HAVENLOODS De politiek vervullen is onvergeeflijk SSSW zwijgzaam over servicekosten 679.- 179.- 24?5 termeulen u 35.- 52?° SCHIEDAM Oplossing woningprobleem in studie bij VNG Adri Reijnhout en het pluchegericht denken sü&assss t PARKER Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 26.- 19F 26.- VROOM^DRI ISMANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I eC^ 't'e P DONDERDAG 28 MAART 1985 34e JAARGANG NO. 13 FIETS MEE 8e ROTTERDAMSE FIETSVIERDAAGSE van diensdag 9 april t/m Aanmelden op alle kantoren van de Havenloods en het Zuiden en bij de Dienst voor Sport en Recreatie, Weena 760, Rotterdam tel 172995 of 172725. Eef Collé. SCHIEDAM - Het plan dat Eef Collé (CPN) enige weken geleden in de Havenloods lan ceerde en waardoor een stad als Schiedam op eenvoudige wijze het aantal woningzoe kenden met ongeveer twee derde kan verminderen, is door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten in stu die genomen. Het raadslid Adri Reijnhout van D'66 die als medewerker aan deze Vereniging verbon den is, heeft het plan letter lijk zoals het in deze krant werd omschreven, voorge legd, waarop de VNG be sloot tot nadere bestudering en later advisering aan de aan gesloten leden. Het plan van Collé was in fei te zeer simpel en ging uit van het gegeven dat de meeste be woners die zich aanmelden bij de dienst Huisvesting een wo ning achterlatenwaarom door weer andere ingeschrevenen wordt gevraagd. Niet iedereen zoekt tenslotte een woning van hetzelfde type en niet Volgens Collé moet daarom zowel de aanvraag als de aan melding van leegkomende ruimte worden geadministra- teerd waardóór men tot ver gelijkingen kan komen en eventueel ruilingen tussen in geschrevenen onderling mo gelijk zijn. Over de vorm waar in deze ruiling zou moeten plaatsvinden en de bemidde lende rol van de dienst Huis vesting liet Collé zich voorlo pig nog niet uit. Dat is een zaak van latere zorg meende hij. Wanneer de gemeente be schikt over een goed bestand aan ingeschreven en aan aan geboden woonruimte is de opzet van een organisatie een onderdeel geworden van een totaalbeleid. Het opzetten van een derge lijk bestand is lang niet zo ingewikkeld als het lijkt. Eén deel -de ingeschrevenen- is al bekend, het tweede zal in eni ge maanden tijds via enquetes en aanpassing van de inschrij vingsformulieren moeten wor den opgebouwd. De verwer king ervan kan gebeuren mid dels een betrekkelijk eenvou dig computersysteem dat zich makkelijk laat onderhouden. Als voorbereidingstijd schatte hij een half jaar tot een jaar ruim voldoende. Dat is volgens Adri Reijnhout ook de opvatting van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten die nog voor septem ber hoopt te komen met een advies hieromtrent aan de Ne derlandse Gemeenten. AUTOHUREN GOEDKOPER Talloze merken en types, incl 100 km vrij. Enkele voorbeelden: Ford Fiesta 27.- p.d., Dalsun Sunny 37,- p.d., Ford Sierra 1.6 L 45,- p.d., Opel Rekord 2.0 49, p.d., Ford Granada 2.3 55,- p.d., Ford Mustang 85,- p.d. Ook in de business klasse schittert Roadster. Bijvoorbeeld: Mercedes 280S 198,- p.d. (ook Mercedes Sport). Spe ciale weekend en lange termijn tarieven. A.A.A.ROADSTER C.V Admiralileitskade 5 t/m 7, Rotterdam- /Kralingen (tussen Oostzeedijk en Maas boulevard) tel. 010-148.100. Pantylette... Een goed figuurkorrige- rende pantylette met verstelbare schouder bandjes, kantverwerking in de cups en verstevigd buikpand. Zonder rits. In wit of huidkleur. Maten B 80 