ter meulen BOEKEN NIEUWS De groene bomen: familiedrama driehonderd jaar na dato Neem geen risico met uw ogen. Ga naar OculentL ter meulen 149.- DE Q HAVENLOODS 13?5 14» Historische roman Ingena Veilekoop Bijzonder handschrift Haver Schmidt in boek harde guldens II tgj II lentevoordeel Vier schrijvers en muziek op avond in Boekenweek oculenti contactlenzen Bob den Uyl sluit boekenweek af Meisjes t-shirt Met kontrasterende mouwen en schuine baan. In prima kleuren wit/geel, wit/rose, wit/bleu of wit/mint. Maten 104 t/m 176 van voor Meisjespantalon. Met steekzakken, bandplooien en elastische taille. In wit, rose geel, bleu, rood of turquoise. Ma ten 128 t/m 176. Van 100% ka toen varvw. WATERWEG-NOORD - Ge schiedenissen die handelen in het Waterweggebied zijn zeld zaam. Welzeker, historische studies, verschijnen er genoeg, over het aantal genealogiën valt kwantitatief niets te zeggen en evenmin over het aantal publi- katies over deelonderwerpen. Anders ligt het echter met his torische romans en biografiën. Nederland kent, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Groot Brit- tannië en Frankrijk, weinig traditie op dit gebied. Geschie denis mag zich dan in een groei ende belangstelling verheugen, voor publikaties in bredere op zet is de markt echter nog ge ring. Zeker als het publikaties betreft waarin de auteur zelf een duidelijk woordje mee spreekt. Feitelijk kent Neder land hierin nog maar één le vende meester op dit gebied: Theun de Vries. En dat terwijl het oeuvre vroeger wel dege lijk tot de literatuur werd ge rekend. Met 'De Groene bomen' be geeft ook Ingena Veilekoop uit Vlaardingen zich op dat gebied. Ingena Veilekoop heeft archivis- tiek gestudeerd, hetgeen vooral in de verantwoording die haar boek vergezeld te merken is, in- 'De Groene bomen' is daarme een boek geworden dat zich baseert op onderzochte feiten maar zich laat lezen als een ro man, waarin de persoonlijke belevenissen en vooral visie van haar personen centraal staat. Voor het overgrote deel hebben deze personen ook in derdaad geleefd en zijn hen de feiten overkomen zoals ze in het boek vermeld staan. De pestepidemie waarvan in het begin sprake is, heeft inderdaad op de eilanden en op de noor delijke maasoever, gewoed met een afschrikwekkende heftig heid, aan de brandstichting van Vlaardingen hoeft niemand te twijfelen en aan de details rond om een echtscheiding en moge lijke moord, waarmee 'de Groe ne bomen' besluit, geeft de his torische betrouwbaarheid van de gegevens voor wat de afwik keling betreft een pikante noot. Zo zal het allemaal inderdaad wel gebeurd zijn. Niet gemakkelijk Met deze opzet heeft Ingena Veilekoop het zichzelf niet ge makkelijk gemaakt. Een feite lijk verhaal schrijven is iets heel anders dan een verhaal diepte geven vanuit de beschreven per sonen. In dat laatste geval neemt de auteur er een hoop risico's bij. Kunnen personen de dingen gezegd en gedacht heb ben, zoals de schrijver ze doet voorkomen, waren de omstan digheden werkelijk van het ge wicht dat de binnen het kader van een boek nu eenmaal heb ben en mogen we historische feiten schilderen in het licht van vandaag? Volgens Ingena Veilekoop wél en ze doet dit in haar boek met overtuiging en met de zorgvul digheid die je van een archivaris mag verwachten. De twaalf per sonen waaromheen het verhaal zich beweegt, leveren allen hun visie op elkaar en op de om standigheden zoals ze die heb ben meegemaakt. De één ver telt over de ander, welke ge beurtenissen