HAVENLOODS Gemeente ongelukkig met afrekeningen 15 BTQSTOL SCHIEDAM Hoe groot is Rotterdam eigenlijk 6000M2 WOONIDEEÏN ALTUD OPEN HUIS Turken Rommelmarkt op Hargplein praten over remigratie Poppen in Irene 0NI geeft concert Jeugdspelen in Noord Na hoge eindafrekening verwarmingsnota Open dag Vogelasiel Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijd 159.- F 49.95 24.50 19.' VROOMS DREESM ANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I ed itie p DONDERDAG 18 APRIL 1985 34e JAARGANG NO. 16 Dat is een vraag die je aan een Schiedammer maar beternooit stellen kunt. Tien tegen één dat er een verhaal op volgt dat de opkomst van 's werelds grootste havenstad schildert in de schrille kleuren van lou ter toevalligheden en terloop se mazzel, terwijl Schiedam - dat in de volksmond nog al tijd beschreven wordt als ouder en van oorsprong veel groter dan Rotterdam- be klaagd wordt vanwege een verkeerde ligging aan de Nieu we Maas en tragisch verval van de havens. De werkelijkheid ligt wel even anders. Feit is echter wel dat Schiedam en Rotterdam el kaar nooit zo gelegen hebben. In de zeventiende eeuw al sprak Van Oldebarneveldt dat „de schraalheid der Schiedam mers die van Rotterdam heeft grootgemaakt" en sinds het begin van deze eeuw gaat in Schiedam het verhaal dat de ze stad Rotterdam overvleu geld zou hebben als deze stad niet de Nieuw- en Oud-Mathe- nesserpolder aan Rotterdam had verkwanseld voor gratis drinkwater. En juist in de Nieuw Mathe- nesserpolder vinden Schie dammers het duidelijke be wijs dat Rotterdam helemaal niet zo groot is als deze ge meente zelf veronderstelt. Verlaat men Schiedam via de Gustoweg- richting Merwede- havens- de havens dus die zijn aangelegd op voormalig Schie dams grondgebied, dan treft men op de gemeentegrens het officiële bord „Rotterdam". En anderhalve meter verderop blijkt dan dat Schiedam de Nieuw Mathenesserpolder nooit echt te hebben willen opgegeven. Want even officieel staat daar weer het gemeente bord Schiedam. De Rotter damse aanspraken op dit ge bied zijn volgens de borden dus precies vijftien decimeter, onvruchtbaar opgespoten zand en wat flarden van pla veisel, waarna men zich weer op -even armetierig- Schie dams grondgebied schijnt te verbinden. Het bord -dit voor geïnteres seerden- staat overigens niet omgedraaid of is er door grap penmakers geplaatst. Het hoort er wel degelijk en scheidt hier een oprit en een stukje bedrijfsterrein van het Rotterdamse. Moderneen klassieke meubelen. Slaapkamers. Topkollektie in alle prijsklassen. Perfekte bezorging. Uitstekende service. Schelling Meubelen BV Rotterdam Groothandelsgebouw. Tel. 010-119655^ Dagelijks van 9-17 uur. Vrijdag koopavond. SCHIEDAM - Rondom de Ge reformeerde Kerk in Noord zal zaterdag a.s. een rommelmarkt plaatsvinden. De baten zijn voor het lithurgisch centrum. Tussen 9 en 17 uur kan men bü slecht weer in de kerk en goed weer op het Hargplein terecht voor deze markt. Men kan o.a. kleding, antiek, radio's en televisies, levensmiddelen, speelgoed, meubelen tegen bil lijke prijzen aanschaffen. Te vens draait een rad van avon tuur. Iedereen is welkom. SCHIEDAM - De Vereniging van Turkse Werknemers in Schiedam organiseert op zondag 21 april een forumdis cussie over remigratie. Het doel van deze bijeenkomst is de Turkse gemeenschap in Schiedam te informeren over de verschillende standpunten die de politieke partijen en an dere groeperingen hierover in nemen. Tevens vindt de vereni ging het een goede zaak om een discussie op gang te brengen tussen forumleden en de zaal. Om een goede communicatie te bewerkstelligen zal een tolk aanwezig zijn. Het forum wordt gehouden in het Sociaal Educatief Cen trum Migranten aan de Park weg 195. