miiijÜ-JUUilU Wethouderschap zwaarder dan in het verleden 6?s termeulen K5 termeulen DE Q HAVENLOODS 6?5 Izaak van der Knaap vijftien jaar raadslid i^mode om1! 9 maanden mooi te zijn TALTEX 4?5 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 •l7-584 Kinderpullover. Leuke pullover met fris se grijs/rode streep. Ma ten 116 t/m 152. In mari ne/grijs/rood. van 43^ voor HVO weet weer wat winnen is VLAARDINGEN - Het eerste tiental van de schaakvereniging heeft zich na een 6 1/2- 31/2 zege op Krimpen 2 weer in het midden van de ranglijst genes teld. Voordien waren de competi tieresultaten nogal tegengeval len. Na een zege in de ope ningswedstrijd tegen Schie- broek volgden er tegen Shah Mata en Carlois 2 twee neder lagen en tegen Zwarte Paard een putendeling. Winst tegen Krimpen was der halve noodzakelijk om niet in de gevarenzone terecht te ko men. Via overwinningen van Hoogerwerf, Van Driel, Van Gent, Verhoeven, Van der Griend en remises van De Jong, Smeekes en Hoos lukte dat. DENT-ALL Jr Laboratorium f voor tandtechniek en tandheelkunde KUNSTGEBITTEN REPARATIES Snelservice - Reparaties eventueel klaar terwijl u wacht. Gouden kronen in lays kompleet gebit met ge- laats verbetering in één PAG GEREED OPENINGSTIJDEN: Maandag t/m vrijdag 9.00 t/m 17.00 uur. Zaterdag 10.00 t/m 16.00 uur Eendrachtstraat 16 (hoek Schiedamseweg) Vlaardingen. Tel. 010-355840. VZC sterk op Speedo-kamp VLAARDINGEN - Zowel het aantal starts (28) als met de prijzen (7) toonde VZC zich op de eerste Speedo-wedstrijden voor jeugd tot en met twaalf jaar de beste van de 23 deelne mende verenigingen. Marion van Irsen finishte win nend op de 100 meter vlinder slag in een nieuw persoonlijk record: 1.35.4. Ook Gaby van Leenen, maar dan op de 100 meter vrije slag, tikte als eerste aan. Haar tijd was gelijk aan die van de Kempvis-zwemster Brenda Starink: 1.10.3. zelf plantjes kweken... U heeft dubbel plezier van uw planten als u ze zelf kweekt in dit kweek- kasje. Met transparante kap en 44 turfpotjes. Afm. 66x22x12 cm. van voor 48 extra turfpotjes MAASSLUIS - Maar wei nigen wisten, dat de ge meenteraad in zijn verga dering op de laatste dinsd- dag van januari een jubila ris in zijn midden had. En dus was er geen ruchtbaar heid voor het feit dat vijf tien jaar geleden op een zelfde dinsdagavond - 31 januari 1970 - Izaak van der Knaap werd beëdigd als lid van de Maassluise raad. Hij volgde tussentijds het ARP-raadslid Van Har- tingsveldt op. Hetzelfde jaar waren er verkiezingen. Van der Knaap bleef raads lid en nam voor zijn partij de wethouderszetel van Jan van Gelderen over. In zijn kamer op de vierde etage van het Stadhuis ver wijlt hij even bij het verle den en staat langer stil bij het heden. Voor een wet houder met een zware por tefeuille is er weinig tijd voor terugblikken. Als hij het wèl doet, is het voor een vergelijking tussen toen en nu. Wethouder Izaak van der Knaap vijftien jaar raadslid. „Het raadswerk is in vijftien jaar radicaal veranderd. Er is veel meer openheid gekomen. De vergaderingen van de raads commissies waren toen nog be- slgtei} er kwam geen letter van naar buiten. Dé sfeer was vroe ger gemoedelijk. Men was snel ler tevreden met een antwoord dat achter de groene tafel werd gegeven. De raad controleerde het college, men was ook wei eens ergens tegen, maar het ge beurde ook dat het college dat naast zich