t/m 85, C 80 t/m 95. voor SCHIEDAM - Bezorgdheid kenmerkt de uitspraken van Adri Reijnhout (D'66) als hij het heeft over de Schiedamse gemeentepolitiek. Begrijpelijk. Als stafmedewerker van de Vereniging van de Nederland se Gemeenten bezit hij het be stuurlijk reilen en zeilen van de Hollandse steden dagelijks van uit een breder kader en heeft hij een goede vergelijkingsmo gelijkheid om de plaatselijke politiek, waarvan hij als raads lid deel uitmaakt, te toetsen aan gebruiken en ontwikkelin gen elders. En dat juist, stemt hem weinig vrolijk. Klagen over de stedelijke poli tiek en de gemeenteraad in het bijzonder is de Schiedammers op het lijf geschreven. Het gro te publiek verwijt de kleine kring die zich dagelijks met het bestuur bezig houdt, gesloten te zijn en slechts oog te hébben voor de belangen zoals die zich aandienen in de kring van in siders. De insiders op hun beurt verwijten het grote publiek ge brek aan belangstelling en wrij ven de kleine oppositiepartijen aan dat deze slechts komen met incidentele aanvallen die wel veel belangstelling trekken maar op den lange duur geen effekt kunnen sorteren. De op positie die vooral aktief wordt gevoerd vanuit de kleine linkse partijen tenslotte, verwijt de coalitie van PvdA en VVD op haar beurt weer geen aandacht te hebben voor de constructie ve kanten van de oppositionele op- en aanmerkingen en slechts oog te hebben voor haar eigen belangen die Adri Reijnhout bondig samenvat onder de noe mer .pluchegericht denken'. Duidelijk bij dit al is dat de goede communicatie tussen be volking, gemeenteraad en amb tenaren behoorlijk op de tocht staat. Adri Reijnhout stipt - en dat onderschrijft hij zelf - hiermede niets nieuws aan. „Toen ik in '82 in de raad kwam, was het al een rotzooitje", zegt hij, „en daarin is in de loop der jaren niets veranderd. Of eigenlijk kun je van een echt rotzooitje niet eens spreken. Dat zou betekenen dat er in ieder geval nog leven in de raad zat. Waar we nu mee te maken hebben is met een raad, waarin iedereen een vaste positie inneemt en waarin de kaarten vooraf ge schud zijn. Neem nou zo'n ge val als het Passage Theater. Dat naar huis sturen van de wet houder onder het mom dat hij zijn huiswerk maar eens over moet doen en men beter on derbouwde plannen moet ko men, is niets anders dan zich zelf een excuus verschaffen om de zaken eerst binnens kamers te bespreken en de ru zies in eigen kring binnen aan vaardbare proporties te bren gen. Eindelijk had Schiedam de kans nu eens diepgaand te spreken over zoiets belang rijks als een eigen theater en dan wordt die kans opgeofferd aan het enge partijbelang. Schandalig eigenlijk. Want heel Schiedam weet inmiddels dat de Partij van de Arbeid in zich zelf verdeelt is en dat de we zenlijke diensten op dit punt niet gaat om al dan geen Pas sage Theater, maar om een strijd tussen de diverse stro mingen binnen de PvdA waarin de een de ander z'n positie niet gunt. Het Passage Theater ver vult daarin uitsluitend de rol van hefboom. De werkelijke si tuatie op theateigebied interes seert de meesten maar weinig. Ze komen er toch nooit uit". Erfpacht DE kwesties rondom de erf pachtkwesties liggen volgens hem in het verlengde hiervan. „Als de PvdA goed haar begin selen nagaat, moest ze zich schamen, zoals men nu bezig is met erfpacht. Natuurlijk, het uitgangspunt is het partijpro gramma, waarin ervan wordt uitgegaan dat het bezit van een eigen huis onverbrekelijk ver bonden is met