airnitm B. en W. onduidelijk over inspraak buitenlanders Geef goud als je van moeder houdt Een dag per jaar speciale aandacht voormoeder DE Q HAVENLOODS Noordegraaf (PPR) ontevreden over antwoord kerk diensten Pittoors speelt Hadewijch in theater Harmonie Schoolsport- toernooien HERV. GEMEENTE Grote Kerk: 10 uur ds. J. D Wuister, 17 uur ds. D. A. Snijer, Abbenbroek; Opstandingskerk: 10 uur ds. N.J.M. Hoogendijk, Alphen a/d Rijn; Bethel- kapel9.15 uur ds. P. HERV. GEMEENTE KETHEL: Dorpskerk: geen opgave; St. Martinuskerk: geen opgave; De Ark: geen op- JOHAN MAASBACH WERELDZENDING: Vrijdag 19 april: 19.30 uur Dhr. Robert Maas- bach; Zaterdag 20 april: 20 uur Dhr. Robert Maas- bach, jeugddienst; Zon- 3 21 april: 10.30 uur HERV. EVANGELISA TIE OP GEREF. GRONDSLAG: Mevr. Oudshoorn. GEBRUIK ONTSTOND IN AMERIKA land. Engeland en Scandinavië gevierd en sinds 1930 is de feest dag in Nederland en België be kend In Vlaanderen werd nog lang op 15 augustus (Maria He melvaart) moederdag gevierd. STEDEN In ons land werd moederdag aanvankelijk alleen in de grote steden gevierd. Maar in een stu die over de Drentse boerin in 1952 kwam naar voren dat dé viering in zijn geheel ook op het platteland was overgenomen. Ongetwijfeld heeft de midden stand er in niet geringe mate toe bijgedragen dat de moederdag traditie in'stand werd gehouden. Het oorspronkelijke bosje bloe men heeft inmiddels forse con currentie gekregen van taarten en heel wat duurdere geschen ken. Gelukkig hebben veel ge zinnen de grondgedachte van moederdag niet uit het oog verlo ren: een keer per jaar met e klein gebaar laten merken dat de allerliefste op de wereld is. Bijzonder, maar niet goed koop, zijn de gouden initiaal- ringen. Een noviteit aah het sieradenfront, die onlangs bij de Nederlandse juwelier werd geintroduceerd. Het is een ring met initialen. Het per soonlijke karakter van de ring wordt tot uitdrukking ge bracht door twee lettersoor ten: de klassieke schriftletter en de strakke, moderne letter. De ringen zijn maatwerk. Ze Twee armband colter sets i op zilver). worden door Goud en Zilvers midsbedrijf Venrooy te 's- Hertogenbosch per bestelling, binnen veertien dagen, ver vaardigd onder de naam Al pha d'Or. Een gouden verrassing voor moeder zijn ook de speciale bedeltjes, poppetjes van bi-colour mat (zilver met goud draadwerk, die vorig jaar al door Diamonde werden gein troduceerd. Moeder kan op deze wijze man of kind of alle bei in goud steeds bij zich dra gen. De hangertjes zijn boven dien voorzien van een diaman tje. De bedeltjes zijn verkrijg baar bij de juwelier voor rond de ƒ200,-per stuk. Wie zich ook sterk bezig houdt met de problematiek van min derheden in Schiedam en duidelijk gelukkig is met dit centrum is PPR-raadslid Herman Noordegraaf. Hjj noemt het ceiitrum een aan winst en hoopt dat het een bijdrage zal zijn aan een betere positie van de migranten in Schiedam. Met name waar het hun vertegenwoordiging betreft in overleg met de overheid. Beduidend minder tevreden is hfj met het antwoord dat hij onlangs van B. en W. ontving op zijn al een tijd geleden gestelde vragen. Op zijn minst gezegd is de formulering die B. en W. hier geven merkwaardig. Herman Noordegraaf. „Het is typerend voor het denken over minderheden, waarin Schiedam zich volstrekt geen sterke gemeente toont. In feite mag je zelfs stellen dat men zich hier ter plaatse nauwelijks druk maakt om de minderheden. Zeker niet op bestuurlijk en politiek niveau. Goed, de PvdA Frida Pittors in Hadewych. VLAARDINGEN - Frida Pittors brengt komende vrij dag 19 april haar toneelsolo Hadewych in Harmonie. Ha dewych is de naam van een dichteres die omstreeks de eerste helft van de dertiende eeuw moet hebben geleefd. Haar werk dat pas enkele