msssm: WAAR IS HET PRECIES FOUT GEGAAN* ter meulen ter meulen DE Q HAVENLOODS Ruud Pillard vecht door Schiedamse Gemeenschap verdwijnt binnenkort AL 100 JAAR DELEKKERSTE Nu met 2/0 Bingo in Bijdorp Lezing Van Dijk Lezing over 'gezonde voeding' Hulp van FNV Vervuilingsaanslag Hoogheemraadschap 1 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 7-582 Runner up breigaren. Geschikt voor naalden nr. 3-31/2. In maar liefst 13 kleuren. O.a. wit, rose, geel, rood of écru. Van 100% acryl. Gewicht per bol 50 gram. Looplengte 175 meter. Per bol slechts Royale stadsshopper... Ruimte tas met brede soufflé, nylon rits en af neembare schouderriem. Ruim voorvak met rits sluiting. In ledernerf PU materiaal. In bordeaux, zwart, marine, rood of wit ManlT^XTvoor DE HAVENLOODS ADVERTENTIES Hoogstra; 346711 DUO s (RUBR ADVERTENTIES! 010 132050 VERKOOPLEIDER N Ch de Poorter RAYONLEIDER Th J Bravenboer Itfii.Phv.e .010 353883) REGIONAAL ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. pri vé 010- 650272) MAASSLUIS: Peter van Kwawegen (tel. pri vé 01883-16065) V LAARDIN- GEN: Jos Sparla (tel. privé 01803-5791) REGIONAAL CONTACTMAN: G.H. Adams (tel. privé 01819-3230). REDACTIE: Hoogstraat 122 3131 BP Vlaardingen, postbus 220, 3130 AE-Vlaardingen, tel 010-352911 CHEF-RED: (plv J. Deijbel REDACTIE VLAARDINGEN: M Ames en A. Beyen SPORTREDACTIE: G Verver, tel 01899-17787 jroep Bezorgklachten 010-132489 SCHIEDAM - Even lijkt het oude vuur gedoofd. Ruud Pillard, direkteur van de Schiedamse Ge meenschap begint het ge sprek met een hem onge wone matheid. Alsof de moeheid die zijn stichting in haar teloorgang tekent, ook in hem heeft toege slagen. Dat zou overigens begrij pelijk zijn. Veertien jaar onafgebroken arbeid in de woeste, soms zompige en voor grote delen nog ontontgonnen akker der Schiedamse cultuur trek ken diepe groeven in iemands ziel. Zeker als de paarden onwillig zijn, Gods zegen op z 'n minst discutabel mag worden geacht en de koters thuis elkaar de schamele vruch ten des velds betwisten. Veertien jaar direkteur- schap van een overkoepe lend orgaan waarin belan gen verenigd waren die in de praktijk niet te vere enigen vielen, waarin ide alen werden beleden die in het geniep door de dra gers zelve werden bespot, lijkt welhaast onmense lijk. Niemand zou het Ruud Pillard dan ook kwalijk nemen als hij nu de nat geregende fakkel van ge meenschapszin en groots culturele gedachte in de Buitenhaven zou laten verdwijnen en voortaan niet anders dan met een min lachje het gesprek over Schiedam zou wil len voeren. Integendeel zelfs. Kwalitatieve afwe gingen buiten beschou wing latend, is zijn uit houdingsvermogen prij- zenwaardig. Zodra de Schiedamse Ge meenschap aan de orde komt, ontvlamt hij als wel eer. Na veertien jaar is Ruud Pillard de SG zelve geworden. Ongemerkt als uitvloeisel van die veertien jaar, waarin het werk steeds onoverzichtelijker werd en steeds teleurstel lender. Binnenkort komt daaraan een eind. De ge meenteraad heeft besloten de SG definitief op te hef fen met overname van een aantal taken hooguit. Ruud Pillard verzet zich daar tegen fel, op zowel formele als inhoudelijke gronden. Formeel vindt hij zich door de gemeen te aan de dijk gezet op een schandalige manier. Inhoude lijk bljjft hij strijdbaar voor het behoud van de Schiedamse Ge meenschap als bundelend cul tureel overlegorgaan dat als vertegenwoordiger van aktieve en passieve cultuurbeoefenaren, verenigingen en andere organi saties een stempel moet kun nen drukken op het gemeente lijk cultuurbeleidDe noodzaa^ tot opheffing zegt hij niet te zien zitten, al geeft hij niet ge detailleerd aan hoe de toekomst dan wel mét behoud van de SG eruit zou moeten zien. Welzijn en Weldoen Formeel heeft de rechter voor lopig het laatste woord en dat is de reden dat men zich voor lopig voorzichtig opstelt. Feit is echter dat hoe de rechterlijke uitspraak ook uit moge vallen, de dagen voor deze instelling geteld zijn. Ook als Ruud Pil lard in het gelijk wordt gesteld - en dat realiseert hij zich ter dege - zal het een Pyrrus overwinning zijn. De rechter mag de opheffing van de Schie damse Gemeenschap en