zjjn gepasseerd, waardoor de lezer het idee krijgt diehonderd na dato plot seling betrokken te zjjn geraakt bij een familiedrama, waarvan alle betrokkenen hem op eigen wijze verslag doen. Dat Ingena Veilekoop hierin niet alle details onder controle heeft kunnen krijgen, valt haar niet euvel te duiden. Personen plaatsen in een historisch per- spektief is op zichzelf al moei lik genoeg. Ze ook onderling nog te definiëren, is bijna on doenlijk zonder als auteur he lemaal op de voorgrond te tre den. En helemaal als uiterlijk en persoonlijkheid verder buiten beschouwing blijven. Wat dat aangaat zou Ingena Veilekoop haar scholing best wat meer mogen vergeten. Het gegeven dat je je als geschied kundige louter en alleen te houden hebt aan de vastge stelde feiten, mag dan voor de opslag en rangschikking van historische gegevens van ultiem belang zjjn, als lezer schiet je er weinig mee op. Geschiedschrij ving mag best tot de verbeel ding spreken, prikkelen en zelfs overdrijven, desnoods op het spekulatieve af. In 'De Groene bomen', waar aan best wat tekortkomingen kleven, bewijst Ingena Veile koop in ieder geval dat ze kans ziet om voor personen en om standigheden een leesbaar en bewegelijk kader te kreëren, waarin de lezer van de eilande, uit Schiedam en vooral uit Vlaardingen z'n eigen omgeving herkent. Daarbij beschikt ze over het vermogen om de per sonen ook tot leven te kunnen wandvinyl... Voordelig uw kamer be hangen met dit zeer laag geprijsde wandvinyl. Keuze uit een groot aan tal dessins en vele lichte kleuren. Rollengte 10 meter, breedte 50 cm. Nu van.!?;«r voor d, .f l m SCHIEDAM - Liever had men de uitgave „Francois Haver- Schmidt, handschriften" in de Boekenweek ten doop gehou den, maar technische omstan digheden maakten het onmoge lijk dat de facsimüé-uitgave ge reed kwam in de korte tijd die de uitgevers zich daarvoor ge steld hadden. „Francois Haver- Schmidt, handschriften"* is een verzameling handschriften van de dichter Piet Paaltjensdie ge durende zijn laatste twintig le vensjaren in Schiedam heeft ge woond en gewerkt en wiens ge dichten nog altijd gelezen wor den. Deze handschriften wor den bewaard door de Maat schappij voor Letterkunde in Leiden en zijn slechts aan wei nigen bekend. Ter gelegenheid van het honderdvijftigste ge boortejaar van de dichter nam de werkgroep De Hollandse Onderneming op zich een her denkingsuitgave te produceren, die zowel aan Piet Paaltjens, zjjn publiek en Schiedam recht zou doen. De Hollandse Onderneming die de uitgave verzorgt is een groep van wisselende samenstelling, waarin zich vooral grafische kunstenaars en ambachtslieden hebben verzameld, die projekt- gewijs samenwerken en wie het meer om de aard van de op dracht te doen is dan om de kommerciële kanten ervan. Elk van de leden werkt hetzij zelf standig, hetzij in loondienst en stelt naar behoefte tijd en inzet beschikbaar om projekten te kunnen realiseren naar eigen in zichten en kwaliteitsnormen. Deze hebben een snelle produk- tie van „Frangois Haver- Schmidt, handschriften" par ten gespeeld. Oorzaak waren volgens Gradus Salet, die voor deze uitgave de coördinatie heeft; de aard van de handschriften en de daar door moeilijk haalbare prijs. „We gaan ervan uit", zegt hij in een overvolle werkkamer, waar tegelijkertijd drie boeken in voorbereiding zijn, „dat elke produktie die we maken, behal ve kwalitatief zeer bijzonder, ook nog eens betaalbaar moet zijn. En dat geldt zeker voor deze uitgave. Omdat het hier gaat om een collectors item - een boek voor de liefheb bers - is een vrij kleine oplage gepland; op de kop af duizend stuks. Het handschrift bleek echter alleen goed reproduceer baar te zijn met kleurtechnie- ken, waarbij ook nog eens de keus bestond tussen fotografi sche kleurscheiding en schei ding met de hand, wat ontzet tend kostbaar is, vanwege het aantal werkuren waarmee dat gepaard gaat. Neem daarbij het feit dat we met een prijs wil den komen van rond de vijfen twintig gulden en je zit midden in de problemen". 