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur. SCHIEDAM - Wie alles wü we ten van poppen, zowel antieke als replica's van de soms zeer kostbare orginelen kan op za terdag 27 april haar of zijn hart ophalen in Irene. Daar organiseert Bianca van Oosterhout dan een poppen- beurs. Vanzelfsprekend worden er vele poppen getoond, maar ook de manier waarop deze ge maakt worden. Aandacht krijgt vooral de manier, waarop de kostbare eh zeldzame antieke poppen kunnen worden nage maakt. Ook de benodigheden hiervoor zijn op de beurs aan wezig, zoals ogen, schoentjes en kleding, kortom alles wat met poppen te maken heeft. Speciaal voor kapotte poppen is er een echte poppendokter aanwezig, een in Nederland bij na uitgestorven beroep. Hij re pareert en adviseert ter plaatse. Ook kunnen bezoekers hun poppen laten taxeren die er gens in huis nog steeds bewaard worden. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur, toe gang gratis. SCHIEDAM - Wat slechts wei nigen wisten is dat Schiedam in het mandoline-gezelschap ONI het oudste manoline-orkest van Nederland kent. Ter gelegen heid van het 70-jarig bestaan van deze groep tokkelaars geeft ONI op 19 april een jubileum concert in Irene. Het optreden vangt aan om 20.00 uur. SCHIEDAM - De Jeugdactivi- teitengroep Schiedam-Noord organiseert op zondag 21 april een leuke spelletjesmiddag voor kinderen tot 13 jaar. Onder andere wordt er een meelrace gehouden. Maar ook worden er ballen gegooid en veertien andere spelletjes ge daan. De spelletjesmiddag be gint om half drie en duurt tot vier uur in de St. Martinuskerk, Willem Andriessenlaan 65. Voor iedereen is er een prijsje. Toegang 1 gulden. SCHIEDAM - Als één der eerste groepen bewoners van centraal gestookte woningen in bezit van de gemeente of van de SSSW, hebben de bewoners van de Mariastraat en van delen van de binnenstad vorige week de schrik van hun leven gekregen. De eindafrekening van hun warmteverbruik over het afgelopen stookseizoen viel enkele honderden guldens per gezin hoger uit dan werd verwacht. Bedra gen van 600 gulden hoor den niet tot de uitzonde ringen. Uitschieters dienen per omgaande een bedrag van rond de 800 gulden te betalen en slechts een enkeling kwam er met een redelijke eindafrekening vanaf of mocht van de be heerder zelfs een bedragje terugontvangen. Het betreft hier allemaal wonin gen, waarin het warmtever bruik los van gas, eletrici- teit en water in de huurs- prijs is opgenomen en na meting en registratie door middel van warmtekosten- verdelers na elk strooksei- zoen met de huurders wordt verrekend. Schuldig aan deze forse na-aan slag, die voor de meeste bewo ners neerkomt op zo'n extra verbruik van 80 tot 100 gulden per maand in het stookseizoen, is ongetwijfeld de strenge en lange winter. Volgens zowel het KNMI als TNO die weers gesteldheid en stookgedrag nauwkeurig volgen is het stook seizoen 1984-'85 extreem lang en zelfs feitelijk nog niet eens ten einde, hoewel de eerste registratie van het totaalver- bruik al hebben plaatsgevon den. Zeker is daardoor dat een aantal in de financiële proble men zal komen. Problemen waarvoor zowel de gemeente als de SSSW als particuliere eigenaren van centraal gestook te complexen maar een oplos sing moeten zien te vinden. Wie ook weinig gelukkig is met Cees van Beek en Mari Dingenouts. deze afloop van het stooksei zoen zijn de Openbare Nutsbe drijven. Nu nog zjjn de ONS slechts terzijde betrokken bii de afrekeningen van warmte- kosten, maar