afvloei ing van Pillard misschien on rechtmatig vinden, maar kan daarbij Schiedam niet veroor delen tot een keuze voor een ander beleid en een postieve houdig tot de SG waar deze tot een dieptepunt is gedaald. Het zit er dus in dat men in Ruud Pillard op voorhand de laatste der Mohikanen mag zien, nadat voor hem al drie direk- teuren op de verhouding SG- gemeente waren gesneuveld. Op dit ogenblik wordt voor het forum van de Schiedamse bevolking gewerkt met for mele standpunten en argumen ten, die achter de schermen echter nauwelijks aan de orde schijnen te zijn. De vraag is of al deze officiële schilling- Vervolg voorpagina Oorspronkelijk keerde de werk groep zich daarom tegen Het gehele renovatieplan als zo danig. Ook al omdat eigen on derzoek en een enquête door de Gemeente zulke verschillen de cijfers te zien hadden gege ven dat van enig vergelijk geen sprake meer kon zijn. Men be sloot tot de beste stap in deze: beide enquêtes werden over boord gezet en in een gesprek werd een nieuwe procedure overeengekomen om uit te ma ken of de bewoners voor dan wel tegen verbetering zjjn, de bereidheid hebben een hogere huur te betalen en daartoe een verbeterovereenkomst' met de Gemeente willen tekenen. Is 70 procent van de bewoners hiermee akkoord, dan is de re novatie een feit, zoniet dan zullen de betrokkenen zich op nieuw moeten beraden. Straatterreur Heet hangijzer blijft voor de werkgroep echter de .overlast- vergoeding'. De werkgroep blijft van mening dat „wij tus sen de wal en het schip dreigen te vallen: de groep die voor ons is geweest en de groep die na ons komt krijgen een vergoe ding en wij krijgen niets". De hoop wordt dan ook uitgespro ken dat in de nieuwe onder zoeksprocedure waarbij verte genwoordigers van de gemeente en van de werkgroep tezamen de bewoners zullen bezoeken de vergoeding ter sprake wordt gebracht en mee mag tellen in de beslissing over wel of niet verbeteren. Mag dit niet, of blijft het per centage onder de 70 procent dan ontstaat er een nieuwe si tuatie, waarover men zich nu reeds beraadt. Aan straatter reur denkt de werkgroep niet, dat is wel duidelijk, maar even zeer dat er iets ondernomen moet worden dat de bewoners van dit stadsdeel recht doet. „Als bewoners van de grens strook voelen we ons toch al achtergezet", zegt men, „alle onderhoud en alle verbetering is in het verleden al onze deur voorbij gegaan. En ons dan nu deze regeling laten mislopen, terwijl ieder ander die wel krijgt, is ons teveel van het goe de". Ruud Pillard, namen, waarbij we ons voor-, lopig tot die van de SG bepa len, voor de Schiedammer eigenlijk wel van belang zijn. De Schiedamse Gemeenschap verwijst in alle discussies bij voortduring naar haar basis; de oprichting in 1949 waarbij een organisatie in het leven werd geroepen die in brede zin de draagster zou worden van de cultuur in Schiedam. Feit is dat de SG zeker een aan tal jaren die taak met verve heeft vervuld, maar achteraf mag worden verondersteld dat dit meer het werk is geweest van enkele toegewijden en visio naire bestuurders en direkteu- ren, die vanuit hun maatschap pelijke positie over het vermo gen beschikten om het gemeen telijk beleid aan hun laars te lappen en hun eigen weg te kie zen. Dat was besturen langs een patriarchale weg waarbij „el- zijn" en overduidelijk „wel den" dicht bij elkaar lagen, maar toch ook een weg die ruimte verschafte aan eigenzin nige initiatieven die anders nooit een kans hadden gekre gen. Bittere Pil De verhouding met de gemeen te, het is jammer, dat daaraan nu zo weinig aandacht wordt gegeven, is in al die jaren ech ter zo gespannen geweest, dat het verbazing mag wekken dat de SG>nog zo lang heeft voört- bestaan. Pillard zegt daarover terugblik kend: „De gemeente heeft al tijd de kool en de geit willen sparen en er daardoor niet op gelet dat de kool lag te verrot ten en de geit van honger dood ging. Met de mond werd bele den dat men de SG hoog had zitten, maar ondertussen was men van mening dat de SG een stelletje bemoeialsvertegen- woordigde waarmee men uit eindelijk niets te schaften had Kijk maar hoe onze initiatie ven de laatste tijd werden be