DE h HAVENLOODS mm Gedistilleerd museum naar bredere opzet JSSS88S* 39*> M SNUFBUBARKT SCHIEDAM De Vrijheid in het middelpunt SSSN zoekt oudere voetballers Rectificatie Herdenking 4 mei sober MEDEDELING Apollo in De Teerstoof u RUILT uw AUTO g$k,£en27MW. Nationaal karakter iPOEDVERKOOI ^Burchthuys Interieur f Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 129- 1995 3950 VROOMS M24P 9REESMANNI HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM editie p DONDERDAG 25 APRIL 1985 34e JAARGANG NO. 17 De Vrijheid - bijna 200 jaar. SCHIEDAM - In de maand mei, de Molenmaand, waaraan in Schiedam erg veel aandacht wordt besteedt, neemt de molen De Vrijheid een voorname plaats in. Ook al omdat de molenmaand precies sa menvalt met de herden king van het feit dat de molen tien jaar geleden op nieuw in bedrijf werd ge steld, en het gegeven dat de Vrijheid in 1985 200 jaar bestaat. Bijna tenminste. Om pre cies te zijn werd de eerste steen voor deze gigant on der de Nedelandse molens op 30 mei 1785 gelegd. Maar er is meer dat de Vrijheid bij uitstek stem pelt tot middelpunt. Met de Vrijheid werd voor het eerst afdoende aangetoond dat het mogelijk is een oude bedrijfsvorm niet al leen in ere te herstellen, maar ook nog rendabel te maken. Met andere woorden: in de Vrijheid bleek de Holland se samenleving bijna een instituut te hebben wegge gooid, waarvan niet vast stond dat het zijn beste tijd werkelijk gehad had. Het tegendeel bleek uit het vervolg. Na de Vrijheid zijn in Nederland nog 20 andere korenmolens op nieuw in gebruik gesteld en allen kunnen het hoofd goed boven water houden. Zelfs is het zo dat tussen de molens een zekere con currentie is ontstaan. Ken merk van een gezonde be drijfstak. Op één festiviteit staat de Vrijheid uitdrukkelijk niet centraal. Maar die vindt dan ook niet in Schiedam plaats, maar in Dordrecht. Daar geven verschillende modelspoorbaanverenigin gen -of is het spoorbaan- modelverenigingen- een de monstratie. In het oog lo pende Schiedamse inzen ding is daar een schaalmo del van molen De Noord, de oudste Schiedamse molen en bovendien -naar kortgeleden is vastgesteld- de hoogste ter wereld. Schiedam pronkt met zijn molens en met z'n verle den en schenkt daarvoor zelfs een speciale borrel, die vanochtend in bijzijn van burgemeester Scheeres is geopenbaard. Het kan niet op in Schiedam in de ze zomer. Pas op, straks zijn we weer blij als de dagen korten en de blaadjes van de bomen storten. Eindelijk rust zeg gen we dan als we in de herfst de blik over de dan verstilde haven laten gaan, waar aan de einder de bronzen brandersknecht terugblikt. Eindelijk rust, zoals vanouds. ROTTERDAM OP ZONDAG 28 APRIL EN KONINGINNEDAG 30 APRIL. OPEN: 10.00 - 18.00 UUR. WEENAHAL voorheen Tori Menkenhal. SCHIEDAM - De Stichting Samenlevingsopbouw Schie dam Noord SSSN zoekt oude re voetballers. Het gaat hierbij niet zozeer om voetballers die nog steeds aktief zijn in hun sport, ook vaders - zo zegt de SSSN - die hun voetbal schoenen reeds jaren aan de wilgen hebben gehangen, zijn van harte welkom om nog eens een balletje te trappen op het buurtvoetbaltoernooi voor se nioren dat de Stichting voor ogen staat. Dit toernooi zal worden ge houden van maandag 20 tot en met donderdag 30 mei op twee velden van DHS en wordt ge streden in wedstrijden die elk 2 maal 25 minuten zullen du ren. De aanvang van de wed strijden is steeds om 19.00 en 20.00 uur. Getracht zal worden om met acht elftallen in het veld te komen, verdeeld in twee poules met kruisfinales en finalewed strijden. De elftallen zullen op die manier elk vflf wedstrijden te spelen krijgen Het ligt in de bedoeling dat de wijken in Noord zelf een elftal op de been brengen. Op die manier hoopt de SSSN de stadsdelen Bijdorp, Tuindorp, de Botenbuurt-Scheepvaart- weg, Groenoord, Woudhoek Z-flats, Groenoord-Zuid en de gastheer DHS tegen elkaar op het veld te krijgen; Voetballers die graag willen meedoen, hetzij in de organi satie, hetzij in het formeren van een elftal uit hun wijk of woonomgeving worden verzocht contact op te nemen met de SSSN 702207 Adrie Notenboom of met de geco- ördinerend beheerder van de Gemeentelijke Wjjkaccommo- daties Cees de Veld, tel. 701049. Beiden zijn vanaf 10.00 uur elke dag bereik baar in ontmoetingscentrum De Blauwe Brug. Nieuw tapijt nodig?