Nu ingrijpen kan nog veel redden 3 Dl* Q HAVENLOODS ZURE REGEN: ^eSslS^ii In- en uitvoer van zure regen Niet alleen de regen is zuur 's. Zij kunnen dit alleen Luchtverontreiniging trekt zich niets aan van landsgrenzen. Ten gevolge hiervan is de helft van de zure neerslag op Nederland afkomstig uit eigen land. De overige vijftig procent komt uit het bui tenland. Om het probleem van de luchtverontreiniging in de omge ving van industrieën op te lossen, ging men in de jaren zestig hoge schoorstenen bouwen. In de omgeving van de vervui lers klaarde de lucht hierdoor inderdaad op. Maar in feite werd het probleem gewoon verplaatst. Omdat het op grote hoogte meestal hard waait worden de schadelijke stoffen vervoerd naar plaatsen die daarvoor „schoon" waren. De wind zorgt er dus voor dat zure regen, die veroorzaakt wordt door luchtverontreiniging, een internationaal pro bleem is. Afgezien van het „laag bij de grondse" ammoniak, kunrien verzurende stoffen als zwaveldioxide en stikstofoxi den duizenden kilometers door de lucht verspreid worden. EUROPESE AANPAK Van de helft van de zure neerslag die Nederland uit het buitenland krijgt is 17% afkomstig uit West-Duitsland, 13% uit Engeland, 10% uit België, 3% uit Frankrijk en 7% uit andere landen. De industrie in het Ruhrgebied, in Midden- Engeland en in België draagt bij aan vrijwel evenveel zure regen in Nederland als onze eigen industrie doet. Omge keerd sturen wij ook verzurende stoffen naar het buiten land. Daarom is het van groot belang dat de zure regen in heel Europa wordt bestreden. Als Nederland alleen maatre gelen neemt heeft dit nauwelijks effect; zij lost dan maar een gedeelte van het probleem op. Dat het tijd kost voordat in heel Europa overeenstemming bestaat over de te nemen maatregelen, spreekt voor zich. Om dit proces zoveel moge lijk te bekorten oefent Nederland samen met o.a. West- Duitsland druk uit op andere landen, zodat zo min mogelijk tijd verloren gaat, Herstel van de schade die veroorzaakt wordt door zure regen zal vele miljoenen guldens per jaar gaan kosten. En als we de zure regen zijn gang laten gaan zal dit straks in de miljarden lopen. Niet alleen onze bossen maar ook bij voorbeeld monumenten en gebouwen wor den bedreigd door zure regen. En inmiddels zijn er ook al duidelijke sporen van verzu ring te vinden in onze vennen en plassen. De opbrengst van gevoelige landbouwge wassen loopt achteruit. Zelfs onze drinkwa tervoorziening dreigt gevaar te lopen. Som mige schade, zoals het verdwijnen van planten en diertjes, is niet in geld uit te drukken en kan ook niet meer worden her steld. SNELLE AANPAK Zure regen wordt veroorzaakt door luchtverontreiniging. Stoffen die hierbij een belangrijke rol spelen zijn zwaveldioxi de en stikstofoxiden. Deze zijn afkomstig van elektriciteitscentrales, industrie maar ook van het verkeer. Bovendien hebben we in ons land te maken met een derde verzu rende stof: de ammoniak, die vrijkomt uit de mest van de veehouderij. Samen richten deze stoffen vandaag de dag al behoorlijke schade aan. Niet voor niets heeft de bestrijding van de zure regen een centrale plaats gekregen in het beleid van de overheid. Minister Win- semius van het ministerie van Milieubeheer wil zo snel mogelijk de uitstoot van deze verzurende stoffen aan banden leggen. Dit kan echter niet van vandaag op morgén. Daarvoor zijn de maatregelen die moeten worden genomen te ingrijpend en te kost baar. Maar als we nu beginnen is het nog niet te laat om de zure regen terug te drin gen, aldus de minister. INDUSTRIE Daarom heeft hij alvast een aantal maat regelen genomen. Om de zure regen een halt toe te roepen zullen kolengestookte elektri citeitscentrales hun rookgassen vóór 1990 geheel ontzwavelen. Voordat het zover is stoken de elektriciteitscentrales alleen nog maar kolen met een laag zwavelgehalte. Zware industrieën waaronder raffinade rijen