eigen kapitaal. En dat is in deze tijd absolute nonsens. Feitelijk kun je stel len dat de meeste bezitters van premie-A woningen niet of nauwelijks boven modaal uit komen. En dan durft iemand als Yvonne Siljee uitspraken te doen als; „als ze dan niet beta len kunnen, doen ze hun auto maar weg". En dat terwijl de meeste mensen in de woningen in Woudhoek niet eens een auto bezitten. Sommigen heb ben voor hun huis zelfs al de krant de deur uit moeten doen. Ook de erfpacht is in Schiedam ondergeschikt gemaakt aan de scherpslijperij binnen de Partij. En ook hier speelt het publie ke belang nauwelijks een rol in de beslissingen van de afdeling die maatgevend is voor het funktioneren van de raadsfrac tie". „Trouwens", zegt Adri Reijn hout, „van echt funktioneren is voor wat de raad betreft en de PvdA daarin nauwelijks sprake. Alle voorstellen komen voorgebakken ter tafel en dat wordt door de PvdA vertegen woordigers ook ronduit zo ge zegd. Alsof het zo hoort, wordt ons vaak genoeg ontraden om een motie in te dienen: Doe maar geen moeite, wordt er dan gezegd, we hebben de kop pen toch al geteld en jullie in breng doet er dus niet toe". Vooral voor klein links is dat een frustrerende ervaring. Zoals in vele gemeenten zijn hier juist mensen vertegenwoordigd die een duidelijke binding hebben met hun achterban. Vaak ook zijn het zeer gemotiveerde ver tegenwoordigers met een spe cialistische aanpak. In Schie dam is dat niet anders. Wel an ders is de waardering die de kleine linkse partijen hier ge nieten. „Geluisterd wordt er nooit. Een heel enkele keer en een enkel raadslid of wethouder uitgezonderd", zegt Reijnhout. „Op moties wordt niet gerea geerd en aan suggesties wordt al helemaal geen aandacht be steedt. En dat terwijl bijvoor beeld Ulfert Bruseker een er kend specialist is op het ge bied van de koopkrachtbe- heersing, nutsbedrijven en voorlichting, Herman Noorde- graaf zich diepgaand bezig houdt met alle mogelijke wel- zijnsaspekten en ik beroeps halve natuurlijk goed op de hoogte moet zijn. Niet dat dat altijd de doorslag moet geven, zo bedoel ik dat niet, maar het geeft wel een raar gevoel, als je inbreng op deze gebieden, SCHIEDAM - De SSSW dreigt opnieuw in de pro blemen te komen. Deze maal omdat de huurders van deze grootste woning- coörporatie in Schiedam niet langer genoegen ne men met de vaste service kosten ten bedrage van ge middeld tachtig gulden per maand, terwijl zij na jaren nog geen afrekening heb ben ontvangen van hun fei telijk warmtegebruik over die periode. Met andere woorden; een groot aantal bewoners van de woningen van de SSSW vreest in de afgelopen ja ren teveel te hebbenbetaald voor hun warmte en krij gen van de SSSW geen in zicht in de werkelijke kos ten en een vooruitzicht op een mogelijke teruggave van het teveel betaalde De bewonersvereniging Cen trum heeft de SSSW hierover een brief geschreven waarin een ultimatum wordt gesteld. Voor 15 april dient de organi satie te antwoorden danwel in zage te geven in de administra tie en te beloven over te gaan tot een goede afrekening die iedereen recht doet, of de be woners stoppen met betaling van de servicekosten. Dit is het zoveelste conflict dat de SSSW met haar huurders heeft. Met name de bewoners van de nieuwe woningcomplex en klagen steen en been over de wijze waarop de SSSW het be heer voert. Klachten worden wel opgeno men, in het gunstigste geval, maar van verhelpen is doorgaans geen sprake. Lastige vragenstel lers