GAB wil schoolverlaters ervaring laten opdoen termeulen 14?3 'Ons onderwijs is van hoge kwaliteit' Schoevers: een beroepsopleiding zonder franje 0?8 StfTHiOT .TTTMKTt ATMT fl[i] Nieuwe opleidingen maken instituut interessant I m j| harde guldens voordeel Nieuwe maatregelen in voorbereiding Scholen geven voorlichting rh Schoevers-cursisten achter de nieuwe tekstverwerkers. ROTTERDAM - Het gaat goed met Schoevers. De parti culiere opleiding waar je „steno en typen" leert is in vier jaar tijd uitgebreid met twee nieu we opleidingen. Het aantal leer lingen op de dagopleidingen groeit nog steeds, evenals het aantal cursisten die de avond opleiding bezoekt. Het beeld van het Instituut voor de .happy few" raakt hoe langer hoe meer op de achter grond. Het imago van de plooirokken, collegeshawls, parelkettingen en pennyschoe nen vervaagt of wordt verdron gen door new-wave en trend- kleding. Voor het eerst in het bestaan van de „meisjesschool" wordt de afdeling Rotterdam bevolkt door vier mannelijke cursisten. Weliswaar zijn een groot aantal filialen verjongd door nieuwe directeuren maar de ijzeren discipline blijft gehandhaafd. „We hebben onze Rotterdamse markt uitgebreid met Europese secretaresse en managementas sistent", zegt directeur Walen kamp van de Rotterdamse afdeling. „Die opleidingen zijn er aan de ene kant voor om nog betere vakbekwame mensen af te leveren en aan de andere kant om de cursisten wat lan ger in huis te houden". De meeste opleidingen binnen het instituut duren een jaar. Om een accurate secretaresse af te leveren is dat goed. Maar we ifierken bijvoorbeeld dat onze cursisten die een mavo-oplei ding als vooropleiding hebben moeilijk te plaatsen zijn. Voor hen hebben we dan ver volgopleidingen. Het vak" van managementassi stent zorgde ervoor dat ook jongens geïnteresseerd raak ten in een Schoevers oplei ding. De heer Walenkamp: „En ik moet zeggen dat in de klas waar die kerels zitten er een aardige sfeer is ontstaan. Ook voor onze leerkrachten is het leuk". Tekstverwerkers Jarenlang heeft het instituut achtergelopen met het ge bruik van tekstverwerkers. Het instituut sloot wat de atomati- sering betreft niet aan bij de snelle ontwikkelingen in het bedrijfsleven. Met de komst van de nieuwe directeur is daar verandering in gekomen. In middels staan er acht terminals en,twee electrische typemachi nes ter beschikking van de leer lingen. Een revolutionair gebeuren binnen het instituut. Maar het ritmisch tikken op de maat van de muziek, blijft. Nog altijd wordt de school ge zien als een waarborg voor de toekomst. Niet in de eerste plaats door de leerlingen dan wel door hun ouders. De moti vaties lopen dan ook uiteen van „grootste wens" tot „uit nood geboren". Binnen twee maan den zijn de meeste van onze examen kandidaten wel aan de slag". Er zijn er per klas drie tot vier leerlingen die liever een studie gaan doen of het diplo ma verafschuwen. „Dat blijft nu eenmaal", vult de Schoe- versdirecteur aan. Avondopleiding De avondopleidingen bij Schoe vers telt tweeduizend cursisten. „Een jaar of vijf geleden was de motivatie van avond van het publiek behoorlijk ingezakt. Hoe dat komt weet ik niet. Maar sinds september '83 doen een heleboel mensen weer moeite om met behulp van avondcursussen aan de slag te komen of misschien wel hun baan te behouden". De cur sussen die 's avonds worden gegeven zijn sinds kort uitge breid met deelcertificaten voor secretaresses en Europees se cretaresse. Door de groei van het aantal leerlingen, (630 overdag en 2000 's avonds) zit het insti tuut aan de Mathenesserlaan in een behoorlijk krappe be huizing. Over een definitieve verhuizing wordt nog niet ge sproken maar er komt heel mis schien een vestiging in Dor drecht. „We zitten dan wat dichter in de buurt voor de mensen die van de Zuid-Hol landse eilanden komen. Die hoeven dan niet zo ver te rei zen, aldus de heer Walenkamp. Om ook in te kunnen spelen op wat de reisbureauwereld vraagt wordt er komend schooljaar een nieuwe oplei ding Toeristisch Management assistent aan toegevoegd. De nieuwe opleidingen zorgen er voor dat het instituut op zich interessanter gemaakt wordt. Maar het is en blijft een school