HAVENLOODS Passage Theater; een schone schijn S49r Casino Coolsingel PRESTATIELOOP Verkeerswijzigingen aan de orde van de dag Kerkorgelles Nationale 'Bowie-dag' Vrienden Stedelijk bezoeken Florence Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 4* 995 22*5 25L- W5 22» VROOM DREESM ANN i HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM editie p SCHIEDAM DONDERDAG 14 MAART 1985 34e JAARGANG NO. 11 ZATERDAG 16 MAART 1985 Op 13 voorinschrijf-adressen - ondermeer bij Ter Meulen Hotterdam en Spijkenisse en op alle kantoren van de Havenloods en van Het Zuiden - kunt u terecht voor alle informatie. En natuurlijk om u in te schrijven voor de 18e Havenloods - Het Zuiden prestatieloop. SCHIEDAM Verkeersomlei- dingen, opbrekingen, wegver smallingen zqn zaken waar mee de Schiedammer zo lang zamerhand heeft leren leven. Dat betekent niet dat het hem onverschillig laat wan neer een straat, een plein of een doorgaande weg plotse ling blqkt te zgn opgebro ken, zoals in Schiedam nogal eens gebeurt. Ter verontschuldiging werd door de Dienst Gemeentewer ken enige tijd geleden een bij eenkomst met de pers belegd waarop haarfijn uit de doeken werd gedpp, wat er voor be stratingen, het leggen van rio leringen en leidingen en het aanleggen van een trambaan allemaal komt kijken. Heel wat, maar geen Schiedammer die daar persé een informatie ve bijeenkomst' voor nodig heeft. De overlast wordt hem immers overduielqk op zijn eigen stoep gepresenteerd. Vandaar als service van de Ha venloods een maandelijks overzicht van opbrekingen en omleidingen. Ongetwijfeld is het lijstje nog niet compleet. Onverhoedse aanvallen op uw plaveisel zijn nog niet gemeld. Ook deze hopen wij in de toe komst snel te kunnen melden. In de maand maart zqn de volgende weiken in uitvoe ring: Lekstraat (tot half april): Re constructie van de Lekstraat tussen Hoofdstraat en Nieu we Maasstraat. Duur van de werkzaamheden: ongeveer zes weken. Het ver keer ondervindt geen ernstige hinder door openstelling van de dijk langs de Voorhaven. Dit betreft doorgaand ver keer. Prinses Beatrixlaan: Afgeslo ten voor alle wegverkeer op 18 en 19 maart van 's avonds 20.00 uur tot 's morgens 6.00 Korte Singelstraat (18-3 t/m half mei): Reconstructie van de Korte Singelstraat tussen de Marconistraat en de Broers- vest vanaf 18 maart. Duur van de werkzaamheden: tot omstreeks half mei. Afge sloten voor alle wegverkeer. Bestemmingsverkeer wordt via Rotterdamsedjjk omgeleid. De route is met oranje ver wijsborden aangegeven. Proveniersbrug, 'sGraveland- seweg (t/m 8 april): Verkeers leiding in beide richtiknen over westhelft van de brug. Wegvwrsm ailing vanaf 12 maart, wegens afwerking van brug en trambaan. Duur van de werkzaamheden tot en met eerste week van april. Maximaal asbelasting voor voertuigen 11 ton. Burg. van Haarenlaan 18-3/ 1-4): Verkeersgeleiding in bei de richtingen over noordelijke rijbaan wegens asfaltering. Duur van de werkzaamheden: ongeveer twee weken. Nieuwe Damstraat vanaf de Chr. Technische School tot ter hoogte van het diensten centrum De Vier Molens. Ver keersgeleiding tot omstreeks Pasen over de westelijke rij baan, na Pasen over de ooste lijke rijbaan. Afsluitingen van korte duur van Honnerlage Gretelaan en Nieuwe Dam- laan. Eén van de vele verkeersomleidingen de Schiedammer thans te maken heeft. WATERWEG-NOORD - Op de Rotterdamse muziek- en dansschool is met ingang van het nieuwe schooljaar weer wat meer ruimte voor het ge ven van kerkorgellessen aan leerlingen uit omliggende ge meenten. Om financiële redenen moest het bestuur eerder het toela ten van de zogenaamde buiten leerlingen sterk beperken. De thans weer geschapen moge lijkheid zal zeker een groot aantal orgelliefhebbers plezie- De lessen worden gegeven door bevoegde docenten. De kerkor