worden volgens bewoners met een kluitje in het riet ge stuurd of ronduit onbeschoft te verstaan gegeven, dat de co- öpratie liever heeft dat ze een andere huisbaas zoeken en van vergoedingen voor geleden scha de door overlast wegens de slechte konstruktie of manke menten van de huizen is geen sprake. Sommige bewoners hebben dan ook al naar het middel van huurstaking gegrepen om iets van de door de SSSW geleden ellende vergoed te krijgen. Stilzwijgen De SSSW hult zich in stilzwij gen. Tegenover de bewoners vereniging verklaarde een woord voerder van de coöperatie dat de stichting niets te maken had met de bewonersvereniging. Uit sluitend de bewoners zelf zijn partij voor de Schiedamse wo ninggigant. Maar ook zij krijgen desgevraagd geen gehoor. Zeker niet als het om de afrekening van hun warmteverbruik gaat. Dan heeft de SSSW het plotse ling over een conflict dat de SSSW zegt te hebben met de organisatie die de administratie ve gegevens levert voor de indi viduele verbruiksnota. Deze worden jaarlijks verzameld door het opmeten van de warm- tekostenverdelers (WKV's) die in vele centraal gestookte wo ningcomplexen voorkomen. Deze WKV's hebben een hoge graad van nauwkeurigheid. De installateurs spreken doorgaans van een betrouwbaarheid van 96 pet., TNO doet het iets min der en houdt het op 94 pet., net twee procent minder dus, maar nog altijd ruim voldoende om een juiste weergave van het jaarlijkse verbruik weer te ge- Vijftig Miljoen Van de WKV's die in de door de SSSW verhuurde woningen worden gebezigd, zijn er in Eu ropa zo meer dan vjjftig mil joen in gebruik. Het systeem laat zich toepassen op 20.000 verschillende radiatortypen en elke vorm van warmteverbruik via een centraal verwarmingssy steem valt er mee te registreren Ook de administratieve syste men die worden gebruikt bij het verwerken van de meetge gevens tot een heldere afreke ning zijn in de praktijk uiterst bruikbaar en betrouwbaar be- bleken. In de loop der jaren zijn er zo veel ervaringen mee opgedaan op nationaal en internationaal niveau dat vergissingen en on zuiverheden nagenoeg zijn uit gesloten. De SSSW vindt er een basis in om in conflict te geraken. In Schiedam en uitsluitend in SSSW-woningen, blijken de warmtekostenverdelers niet te deugen en moeten de bewoners -als enigen in heel Nederland maar afwachten hoe de SSSW de afrekening, waartoe de or ganisatie verplicht is die binnen vier maanden te doen, zal op lossen. De bewonersvereniging Cen trum is bij monde van Henny de Groot zeer verbolgen over deze zaak. Inzicht in de admi nistratie zegt ze waarschijnlijk niet te zullen krijgen, al wor den door de SSSW daarover geen rechtstreekse uitlatingen gedaan. Vanuit bestuurlijke kring wijst Adri Reijnbout (D'66) erop, dat deze administratie die dui delijkheid moet verschaffen zich nog steeds in handen van de Officier van Justitie in Rot terdam bevindt ter nader on derzoek van de vraag of de mal versaties van de SSSW in het re cente verleden alsnog strafrech terlijke gevolgen zullen krijgen. De griffie kon en mocht niet mededelen wanneer dit onder zoek definitief zal zijn afge rond, maar zal zeker contact opnemen met de bewoners en de bewonersvereniging omdat het ultimatum en de eis tot af rekening valt in de periode waarover het onderzoek zich uitstrekt. Dat de bewoners op korte ter mijn een afrekening zullen ont vangen blijft twijfelachtig. Be twijfeld wordt ook door Adri Reijnhout of de SSSW nog wel zo goed bij kas is