waar hard gewerkt moet wor den; een echte beroepsoplei ding zonder franje. "Ter Meulen Filmfestival" Presenteert u een eenmalige restantpartij van 53, ii speelfilms lage opruimingsprtjs! Geschikt voor elke super 8 en single 8 filmprojektor met of zonder geluid 120 meter spoel kleur met geluld Keuze uit vele titels super 8 films van 149,- voor ROTTERDAM - Van alle, bij het Gewestelijk Arbeids bureau (GAB) in Rotter dam ingeschreven, werk zoekenden is een derde jonger dan 25 jaar. In no vember 1984 stonden in Rotterdam 8.869 jongens en 7.950 meisjes geregi streerd. Voor 1985 heeft de aanpak van de jeugd werkloosheid dan ook hoge prioriteit gekregen. Op verschillende manieren zal worden getracht meer jongeren aan werk te hel pen. Dat gebeurt onder meer door speciale cursus sen voor schoolverlaters en werkloze jongeren. „Een groot probleem is name lijk dat voor veel banen meer wordt gevraagd dan algemeen vormend onderwijs. Vaak eisen ze dan ook nog werkervaring. Van schoolverlaters kun je echter geen werkervaring ver wachten. Dat betekent dat je als GAB moet proberen om mogelijkheden te zoeken om die mensen toch enige ervaring te laten opdoen". De heer L.J. Lambrechts krijgt als hoofd Arbeidsvoorziening dagelijks te maken met de pro blemen van de werkloosheid onder jongeren. „Eigenlijk is het jammer dat we dit gesprek niet een week later konden hebben, want we zijn momen teel druk bezig met de voorbe reiding van een aantal maatre gelen op dit gebied". Eén van de maatregelen die men in het verleden heeft ge troffen is de Bijdrage Vakop leiding Jeugdigen (BVJ) aan werkgevers. Door aan een werk gever per in dienst genomen persoon een subsidie te ver strekken, wil men proberen om voor jongeren een arbeids- en leerplek in een bedrijf te krij gen. Al veel werkgevers hebben inte resse getoond voor dit initiatief. „Het probleem is echter weer dat schoolverlaters geen of te weinig werkervaring hebben. Daarop ketst het dan vaak toch af. En zo kom je in een vicieu ze cirkel", aldus Lambrechts. Omscholing Het GAB verzorgt ook enkele cursussen, die met name gericht zijn op de administratieve- en automatiseringssector en de „Het ketst vaak af op gebrek aan werkervaring" metaalsector. Zo kan men zich van typist laten omscholen tot beeldschermtypist. Deze cursus wordt betaald door het Arbeids bureau en duurt dertien weken. Aan deze cursus kan door om- geveer 15 mensen worden deel genomen. „Het is dan wel belangrijk dat de mensen snel aan werk wor den geholpen. Vandaar dat we in samenwerking met de Stich ting Start trachten naar plaat sing toe te werken, dan wel de mensen bij een werkgever te in troduceren". Verder is er nog een cursus au tomatisering op een hoger ni veau, waarvoor men een Havo diploma moet bezitten met in het vakkenpakket wiskunde. De cursus wordt verzorgd door het Nederlands Instituut voor Informatica (NOVI) en wordt gefinancierd door het GAB en het midden- en kleinbedrijf. Dit project is tot stand geko men in samenwerking met om- liggendearbeidsbureau's. De cursus Jeugdige Werklozen wordt gegeven in samenwer king met de streekscholen en heeft een vakkenpakket dat ge richt is op de arbeidsmarktin formatie. Ook in de metaalsec tor worden hoge opleidings- en ervaringseisen gesteld. Bij het Centrum voor Vakopleiding, dat onlangs werd uitgebreid met een gebouw in de Spaanse Polder, worden mensen ge schoold om te kunnen worden ingezet bij de in die branche te verwachten pieen. Zelfwerkzaamheid Mensen met specifieke proble men worden soms geattendeerd op het Outward Boundproject. Hierin wordt de zelfwerkzaam heid van de mensen bevorderd. „Dit project is echter nog altijd een experiment. Het program ma is wel zwaar, maar het kan voor mensen met specifieke problemen een goede oplossing zijn. De inbreng van het GAB zal minder moeten worden. Wellicht dat er in het kader van het Probleem Cumulatie Gebie- denbeleid (PCG) geld is te ver krijgen, zodat het Outward Boundproject daarmee gefinan cierd kan worden". Wanneer jongeren besluiten te stoppen met leren, kunnen ze zich als werkzoekende laten in schrijven bij het Arbeidsbureau. Zij worden bij de inschrijving geinformeerd over de mogelijk heden