neerlegde. De raad van nu neemt zeker niet iets klakkeloos aan, men vraagt door. We hebben een tijd ge kregen van beleidsnota's en meeijarenbegrotingen. Er wor den gedegen beslissingen geno men. Terecht. De raad is het hoogste gezagsorgaan van de gemeente. Toen ik als wethou der aantrad, discussieerde de raad uren over een krediet van 5.000 of 10.000 gulden. Nu staat er voor dezelfde activi teit een bedrag van 200.000 op de begroting". -Sommige gemeenten hebben een programmacollege. Enkele partijen hebben zich kunnen vinden in gezamenlijke uit gangspunten voor het gemeen telijk beleid. Maassluis heeft al tijd een afspiegelingscollege ge had. Alle grotere raadsfracties leverden een of meer wethou ders. Heeft dat uw voorkeur? „Een zo breed mogelijk samen gesteld college is een goede zaak. Toen de VVD in Maas sluis groter werd is die partij er bij gehaald. Er is bij ons een continuïteit in het bestuur en dat is in het belang van de ge meente. Kijk naar onze buurge meente Vlaardingen, waar het college tussentijds van samen stelling is gewisseld. Het gevaar is dan groot, datje niet aan be sturen toekomt. De samenwer king met de collega-wethouders Coenen en Duimelaar is plezie rig en niet te vergeten die met de burgemeester, een prettig Hoogtepunten - U bent wethouder van fi nanciën, openbare werken, lieu, culturele zaken, om maar een paar onderwerpen uit de portefeuille te lichten. Waar beleeft u het meeste plezier „Cultuur hoorde alle jaren doorlopend bij mijn program ma. Op dat terrein kijk ik op een paar hoogtepunten terug: de totstandkoming van het Schuurkerktheater, waar tien jaar is geknokt, de bouw en nieuwbouw van het Gemeentemuseum, dat straks klaarkomt, het carillon dat de gemeente niets heeft gekost: 46 particulieren hebben een klok geschonken. Met plezier heb ik me beziggehouden met Monumentenzorg, de Culture le Raad, een nieuwe subsidie verordening. Boeiend vind ik ook zaken die met het Grond bedrijf te maken hebben, de aankoop van terreinen. Maar die dringen minder naar bui ten. Als er kritiek was op de Schuurkerk, dan zei ik erbij, dat het theater een eenheid vormt met de bejaardenwo ningen van het Schuurhof complex". Milieu heeft jarenlang tot de portefeuille van PvdA-wethou- der Smit behoort. Bij zijn af scheid na de laatste verkiezin gen kwam het in uw portefeuil le terecht. Milieuzorgen, toege spitst op de bodemverontreini ging in de Steendijkpolder, lij ken op dit moment het zwaar tepunt 9an uw werk te vor- Minimaal tien uur per week besteed ik aan milieuzaken, onderwerp waarover vroe ger betrekkelijke rust heerste. Daar is na „Lekkerkerk" veran dering in gekomen. Het is bo vendien een zaak die emoties oproept. De bodemverontreini ging gaat het college net zo ter harte als de commissie »in de Steendijkpolder, een commissie die ik voor haar inzet best lof wil toezwaaien. Ik zie er dan even aan voorbij, dat de commissie mjj nu in het open baar de stukken aanbiedt waar uit zou moeten blijken dat de gemeente al veel langer weet heeft van die bodemverontrei niging. Die stukken komen uit het archief van de gemeente. Het college heeft tegen de com missie gezegd: Je mag alles uit het archief halen waarvan je denkt dat het belangrijk is voor de zaak en voor de openheid. Niemand heeft vroeger in de raad of elders in het openbaar geattendeerd op bodemveront reiniging. Wat wil je uit de