zullen de uitstoot van verzurende stof fen stap voor stap terug moeten brengen. Ook de mestoverschotten zullen worden aangepakt. Ingrijpende overheidsmaatrege len om onder andere de hoeveelheid mest in te krimpen zijn de komende jaren onvermij delijk. SCHONER AUTORIJDEN Voor het verkeer zal binnen zeer af zienbare tijd op grote schaal loodvrije benzine beschikbaar komen. Dit is slechts een tussenstap en wel om straks aan de uit worp van verzurende stoffen door het ver keer strenge eisen te kunnen stellen. Nieu we auto's zullen (waarschijnlijk vanaf 1989) moeten worden aangepast om aan die stren gere normen te kunnen voldoen. Daarvoor zijn verschillende technieken beschikbaar waarbij echter altijd een zogenaamde kata lysator moet worden gebruikt. Maar zo'n katalysator reinigt alleen als er loodvrije benzine wordt getankt. Zoals gezegd wil de Nederlandse regering er voor zorgen dat die loodvrije benzine er zo snel mogelijk komt. Maar ook wil zij bereiken dat het tanken van loodvrije benzine en het rijden met een katalysator (die ook onder veel bestaande auto's kan worden gemonteerd) financieel aantrekkelijk wordt. Een paar jaar geleden kende vrijwel niemand de term „zure regen". Nu gaat er geen dag voorbij of je leest en hoort er over. Steekt dit milieuprobleem alleen de kop op als het regent? Het begrip „zure regen" wijst wel in die richting. Niets is echter minder waar. In feite valt er 24 uur per dag zure re gen. Hoewel nog veel onderzoek nodig is om precies vast te stellen wat zure regen eigenlijk is, zijn de grote lijnen inmiddels duidelijk geworden: zure re gen wordt veroorzaakt door luchtverontreiniging. Stoffen die hierbij een belangrijke rol spelen zijn zwaveldioxide en stikstofoxiden. Deze stoffen wor den o.a. uitgestoten door elektriciteitscentrales, in dustrie en verkeer. Uit al die gassen ontstaan in de hogere luchtlagen zwavelzuur en salpeterzuur. In ons land komt daar nog een extra verzurende stof bij: de ammoniak die vrijkomt uit de mest van de veehouderij. Al die zuren komen weer terug op aarde. In natte vorm als regen, mist of sneeuw. Maar ook droog: als stof- en gasdeeltjes. In feite gaat de verzuring dus 24 uur per dag door. NATUURLIJK EVENWICHT De neerslag op zich is altijd al een beetje zuur. De natuur ving dit echter zelf op. Dit natuurlijke evenwicht zorgde voor een constant zuurgehalte in de bodem van planten en bomen en in meren en ri vieren. De regen die tegenwoordig in Nederland valt is gemiddeld al 20x zo zuur als de natuurlijke regen. Als je daarbij ook nog eens de neerslag van „droge" verzurende stoffen telt is het logisch dat het natuurlijk evenwicht zo'n sterke aanval niet kan verwerken. Er treden onvermijdelijk storingen op, die in sommige gevallen nooit meer hersteld kunnen worden. DUURDER De maatregelen die genomen moeten worden om de zure regen aan banden te leg gen kosten, afgezien van tijd, veel geld. De gevolgen hiervan zullen te zijner tijd voor iedereen te merken zijn. Elektriciteit, de auto en andere produkten zullen duurder worden. Onder het motto „alle kleine béét jes helpen" kunt u ook nu al een bijdrage le veren aan de oplossing van het probleem zure regen. Door zuinig om te springen met energie. Door er voor te zorgen dat de motor van uw auto goed is afgesteld en regelmatig een onderhoudsbeurt krijgt. Door langza mer en rustiger te rijden of de auto gewoon een keertje te laten staan. Dit alles beperkt de luchtverontreiniging. INFORMATIE Er is over zure regen nog een heleboel meer te vertellen. Daarom is er een zure-re- gengids gemaakt, waarin alles wat tot nu toe bekend is over oorzaken, gevolgen en maatregelen helder en rijk geïllustreerd op een rij wordt gezet. Die kleurengids krijgt u kosteloos toegezonden als u onderstaande strook gebruikt of als u belt met 070 - 264201, toestel 2301 of 2983. 0 „Schade door verzuring".

De Havenloods | 1985 | | pagina 17