en onmogelijkheden van hun voorkeur en krijgen tevens informatie over de werkwijze van het bureau. Ook hier wordt de zelfwerk zaamheid van de jongeren gesti muleerd. Het GAB zoekt ech ter tevens vacatures waar de "cliënt"op wordt geattendeerd. In het bureau aan de Schiedam- se Vest heeft men gekozen voor een open gedeelte, waar behalve de vacaturebank ook deskundigen als arbeidsconsu- lenten en beroepskeuze-advi seurs aanwezig zijn. Moeilijk op te lossen problemen worden in het gesloten gedeelte behan deld. Keuze maken Het doel van de Arbeidsbureau's zal dit jaar zijn om zoveel mo gelijk jeugdige werklozen op de arbeidsmarkt te brengen. Lam brechts: „Een vervelende bij komstigheid van dit streven is echter, dat dat ten koste moet gaan van andere werklozen. Wij realiseren ons dat gegeven, maar je moet een keuze maken en de werkloosheid onder jongeren is onrustbarend hoog". In 1984 werd de helft van het aantal ingeschreven jongeren aan werk geholpen: in 1985 zal worden geprobeerd om zeven tig procent aan een baan te hel pen. „Dat cijfer is reëel. Ik heb er in elk geval vertrouwen in dat we meer dan vijftig procent van de jongeren kunnen hel pen". *L.J. Lambrechts, hoofd Arbeidsvoorziening bij het GAB, ziet de toekomst gematigd optimisisch tegemoet. „Ik denk dat we dit jaar meer dan vijftig jongeren aan een baan kunnen helpen". „Meer kans op werk met afgeronde opleiding" sen die een poging willen wa gen om een plaats op de ar beidsmarkt te krijgen. „Het is belangrijk om een zo goed- en zo hoog mogelijke opleiding te volgen en die ook af te maken. In de praktijk is gebleken, dat mensen met een afgebroken opleiding een zwakke concur rentiepositie hebben ten op zichte van mensen met een af geronde opleiding". langrijk omdat het onderwijs vaak achter loopt op de ontwik kelingen in het bedrijfsleven. Zo'n aanvullende opleiding kan met hulp van het GAB worden gevolgd, maar ook op eigen ini tiatief. Verder zou ik willen zeggen, probeer ook wat min der traditioneel te denken. Men ziet de Mavo meestal als een opleiding in de administratieve sector, maar je kunt er ook op de technische arbeidsmarkt iets mee doen". „Het GAB volgt de ontwikke lingen op de arbeidsmarkt op de voet. Men kan zich bij ons laten voorlichten, zodat men met die informatie een goede beslissing kan nemen voor zijn of haar toekomst". Meer infor matie kan worden verkregen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, Schiedamse Vest 160, telefoon 010-147888. warme flanellen nachthemden... in diverse lengtematen. Van 100% katoenen fla nel. In wit, bleu, roze of rood. Maten S, M, L, XL, XXL van3%952G#5 en-25r- nu voor WINTER WARME Rotterdamse Muziek- en Dansschool voor iedereen bereikbaar ROTTERDAM - De Rotter damse Muziek- en Dansschool is een begrip in Rotterdam en ver daarbuiten. Na een fusie met de Stichting Musische Vor ming op 8 juli 1984 is de school onderdeel geworden van de Stichting Kunstzinnige Vor ming Rotterdam (SKVR). Dit instituut verzorgt circa 25 ver schillende cursussen, die door ruim 12.000 mensen worden gevolgd. Zo'n 6.500 van hen volgen lessen in muziek en dans. „Tien jaar geleden bestond het grootste deel van de cursisten uit kinderen. Nu bestaat het aantal leerlingen voor meer dan vijftig procent uit volwassenen" vertellen de heren Mali en Hoe- deman, de twee directeuren van het instituut. De school kent een zogeheten open aanbod, dat is bestemd voor elke Rotterdammer, en een aanbod voor doelgroepen. In het kader van dat tweede aanbod worden allerlei projec ten op het gebied van kunstzin nige vorming aangeboden aan het lager onderwijs, club- en buurthuizen en bejaarden. Bjj het open aanbod worden zes werksoorten van de kunst zinnige vorming gehanteerd: beeldende, dramatische, muzi kale, dansante en audiovisuele vorming en taalexpressie. De school heeft op een aantal plaatsen in de stad zogenaam de wijkwerkplaatsen. Op liefst 23 verschillende plaatsen kun nen lessen worden gevolgd in muziek en dans. Cursussen in tekenen, film, schilderen en video worden op ongeveer tien punten in de stad gegeven. „Dat is één van de aantrekke lijke kanten van de school. Het op vele plaatsen bereikbaar zijn, biedt veel