gelafdeling besteedt aandacht aan de klassieke orgelliteratuur en voor belangstellenden aan li turgiek en kerkelijk orgelspel. Voor inlichtingen en aanmel dingen kan men bellen naar 010-123744. Coolsingel 205 - de Veste - Rotterdam-Centrum Telefoon 010 -13 89 94 Elke dag geopend vanaf 12.00 uur. Elke speler speelt met eigen kleur! Fiches vanaf 1 '24 observatie-roulette' (behendigheidsspel) Koffie, drankjes en hapjes worden u gratis aangeboden Geen tipgeld. Legitimatie verplicht. Aktiviteiten programma 15-3 t/m 27-3: vrijdag 15 en zaterdag 16 maart: JOEGOSLAVISCH BUFFET met Joegoslavische volksdansen vrijdag 22 en zaterdag 23 maart: ITALIAANS BUFFET met muzikale omlijsting woensdag 27 maart: JOE BOURNE (bekend van radio en tévé) aanvang optreden 20.00 uur SCHIEDAM - Voor David Bo- wie-fans vormt Schiedam op zondag 31 maart even het mid delpunt van de wereld. Op die dag wordt van 12.00 tot 17.00 uur een Nationale Fanclubdag georganiseerd in het gebouw Lange Haven 92. Hoogtepunt is het optreden van een band. Daarnaast wor den boeken, platen en andere artikelen verkocht die verband houden met de Engelse pop- zanger-acteur, worden er video banden en dia's vertoond en een ruilbeurs gehouden. De toegangsprijs voor leden is f.3,50. Niet-leden betalen zes gulden. mum SCHIEDAM - Vreemd eigenlijk; afzonderlijk ge vraagd naar het fractie standpunt ten aanzien van de verbouwing van het Pas sage Theater, zijn die voorzitters uit de Gemeen teraad het er roerend over eens dat een verbouwing van het Passage Theater dringend gewenst is. Liever vandaag nog dan morgen ziet men de bouwers aan de slag gaan om het ach terstallig onderhoud bij te werken, de hier en daar levensgevaarlijke situaties uit de wereld te helpen en Schiedam het theater te verschaffe, waarom de stad al sinds 1948 vraagt. Want zolang al duurt de discus sie over de noodzaak van een goed funktionerend theater voor multidiscipli nair gebruik. Om even in termen van verge lijking te spreken: Even lang als de Groote Schouwburg in Rotterdam heeft bestaan, even lang als de bouw, de neergang en de wederopkomst van het Zuidpleintheater heeft geduurd en even lang als Vlaardingen haar Stadsgehoorzaal heeft. Al deze theaters zijn ondertussen verbouwd, aangepast aan de la tere eisen des tijds en bmikbaar gehouden voor hun publieks functie. In Schiedam zitten - ongelo gen - de stoplappen nog in de gordijnen die op last van het Kulturamt in de oorlogsjaren zijn gerepareerd. Daar opge hangen in de dertiger jaren, ge repareerd in 1942 en sindsdien verwaarloosd, tot er twee jaar geleden uitdrukkelijk voor een theaterbestemming voor deze voormalige bioscoop werd be sloten. Vreemd is dan ook dat het ver bouwingsplan met name door de Partij van de Arbeid is te rugverwezen naar de verant woordelijke wethouder Her man Posthoorn. Ter nadere uit werking en voor een betere onderbouw in financieel op zicht. Maar, is dit de werkelijke reden van het terug wijzen van de plannen door de grootste fractie van de Gemeenteraad? Of spelen andere overwegingen een rol? Die van een veronder stelde belangentegenstelling tussen De Teerstof en het Passage Theater bijvoorbeeld. Of die van een doodordinaire belangentegenstelling in de Par tij van de Arbeid zelf, zoals de Schiedamse gemeentepoli tiek die maar al te vaak heeft gekend met alle onfrisse gevol gen vandien? Struikelblok Opmerkelijk is dat, die veron derstelde belangentegenstelling door iedereen wordt genoemd. Is het niet als belangrijkste re den, danwel als een voornaam struikelblok om tot een samen hangend fractiestandpunt te komen. Allerwege wordt ook gewezen op de tegenstrijdighe den tussen het partijprogram ma van de PvdA, waarin het Passage Theater een hoge prio riteit heeft en het gedoe, waar mee de partü zichzelf alleen maar in een