DE j HAVENLOODS a Jongeren zonder werk7 voorzichtig van start Crematorium binnenkort in gebruik 24." 9.« 35.- SCHIEDAM 1«:1 ADAF Schiedam protesteert tegen nazi-demonstratie Project begint met lege handen Oranjebal na 't Zit erop' Natuurgenot in huis Wijkactiviteiten op Bevrijdingsdag Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 179.- 7- VROOM^DRI HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I ed itie P DONDERDAG 2 MEI 1985 34e JAARGANG NO. 18 SCHIEDAM - Naar het zich laat aanzien zal eind mei, begin juni het crematorium bij de Schiedamse Algemene Begraaf plaats in gebruik worden geno men. Dit althans volgens de gemeentelijke voorlichting. Een juiste datum kon nog niet wor den gegeven. Wel is duidelijk dat de techni sche afwerking van het crema torium volgens plan verloopt nadat begin dit jaar enige ver traging was opgetreden. Tijdens de koude in februari, verklaar de de direkteur van gemeente werken toen nog op een pers bijeenkomst dat de vorst het werken tijdelijk onmogelijk maakte, maar dat de gevolgen van de vorst zich niet zo ern stig lieten aanzien dat aan een verschuiving van de openings datum werd gedacht. Vragen hierover ontweek de heer de Block tijdens deze gele genheid, met de mededeling dat het publiek tijdig zou wor den ingelicht. Piëteit Dat met die officiële opening de nodige piëteit in acht wordt genomen is begrijpelijk. De openstelling van een cremato rium leent zich niet voor het feestelijk doorknippen van een lint en een ferme toespraak van een hoogwaardigheidsbekleder. Wat verwacht mag worden is een rondleiding die zich tekent door eenvoud en terughoudend heid. Wat dat aangaat kiest het gemeentebestuur in deze dan ook een weg tot bekendmaking aan het publiek, die alle waar dering verdient. Zonder de trom te roeren wordt het pu bliek op bescheiden wijze, maar daarom niet minder on miskenbaar op de hoogte ge bracht met het toekomstige fe nomeen. Enige besluitenreek- sen geleden kwamen burge meester en wethouder met een voorstel voor de beheersvorm van het crematorium, waarin de gang van zaken rondom de lijkverbranding, het bewaren van de as en de orde op het ur nenveld werden geregeld. Nu zijn recent de bordjes in de stad geplaatst die lijkstoet en nabestaanden de weg wijst naar het crematorium. Zonder ver der vertoon zoals past. Maar toch zo opvallend, dat heel Schiedam weten kan, dat het binnenkort dan zover is, al weet nog niemand officieel precies. SCHIEDAM - In navolging van verschillende comité's tegen fascisme en discriminatie in Nederland roept ook het Schiedamse ADAF op tegen de jaarlijkse reünies die in de .Bondsrepubliek op verschillen de plaatsen gehouden worden door ex-SS'ers, waaronder dit jaar de reünie in Nesselwang- Allgau van de oud-leden van de SS-Totenkopf Division, de SS-divisie Hitlerjugend en de 18 pantserdivisie van de Waffen SS de meest in het oog lopende is. Geen wonder dat deze bij eenkomst van SS-onderdelen, waarvan de namen verbonden zijn aan de grootste gruwelen uit de Tweede Wereldoorlog, in tal van landen op fel verzet stuit. Ook vanuit twaalf fracties uit de Tweede Kamer zjjn pro testen ingediend bij de ambas sadeur van de Bondsrepubliek, nadat eerst was aangedrongen op een regeringsprotest. Tot een dergelijke stap is het echter niet gekomen, zoals van te voren reeds werd verwacht. De Nederlandse regering is uiterst terughoudend als het gaat om stelling te nemen tegen oorlogs misdaden en staat daarin niet alleen. Het ADAF-comité spreekt-dan ook van 'uiterst schrikbarend' en 'walgelijk' dat de Ameri kaanse president Ronald Reagan het voornemen heeft kenbaar gemaakt de reünie in Nesselwang-Allgau te wülen bijwonen. Het protest vanuit de Tweede Kamer heeft echter niet geleid tot resultaten. Alweer zoals ge bruikelijk wees de Ambassadeur op het gebrek aan wettelijke mogelijkheden in de Bondsre publiek om dergelijke SS- demonstraties te verbieden. Een drogreden overigens, want ook in Duitsland zijn dergelijke bijeenkomsten evenzeer ver boden als in Nederland. Begrij pelijk is alleen dat de uitvoering van dit verbod in Duitsland nog steeds niet wordt nageleefd. Hoewel het kort dag