in de nabije toekomst zal hierin snel veran dering komen, volgens de chef van de afdeling Energieprojek- ten van de ONS en voorlichter Mari Dingenouts. Ten eerste doordat de gemeente zelf meer zal gaan optreden als leveran cier van warmte, ofwel energie, anderzijds omdat warmte -en dus ook de verrekening daar van- moeilijk los kan worden gezien van de levering van gas, water, elektriciteit en de kabel. Nu nog is het zo dat deze laatste groep voorzieningen recht streeks onder verantwoordelijk heid valt van de ONS, terwijl de verwarming daarentegen tot de verantwoordelijkheden van de beheerder worden gerekend. Een voorziening, waar de ONS als leverancier van de bron -aardgas- weer wel aansprake lijk is. Daarbij doet zich dan nog het feit voor dat mensen die de kans lopen in de problemen te komen door de eindafrekening van hun warmtekostennota in vrijwel alle gevallen ook moei lijkheden kunnen ondervinden met de afrekening van de eind afrekening van de ONS. Dit heeft de praktijk althans uitge wezen. In de particuliere sector, valt deze scheiding niet te vermij den. Waar het om woningen van de gemeente zelf of, zoals in Schiedam van de nauw met de overheid verbonden SSSW ligt dat anders. „Hier ligt een scheiding ook minder voor de hand", zegt ing. Cees van Beek. „De beheer ders van deze complexen zijn voor advisering omtrent verwarming van de woningen veel meer afhankelijk van de ONS. Hetzij in adviserende zin, hetzij voor installering, onder houd en stoken van hun instal laties. En die afhankelijkheid zal er in de toekomst zeker groter op worden. Vooral als we op grotere schaal overgaan op het installeren van warmtekrachtinstallaties, waar bij zowel de verwarming van woningen aan de orde is als terugwinning vanuit die warmte van elektriciteit, waar door de berekening van het warmte- en energieverbruik per woning nog ingewikkelder wordt". Bewust omgaan Het euvel van de hoge nabere- kening ziet hij echter min of meer los van deze problema tiek. Feit is dat het publiek, ondanks alle waarschuwingen en raadgevingen nog steeds niet echt bewust omgaat met ener gie en warmte. Tekenend hierin is het gegeven dat bewoners van huizen die worden beme- terd met de bekende verdam pingsmeters al na direct na installering hiervan een zuiniger stookgedrag te zien geven. In sommige gevallen zelfs met negentien procent, terwijl er verder niets wordt gedaan aan isolering. De voorlichting en psychologische werking van het simpele instrumentje zijn al voldoende om mensen iets serieuzer te doen omspringen met de verwarmingsknop, dan in woningcomplexen waar de warmte nog per kubieke meter wordt becijferd. Zuinigheid met warmte is de zekerste manier om de hoge eindafreke ning te vermyden is zijn over tuiging. Een andere mogelijkheid noemt hjj de meter die werkt op credit-cards. Dit type warmte- en energiemeters wordt binnenkort op de Neder landse markt geïntroduceerd en de ONS heeft er -samen met andere nutsbedrijven- grote belangstelling voor. Heel oppervlakkig gezien ver toont deze meter overeenkom sten met de vroegere gasmeter op penningen, zij het dat de huidige types werken op mag neetimpulsen die per gebruiker persoonlijk te programmeren zijn. Groot voordeel is, dat achterstanden door deze meter onzichtbaar kunnen worden weggewerkt, zodat afsluiting van het net niet langer nood zakelijk is, dat de meters op elk gewenst moment anders kunnen worden geprogram meerd, zodat een individueler en redelijker afrekening moge lijk is. Nadeel noemt hij het feit dat de warmte of energiekonsump- tie vooraf moet worden betaald. De credit