eeu wen daarna werd ontdekt om vat spirituele liefdesgedichten. Frida Pittors die Hadewych vertolkt kent het werk van Hadewych en de literatuur daaromtrent goed. Haar me ning daarover komt vaak in conflict met haar fantasie en dat fascineert haar. Ze is een „fan" van de actrice Pittors die Hadewych speelt. Hade wych staat onder regie van Apostolos Panagopoulos. Het filmprogramma in Har monie begint vanavond don derdag 18 april met de film Cousin Cousine van Tachella. Deze liefdesfilm werd in 1976 onderscheiden met de hoo- ste Franse filmprijs: „Le Prix Louis Delluc 1975". De hoofdrollen worden gespeeld door Marie Christine Barrault en Victor Lanoux. Vrijdag draait Mama Cumple Cien Anos van Saura in film huis Harmonie. In deze rol prent draait het om een aan tal familieleden die de stam moeder willen vermoorden. Zij heeft lang genoeg geleefd. De oude vrouw heeft de sa menzweerders door en zoekt een bondgenote in de vroege re gouvernantie. Hoofdrollen zijn er voor Geraldine Chap lin, Rafaela Aprcio en Ampa- ro Monuz. The Word accor ding to Garp staat zaterdag op het programma. Regie George Roy Hill. Garp naar het gelijknamige boek van John Irving is een registratie van het fantasti sche verhaal over de buiten sporige belevenissen van de sexschuwe schrijfster Jenny Hill en haar op onorthodoxe wijze verkregen zoon T.S. Garp. Het jeugdtheatersei zoen in Harmonie wordt woensdag 24 april besloten met het spelen van slapstichs situaties door de bezoekers zelf. Aanvang 14.30 uur. VLAARDINGEN -De afdeling Schoolsport van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie orga niseert op 22 mei weer een groot veldhandbal- toernooi voor leerlingen van het Vlaardingse basisonderwijs. De wedstrijden zullen worden gehouden op de velden van de handbal vereniging WIK aan de Hugo de de Vriesstraat en op het complex van De Hollandiaan aan de Am sterdam laan. Elke school kan inschrijven met één jongens- en één meisjesteam. Een hand balteam bestaat uit zeven spelers/speelsters met drie wissels. Voor dit handbaltoernooi, kan er tot 4 mei ingeschreven worden. dinsdag 4 juni staat er weer een schoolsportdag op het programma voor de leerlingen van de zes de klassen van de Vlaar dingse scholen. Dit in middels traditionele evenement wordt gehou den op het Shell-sport- park De Vijfsluizen. Voor verdere inlichtingen over het handbaltoernooi of de schoolsportdag kan men terecht bij de sectie schoolsport van de VRSR, tel. 010-355888. Ruim tachtig procent van de gouden sieraden worden cadeau gegeven. Niet alleen voor verjaardagen en bijzon dere gelegenheden, maar ook voor bijvoorbeeld moeder dag. Een gouden sieraad is een edel cadeau met een bij zondere waarde. Geef goud als je van iemand houdt, is de bekende kreet van de Ne derlandse juweliers. Waar om dan niet, als de knip het toelaat natuurlijk, voor moe derdag een gouden sieraad. Gouden sieraden vragen om goede combinaties. Hoewel het tot voor kort vreemd werd gevonden als men witgouden sieraden combineerde met geelgouden sieraden, is juist die combinatie nu helemaal in de mode. Maar dan w$l wit- en geelgoud in één sièraad. De juweliers noemen dergelijke sieraden: bi-colour. Goud hoeft tegenwoordig ook niet meer opvallend te glimmen. Ook matgouden sie raden mogen zich in een toe nemende belangstelling ver heugen. Zo introduceerde de sieradenontwerper en juwelier J. Rozendaal gematteerd goud in drie kleuren in een schakel ketting met bijpassende arm band. Een prachtig cadeau voor moeder is een set: ketting, armband en oorclips in goud, zilver of bi-colour. Ga eens kijken bij de juwelier. Zij brengen een groot aanbod in combinatie-sets. INITIAAL De tweede zondag in mei: moederdag. Een dag, waarop een groot aantal moeders in het