is, verzoekt het ADAF-comité Schiedam om tegen deze reünie die van 10 tot 12 mei gehouden wordt direkt te protesteren bij Markt- gemeinde Nesselwang, zu Han den Herrn Bürgemeister, Haup- strasse 18, D-8964 Nesselwang, BRD èn bij Landkreis Ostallgau, zu Handen Herrn Landrat Adolf Müller, Schwabenstrasse 11 D-8952 Markt Oberdorf BRD, waarbij verzocht wordt geen toestemming te verlenen voor deze bijeenkomsten. In het verleden hebben derge lijke protesten tot resultaten geleid, waarom het ADAF- comité Schiedam vraagt om juist in dit jubileum-gedenkjaar ten scherpste persoonlijk te protesteren. SCHIEDAM - Ondanks alle enthousiasme ziet het interieur van wat eens een centrum voor jeugdwerk lozen eruit alsof een horde teleurgestelde voetbalsup porters er zojuist zijn ne derlaag heeft verwerkt: Als een komplete ravage. Mid den in de ruimte ligt een stapel planken, het toe komstige dak, te wachten op verwerking, leidingen liggen los en her en der verspreid staan de brok stukken van wat eens een vroeger interieur is geweest. Ook de wanden dragen nog steeds de duidelijke sporen van vroeger gebruik. In fors handschrift wordt bele den dat „dope onze enige hoop is", dat cannabis moet worden vrijgegeven en soortgelijke graf fiti, waarbij ook de persoonlij ke eigenschappen van jeugdige bewoners van het Bachplein breed worden uitgemeten. Een vroeger jeugdhonk, op weg naar een nieuwe bestemming. Betty van Apeldoorn, sinds kort opbouwwerkster van de SSSN, hurkt temidden van de puinhoop en probeert een beeld te geven van de toekomst. „Hier", zegt ze, en wijst op een vuil en versplinterd keukenblok, „moet de bar komen, dan kan daar naar buiten worden geser veerd". Daar is nu nog een ge blindeerd raam, waarachter zich een rommelig plaatqe be vindt, een terras van grijze ce- menttegels dat vooralsnog door het dunne groen uitzicht biedt op een bocht in de tramweg in aanleg en de flats daar pal ach ter. Leuk Ook de ruimte voor de toe komstige werkhoek voor elek- tronika heeft al een plaats al is nog niet zeker of de daar staan de muur zal blijven of gesloopt moet worden. Maar dat wordt gezien als slechts een detail, zoals wel meer bouwkundige voorzieningen. Begrijpelijk wie in dit prille stadium van voor bereiding is, neigt snel naar een weidse aanpak, waarbij op een wandje meer of minder niet ge keken wordt. Toch, voor wie het enthousi asme enigszins volgt, is het dui delijk dat de WESP, zoals het centrum voor Jongeren zonder werk komt te heten, best leuk kan worden en zeker voor jon geren de geschikte accommoda tie is. Het gebouwtje ligt, als het groen voldragen is, afge zonderd in het Bachbos, met een eigen zonnig terras en de ruimte binnen is groof genoeg om er enkele projekten in aan te pakken, van niet al te grote omvang. Maar dat is volgens Betty van Apeldoorn ook de bedoeling niet. „We beginnen met drie groepen, heel bescheiden dus. Een groep elektronika en com puterkennis, waarbij het accent vooral ligt op zelf maken. Zelf maken van programma's, zelf bezig zijn met solderen en re pareren en ontdekken wat je zelf allemaal kunt met elektro nika. Het is niet de bdoeling dat er aan de lopende band spelletjes worden gemaakt, maar meer praktische dingen, tot aan het repareren van broodroosters en strijkijzers toe". Een andere groep gaat zich be zighouden met houtbewerking. „Hout is een lekker materiaal om mee te werken", zegt ze, „het heeft iets en bovendien geeft het vrij snel resultaten". Wensen Een derde groep gaat fietsen repareren. Niet in de vorm van een fietsenmakerij, zoals in Rotterdam op verschillende plaatsen met sukses is gebeurd als jongerenwerkloosheidspro- jekt, maar meer ten eigen be hoeve. De start van het projekt Jon geren zonder werk" is dus alles zins voorzichtig. Van een om vangrijk voorzieningenpakket is nog geen sprake, een definitie ve richting nog niet vastgesteld. Betty van Apeldoorn: „We we ten nog lang niet wat de werke lijke behoeften in Schiedam- Noord zijn, dat is wel zo onge veer de reden. We weten trou wens helemaal nog niet hoe de groep werkeloze jongeren hier in elkaar zit, waar ze zich bij voorkeur ophouden en wat hun eigen wensen