cards moeten van te voren worden gekocht, waar voor op dit moment nog geen systeem is ontworpen. Man met de tang „Maar", zegt hij, „aan het sys teem als zodanig zijn veel meer voordelen verbonden dan nade len. Heel duidelijk. Het sys teem van na-aanslagen wordt ermee vereenvoudigd of zelfs geheel teruggebracht. De man met de tang hoeft niet meer direct te worden gevreesd en iedereen heeft direct informa tie in huis over hoeveel energie hij nog kan gebruiken voor ver warming. Daarbij is het natuur lijk zo dat in het systeem zelf reserves zjjn ingebouwd en tijdig door de bewoners zelf kan worden gesignaleerd hoe ze er precies voorstaan". Over invoering en tijdstip van invoering, valt op dit moment nog weinig te zeggen. Dat de gemeente Schiedam echter tot proefnemingen over zal gaan is wel duidelijk. „Wanneer je besluit tot een goede, geregelde warmtelevering en tot installe ring van geavanceerde systemen als warmtekrachtkoppeling, kun je vrijwel niet om een regi strering van het verbruik heen die minstens op gelijke hoogte staat. Wat nu van belang is, is een in zicht te krijgen in de praktische betekenis van een dergelijke registratie. Vooral voor de bewoners. Warmte en energie zgn kostbaar genoeg, om er zuinig en vooral zorgvuldig mee om te springen. En zeker te meten, wat het verbruik is. Liefst zo vroeg mogelijk. Dat voorkomt ellende zoals we nu met de eindafrekening mogen vrezen". met voor de kinderen een leuke verrassing en voor u ongekend voordelige openings aanbiedingen als voorbeeldje wit leder trim/vrijetijdsschoen met sterke profielzool. Maten 35 - 42 Winkelprijs 39.95 Als openingsaanbieding nü minder dan de helft kijk op de achterpagina voor onze andere, ongekend voordelige openings-aanbiedingen Rotterdam - Binnenwegplein 20 De aanbiedingen gelden óók in ons filiaal op het ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum ZUIDPLEIN SCHIEDAM - 'Grandioos, in één woord', zo om schreef mevrouw G. van der Hoek, de open dag in het Vogelasiel in het volkstui nencomplex De Vijf Slui zen. Dat het Vogelasiel, een be trekkelijk jonge voorzie ning in Schiedam, zich in de belangstelling van het publiek mag verheugen, is bekend. Dat datzelfde pu bliek ondanks de regen zo massaal zou komen op zetten had echter niemand verwacht. Mevrouw van der Hoek nog het minst. Tussen twee en vier uur 's mid dags bezochten ongeveer 150 kinderen en volwasse nen het asiel. Wanneer de beheerders weer vrijwilli gers enthousiast kunnen maken voor een middagje assisteren in het Vogelasiel, zal opnieuw een open dag worden georganiseerd. Ver wacht wordt dat dit half mei zal zijn. Uni lakens en slopen. Slopen p.p. Jfr75 13.95 Lakens o.a.: <2'}95 240x2603*35" 200x26034*5 31/ 15Qx25QJ24*0" J495 Aid lakens en slopen Mm lm De los telefoon Vele mogelijkheden. 0.a. telefoneren zonder hoorn op te nemen. Voorprogram meren van 10 telefoonnrs. 379r- L.P. Standaard. Voor het opbergen van ca. 40 elpees. In smoke/ anthracietJ*5' Afd grammofoonplatei Damesbkxise. Met korte mouw. Rol./ katoen. In o.a. wit. blue en rose. Maten 36 t/m 48 35 Klopman damespantalon. In beige, grijs, blue en mari ne. Maten 38 t/m 4835r- Uni herenshirt. Met button down. 65% po lyester/35% katoen. In o.a. wit. grijs en blue32r- Luxe tuinfauteuil Avenir. Wit. Rugleuning verstelbaar in 4 standen. Inklapbaar. Tuinfauteui 13*50 Bijp. kussen3*50 7 Aid dameskonlekt* 30.' Meblo fietsaanhangrek. Voor max. 3 fietsen. Past op alle soorten trekhaken. Horizontaal en vertikaal opklapbaar. Eenvoudig te monteren 3997- Ook geldig op de plaatselijke koopavond

De Havenloods | 1985 | | pagina 1