>| LEK'Nfc EN BR Tapijt v.a. 39. tot 389. Gratis leggen v.a. 69. 5 JAAR GARANTIE Ook partij aanbiedingen en coupons 50% korting Prijsinfo tel. 010-126180 —COSMOS r TAPIJT COOLSINGEL 60a SCHIEDAM - Bianca van Oosterhout organiseert za terdag 27 april een poppen- beurs in zaal Irene. Daarover viel al het één en ander te le zen in de Havenloods van vorige week. Helaas stond daar ook een vervelende fout in, In tegenstelling tot wat in dat artikeltje stond geschreven, is de toegang niet gratis maar bedraagt de entree 5 gulden. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - De Dodenher denking op 4 mei zal dit jaar een sober karakter dragen. Tra ditioneel is de kranslegging bj het monument in de Plantage 's avonds om acht uur. Deze kranslegging wordt gevolgd door een herdenkingsdienst in de Grote of St. Janskerk met medewerking van het Ko ninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus. In het kader van de herden king vindt ook een tentoonstel ling plaats in het Stedelijk Mu seum. Deze tentoonstelling geeft een beeld van oorlog en bevrijding en wat erna ge schiedde tot aan de dag van vandaag. Voorafgaand hieraan vindt in Theater De Teerstoof een uit voering plaats van de produk- tie „Hoezo, bevrjd", van Dick Walda. Centraal thema in deze produktie is het gegeven dat, ondanks het feit dat nog altijd 30.000 mensen in Nederland direkt de gevolgen ondervinden van de oorlog en dat voor mil joenen anderen de oorlog hun bestaan diepgaand heeft beïn vloed, er tallozen zijn voor wie oorlog en geweld nauwelijks betekenis hadden of hebben. De aanvang van deze voorstel ling is om 19.00 uur op 3 mei. In verband met de gewenste verdergaande centrali satie zal met ingang van a.s. woensdag (1 mei) in navolging van de advertentieafdeling ook de STADSREDACTIE van DE HAVENLOODS van de West- blaak verhuisd zijn naar onze hoofdvestiging aan de PRINS HENDRIKKADE 12-16 op het Noordereiland tegenover Oranjeboom Brouwerij TELEFOON (010)- 13 21 70 Met deze verhuizing komt ons kantoor aan de Westblaak te vervallen. Voor het opgeven van DUO'S, het afgeven van pers berichten enz. kunt u, behalve op ons hoofdkantoor aan de Prins Hendrikkade, binnenkort ook terecht op een nieuw bijkantoor in het centrum, waarover volgende week nadere informatie. WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. SCHIEDAM - Met enige gêne omdat het hier een blijspel be treft en geen maatschappij-kri tische danwel geëngageerde produktie, waarin het gezel schap normaal uiting zoekt, maakt het toneelgezelschap Apollo bekend dat het op za terdag 27 april zal optreden met een blijspel over twee vrou wen, allebei weduwen van Basil Hayling, aan wie de laatste zijn huis ter bewoning heeft nagela ten met de bedoeling dat zij el kaar daarin gek zullen maken. Aanvang van deze vrolijke voor stelling is 21.00 uur, de toe gangsprijs 8 gulden. B V. is de importeur VANAF U op 26 m 2? «pril, 3,4.19 en 11 mei fc* (overige dagen «T mm met 18 KI .AALZAlÈiff 'M LAND. Argus B>VIs verhuisd es moet het huidige magazijn leeg hebben op IS «ei a.s. Daarom m VERKOOP Dl- zorging - geen voorlichting; wel duidelijke legtastruküe 1 legservfee vla onze dealers. Openingstijden fttur. Vrijdag koopavond. Ma- MÈ*i vièrhavens- Zie advertentie in deze krant SCHIEDAM - Naar de wens van velen die zich betrokken voelen bij het Nationaal Gedis tilleerd Museum, ondergaat dit museum, met de verplaatsing naar de zogenaamde kelder on der het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat weer enige uit breiding, die het museum iets meer op „nationaal" plan brengt nadat de verzameling in de afgelopen jaren min