DE O HAVENLOODS Bewoners binden strijd aan met vorst èn SSSW 'Hoe moet het in 1985 met de welzijnsmarkt?' SCHIEDAM IJsdisco in Beotrixpark Lezing en expositie TE HUUR IN ROTTERDAM Rijnmond helpt gemeentes bij inzameling afval Cursus bij PVV Open Kampioenschap Squash 'De ene waterleiding na de lil Vrijdag Zaterdag Voordeel ^Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 35.- WO 139.- 890 22.- VROOMS PREESM ANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I editie P DONDERDAG 17 JANUARI 1985 34e JAARGANG NO. 3 *De brandweer spuit de vijver op in het Beatrixpark. SCHIEDAM - Goed ijs is één van de voorwaarden voor het welslagen van de ijsdisco die komende zaterdag wordt ge houden in het Beatrixpark. Afgelopen maandagavond was de brandweer daarom al druk in de weer met het opspuiten van de vijver in het park bij het Pannekoekhuis. Van gemeentezijde wordt welwillend aangekeken tegen de ijsdisco. In de commissie Economische Aangelegenhe den die eveneens maandag avond plaatsvond, kwam naar voren dat het gemis van een ijsbaan in Schiedam bij deze gelegenheid wordt gecom penseerd door de ijsdisco. tel.: 010-127246 A», IJSPRET SCHIEDAM - In verband met de tentoonstelling „Afbouw" van werken van Hans van der Plas, die van 11 januari tot 11 februari wordt gehouden in het Stedelijk Museum, wordt op vrijdag 25 januari een lezing ge houden door kunstcriticus Dolf Welling. Aanvang 20.15 uur. De tentoonstelling omvat on dermeer werken van bestaande en niet meer bestaande plekjes in Schiedam en Rotterdam. ROTTE RD AM - Voor het eerst voeren een aantal Rotterdamse woningbouwcorporaties met medewerking van het GWR een gezamenlijke advertentiecam pagne. Om de leegstand in huurwonin gen te verminderen en om de woningzoekenden meer infor matie te verstrekken over het woningaanbod, start men deze week in alle edities van De Havenloods, Het Zuiden en Holland Silhouet met een ad vertentie, waarin alle beschik bare huurwoningen vermeld staan. Het gaat voorlopig om een experiment van vier weken. Slaagt deze opzet, dan denkt men aan uitbreiding, waarbij niet wordt uitgesloten dat ook meerdere woningbouwcorpora ties zich hierbij aansluiten. Het initiatief van de gezamen lijke advertentie is uitgegeaan van de Federatie van Rotter damse Woningbouwcorporaties. Mevrouw R. Schoen, coördina tor woonruimteverdeling zegt: Het gaat om allerlei soorten huurwoningen die ook vaak variëren in prijs. Door middel van deze advertentie kan de woningzoekende in de gemeen te Rotterdam, op een overzich telijke manier zien, bij welke corporatie men terecht kan, voor de woning die hij of zij zoekt. Er wordt geadverteerd met wo ningen waarvoor geen of slechts korte wachttijden gelden". slaap wand meubelen, slaapbanken enz. 80 modellen uit voorraad te leveren. Rietveld Slaapcomfort Gebouw 'de Goudseslngel"66, Rotterdam. 010-7 3.38.34 RIJNMOND - Het openbaar lichaam Rijnmond zal de Rijn mond gemeenten ondersteunen bij initiatieven voor het ge scheiden inzamelen van klein chemisch afval. Het gaat daarbij om probleemafval uit huishoudens en kleine bedrijven, zoals verfresten, rsten oplosmiddelen en batterijen. Rijnmond vindt het gewenst dat in elke gemeente een inzamel- depöt komt voor dergelijke stoffen, en zal bijdragen in de in richtingskosten voor dergelijke depóts. Het is de bedoeling dat in 1985 reeds een aantal van deze voorzieningen door de ge meente worden ingericht. Het aan te stellen personeel krijgt cursussen waarvoor door Rijnmond, het ministerie van VROM en de gemeenten een subsidie wordt verstrekt. OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING SCHIEDAM De werkgroep Politieke Vorming voor Vrou wen (PVV) organiseert vanaf 6 februari een cursus „Vrouw en alle herverdeling van arbeid" in Vrouwenontmoetingscen trum Barrika lange Kerkstraat 62. Aanvang 20.00 uur. De cursus omvat twaalf avon den en kost