ongeloofwaardige positie wringt. Wat Partij-fractievoorzitter Gé Brouwer de wethouder volgens fractiestandpunt kwalijk neemt, is dat het voorstel zich baseert op een afschrijvingster mijn van 25 jaar, terwijl hij en de zijnen de voorkeur geven aan een afschrijving over een kortere periode. Daarmee wor den de jaarlijkse lasten fors verhoogd, maar volgens Gé Brouwer moet dat dan maar, want Schiedam dient in het be zit te komen van een uitste kend theater, waarin in opzet rekening is gehouden met ver anderingen binnen kortere tijd dan de door het plan voorge stelde 25 jaar. „Een theater dat met z'n tqd mee wil gaan moet zich niet vastbinden op zo'n lange periode", is zijn me ning, „maar moet van meet af aan rekening houden met tus sentijdse veranderingen". Dit klinkt natuurlijk heel plau sibel, zoals alle redeneringen rond een theater voor Schie- dan al bijna veertig jaar plausi bel klinken. „Als we het doen, doen we het goed", is de altjjd alom gehoorde mening die steeds weer verzandde in een miezerig nietsdoen. Bovendien heeft de redenering van Gé Brouwer toch een zeker risico in zich, al wuift hij dat weg met een zorgeloos „als de plannen goed zijn bijgesteld en B. en W. komen met een nieuw en zwaarder voorstel zal dat het zeker halen". Afwegen Zjjn opponent in de raad, me vrouw Van Lambalgen-Brou- wer, staat namelijk niet te trap pelen om dat nieuwe voorstel te omhelzen. Haar mening is dat een stad van 70.000 inwo ners zeker een theater nodig heeft, maar niet tot elke prijs. „In het eerste voorstel", zegt ze - en wijst daarbij op het feit dat ze in de commissiebehande ling al haar bezwaren kenbaar heeft gemaakt „was de ver bouwing net gedekt door de beschikbare financiën. Er bleef nog een klein nadelig saldo over, maar goed, dat is overko melijk. Wanneer er een ander plan komt, zal dat opnieuw moeten worden bezien. En daarbij zullen we ongetwijfeld de vraag stellen ofer het Pas sage Theater zo hoog op de prioriteitenlijst mag worden ge zet. Persoonlijk vind ik dat we deze afweging heel nadrukke lijk moeten maken. Zeker als we het bedrag van anderhalf miijoen gulden, dat nodig is voor de verbouwing, afzetten tegen de ton die uitgetrokken is voor het minimabeleid". Ook de overige fracties hadden liever gezien dat het voorstel van B. en W. was aangenomen. Gerard Verhulsdonk (VVD) kraakte de bestaande situatie met stevige argumenten. „Er moet een theater komen, na zo'n lange tijd", zegt hq. „We mogen er niet van uitgaan dat de Schiedammers alleen maar in hemdsmouwen naar de tele visie willen kijken. Voor het theater is er belangstelling ge noeg. Zoveel dat een directe aanvang met de verbouwing ge rechtvaardigd is". Ulfert Bruseke (CPN) noemt het partijstandpunt van de PvdA-fractie samen met Bart de Leede (PPR/PSP) ronduit onfatsoenlijk en ook de laatste noeiht de veronderstelde belan gentegenstelling binnen de PvdA als belangrijk motief om tot uitstel te komen en te vra- SCHIEDAM - Half mei onder neemt de Vereniging Vrienden van het STedelijk Museum in navolging van een oude traditie een culturele reis naar Florence in Italië. Een plaats, die ieder een welke ziph interesseert voor theater, beeldende kunst en literatuur eens in z'n leveh zeker een keer gezien zal willen hebben. Voor een beperkt aantal belang stellenden bestaat die kans nog tussen 6 en 18 mei. Voor 1380,- gulden voert de bus de deelnemers in die tijd langs tal van plaatsen van cultureel be lang in Italië. Via Der Alte Pinacotheek in München wordt de reis gemaakt naar Verona, waar monumen ten van de romeinse tqd, de middeleeuwen en de renaissan ce zullen worden bezocht. Via Siena, San Gimignano, Pisa en Lucca bereikt het gezelschap Florence, waar onder leiding van een gespecialiseerde Neder landse gids bezoeken zullen worden gebracht aan de vele