of meer een typisch „Schiedams" ka rakter had gehad. Weliswaar heeft Schiedam op het gebied van gedistilleerd een grote historische betekenis en is de keuze van Schiedan als vestigingsplaats voor een mu seum van die aard net zo voor de hand liggend als Gouda dat is voor het nationaal pijpenmu- seum. Enkhuizen voor de ge schiedenis van de Zuiderzeevis serij en Vlaardingen voor het Nationaal Visserij Museum. Be zwaar was echter dat het accent al direkt na de oprichting van het museum vooral op Schie dam kwam te liggen en dat werd door insiders minder juist gevonden. De Geschiedenis van het gedis tilleerd kent vele bronnen. Een ervan is de branderij- en distil leerderij van brandewijn en la ter jenever, die eerst in Weesp zijn ontwikkeling vond en later een vestigingsplaats kreeg in Schiedam en Delfshaven. Delfs- haven werd daarbij vooral een brandersplaats die zich sterk op de export richtte en die in dat opzicht een meer dan boeiende relatie kreeg met de Afrikaanse landen en het Caraibisch ge bied Schiedam daarentegen richtte zich voornamelijk op de binnenlandse markt. Elders in Nederland bleef de produktie van gedistilleerd ech ter ook van groot belang, zo wel in landelijk als regionaal als internationaal opzicht. Ge distilleerd is eeuwenlang Ne derlands belangrijkste export artikel geweest en'dat gold lang niet alleen voor jenever. Inte gendeel, de Amsterdamse li keuren waren evenzeer gezocht en zelfs in deze eeuw nog be haalden de hollandse likeuren bijna traditioneel de prijzen weg op internationale tentoon stellingen. Daarbij kent Neder land dan nog een keer van streekgebonden likeuren en bit ters, wier verleden vaak ver te rug gaat en wier namen vaak duiden op plaatselijke gebrui ken en gewoonten die hun wor tels in het verleden hebben. Zo is de Vlaardingse Schelvis- pekel niet anders dan een vis serslikeur, die - zoals toen ge bruikelijk was op koude dagen - tijdens de hoekvaart dus op schelvis en kabeljauw aan boord geschonken werd tegen de kou. Ook de, naar onze smaak zoete en vrouwelijke likeur, ,,Hoe langer hoe liever", blijkt z'n herkomst te hebben in de zie kenboeg van schepen en de naam duidt erop dat degeen die daar verbleef - en als medicijn dus deze likeur kreeg toege diend en maar liever wilde blijven inplaats van weer aan dek te gaan. Zeer veel likeuren hebben trouwens een medicina le achtergrond. Koffielikeuren werden aanvankelijk gebruikt als pepmiddelen, de meeste „al- semlikeuren, waaronder we on der andere de Beerenburgs mo gen rekenen, zijn ontstaan als medicamenten tegen de meest uiteenlopende kwalen en ook de jenevers, die overigens over heel Europa in verschillende vormen voorkomen golden als vochtafdrijvende likeur. Monsterflesjes voeging aan het Nationaal Ge distilleerd Museum van de col lectie B.J. de Jong, een verza meling van meer dan 10.000 monsterflesjes, die eerst waren ondergebracht in een eigen mu seumpje maar dan nu een plaats gevonden hebben in het Stedelijk. De verzameling is be gonnen door de textielhande laar Bruno de Jongh die voor de eerste wereldoorlog al meer dan 2500 flesjes bezat en kwam na de Tweede Oorlog onder het beheer van L.L.J.M. Melchers, die de verzameling o onderbracht in de - onlangs afgebrande distilleerderij „de Locomotief". De verzameling is vooral van belang voor onderzoek - al blijft hij bijzonder charmant voor toevallige bezoekers. Aan bijvoorbeeld een type fles, valt mede te bepalen, met welke soort produktie men van doen heeft en evenzo geldt zulks voor etiketten. De heropening van het museum wordt verricht door Rijnmondvoorzitter André van der Louw op zater dag 18 mei om 11.30 uur. Molenmaand Eveneens van betrekking op de gedistilleerdgeschiedenis is de molenmaan gedurende de maand mei. Begrijpelijk natuur lijk. Ook de Schiedamse molens stonden in zeer nauwe betrek king met de produktie van moutwijn en jenever. De zeven entwintig molens die Schie dams eens telde draaiden letter lijk op de produktie van mout- meel, de