zonnetje worden gezet. Niet alle moeders, want velen vinden zo'n dag onzin. Moeder ben je tenslotte elke dag van het jaar en daarvoor is geen speciale feestdag nodig. Sommigen beschouwen moederdag als een commercieel feest en geloven dat deze dag door de middenstand in het leven is geroepen. Enkele initiaal- ringen in de strak ke, moderne letter. SCHIEDAM - Met het Sociaal- Educatief Centrum Migranten dat aanstaande zaterdag wordt geopend, heeft Schiedam er een nieuwe zorg bij voor de minderheden in Schiedam. Vanaf die dag hebben de Marokkaanse Arbeidersvereni ging, de Vereniging van Turkse Werknemers, de Stichting ABC Taalcursus en het Opbouwwerk Migranten een eigen gebouw van waaruit ze specifieke en gezamenlijke aktiviteiten kun nen ondernemen. Tegelijkertijd worden de overlegsituaties tus sen migranten en de overheid dan wat meer gebundeld. Een eigen complex van voorzienin gen leidt in de praktijk, zo is gebleken, tot een betere com municatie tussen groepen onderling en de overheid. Al was het alleen maar door vlot tere uitwisseling tussen werk groepen en centrale begeleiding, waarvoor met name de migran- tenopbouwwerker Ton Lock- horst, die z'n intrek neemt in het Sociaal Educatief Centrum Migranten aan de Parkweg 195, is aangetrokken. heeft zich ervoor uitgesproken dat ook de minderheden -die nu voor het eerst aan de ge meenteraadsverkiezingen mo gen deelnemen- binnen die partij eigen politieke meningen mogen ventileren, maar hoeveel daarvan in de praktijk terecht komt, moet nog blijken". Een gemis noemt hij het ook, dat er nog steeds geen breed platform komt waarop het overleg tussen overheid en minderheden kan plaatsvinden. Er zjjn overlegorganen op inci denteier basis, waarin sprake is van goed overleg, op andere punten, schort het overleg echter steeds. Een werkelijke: structuur in dit alles ontbreekt echter. En daarom had hij, als specialist op dit terrein juist gevraagd. In concreto vroeg hij of de continuiteit van het bestuur zodanig is, dat ook het huidige college op de hoogte is van het feit dat bij de begrotings behandeling 1979 de raad een motie aannam, waarin de wen selijkheid werd aangegeven van een overleg- en adviesorgaan van gemeente, buitenlanders en betrokken instellingen, waar aan hij als vraag twee vast knoopte, wanneer de raad een herstel dienaangaande tege moet kan zien. De ironie hierin, blijkt in eerste instantie het college niet te zijn ontgaan. Het antwoord is dan ook een bondig ja. De ernst van het tweede deel van de vraag, hebben B. en W. echter niet geheel tot zich laten doordrin gen, tot niet geringe verbazing van Noordegraaf zelf en met •hem vele anderen. Inplaats van een direct antwoord te geven, komt het college daar om met een antwoord van bijkans een hele pagina, dat nauwelijks als een serieuze reactie kan worden gezien. Uitgebreid wordt ingegaan op de manier waarop migranten worden betrokken bij de gemeentelijke besluitvorming, met de uitdrukkelijke medede ling dat aan de gehanteerde vormen van inspraak ook nade len kleven omdat de buitenlan ders niet over voldoende kennis beschikken van de Nederlandse taal en van de procedures van ons politiek en bestuurlijk sys teem. „Men kanervan uitgaan", zegt het antwoord letterlijk, „dat aan de voorwaarden slechts in beperkte mate en door een klein aantal buiten landse ingezetenen wordt vol daan. Daarom, worden, in die geval len waarin dit nodig is, minder heidsgroepen apart benaderd in verschillende daarvoor in het leven geroepen commissies en werkgroepen", waarna het ant woord enige groepen noemt ten voorbeeld en zegt dat „hieraan tevens de op ver schillende plekken in de stad ontstane buurtgroepen kun nen worden toegevoegd". Wel wil het college desnoods nog constateren dat „We