'Randje van de krant' echter zeker. Dat het daarnaast een waardevol boek zal worden eveneens. „Een bijzonderheid van de handschriften van Ha- verSchmidt is, dat ze heel veel aantekeningen in de marge be vatten, dat je dus kunt proeven en zien hoe Haver Schmidt gewerkt heeft, waarmee hij be zig was en hoe hjj bouwde aan het uiteindelijk resultaat. Wat dat betreft konden we dus na een eerste selektie tevieden zijn. Probleem was echter dat Haver Schmidt veel schreef op papier dat hem toevallig voor handen kwam, het randje van de krant, een brief van zijn nichtje, waarop hij potlood de aanzet maakte voor een gedicht en - saillante bijzonderheid - terwijl hij voelde dat hij het le ven niet langer meer aankon (Francois HaverSchmidt pleeg de uiteindelijk zelfmoord) op de keerzijde en later dwars door de tekst heen van overlij densberichten. Ook zitten er in de handschriften veel onafge maakte gedichten, varianten op gepubliceerde gedichten en kattenbelletjes, waarin hij in één, twee regels een gedichtje neerzet. En dat moesten we zien te behouden. Voordrachten die nooit eerder in druk zijn verschenen doch een duidelijk beeld geven van deze meest levende van onze vroegere dichters uit de roman tiek Frangois HaverSchmidt ver schijnt in september in de Ne derlandse boekhandels. ALLEEN BIJ TER MEULEN ZO LAAG IN PRIJS! Maxell super- ferro cassettes. Type UD 90 Per stuk Brillant videocassettes Kwaliteitsbanden voor VHS E180 3 uur van 15^5 5 stuks 22,50 HO stuks 39,90 10 stuks 135,-1 Type UD 60 5 stuks 17, Alléén nog verkrijgbaar DIJ ter Meulen Uitgave van WEGENER huis-aan- huisbladen B.V., Prins Hendrikka de 12-16, postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-132170 en 135085. Directie: J.P. Eillebrecht/P. Bakker/ exemplaren. Hiertoe behoort DE HAVENLOODS Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in Rotterdam e.o. in 14 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010- 346711. DUO'S (RUBR. ADVERTENTIES) 010-132050. VERKOOPLEIDER:N.Ch.de Poorter RAYONLEIDER: Th.J.Bravenboer (tel. privé 010-353883) REGIONAAL ADVERTENTIE VERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010-650272) MAASSLUIS: Peter van Kwawegen (tel. privé 01883- 16065) VLAARDINGEN: Jos Sparla (tel. privé 01803-5791) REGIONAAL CONTACTMAN: G.H. Adams (tel privé 01819-3230). REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010-352911. CHEF-RED: (plv) J. Deijbel. REDACTIE VLAARDINGEN: ADMINISTRATIE: Prins Hendrikka de 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-132170. SLUITINGSTERMIJN: woensdag krant: advertenties dinsdag 12.00 uur/redactie 10.00 uur. Donderdag krant (advertenties en redactie) dinsdag 17.00 uur. klachten 010-132489. MAASSLUIS Hannie Groen, Kees Hermis, Jan Oudenaarden en Peter Oole lezen in het ka der van Boekenweek 1985 uit eigen werk. Hun „schrijvers avond" is op vrijdag 29 maart in het Theater de Schuurkerk. Voor de muzikale omlijsting zorgt de Buitenband Band. Hannie Groen is