dertig gulden. Wie informatie over deze cursus wil hebben kan telefonisch terecht bij Tilly Noort nr. 731909 en Alién den Duik tel. 732318. SCHIEDAM - In squash- en tenniscentrum Klaverstede worden op zaterdag 19 en zon dag 20 januari squashkampi- oenschappen gehouden voor heren B/C en dames B. Deel name aan deze open kampioen schappen kost f 17,50 per in schrijven. De hoofdprijs voor de heren en dames in de B-categorie is een surfplank, terwijl het prijzen pakket bij de heren-C bestaat uit een sportartikelenpakket. Voor meer informatie kan men terecht via telefoonnummer 624323. SCHIEDAM - De bewo ners van het complex 69- woningen aan Raam/Ach ter de Teerstoof zijn het beu. Deze afgelopen vorstperio de kregen zij hun vuurdoop de overwegend jonge huur ders die nèt hun gloednieu we huis hadden betrokken, kampten beurtelings met bevroren waterleidingen, gesprongen watermeters en derhalve met kamers die blank stonden. Degenen die deze dans ontspron gen kregen wel waterover last van hun buren, terwijl vele bewoners ook proble men- hadden om hun kach el aan te houden. Een in- stallatiefout maakte dat de in deze dagen onmis bare warmtebron veelal verstek liet gaan. In de strijd tegen de vorst en het water staan deze Schiedam mers alleen, zij voelen zich danig teleurgesteld in hun huisbaas, de SSSW. Klach ten waarop niet of nauwe lijks gereageerd wordt, immers een maand geleden was al geklaagd over diver se kachels. De manier waar op de SSSW haar huurders thans te hulp schiet laat volgens hen ook al te wen sen over. Kortom, wat in dit pas opgeleverde com plex woningen achter de Dam voor velen zo leuk begon, werd in korte tijd een nachtmerrie Inmiddels hebben de bewoners unaniem een brief ondertekend waarin zij de SSSW voor alle gebeurtenissen verantwoorde lijk stellen. Punt van kritiek is de plaats van de meterkast (in veel gevallen is deze buiten de woning geplaatst) en het ont breken van enige isolatie ervan. Bovendien beschikken de één kamerwoningen slechts over één gevelkachel die de kamer, de hal en vervolgens de meter kast buiten moet verwarmen. Centrale verwarming Volgens de heer Plooy van de Openbare Nutsbedrijven zijn de meterkasten ook buiten ge plaatst met als uitganspunt dat er centrale verwarming in aan wezig zou zijn. „Later is men daar van afgeweken en werd ge kozen voor gevelkachels. In principe is verwarming van deze kachels afdoende maar dan moet er wel voortdurend gestookt worden. Bij een con stante kachelstand van 2-3 be perk je de risico's tot een mini mum. Maar door al die propa ganda over zuinig stoken, zet ten de mensen de kachel vaak te laag en dan is onder de hui dige weersomstandigheden de kans op bevriezing groot". „De mensen worden als het ware gehersenspoeld over bezui niging in energiekosten; Maar je kunt beter 25 gulden méér be talen dan ineens door gespron gen leidingen een schadereke ning krijgen van honderd gul den!" Navraag bij de bewoners leert dat de SSSW slechts summiere instructies over de kachels geeft in een boekje dat bewo ners bij het huren van de wo ning werd uitgereikt. „Er staat in hoe de kachel moet worden aangestoken maar daar houdt het mee op. Er is totaal geen voorlichting gegeven hoe de kachel werkt. Bovendien zetten wij onze vraagtekens bij ■111 *Tientallen bewoners kampten met wateroverlast, van hun- zelf ofwel van hun buren. het gegeven dat één gevelkachel de gehele woning moet kunnen verwarmen, dat was niet eens mogelijk toen het nog niet vroor, laat staan nu Installatiefouten Ook zijn bij vele kachels instal latiefouten bemerkt, waardoor ze regelmatig afslaan. De koude heeft dan helemaal vrij spel in de onverwarmde woningen. Hoewel de bewoners de SSSW ruim een maand geleden op deze fout attendeerden, is tot nu toe niets gedaan om dit euvel'te verhelpen. Ook de leverancier van de gevel kachels, de Atag, is hiervan niet op de hoogte