dat ze eventu ele terugbetalingen - en die zijn in het gehanteerde systeem van verbruiksmeting niet zeldzaam- op zich kan nemen. Ternauwernood wordt beaamd dat men zoiets als een ultima tum ontvangen heeft, laat staan dat een antwoord wordt gege ven. De SSSW hult zich in stil zwijgen. Waarschijnlijk tot dat op 15 april de bom barst. Want de bewoners zijn onderling be zig zich te beraden op een ver weer. gewoon terzijde wordt gescho ven. Kortzichtig in één woord en tekenend voor de vriendjes politiek die op dit moment hoogtij viert". Arrogant Ook de grootste oppositiepartij speelt volgens Reijnhout mee in de zwakke manifestatie van bestuurlijk denken en doen. „Het CDA is alleen geïnteres seerd in wat de PvdA gaat doen na de verkiezingen en of daarna ook voor de christen democra ten een rol is weggelegd. Ze jammeren soms wel een beetje, bijvoorbeeld als Chris Zijdeveld weer eens arrogant heeft ge daan in hun ogen, maar tot echte schermutselingen laat het CDA het binnen de raadsverga deringen maar zelden komen. Neem ook hier het Passage Theater, de erfpachtkwesties, de minm a-nota en culturele za ken. Nergens geeft het CDA een werkelijke visie of toont over inzichten te beschikken. Braafjes worden op een aan merkingen gemaakt en even ge willig laten de raadsleden zich met een kluitje in het riet stu- Reijnhout en de afzondering waarbinnen PvdA besluiten neemt en vooral voorbereidt. „We weten allemaal van de conflicten die er bestaan", zegt hij, „daarvoor is politiek Schie dam te klein. We weten ook dat er allerlei persoonlijke mo tieven een rol spelen, dat bij voorbeeld Posthoorn en Van der Veer met elkaar in de clinch zullen gaan over het lijst trekkerschap en dat intern het laatste woord nog niet gespro ken is over het Passage Theater. Ook weten we dat er nu al druk gelobbied wordt over de wethouders zetels en dat de Partij van de Arbeid etvan uit gaat dat ér straks - met 33 raadszetels - maar vier wethou ders zullen komen, waarbij de PvdA meent dat deze alle vier door partijgenotenmoeten worden bezet". „Dat is allemaal al bekend. En juist daarom is het zo erg dat allerlei kwesties die voor Schie dam van het grootste belang zjjn daaraan ondergeschikt worden gemaakt. Kijk, het is niet erg als je de boot 'ns een keer mist als besturende partij,1 maar dat je de politiek ver vuilt door onderling kiften, is onvergeeflijk". PARKER MET VOORDEEL. De echte parkerpennen die zo fijn schrijven nu bij ter Meulen met extra veel voordeel. Parker Jotter In div. kleuren. voor Parker Roller Bal. In div. kleuren voor Streep blouse. Met korte mouw. Rol./katoen. In bleu, rose of geel. Maten 36 t/m 48 -29:- Dubbele fietstas. Waterdicht polyester weef sel. In beige en zwart. Afm. 38x33x12 cm -22t75" Dekbed voor kinder ledikant. Maat 100x135 cm. Van uitstekende kwaliteit en makkelijk te wassen 3943 Rucanor tennisschoen. Met ingebouwde hielweg voor extra stabiliteit. -SDrse- Molton matrashoes. 2-Persoons 32^cr 1-Persoons JL24CT Charmant nachthemd. Met echt kant afgewerkt. Keuze uit rose of bleu. Maten M t/m XXL -29r- VENDOMATIC Gasfornuis. 2xSuddervlam, lx grote en lx kleine vlam. Beveilig de knoppen. Gasoven met verlichting, thermostaat, bakplaat en rooster. Op- bergvak en afdekblad J49T- Wit kunststof audiomeubel. Met platenberging en uittrek- baar videoplateau. Bergruim te achter de glasdeuren. H53xB132xD46 cm 499-- Afd. kleinmeubelen Ook geldig op de plaatselijke koopavond.

De Havenloods | 1985 | | pagina 1