geboren en ge togen in Rotterdam. Zij was verpleegster en operatiezuster en is moeder van vier kinderen. Haar eerste publikatie kwam in 1973 uit bü de Rotterdamse Kunststichting. Een tweede uit gave in de Sonde-reeks volgde. In Rotterdam werkte ze vier jaar mee aan het project „Spe len met woorden" op een groot aantal basisscholen. Sinds 1978 begeleidt ze workshops voor poëzie in Rotterdam en Dor drecht. Haar poëzie werd ge bundeld onder de titels Blauw drukken, Lichtdrukken en Spe len met de gedachte. Kees Hermis, het schrijvers- pseudoniem voor C.H.H. Wisse, komt uit Zeeuws-Vlaanderen. Sinds 1973 woont hjj als leraar Nederlands in Maasland. Hij be gon met schrijven in zijn dienst tijd. Sindsdien heeft hij vele er varingen en gebeurtenissen in poëzie verwoord. Hermis debu teerde in 1977 met de bundel vrijgesproken. Andere werken van hem zjjn Stroomafwaarts en Frontlijn. Water en zee zjjn voor zjjn gedichten een belang rijke inspiratiebron. De Maas- sluise uitgever LAV nam een spel van Hermis op in de bun del „Naar het zuiden rijden treinen...". De Schiedamse onderwijzer Peter Oole schrijft sinds zijn zeventiende jaar ge dichten die hijzelf aanduidt als gedachten. Tijdens zijn optre dens maakt hij ook gebruik van korte verhalen en van attri buten. Deze maand verscheen zijn tweede gedichtenbundel „Eenzaam met z'n tweetjes". Zijn eerste bundel „Soms" zag twee jaar geleden het licht. 'Wat zeggie?' Van geheel andere orde is Jan Oudenaarden, die onlangs de vele facetten van het Rotter damse taaleigen onder de aan dacht bracht met het boek „Wat Zeggie? Azzie valt dan leggie", het resultaat van jaren lang speurwerk naar artikelen en ander materiaal over het Rotterdamse dialect. De Bui tenband Band brengt een mu zikale voorstelling waar een frisse wind uit allerlei streken door waait: een czardas, tango, country, swing en blues, Fran se ijiusette. een smeuige smart lap en werk met het eigen eti ket van de groep, die is ont staan uit het in 1980 opgerich te Rotterdams Binnenstads Trio. De band bestaat uit Jac queline Muller, viool; Peter de Koning, contrabas; Leo Vervel de, accordeon en Kees Pons, gi taar. Misschien wordt de Schrij versavond nog een klein Boe kenbal. De toegangskaarten kosten 5 gulden. CJ P-houders en 65- plussers genieten één gulden re ductie. Ze zijn te koop bij de WV in het stadhuis en half uur voor aanvang aan de kassa van het theater. Het Schrijvers- feest begint om 20.30 uur. Vele aan-— GOEOlKOPeB Loop even binnen aan de Nieuwe Wilt u meteen een afspraak maken, Binnenweg 251b en vraag vrijblijvend bel dan: '7f\f\A "Z advies. U loint dan meteen het boekje UUt J J "Kijk op contactlenzen" meenemen. en vraag naar de assistente van de contactlensspecialist. Ingema Veilekoop: Historische roman. wekken en vooral hierdoor ver der tot hun doen en laten door te dringen, dan over het alge meen gebeurt in de op dit ogen blik in zwng zijnde historische publikaties, die zich tooien met een air van wetenschappelijk heid, doch zich door incidente le aanpak en vaak gezochtheid van onderwerp niet onderschei den van wat wij in vroeger eeuwen tot de rederijkerskui tuur rekenden. Veilekoop heeft het zich niet gemakkelijk gemaakt door te kiezen voor een oeuvre dat be paald niet geldt als het gemak kelijkste al wordt het -ten on rechte overigens- nogal eens verguisd. Het leverde in elk ge val voor de liefhebbers een boeiende historische roman op, die zich prettig laat lezen en iets laat zien van het leven van de gewone