gesteld. Boven dien meent de heer Brom, hoofd afdeling service van de Atag, dat één gevelkachel voor een dergelijke grote ruimte niet vol doende is. „Het lijkt me sterk dat deze kachels de gehele woning af doend kunnen verwarmen. Wij hanteren de vuistregel dat de kachel honderd calorieën per kub inhoud moet kunnen sto ken, maar als ik de afmeringen van deze woningen bekijk lijkt me dat verdomd krap. Het zou misschien net gaan, wanneer het huis en de meterkast goed geisoleerd zijn", stelt de heer Brom, hoofd afdeling service. De SSSW verklaart bij monde van de heer Brockling dat de installatie van de meterkasten is gebonden aan wettelijke nor men. „Wij hebben ons daaraan gehouden. Het is niet verplicht om de warmtemeters te isole- *Het complex woningen aan de Raam veranderde vorige week in een ijspaleis. ren. Je kunt je echter wèl afvra gen of die voorschriften niet herzien moeten worden". De bewoners menen dat ze van het kastje naar de muur ge stuurd worden. „De SSSW geeft de ONS de schuld en de ONS zegt dat we bij de huis baas moeten zijn. Ondertussen zitten wij met de ellende In nieuwbouwwoningen mag dit toch zeker niet voorkomen. Hier zijn duidelijk grove fouten gemaakt. Het vriest natuurlijk nu wel hard, maar niemand in mijn omgeving heeft last van bevroren leidingen, dat is na tuurlijk heel vreemd", stelt een verontwaardigde bewoner. Ravage Ook waren de kasten tot voor kort totaal niet geisoleerd, zelfs de leidingen lagen volgens de verbaasde loodgieters Tc aal' in het beton. Er was dan ook maar één nachtje vorst voor no dig om de hel te laten losbre ken. Na twee dagen waarin de SSSW werd bestookt met klach ten van bevroren waterleidin gen, kwam de zaak woensdag 9 januari tot een hoogtepunt. Bij verschillende bewoners spron gen de leidingen kapot. Het re sultaat was een ware ravage: van voor tot achter stonden v(jf woningen blank, poesjes zwom men uren achtereen ontredderd rond, meubilair raakte doornat. De illusie van menig pas op zichzelf wonende Schiedammer ging in 'rook' op. Vanaf dat moment was de ge meente, door SSSW ingescha keld, actief om de meterkasten van minimale isolatie te voor zien. Dat ook dit piepschuim de koude in deze kasten niet tegen kan houden, blijkt wel uit het feit dat maandag j.l. weer een aantal leidingen be vroren was. De kritiek van de bewoners spitst zich vooral toe op de langzame reactie van de huis baas. Wanneer de SSSW eerder maatregelen -had getroffen öf liever, wanneer zij de woningen in deugdelijke staat had afgele verd, zou deze schade voorko men zijn. Het is thans nog onduidelijk wat de SSSW voor maatregelen wil treffen inzake de waterlei dingen. Een en ander moet vol gens een woordvoerder van deze woningvereniging nog 'geïnventariseerd' worden. Vooralsnog wordt een uitput tingsslag van bewoners tegen de vorst gestreden. Bij bevroren waterleidingen, die hier orde aan de dag zijn, wordt de SSSW ingeseind die daarna tracht de boel te ontdooien, tot de vol gende koude wind toeslaat. De echte strijd moet nog komen en wel tussen de bewoners en de SSSW, die wel zal ontaarden in een juridisch steekspel tus sen de SSSW en de ONS. Tot dat de volgende winter aan breekt SCHIEDAM - De Stichting Schiedamse Gemeenschap (SG) beraadt zich over de toekomst van de welzijnsmarkt. In een rapport vraagt de SG zich af hoe het in 1985 verder moet met de welzijnsmarkt. De wel zijnsmarkt werd in de zeventi ger jaren geboren. De toenmali ge afdeling Vormings- en Ont wikkelingswerk van de SG nam destijds het initiatief tot presentatie van alle welzijns- instellingen in Schiedam door middel van een markt. Doel was om de Schiedamse be volking kennis te laten nemen van de werkzaamheden van de aanwezige welzijnsinstellingen. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de SG slechts de technische realisatie en organi satie voor zijn rekening zou nemen. Inhoudelijk werd de presentatie overgelaten aan de instellingen die op de markt wilden staan. AI spoedig ont dekte de organisatoren van de welzijnsmarkt dat de presenta tie van de instellingen vooral werd gegeven door middel van folders. Gestreefd werd daar om naar een actievere presenta tie. „Oproepen aan de deelnemen de instellingen om een actieve re presentatie hebben", aldus het SG-rapport' „in de loop der jaren nog niet geleid tot daad werkelijke verbetering". Het plan om een welzijnsmarkt te combineren met de toenma lige jaarmarkt opdat door de vermenging van passieve en ac tieve presentatie voor het pu bliek een aantrekkelijker alter natief zou ontstaan, werd door de welzijnsinstellingen niet po sitief beoordeeld. Men voelde zich niet gelukkig met de com binatie van commerciële en niet-commerciële activiteiten. Daardoor is de welzijnsmarkt tot op de dag van vandaag een vrij passieve gebeurtenis, meent de SG. Om er achter te komen hoe men het beste verder kan gaan in 1985 hield de SG onlangs een enquête onder de deelne mers aan de welzijnsmarkt. Uit deze enquête blijkt onder ande re dat de deelnemers vrijwel unaniem van mening zijn dat de welzijnsmarkt geen zelfstan dige activiteit moet zijn. Dit in tegenstelling tot enkele ja ren geleden toen de deelne mers hun angst uitspraken over het feit dat andere activiteiten de aandacht van het publiek voor instellingen zou wegne men of reduceren. Mei De meeste deelnemers vinden bovendien dat de maand sep tember geen geschikte tijd is om de markt te houden. Erva ringen uit het verleden wijzen uit dat aan de maand mei de voorkeur moet worden gege ven. De SG plaatst hier echter kanttekeningen bij. Zo zouden winterprogramma's van instel lingen die op de welzijnsmarkt thuishoren op dat tijdstip nog niet klaar. Bovendien schijnt aan de meimaand een nadeel te kleven van „haast psycholo gische aard". In de praktijk lijkt het heel moeilijk om mensen te interes seren voor activiteiten die pas na de grote vakantie plaatsvin den. Bovendien is de maand mei in 1985 een zeer drukbe zette maand. September Viering van veertig jaar bevrij ding, Molenweek, feestweek Hoogstraat winkeliers met alle maal accenten op zaterdagen. De SG betwijfelt of het ver standig is om aan zo'n vol pro gramma nog een welzijnsmarkt toe te voegen. De SG voelt zelf toch meer voor eind augustus/september ondanks het feit dat het verenigingswerk met vrijwilligers dan nog maar net op gang is gekomen. Het grote voordeel van het gereed zijn van de winterprogramma's weegt echter het zwaarst voor de SG. Genoemd worden de data 31 augustus, 7 en 14 september. De SG blijft bovendien vasthouden aan een buitenmarkt. Als locatie geeft men de voor keur aan het Emmaplein omdat dit plein automatisch is opge- M Zie verder pagina 3 1 f 1 *De SG vindt het Emmaplein de meest geschikte locatie voor de welzijnsmarkt. Vinyl met ruitdessin. Los legbaar. In zwart/wit, grijs/wit en beige/wit. Breedte 2 meter. Per strek kende met Karnavalstoffen. Voor het maken van een op vallende kreatie! In vele fel le kleuren. 100% katoen. Dubbelbreed, 150 cm. Per meter J3r- Heren sportslip. Prima pasvorm. 100% ka toen. Keuze uit diverse kleuren. Maten S-M-L &r- Pentax Pino 35. Lichtgewicht kleinbeeld kompaktkamera met inge bouwde flitser. Incl. etui en batterijen J59T- Goudse kaas jong belegen. Vers van 't mes. Heerlijk voor op de boterham of uit het vuistje. Per kik) UXSO" [0rJ "êL Herenpyama "Nightliner". Katoen/viscose. In bleu, na vy en rood. Maten S-M-L-XL -25r- Schragentafel. In solide uitvoering Schragen zijn in de kleuren rood, wit of zwart. Tafelblad 62 x 120 cm In wit of zwart. Kompleet, nü pok geldig op de plaatselijke koopavond^H VENDOMATIC Vendomatic naaimachine. Geschikt voor o.a. rechte, zig-zag en stretchsteek. Kan knopen aanzetten en ritsen inzetten. Inclusief afdekhoes5797

De Havenloods | 1985 | | pagina 1