handeld. Nota's die voor de politiek waren bestemd, be reikten niet eens de gemeen teraadsleden, van het studie- overleg dat we hebben gevoerd is niets overgenomen en de schets voor een nieuwe struc tuur is zonder meer ter zijde gelegd". Een bittere pil, ongetwijfeld. En de daaruit afkomstige wre vel is op z'n minst begrijpelijk. Maar geen antwoord wordt ge geven op de vraag wat er nu precies fout is gegaan in al die jaren en hoe het met de cultuur in Schiedam verder moet. En misschien ligt daarin wel de diepste reden voor de ophef fing van de Schiedamse Ge meenschap. Al vanaf 1971, vanaf het moment dat de SG haar eerste cultuurnota produ ceerde, is 'niet helder aange toond wat de functie van de SG in een zich vernieuwend bestel zou moeten zijn. Zelfs in welke vorm de SG een bijdrage zou moeten be teken aan een gemeentelijk cul tuurbeleid komt - ook nu niet - aan de orde. Ook een inventarisatie aan wat er nog leeft aan initiatieven, waaraan de SG zich mogelijk nog een voortbestaan in andere vorm zou kunnen ontlenen, is niet voorhanden. Wat leeft is onge noegen over de opstelling van de gemeente en ongenoegen dat tot uiting komt in Pillards eigen conclusie: „Het is de SG onvoldoende gelukt om het verenigingsleven ervan te over tuigen dat een algemeen beleids kader, een gemeenschappelijk belang is. En we mogen best stellen dat de gemeenschapsge dachte die in de praktijk nooit volledig is gekomen na 1975 als ideologie ongemerkt ten grave gedragen is". Tot werkelijk nieuwe initiatie ven is het daarna nooit meer of onvoldoende gekomen. En evenmin tot gefundeerde zelf kritiek dat een van de grootste culturele organisatie die Schie dam heeft gehad zal verdwij nen. Bijgezet zal worden in de reeks van monumenten waar toe ook „Schiedam Vooruit" en „Het Nut, het „Volksge bouw" en „Christelijke Sociale Belangen" zijn gaan behoren. STADSKRONIEK- SCHIEDAM Bij tijd en wijle hebben zij en ik 's avonds werk te doen. Ik arriveer met een trein, die de degelijke Schiedammers met een achturige werkdag mis schien wel verstoord in hun bed horen, maar nooit zien. Dan zie je dat vierkant oplich ten van verre: op het Stads kantoor wordt óók overge werkt. Daar zijn ze bezig met ons welzijn. Ik haast mij naar mijn woon stee en kijk naar dat Stadskan toor. Hebben die lui daar mijn heil voor ogen of willen ze mijn bestaan regelen? De volgende ochtend is het ant woord duidelijk in het licht van de waterige, doch wrede zon. Ze hebben inderdaad mijn welzijn voor ogen. Ze willen de Schiedamse samen leving gelukkig maken, die ambtenaren en hun politieke opdrachtgever. En in het ka der daarvan zullen ze beslis sen over mijn bestaan. Het Slachthuis Tenminste dat zouden ze wel willen. Ik ben niet afhankelijk van het soort welzijnsbrengers dat de dienst in Schiedam uit maakt. En wie dan wel de be slissers van mijn lot zijn, gaat u op het moment niet aan. Maar qua mentaliteit zijn ze niet anders dan dat vreemde collectief op het Stadskan toor. Daarom voel ik me ook zo verwant met de ambtenaren van het slachthuis. Pas is de gemeente om onge twijfeld respectabele redenen ertoe overgegaan dit slacht huis te sluiten. Over anderhalf jaar vinden geen dieren meer de dood in het pand bij de Vijfsluizen. Dat gebeurt voor taan verder van ons bed. In Argentinië bijvoorbeeld, waar na de beesten ingevroren - en waarschijnlijk onherkenbaar als levend wezen, want ver deeld in biefstukken, karbo nades, hart voor de hond, en zovoorts - in koelschepen naar ons zondeloze vaderland worden gebracht. Het personeel van dat Schie damse slachthuis evenwel maakt bittere tijden door. Na tuurlijk wordt het niet ontsla gen. Dat doen we niet in deze moderne, vooruitstrevende gemeente. Het personeel wordt herplaatst. Het kan sol liciteren bij andere diensten. Gedwongen ontslagen komen - zoals het hoort - niet voor. Dus maken de ambtenaren van het slachthuis een mens onterende rondgang door, langs andere gemeentelijke diensten. O ja, daar is werk zat. De activiteiten die daar altijd als het meest verachte lijk zijn beschouwd. De mede werker van het slachthuis krijgt een kop koffie en dan wordt hij geconfronteerd met