willen benadrukken dat wij het met u eens zijn dat het minderhe denbeleid gebaat is bij een goed overleg. Wjj zullen er daarom op toe blijven zien dat de hui dige voorzieningen voldoende garanties bieden voor goede contacten met-de minderheids groeperingen". Wie met dit antwoord tevreden is: niemand die zich op eniger lei wjjze maar interesseert voor het beleid ten aanzien van de minderheden in deze maat- Hoewel de winkeliers een goe de boterham verdienen aan dit stukje neo-folklore is moederdag niet door hen bedacht. Er doen verschillende verhalen de rond. Zo zou het idee afkomstig zijn van een vrouw in het Ameri kaanse Philadelphia, die net haar moeder verloren had. Zij vond dat moeder toch zeker één dag in het jaar speciale aandacht verdiende. Anna Jarvis begon haar campagne voor moederdag met een kerkdienst in één van de plaatselijke kerken op de eerste verjaardag van haar moeders overlijden. Het lukte haar om de bevolking van Philadelphia warm te krijgen voor haar idee. Een dag van het jaar reserveren om moeder te verrassen sloeg aan bij jong en oud, rijk en arm. ROZEN De oorsprong van moederdag wordt ook toegeschreven aan een onderwijzeres in een klein stadje in de Amerikaanse staat Louisia na. Deze onderwijzeres zou. ter wijl ze van school naar haar wo ning liep, gecharmeerd zijn ge raakt van een tuin met bloeiende rozen. In een impuls besloot ze toen haar moeder een boeket van deze bloemen te sturen. Die spontane opwelling ontroerde haar moeder zo. dat ze via een oproep in de plaatselijke krant ook anderen aanspoorde hun moeder eens een onverwachte vreugde te bezorgen. Velen vol deden aan de oproep Wie van beide dames ook het idee opperde voor een speciale dag voor moeder. Het werk werd bekroond. Het Amerikaanse con gres gaf in 1914 aan president Wilson toemstemming om de tweede zondag in mei uit te roe pen tot „Mother's Day". Vanuit Amerika waaide het gebruik over naar het Europese vasteland. Circa 1920 wordt moederdag in met name Duits schappij. Dus stellig Herman Noordegraaf niet, die op dit antwoord hoe dan ook zal terug komen. En waarschijnlijk met een scherpe stellingname. Geen woord dat een inbreng verraadt van de minderheden zelve in deze stellingname, geen teken dat duidt óp een kriti sche beschouwing van het eigen beleid en funktioneren. Motivering Sterker nog het antwoord geeft letterlijk als motivering voor het vasthouden aan deze gang van zaken dat „Het Ministerie van Binnenlandse Zaken mid dels een door de raad dezer gemeente op 16 april 1984 gesanctioneerd schrijven van bovenstaande mogelijkheden tot inspraak voor minderheden is bericht. Het ministerie heeft vervolgens op deze brief niet afwijzend gereageerd". En ook dit geeft aanleiding tot verbazing bij opbouwwerkers en specialisten op het gebied van minderhedenbeleid. Omdat geen afwijzende reactie is ont vangen, wordt voetstoots aan genomen dat het gevoerde beleid juist is, een vraag die zorgvuldig buiten de orde is gehouden. Gemeld is dat de gemeente op enkele punten inspraak gunt aan buitenlan ders. Daar waar zij geacht worden op te kunnen komen voor hun belangen, op de wijze die wij aanvaardbaar achten. De vraag van Noordegraaf luid de inhoudelijk echter anders en wel of het college wilde komen met een voorstel voor een over leg- en adviesorgaan van gemeente, buitenlanders en betrokken instellingen. Het antwoord daarop is voor alsnog „nee". „En dat is iets", zegt Herman Noordegraaf, „wat zorgen baart. Niet alleen mjj, niet alleen de PPR, maar iedereen die in Schiedam, met het beleid ten aanzien van buitenlanders te maken heeft. Het gaat hier namelijk om rechtsposities en niet om een gunst, waarvan wjj uitmaken of we die zullen verlenen of niet".

De Havenloods | 1985 | | pagina 7