zijn". Dat het projekt moest starten met vrijwel lege handen, zowel inhoudelijk als financieel, is geen geheim. Al eerder werd dat in berichten gemeld. Merk waardig is alleen, dat hieruit nergens de gevolgtrekking is gemaakt, dat aan deze situatie iets veranderd mag en moet worden. Dat Betty van Apel doorn niet direkt beschikt over gegevens betreffende de jonge re werklozen in Schiedam- Noord plus de daaraan onver mijdelijk verbonden randgroe pen, is haar als opbouwwerk ster sinds enkele maanden, niet geheel euvel te duiden. Dat ver der echter de noodzakelijke in zichten ontbreken om initiatie ven ten aanzien van deze groep te ontplooien of te ondersteu- Betty van Apeldoorn bij het centrum voor jongeren. nen, is merkwaardig en neigt naar het ongeloofwaardige. Het zou betekenen dat er geen informatie beschikbaar is over het gedrag en de structuur van de werkloosheid en jongeren werkloosheid in Kethel Groen- oord en dat geen gegevens voorhanden zijn die betrekking hebben op hun sociale omstan digheden, terwijl we evenmin iets weten over hun gedrag, wensen en opvattingen en di- rekte behoeften. Geen belang De feiten schijnen haar echter gelijk te geven. Nergens is iets te vinden dat duidt op een voorafgaand onderzoek of op een beleidsvoornemen ten aan zien van de werkloze jongeren in Noord. Waarschijnlijk is het dan ook niet voor niets dat ini tiatieven die VToeger onderno men zjjn op het gebied van jon- gerenopbouwwerk, allemaal zijn stukgelopen. „Het zijn jongeren die kenne lijk nergens welkom zijn", zegt Betty van Apeldoorn. „Hier in de Blauwe Brug hoeven ze niet meer te komen, daar zijn ze al een paar maal uitgeslagen trou wens. Je ontmoet ze op straat en in de mobiele patattent, maar van echte groepen, ejn echte structuur kun je niet spreken. Logisch ook, want de gelegenheden waarin een struc tuur herkenbaar zou kunnen worden ontbreekt. Misschien dat het met het projekt Jonge ren zonder werk, allemaal wat helderder wordt. In ieder geval komt er in het Bachbos dan een keet waarin de jongeren te recht kunnen. Overdag, naar dat ze zin hebben en op andere momenten naar behoefte. Dat moet zichzelf regelen". .De opening is gepland in het la te voorjaar, eind mei, begin ju ni, maar of dat haalbaar is, valt niet te zeggen. „Waar we mee zitten, is natuurlijk een gebrek aan jongeren die willen helpen. Het dak moet er bijvoorbeeld nog op, maar daarvoor ont breekt op het ogenblik man kracht. Wat we nodig hebben is een groepje van zo'n tien jongeren die zo'n verbouwing aan kunnen. Maar ook het vin den ervan is hier moeilijk. Je hebt nergens plaatsen waar jon geren thuis zjjn. Vanuit De Trechter gebeurt echt wel het één en ander, hoewel je ook daar niet teveel van mag verwachten, maar het is natuurlijk wel de bedoeling dat dit projekt gaat draaien op mensen uit Schiedam-Noord, maar daarnaar blijft het zoeken. Er is natuurlijk behoefte aan een dergelijk projekt, 't moet alleen van de grond komen". SCHIEDAM - Vooral na een reportage die de VARA-radio uitzond over de voor Nederland unieke Schiedamse bevrijdings revue ,,'t Zit erop", loopt de voorverkoop van deze revue uitstekend. Reden temeer voor de organi satoren om op de slotavond op 10 mei, wanneer de laatste voorstelling is gegeven een be vrijdingsbal te organiseren met medewerking van het Deep River Quartet en het Delta Dansorkest onder leiding van Hans van der Berg en het „t Zit Erop-revuekoor" Eén en ander is bedoeld als een ouderwets oranjebal, precies zoals ze die in de dolle periode vlak na de bevrijding óveral in ons land werd gehouden. De organisatoren hopen daarom dat de danslustigen een beetje in stijl zullen komen: op z'n paasbest in 1945 ofwel er met sjofele kleren toch proberen uit te zien als een prins of prinses. Het bevrijdingsbal begint om streeks 23.00 uur en gaat door tot de animo eruit is. Toegang tot het bal is 6,50 met toegang tot de revue die begint om 20.00 is 8,50 gulden. Het gewone programma van het Passage Theater vermeldt voor aanstaande zondag een concert van harmonievereni ging Oefening Baart Kunst. Het concert begint om 11.30 uur, de toegang is gratis. KURKPARKET ANGUS