stukken le zen? Dat is de vraag. Maar achteraf gesteld. Iedere Neder lander zet per jaar 300 a 400 kilo vuil op de stoep. De ge meente mag dat weghalen en ergens laten. Verbranding is de beste oplos sing. Maar dat kon pas in 1973 - en dat was nog snel - toen de installatie van de Afval Verwer king Rijnmond op Rozenburg begon te draaien. In die tussen tijd werden er overal in Neder land vuilnisbelten gemaakt, Telkens kwam er een stukje bij. In 1970 kreeg het contai- nerbedrijf Poldervaart va gemeente toestemming o de belt ook plaatselijk indus- trievuil te deponeren. Het was zes, zeven kilometer buiten de gemeente. Andere stortplaatsen waren er niet. Het is niet onmogelijk dat er iets is gedropt wat volgens de vergunning niet had gemogen. Er waren regelmatig gaten in het hek geknipt. De politie is extra gaan surveilleren. De con trole was in handen van Gede puteerde Staten. Een ambte naar van de provincie contro leerde de vergunningen. Het Meten is weten Hoe nu verder? „Prognoses zijn moeilijk, de fi nish is nog niet bereikt. We moeten de onderzoeken de tijd gunnen. Meten is weten, zeg ik weieens. De deskundigen zijn bezig. Gelukkig heeft ook de commissie bodemonderzoek vertrouwen in die deskundig heid. Ze zijn er zelf bjj betrok ken. In de tussentijd moeten we met elkaar voorzichtigheid betrachten. Er dient aandacht te zijn voor paniek en emoties. In deze complexe zaak wordt alles gedaan om aan de volks gezondheidsaspecten ruim aan dacht te geven. Ik heb niets dan lof voor mijn collega Coe- van volksgezondheid. De mensen mogen niet onnodig ongerust worden gemaakt. Van de veertig extra drinkwater- monsters, die dank zij een motie in de raad zijn genomen, zijn de resultaten van twintig nu bekend. Ik ben er erg blij mee, dat geen afwijkingen zijn geconstateerd. Verder moet het probleem van de Steendijkpol der helaas zijn tijd uitdienen. Dat is een gegeven, zolang de onderzoeken niet zijn afge rond. Overigens staat de ge meente op het tweede plan als het om oplossingen gaat. Al les gebeurt in overleg met de provincie en het openbaar lichaam Rijnmond. Op die ma nier worden er ook geen zaken in de doofpot gestopt". -De gemeente zou misschien wel iets kunnen doen aan de onroerend-goedbelasting voor de bewoners Van de Steendijk polder? „De raad zou dan misschien een gebaar kunnen maken. Er zijn goede normen voor de be paling van de waarde van on roerend goed. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten waarschuwt voor precedent werking als je die normen gaat veranderen. Deze VNG en het Bouwcen trum hebben alle vragen die op de hoorzitting zijn gesteld door doorgestuurd gekregen. We krijgen dan eerst algemene ad viezen. De opbrengst van deze belasting is onderdeel van een sluitende begroting. Als je de opbrengst gaat verlagen, werkt dat kostenverhogend voor an deren. We mogen ook niet het risico lopen, dat de huizen straks inderdaad nog maar 50 procent waard zijn. Ik weet, dat er voor onroerend goed in de Steendijkpolder nog goede prijzen zijn gemaakt. Ik weet ook, dat er eind vorig jaar een paar gedwongen ver kopen waren, die er niet om logen. De prijzen waren te laag. Als gemeente zullen we in over leg met het rijk er alles aan doen om een bodem in de prijs Het risico van fancy-prijzen is te groot. Het contact met de commissie bodemverontreini ging is daarvoor van groot be lang. Gelukkig