man in zijn alledaag se omstandigheden. SCHIEDAM - De afsluiting van de boekenweek, morgen (vrijdag 29 maart) vanaf acht uur in het Stedelijk Museum wordt leuk. Hoe leuk weet tot op dit moment nog niet één van de „organisatoren te vertel len evenmin als Bob den Uyl die tot de deelnemers behoort en voorleest uit eigen werk, naast de schrqver Martaretha Ferguson en Ben Borgart. Maar dit het leuk wordt is een heilig voornemen, het vijftigste boe- kenenvenement waardig. Dat was ook de opzet van de organisatoren, de Schiedamse boekhandels en de Openbare Bibliotheek en Aad Kester, leraar Nederlands aan de scho lengemeenschap Spieringshoek en daardoor al getekend als iemand die de Nederlandse taal noch haar beoefenaars door gaans van de vrolijkste kant be kijkt. Dat geldt overigens ook voor de boekhandelaren - met alle waardering overigens voor hun inzet - die zich mede door hun inzet voor de letter kunde in leven moeten houden, dus het leven ook al niet kunnen zien als een lolletje. Want het boekenvak is moei zaam en ernstig en de sombere uitspraak van Bob van Uyl „Gods wegen zjjn duister en zelden aangenaam" lijkt de boekhandelaar dan ook op het lijft geschreven. Wonderlijk dan ook dat juist zij het zijn wier oprecht minzame hulpvaardig heid bijna spreekwoordelijk is. Evenals hun optimisme en vak manschap. Want, en dat kan iedereen beamen die er regel matig komt, in een bibliotheek en boekhandel kom je nooit voor niets, zelfs niet al verlaat je de zaak met legen handen. Verjaardagsfeest Tekenend voor hun optimisme is ook dat terwijl er bij de voor bereidingen meer mis is gegaan dan een gewoon mens verdra gen kon. In de bedoeling lag de vijftigste boekenweek een extra aantrekkelijke aankleding te geven door er een verjaar dagsfeest van te maken voor schrijvers die rond die tijd jarig zijn. Prima idee, maar volko men buiten de waard en in dit geval de schrijvers gerekend. Schrijvers zijn er - ondanks alles - niet zo heel veel in Ne derland dus de spreiding voor wat verjaardagen betreft is uiterst ruim. En dan dienen organisatoren er rekening mee te houden dat de prijzen rond om de boekenweek flink zijn opgeschroefd. Allemaal redenen om de ge dachte aan het verjaardagsfeest opzij te zetten. Alleen Ben Bor gart en Bob den Uyl zjjn in de ze tijd jarig. Dat de organisato- ren echter toch optimistisch Bob den Uyl. blijven heeft echter ook z'n re denen. Er ontbreekt een alge meen feestelijk kader, toegege ven. De gevraagde schrijvers zijn daarentegen van niveau en gewend om voor publiek op te treden. Daarnaast zijn ze alle maal op de hoogte van het feit dat de organisatie slechts hor tend op gang kwam. En daarin zal juist de sterkte van deze vijftigste boekenweek blijken. De literatuur is op haar best als er slechts weinig vooraf gere geld is, als delen van het pro gramma niet kloppen en er ge ïmproviseerd moet worden. Pas dan is er ruimte om er echt iets leuks van te maken. De avond waarop Margaretha Ferguson, Ben Borgart en Bob den Uyl zullen lezen begint om 20.00 uur in de aula van het Stedelijk Museum. Iedereen is van harte welkom. Zilveren closed forever. Schitterende armbanden van mooi gevorm de schakels. Leuk om zo te dragen of om bedeltjes aan te hangen. Juwelierskwaliteit voor een zeer lage prijs! In zilver, van 7A&$ voor Closed forever, in goud. 14 Karaat, met veersluiting. van^ag^ voor Oorknopjes. 14 Karaat gouden bol-oorstekers voor een klein prijsje. 0 4 mm. van A&.Sü voor

De Havenloods | 1985 | | pagina 17