kerken, musea en enkele van de beroemste palazzi waaronder het Palazzo Vercchio en Palazo Uffizi. Een klein aantal plaatsen is voor belangstellenden nog be schikbaar. SR0EDVERK00P IN MEUBELMAGAZIJN Wie nu bij Burchthuys koopt heeft altijd prijs. Bij Burchthuys geen dure shows, met allerlei prijzen, maar wel kwaliteitsmeubelen voor de allerlaagste prijzen in onze eenvou dige verkoopruimte, daarom houdt Burchthuys met medewer king van europeese topfabrikanten een spoedverkoop. Een geweldige meubelvoorraad moet nu weg!!! Soms voor bijna inkoopprijzen. BURCHTHUYS INTERIEUR B.V. Krimpen a/d Lek - Tiendweg 45 (grens Krimpen a/d IJssel) Vrijdag koopavond. Tel. 01807-11001. gen om een nieuw voorstel. Een voorstel overigens waar mee de PvdA-leden, die voor het voortbestaan zeggen te vre zen van een autonome Teer- stoof, zich merkwaardig genoeg ind e gunst mogen verheugen van een belangrijk deel van het CDA, dat in meerderheid de Teerstoof positiever benadert dan het Passage Theater. Zodat in de raadsvergader hierover een stemmenverschuiving mag worden verwacht. Ook Aat Reqnhoed (D'66) be oordeelt de ontstane situatie op gelijke wijze. Daarbij veron derstelt hq en ook al niet als enige - dat de werkelijke oor zaken nog dieper liggen waar mee de PvdA zich dan in een soorgelqke situatie zou bevin den als tijdens de aankoop van het Passage Theater, toen door slechts een handvol bestuurders op de achtergrond de officiële dienst werd uitgemaakt. Concurrentie Of er sprake is van een concur rentie tussen Passage en De Teerstoof wordt door insiders in de theaterwereld overigens belachelijk genoemd. J. Suther land van WVC vat dit probleem kernachtig samen. „Een belan gentegenstelling tussen twee theaters zelfs al liggen ze naast elkaar is ondenkbaar als beide theaters de overtui ging hebben dat ze één en het zelfde publiek verschillende voorstellingen kunnen bieden". Jaap Kraan van Schouwburg Zuidplein en Arlecchino en specialist in de Rotterdamse theaterwereld, waar vqf erkende theaters plus een hand vol podia in de experimentele sfeer naast elkaar bestaan: „de Schiedamse vrees is ongegrond. Ne* zo men als drie boekhan dels met een eigen beleid elkaar betwisten, net zomin als de ene kroeg de deuren moet sluiten vanwege de andere, Iqdt het ene theater onder het andere. Integendeel, twee theaters die elkaar aanvullen, soms mis schien overlappen en soms mo gelijk in een concurrerende po sitie tegenover elkaar staan, versterken eikaars culturele functie. Wie daar bang voor is, is bang voor spoken. Of hij kent de theatergeschiedenis niet en kijkt niet verder dan z'n neus lang is". Bestuurslid van Trefcentrum in Rotterdam Peter Bulthuis: „Dat we binnenkort met slui ting te maken krijgen ligt aan het subsidiepatroon. Niet aan de bezoekers. Bezoekers bij ons zq'n dezelfde als die je tegen komt in het Theatercafé, zijn dezelfde als in de schouwbur- ■i Zie verder pagina 3 Badstof luierpakje. In wit. Maten 50-56 t/m 92-981*99" Fietsbanden-set. Binnen- en buitenband. Zwart met witte bies. Licht- lopend profiel. 26 x 1 3/8 _L2r95" Reisduster. Zo gewassen, zo droog! Slechts 250 gram licht. Maten S, M en L-35T- Tricot damesblouse. Ftol./katoen. Rjlosluiting. In 6 modetinten o.a. rose en bleu. Aardewerk vaas. Delfts wit. Cylindervorm gedraaid. 4/OC H. 27 cm-MMW fO.*' Afd. nachtgoed Afd. dameskonfektie JmA Hittebestendige glaskan. Bijp. theelicht A95" 750 In gedetoneerde uitvoering&se- C$0 Heldere <3^ uitvoeringA95" 4P VENDOMATIC Diepvrieskast.**** 3 Manden en 1 voorvriesvak. H85xB60xD60 cm Buitentapijt Kunststof tapijt voor binnen en buiten. De noppenrug zorgt voor slipvastheid en waterafvoer. Br. 200 cm 49^9 44P Br. 133 cm-39r=- 2975 Br. lOOcm-257- Afd. tapijten. Ook geldig op de plaatselijke koopavond.

De Havenloods | 1985 | | pagina 1