is er weer maan delijks contact. De verslagen daarvan gaan naar de raadscom missie voor milieu, zodat er volop gelegenheid is er in het openbaar op terug te komen. Voor de Verto I-wijk geldt een zelfde constructie. Daar heb ben we met vier mensen een goed contact". Werkgelegenheid - Maassluis is lid van het Pro- otieplan Rijnmond. Wat houdt dat in? „Dat betekent dat we samen met andere gemeenten op zoek zijn naar vrijliggende bedrijfs terreinen. Bedrijven zijn ver trokken en daarmee werkgele genheid. Bij gebrek aan terrei nen kun je geen industriebeleid op poten zetten. In het verle den heeft de raad gekozen voor Maassluis als woonstad met een stukje industrie. Bedrijven zijn omgeschakeld of verdwenen. Ze pasten niet meer in een kri tische omgeving. De overheid heeft ook weieens lastige voor waarden gesteld. Nu staan we voor de taak voor jonge men sen een passende functie te vinden. Bij sommige mensen die werkloos zijn geworden, zie ik dat iets van de glans, van de fierheid verloren gaat. Ik lig daar soms wakker van. Werkge legenheid is dus de achtergrond van de twintig hectare bedrijfs terrein die we buitendijks wil len creëren, het gebied achter de Govert van Wijnkade tot het verlengde van de Mozartlaan. Reken maar op een periode van vijf jaar. Het terrein moet met drie lagen worden opgespoten. Elke laag moet tenminste een jaar inklinken". - Voordat u raadslid werd was u actief in het vakbondswerk. Veel leden van het CNV zijn geen lid m»er van het CDA. De voorzitter van de Hout- en Bouwbond heeft zelfs gedach ten over een nieuwe partij ge opperd. Voelt u zich thuis in het CDA? „Er bestaat geen vakbond wethouders. Maar uit ideële overwegingen ben ik lid van het CNV gebleven. In 1987 ben ik veertig jaar lid. De christelijke vakbeweging heeft altijd ge staan voor overleg en samen werking. Het zou mij veel pijn kosten als het CDA en het CNV uit elkaar zouden raken. Met alle mogelijke moeite moe ten we proberen ze bijeen te houden. Het CDA de rug toe keren is geen oplossing voor de problemen. Dat is weglopen nooit. De problemen van werk loosheid en financiën moet je samen aanpakken. Als je alleen naar Maassluis kijkt, daar heeft de Gemeentelijke Sociale Dienst 110 miljoen gulden nodig. Ze ker plaatselijk heb ik geen moeite met het CDA. Ik voel me daarin thuis. Men werkt samen vanuit een ei gen achtergrond. Misschien was het doorgeven van die oude antirevolutionaire fakkel mooi geweest. Maar je kunt er ook vragen bij stellen: wijken de standpunten zoveel van elkaar af? En is er wel zo veel kader? Je hoeft niet alles dubbel te doen. Landelijk gezien hoop ik dat ook een coalitie PvdA-CDA weer mogelijk is. De Staphor ster variant lijkt mij een ramp". Emoties - U laat zich in een commissie of in de raad weieens verleiden tot een emotioneel geladen be toog. Sommigen vinden dat boeiend. Anderen vinden datu dan op hol slaat. „Als ik een emotioneel betoog houd, is dat gemeend en spon taan. Het zou niet eerlijk zijn emoties van een papiertje te le zen. Mijn vogeltje is zo gebekt, dat de beker weieens over loopt. Zo'n verhaal ontstaat vaak als ik met een onderwerp maanden bezig ben geweest. Je moet dan alles comprimeren in een discussie van hooguit een half uur. Ik doe het zeker niet voor de publieke tribune en ik zal er niet elke week me ko men. Dan gaan ze zeggen: daar heb je de schoolmeester achter de