) vertoont Theater de Schuurkerk de film "Breathless". Regisseur Jim Mc Bride heeft teruggegrepen op het draaiboek dat de onlangs te vroeg overleden (52 jaar) Francis Truffaut schreef voor "A bout de souffle", de eerste regie van Jean-Luc Godard en een van de eerste produkties die in de Franse filmgeschiede nis de "nouvelle vague" inluid de. "Breathless" is dus eenre-make waarin het Parijs van 1959 plaats maakt voor Los Angeles in het begin van de jaren tach tig, Jean-Paul Belmondo als de voortvluchtige, anarchistische autodief wordt ingeruild voor Richard Gere als de swingende en opstandige Jesse en de Ame rikaanse studente Jean Seberg een studente van Franse af komst wordt, vertolkt door het voormalige fotomodel Valerie Kaprisky. Wie waardevolle herinneringen heeft kunnen bewaren aan de vormvernieuwingen die Godard, al was het maar wegens geldzor gen, ruim vijfentwintig jaar ge leden aan zijn film meegaf, zal de Hollywood-versie van van daag als overbodig ervaren. Voor anderen is "Breathless" (ademnood) een dynamische film vooral over liefdesrelaties, die niet altijd even soepel ver lopen, soms zelfs fataal aflopen. De filmkeuringscommissie be vond de film niet geschikt voor personen onder de 16 jaar. The Missionary Een week later -donderdag 17 januari- is in het Schuurtheater de Engelse film "The Missiona ry" te zien, die vorige week ook reeds in het Maaslandse jongerencentrum Pollepol werd gedraaid. Het satirische verhaal speelt in het begin van deze eeuw. De zendeling Charles Fortescue keert in zijn vader land terug. In opdracht van de rijke lady Ames gaat de domi nee het evangelie in Londense bordelen verspreiden. The Missionary is geregisseerd door Richard Loncraine en ge produceerd door Michael Palin, die tot het Monty Python-team behoort, wat in de film aan en kele grappige absurditeiten is af te zien. Michael Hordern speelt een prachtige butler Slatter- thwaite. De zendeling komt voor rekening van Michael Pa lin zelf. Maggy Smith is de be vallige lady en Trevor Howard haar lord. Voor de films in Theater de Schuurkerk zijn strippenkaar ten te koop, die recht geven op tien filmvoorstellingen. Zo'n kaart kost 60 gulden. Los komt een avondvoorstelling op f.7,50. CJP-houders en 65-plussers be talen f.6,-. De middagvoorstellingen, die voorlopig worden voortgezet, kosten f.5,- of f.2,50 voor 65- plussers. Toegangskaarten zijn een half uur voor aanvang van de voorstellingen -'s middags 14.00 uur, 's avonds 20.30 uur- aan de kassa van het theater verkrijgbaar. De VVV in het stadhuis heeft ze in voorver koop. BELACHELIJK. GAKO L p'EICEKm CfWOKDtH Schitterende warm gevulde chintz ook met epouletten, diverse kleuren, geen 439^ JAPONNEN Ruime keuze uit een geweldige kollektie elegante, stijlvolle modellen. Ook in grote maten, t/m 52. Vanaf HOCRURRCNZCHCT CR VOOR DOCH! TRUIEN KOLL BLOUSES Fantastische sortering Geen-Zf^ SUEDE dames PANTALON De laatsten voor de krankzinnige prijs van DAMES JACKS Vele kleuren, warm gevoerd Geen-79^ \ELKE 2 WËTKUI HALVE PRUS Keuze uit kollektie gigantische MARCONIPLEIN 1-3-5 ROTTERDAM Al vanaf 1 NIEMAND IS ECHT VOORDELIGER DAN GAKO.

De Havenloods | 1985 | | pagina 3