het saaie, geestdodende werk, wat de ambtenaren op de be treffende dienst altijd hebben weten te vermijden. Mooie job voor de nieuwe collega uit het verachte slachthuis.... En dan kun je later thuisko men en zeggen: „Die werk loosheid, dat is erg. Maar toch - ik heb het altijd ontkend - toch, toch komen die lui met een beetje pit aan het werk. Want wij hebben iemand van' het Slachthuis langs gehad. En die wou - vul maar in - niet doen. Nou, misschien toch wel terecht, dat ze op zo iemand bezuinigen". En die „zo iemand" staat voor een verschrikkelijke keus. Ooit maakte hij deel uit van een gemeentelijke dienst, waar hij zich thuis voelde, waar hij een rol speelde die enige belang had. Waarvan duidelijk was, hoe die paste in het geheel. Nu mag hij langs gaan bij allerlei andere over heidskantoren, waar ze nog een hoekje voor hem weten, waar niemand anders in wou. Waar hij kan worden wegge stopt. Om daar te blijven tot zijn pensioen of misschien tot de volgende bezuinigingsron de. De Havenloods is een blad voor het hele gezin. Toch past hier alleen maar een schutting woord. Wij leven, lieve lezers en lezeressen, in een teringtijd. HAN VAN DER HORST Verkoop bij: Vincent v.d. Bosch, Westfrankelandsestraat Scheffers, Dam Het Westen, Liduinastraat, wr Badstof dusters... Diverse soorten badjassen, dusters en jump suits, nu extra voordelig! Keuze uit diverse dessins, kleuren en modellen. Van een goede kwaliteit katoen/polyester. Maten S t/m XL(36/38 t/m 44/46). In o.a. wit, bleu, bordeaux, zeegroen. VanJr97--3373tn2£j95~ Schiedam. SCHIEDAM - De wijkvereni- ging Bijdorp verzorgt aanstaan de zaterdag weer een bingo avond in Het Trefpunt aan de Schietbaanstraat 32. De zaal is geopend vanaf 19.30 uur. Kinderen beneden de twaalf jaar hebben alleen toe gang onder geleide. SCHIEDAM - De heer C.P. van Dijk, tweede kamerlid voor het CDA en voorzitter van de RSV-enquêtecommissie spreekt op maandag 18 februari over actueel politieke zaken en RSV in café-restaurant De Amstel- bron, Broersvest 13. Aanvang 20.00 uur. De bijeenkomst openbaar. SCHIEDAM - In dienstencen trum De Woudhoek wordt op donderdag 21 februari een voor lichtingsavond gehouden ovei gezonde voeding. Hierbij staat de zogenaamde vegetarische voeding centraal. Annabel En- gles die bezig is met het opzet ten van een vegetarisch eethuis in Schiedam-Zuid zal samen met diëtiste Joke Verberg in gaan op dit thema. Aanvang van de bijeenkomst is 14.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Leden van de bij de FNV aangesloten vak bonden kunnen geholpen wor den met het invullen van het aangiftebiljet Inkomstenbelas ting. Op zaterdag 23 februari zitten in net FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan 119, mede werkers gereed om de mensen te helpen bij dit karweitje. Men kan er terecht tussen 10.00 en 12.00 uur en dient een bewijs van lidmaatschap mee te ne men. SCHIEDAM - Deze week ont vangt elke Schiedammer infor matie over de te betalen „Ver ontreinigingsheffing 1985" die door de Openbare Nutsbedrij ven wordt geheven ten behoe ve van het Hoogheemraadschap Delfland. De ONS is zelf niet verantwoor delijk voor deze aanslag die wordt berekend op basis van de hoeveelheid vervuild water die een mens per dag gemiddeld loost op het oppervlaktewater. Samenlevingsvormen en kleine bedrijven betalen drie zoge naamde vervuilingseenheden, alleenwonenden derhalve slechts één. Indien alleenwonenden toch voor drie eenheden worden aangeslagen kan hiertegen be zwaar worden gemaakt. Dit dient te geschieden binnen twee maanden na kennisgeving aan het Hoogheemraadschap Delfland, Postbus 3061, post code 2601 DB Delft, telefoon 015-121033. Noch met de hef fing, noch met bezwaren hier tegen heeft de ONS enige bemoeienis. De heffing is een verantwoordelijkheid van het Hoogheemraadschap dat uit de opbrengsten maatregelen bekostigt om waterverontreini ging te bestrijden of te voor komen. mr Joggingpakken. Leuke joggingpakken in.diverse kleuren en kwali-n teiten. Nu extra voorde lig! Maten 86 t/m 122. van-2»7er yfi V. 850," 0f nteer u e plast»*ne l93'2lcO\t K düS cje Pr^s Ka(jol

De Havenloods | 1985 | | pagina 3