groene tafel weer". - Volgend jaar zijn er weer raadsverkiezingen. Bent u op nieuw kandidaat-wethouder? „Ik heb de afweging nog niet gemaakt. Toen ik voor de vier de keer aantrad heb ik tegen mijn vrouw gezegd: ik hoef die zware portefeuille niet. Het werk kost je zestig, zeventig uur per week. Maar ik klaag daar niet over. Als bestuurder moet je nu eenmaal vaak 'i avonds vergaderen. De open heid vereist dat. Het wethou derschap is zwaarder geworden. Het gaat niet meer alleen met papier. Als je iets wilt bereiken moet je naar Den Haag toe. Ik ben nu 54 en zou dus nog een periode mee kunnen. Twintig jaar wethouder is een tijd, maar is geen unicum. Piet van der Snoek en Koos Smit hebben het langer gedaan. Sosm denk ik op die vraag: ja, soms ook: nee. Veel zal ook afhangen van het feit of er voldoende kandi daten zijn, of je ervoor geroe pen wordt". - Wat denkt u van een partij Stadsbelangen, waarover door een aantal bewoners van de Steendijkpolder wordt gedacht? „Ik zou het onverstandig vin den. Laat er één of twee men sen in de raad komen. Maar het gaat om een hopelijk tijdelijke problematiek. WM 80 had je vroeger. Die heeft zichzelf op geheven. Het beste is de vragen in eigen kringen indringend neer te leggen. De bestaande politieke partijen zijn niet doof. Uit een geïsoleerde positie be reik je geen brede beslissingen. En in de politiek gaat het al tijd nog over tenminste de helft plus één". Max Factor Ultra Lu cent poederoogscha- duwkwartet. Luxe doos met spiegel en 4 verschillende kleuren. Met applikatie. van 3 Stukken Palmolive zeep. van-2^5- voor PALMOUVE Hermesetas zoetjes. Inh. 420 tabletten. vanA^S" voor Fresh-up scheerschuim Voor fris, glad en gemakkelijk sche- voor Biljartfinale Heto-bokaal VLAARDINGEN - In Café De Kroon wordt op vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 februari de finale gespeeld van het toernooi om de Heto- plaatsten zich R. Broos (DVK- '73), P. Sneep, D.D. Meeldijk, A.J. Pronk (allen De Kroon), N. Bleekendaal (Molenwiek), C. Muys (Tonegido), A. van der Wiel (Bierelier) en A.J. de Vrij (Start'75). De partijen beginnen vrijdag om half acht. POSITIE KLEDING Monique Dorpsstraat 63 Passage 232 Zoetermeer Waddinxveen 079 164084 01828 15427 Ouderenbiljart toe aan 2e ronde VLAARDINGEN - Het oude- renbiljarttoernooi is vanaf dins dag 19 februari toe aan de tweede ronde. Acht teams heb ben nog kans om de finale te bereiken. De overige acht spe len om de negende t/m zes tiende plaats. Voor die laatste klassering wordt op 26 februari en 12 maart gespeeld. De winnaars van de partijen op 19 februari en 5 maart gaan over naar de derde ronde. Het programma: dinsdag 19 februari Emma B-Gravenzande en De Vloot A-Viermolens B; dinsdag 26 februari Kromme Keu B-De Vliet B en Emma A- Rozenburg; dinsdag 5 maart Viermolens A-Stricklede en De Vloot B-Marnix; dinsdag 12 maart 't Oosten-Kromme Keu A en De Vliet A-Woudhoek. Gespeeld wordt in biljartcen trum De Griffioen (le Van Ley den Gaelstraat 17) en de aanvang is telkens 14 uur. Badkamerartikelen van geplastificeerd draad... Badkamerrek met 2 etages. Afm. 30 x 36 x 10 cm. In rood, wit of beige. van voor Afm. 28 x 21 x 7 cm. In wit, beige, rood of bruin. van S&5 voor Keukenrekje. Handig aan de binnenkant van een kastdeur of aan de wand. Afm. 38 x 20 x 6 cm. In wit, beige of. rood. van^rSS

De Havenloods | 1985 | | pagina 7