grondstof voor de branderij en waren daar ook helemaal voor ingericht. Om iets van deze geschiedenis op nieuw in het leven te roepen werd vanmorgen in De Noord molen bovendien een nieuw type jenever gepresenteerd. Burgemeester Scheeres mocht hiervan de eerste fles in ont vangst nemen uit handen van M. Dirkzwager van Distilleerde rij Dirkzwager die deze jenever onder het oude merk, doch met nieuw etiket „De Vrijheid" in de handel brengt. Deze jenever heeft het karakter van de oorspronkelijke borrel zoals die vroeger in Schiedam gemaakt en gedronken heeft. Dat betekent dat de smaak veel aromatischer is door toevoe ging van dubbel overgehaalde moutwijn, waardoor het borrel tje meer cachet heeft. M. Dirk zwager zelf noemt het een jene ver waaraan veel meer te bele ven valt. Meer in elk geval dan aan de jenevers die momenteel zo in zwang zijn en weinig meer gemeen hebben dan hun uiterst neutrale smaak. Dit om dat de smaak van het grote pu bliek nu eenmaal een „gladde" borrel wil. Weliswaar wordt veel geschermd met begrippen als „ambachtelijk gestookt" en gaan sommige kasteleins zover dat ze hun jenever tappen in bevroren glaasjes en uit even bevroren flessen, maar met de echte vaderlandse borrel heeft zulks niets te maken. Dirkzwa ger zelf moet er wat om lachen, evenals trouwens het handjevol anderen dat zich tot de makers of echte kenners mag rekenen. „Maar", zegt hij, ik moet het me tegenwoordige ook laten welgevallen, dat ze me van alles onder m'n neus zetten, wat de naam jenever nauwelijks ver dient". „Deze jenever", vervolgt hij, „hebben we overigens al eens eerder op de markt gebracht, in heel kleine hoeveelheden. Dat was ter gelegenheid van het 700 jarig bestaan van Schie dam", Kenners herinneren zich deze jenever nog precies. Sa men met de moutwijnjenever hoorde deze drank tot de meest karakteristieke die Schie- MHflMii legt de laatste hand aan de Een andere herinnering is het monument „De Branders knecht", dat met de opening van het Nationaal Gedistilleerd Museum wordt onthult. Het beeld van de Schiedamse glaze nier en beeldhouwer Frits Hen- derickx is een hulde aan de dui- Als plaats voor het 1.80 meter hoge kunstwerk is gekozen voor een plek in het centrum van Schiedam, bij de Koren beurs aan de Lange Haven, in meer dan één betekenis het centrum van de brandersnijver heid. ie grootste en goedkoopste meubelzaak in massief eiken van heel Nederland! In samenwerking met een aantal Europese topfabrieken, die voor de komende zomer van hun te grote voorraad afwillen, houdt Burchthuys een spoedverkoop van massief eiken klasse meubelen. In deze aktie zijn inkoopprijzen soms normaal. Klas se meubelen worden verkocht onder behoud van garantie. Deze verkoop duurt slechts 3 dagen en start op donderdag 25 april om 9 uur precies. Donderdag koopavond. Vrijdag 26 april en zaterdag 27 april tot 17.00 uur. Wie het eerst komt, het eerst maalt!!! (De meest unieke meubelverkoop ooit vertoond) i fÜ f 'S GRAVELANDSEWEG 600 SCHIEDAM TEL. 010-738393. Let op! Koopavond in Schiedam op donderdagavond. Grastapijt. Kunststof tapijt voor binnen en buiten. jêA7C Ir. 200 cm 4&9Ï Br. 133cm33r- 297s Br. 100 cm 25^ USQ Afd. tapijten AZs Onderjurk. Met kant langs de halslijn. In wit en ivoor. Maten 40 t/m 50 449*5 22-dlg. 6 persoons tafelser vies 'Anita' Bijp. 9 dig. theeservies 8D25 69.- Combinatie kinderstoel. Ook te gebruiken als tafel en stoeltje. Stevige blank beuken uitvoering 149T- Diafilm UT 20. Opname KB/36. Prima kwa liteit en incl. ontwikkelen. 3 StuksR&85~ Tennistas Rucanor In twee modellen. Nylon met solide ritssluitingen stevige hengsels Vlaggestok met vlag en houder. Witte vlaggestok met oranje knop, lengte 200 cm. Polyester vlag 100 x 150 cmj kleurecht. Houder is onbreekbaar. Totale set Afd. babymeubelen 'MMtWe Afd. fotografie W% Afd. sportart. V W9 Ook geldig op de plaatselijke koopavond. Polyether noppenmatras. Isolerend lichtgewicht Klein oprolbaar. 4

De Havenloods | 1985 | | pagina 1