B.V. is de tan- porteur ©n handelson derneming voor AR GUS KURKCENTRA, een organisatie met 18 kurkspecieaizaken in Nederland. ARGUS B.V. is verhuisd en moet het huidige magazijn leeg hebben op 15 mei a.s. Daarom nu verkoop di OPRUIMING rekt aan particulieren met kortingen oplo pend tot 4Q% op alle soorten kurkparket. Nü dus al vanafg.SS m2 Alleen a.s. vrijdag en saterdag. Magazijn VIERHAVEN |STRAAT 13, Rotter dam, tel. STATENWEG 010-878310. SCHIEDAM- De Schiedamse Aquarium- en Terrariumvereni ging Natuurgenot in huis, houdt op maandagavond haar maandelijkse kontaktavond in de grote zaai van gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. A. Sanderse uit Spijkenisse zal hier een lezing houden over het aquarium. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. SCHIEDAM - Zoals wij reeds eerder schreven, beperken de aktiviteiten op bevrijdingsdag zich in de wijken niet tot het officiële programma. In Bijdorp bijvoorbeeld wordt op zondag 5 mei een rommel markt gehouden. Op deze markt die duurt van 11.00 tot 16.00 uur en gehouden wordt in Het Trefpunt kan men glas laten graveren en worden perkplan- ten te koop aangeboden. Ook is er een rad van avontuur en staat er voor de kinderen een grabbelton. Kindervrienden een manifesta tie opgezet om deze 40ste be vrijdingsdag, die tevens de 40- ste verjaardag is van laatstge noemde vereniging, te vieren. Voor de kinderen is er een heel groot springkussen en een kin derkennis. Tevens wordt een rommelmarkt gehouden en is er een rad van avontuur. Het verdere programma inhet Kluphuis tekent zich door ak- tualiteit. Gepland is een optre den van een Turkse volksdans groep en 's middags tussen 15.00 en 16.00 uur staat er een optreden op het programma van de Turkse formatie DOST. Dost betekent „vriend" en de groep omschrijft de muziek die ten gehore wordt gebracht als „anadol-pop". De thema's van de nummers zjjn ontleend aan Turkse melodieën, het ritme is afwisselend Turks en westers, de harmonie is geheel westers en de teksten zjjn weer Turks. Dost bestaat uit Gülabi Demi- rel, saz en zang, Hüsnü Uysal- gitaar, Ismail Demirel, bas en Hasan Demirel drums. Verder zijn er in Kluphuis Oost twee tentoonstellingen te be- zcihtigen, te weten „Nederland tolerant" en „Tekens aan de wand" en worden videofilms vertoond over discriminatie en rascisme. Glanstrainingspak. Jack met 2 steekzakken, pantalon met wijde pijp. In bleu/wit/marine, rood wit/marine of marine/ko- renblauw/grijs. Maten S t/m EL. van 12ÜT- SCHIEDAM - De Schiedamse Vrouwenkrant wil graag aan dacht besteden aan de rol die de Schiedamse vrouwen in de oorlogsjaren '40-'45 in het ver zet gespeeld hebben Het gaat de vrouwenbeweging daarbij om elke vorm van ver zet, tot in de meest alledaagse vorm toe. Daarom wil de vrou wenbeweging graag in contact komen met vrouwen die daar over kunnen en willen vertellen, hetzij over hun eigen ervarin gen, hetzij ervaringen van ande ren zoals mogelijk oma's, tan tes of buurvrouwen en over hoe ze bij het verzet betrokken waren. U kunt hiervoor bellen naar Wil Verwey, telefoon 621078 of naar Jannemieke van de Geintelefoonnummer 702708 of naar de Vrouwenkrant, post bus 4103, 3102 GC Schiedam. Looppaard. Wit met rood gecombi neerd. Van stevig plastic. Met vier wieltjes Z7r5€f Toilettas. Plastic. Met een grijs, groen of rose streepdessin J2r95- Aluminium fauteuil. Met streepdessin. Plat in klapbaar, past in elke autokoffer -35r- Black Decker gazon maaier R4. Elektrische cirkelmaaier. 380 Watt electromotor. Dubbel geïsoleerd 299r-< Ankiet of kniekousje van kant. Maat 36-41. Wit. Polyamide. Kniekousje-ZJW AnkletjS^B- 6*" Herenshirt met pastelstrepen. Korte mouw. Rol./katoen -39r=- Linnenkast met schuifdeuren. In wit of grenen structuur. 3-deurshang-leg 180x150x60 299" 3-deursopzetkast 45x150x60 2997- 2-deurs hang-leg 180x100x60 239T- 2-deursopzetkast 45x100x60 11C 24er- Izj.' Uni dames rok met bijp. lido blouse. De rok is in marine, wit of kobalt. Pölyester Klopman De tricot blouse is o.a. in wit, marine, of aqua. Acryl/katoen 2&r- Afd. dameskonfektie Ook geldig op de plaatselijke koopavond.

De Havenloods | 1985 | | pagina 1