meer mensen een kans om deel te nemen aan een cursus. Bovendien kunnen we zeggen, dat de kwaliteit van het onderwijs bij ons op een hoog niveau ligt. Ook de enorme variatie in het cursusaanbod is een pluspunt. Deze instelling De beide directeuren van de Rotterdamse Muziek- en Dans school, de heren Mali en Hoedeman. „Onze instelling is de groot ste in haar soort in Nederland". meent de heer Mali. Zoals gezegd, biedt men ook projecten aan het lager onder wijs. Dat omvat onder meer het bezoeken van musea, het ver zorgen van poppenkastvoorstel lingen en het leren omgaan met verschillende instrumenten. M'omenteel loopt ook een oude wij kenproj eet, dat bestemd is voor kinderen van de vierde klas van de lagere school in het Oude Westen, Spangen, Croos- wijk en de Afrikaanderbuurt. Bij deze activiteit krijgt men samenwerking van de club- en buurthuizen en de scholen. Voor veel cursussen gelden wachtlijsten, maar er zijn ook lessen waarop nog plaatsen vrij zijn. Voor meer informatie daarover kan men terecht bij de Stich ting Kunstzinnige Vorming Rotterdam, Calandstraat 7, 3016 CA Rotterdam, telefoon 010-361366. Deelname aan een cursus bij de school is niet gebonden aan leeftijd of vooropleiding. De heer Hoedeman: „We hanteren wat dat betreft geen enkele drempel. We vragen zelfs geen aanleg van onze cursisten. Ook mensen die nooit een potlood ROTTERDAM - In samenwer king met club- en buurthuizen hebben de lagere scholen uit de Afrikaanderwijk een school- keuzemarkt opgezet. Ouders en kinderen kunnen deze markt vanavond, donderdag, tussen 18.30 en 20.30 uur bezoeken in de aula van de Van Olden- barneveltscholengemeenschap aan het Afrikaanderplein 40. Men kan er terecht met „alle vragen betreffende het voortge zet onderwijs". Vertegenwoor digers daarvan zijn met een stand aanwezig op de markt. Bovendien zullen Turkse en Marokkaanse schoolcontactper- sonen ter plaatse zijn om even tuele vragen te beantwoorden. De bedoeling van de school- keuzemarkt is volgens de orga nisatoren niet dat de scholen leerlingen gaan werven. Van de standhouders wordt wél ver wacht dat zij zoveel mogelijk informatie verschaffen over het voortgezet onderwijs in het al gemeen en hun eigen'school in het bijzonder (gezindheid, kos ten, overstapmogelijkheden, lesmethodes en wat dies meer zij)- of penseel hebben vastgehou den, kunnen hier inschrijven op een teken- of schildercursus". Bij de muzieklessen kan wor den gekozen uit meer dan der tig instrumenten. De lessen worden vaak individueel gege ven. Cursisten, die niet over een instrument beschikken, kunnen er een huren van de school. De 1700 instrumenten die voor de verhuur beschik baar zijn, worden zoveel moge lijk door de school onderhou den en gerepareerd. Bij het volgen van een muziek- of danscursus heeft men het recht om een uur per week in één van de 85 muziekensem- bles of één van de vijf dans groepen van de school te spe len. Workshops Er worden ook pop-workshops gehouden. Die workshops wor den georganiseerd in samenwer king met club- en buurthuizen. Daarbij kan gebruik worden ge maakt van een door de Stich ting beheerd pop-instrumenta- Hoewel de cursussen geen diplo ma's opleveren, hebben zij voor veel deelnemers toch een pret tig vervolg. Zo worden werken van de literaire workshop vaak gebundeld en uitgegeven en worden na pop-workshops veel groepen opgericht. De SKVR is nu bezig met de organisatie van een muziekfes tival, dat op 30 maart van 10.00 tot 17.00 uur in De Doe len zal worden gehouden. Het festival, getiteld Toon je Kunst, kent verschillende categorieën: pop, jazz, muziektheater en klassiek. Er kunnen zich nog jongeren voor aanmelden bij de Stichting onder nummer 010- 361366. Nu extra voordelig... deze originele zweedse gordijnstof is in 2 breed tes verkrijgbaar. Uit de prijsklasse van 9,- tot 12,- Met kleine weeffoutjes. O.a. in bruin, blauw of beige. 90 cm breed. Per meter voor 120 cm breed 4,98 Extra hoge mystère... Fleur uw ramen op met deze fraaie mystère. Verkrijgbaar in verschil lende dessins en hoog tes. In wit. 240- cm hoog. vairpaer Per meter voor 260 cm hoog van-8r5ö-"Voor 5,50 300 cm hoog van-8£8~voor5,98

De Havenloods | 1985 | | pagina 15