DE O HAVENLOODS Schiedam koploper in energie beleid WxwÊM Waar blijft het 'Gat van Bolmers?' 'Onwijs' op vrouwenfeest Trekhaak? Zijdeveld: 'Dit is nog maar het begin' 8 Pagina's woonplezier bij: MEUBELEN TAPIJTEN Feesten rond de molens LAATSTE KANS! \Bufchttniys Interieur Vrijdag Zaterdag Voordeel *Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel 199r 22» 89.- VROOMS DREESMANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM l editie P OAUirnAhü DONDERDAG 23 MEI 1985 OLrMltUAlYl 34e JAARGANG NO. 21 digste 'burgemeesterslaantje' plots Huis te Rivierweg ging heten en onze aloude Spoe- lingbnig -welk een schitteren de historische naam- hovaar dig werd getooid met Prove- niersbrug. En op die manier zou het dan ook eens kunnen gebeuren dat de steeg tussen Broersvest en Broersveld nu eindelijk eens de officiële naam kreeg die Schiedammers hem al zolang officieus geven: 'het gat van Bolmers', ter her innering aan een al te rigou reuze aanpak. En voor wat het parKje betreft in de binnenstad geven we vanaf deze plaats de suggestie het voortaan te hebben over 'de Bleek' naar het veldje dat op de kaart van Jacques de Gheyn uit 1598 ongeveer op deze plaats staat afgebeeld. *Het gat van Bolmers. SCHIEDAM - Ondanks het feit dat het gemeentebestuur nog niet officieel heeft gerea geerd op het plan van de bin nenstadbewoners om op de plaats van de kaalslag waar vroeger het Internaat de Uit kijk heeft gestaan een parkje aan te leggen, zgn de bewo ners al druk aan de slag ge gaan met het verzinnen van namen. Hoop doet leven en is bovendien een uitstekende inspiratiebron. Om dat te kunnen constate ren staan twintig eeuwen be schaving en meer ons ter be schikking. Nu is namen verzin nen een leuke bezigheid voor al als historische aanknopings punten aanwezig zijn. De meeste namen die in de Bin nenstadskrant staan vermeld, grijpen dan ook direkt op de geschiedenis terug. Aan een recent verleden herinneren de suggesties 'het Wezenplant soen' en 'de Lindentuin en naar de twee beeldjes die vroeger boven de poort van de Lindenhof prijkten stelde een inzender het 'Jan-en-Kaat- park' voor. Andere suggesties zjjn het Liduinapark en de Aleidahof naar de stadsheilige en stich teres van Schiedam, hoewel men deze benamingen eerder zou verwachten in de buurt van de ook al naar hen ver noemde straten. Twee ge meenteraadsleden kwamen tenslotte met de naam 'Klein Groenendaal' naar het straatje naast de Lindenhof en met de kleur van het parkje in gedach ten. In het algemeen gesteld is het logisch om voorstander te zijn van duidelijke naamgevingen. Ze vergemakkelijken het werk en zorgen voor duidelijkheid. Daarom zou het misschien toch aanbevelenswaard zijn om oude gebruikelijke metho den van naamgeving te blijven volgen. Bijvoorbeeld door ook nu nog straten te vernoe men naar burgemeesters, het geen altijd zowel een aardig voorraadje beschikbare na men betekent, alsmede een uitstekend medium om aan te geven hoe hoog de burgerva der in de plaatselijke waarde ring heeft gestaan. Een goed idee zou daarbij ook zijn om historisch gegroei de namen of namen te gebrui ken die vast in de volksmond verankerd liggen. Op die ma nier zou bijvoorbeeld zijn voorgekomen dat het alleraar- HARINGSTAD FESTIVAL '85 Aanvang 14.30 en 19.30 uur. Fortunaterrein Marathonweg Vlaardingen. drum buglecorps Opgericht 27 juni 1929 als tamboers- en pijpercorps De Pijpers SCHIEDAM - Na een jaar hard werken, besluiten de Schie- damse Vrouwen het seizoen 84/85 op dinsdag 18 juni met een feest in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat, waarop alle Schiedamse vrouwen van harte welkom zijn. Aanvang 20.00 uur. Een hoogtepunt hierop zal het optreden zijn van het Delftse vrouwenkoor 'Onwijs'. Deze vrouwen brengen met veel ent housiasme een avondvullend programma met afwisselend een vrolijke, ontroerende of strijdlustige toon. De liedjes en voordrachten gaan over dingen die vrouwen zelf beleven en zijn voor het grootste gedeelte door leden van het koor ge schreven. De muzikale begelei ding bestaat uit gitaren, dwars fluit, trommel en saxofoon. Na het optreden wordt het feest verder voortgezet als in leiding van de vakantietijd. De toegang bedraagt twee gulden. Rijksgekeurde TOBO-trekhaken Levenslange garantie, incl. arbeidsloon All-in prijsopgave vooraf f "2*wJ •Klaar terwijl u wacht f^ll Voor elk automerk en type SCHIEDAM - Chris Zijde veld praat makkelijk als 't om energievraagstukken en milieudefensie gaat. En niet alleen omdat hij alge meen wordt beschouwd als de meest geroutineerde wethouder die sinds lang zijn zetel heeft op de zesde verdieping. En evenmin de publiciteit niet schuwt, integendeel, er de waarde van kent als weinig ande- ren. Als wethouder maakt hij een meer dan gedreven in druk en dat is zowel aan het feit dat hij zichzelf in de jaren dat hij als bewind voerder werkzaam is, zich het handwerk goed eigen heeft gemaakt als aan het gegeven dat hij zijn zaken doorgaans grondig heeft voorbereid. Hetgeen ook wel nodig is in een gemeen teraad waar het soms als presentatie wordt gezien wanneer de leden de hen toegezonden stukken ook gelezen hebben. En wat de publiciteit betreft: Zijdeveld heeft in zijn politieke loopbaan, nooit geschuwd dui delijk stelling te nemen. Ook als dat anderen niet zo goed uitkwam of wanneer hij een zeer particulier standpunt in nam. Maar dat hij zo makkelijk praat over energievraagstukken heeft toch meer te maken met inte resse. Zeker waar het gaat om besparing, -beheer en milieude fensie. Wat dat betreft heeft hij de Amerikaans aandoende be zuinigingstrofee niet nodig om duidelijk te maken wat zijn standpunten zijn. Veel duide lijker zijn die wanneer hij zegt: „Als het aan mij ligt wordt er in Schiedam geen splinter hard hout meer verspijkerd. Hier in dit klimaat zijn we even goed - zo niet beter - af met gewoon degelijk grenen. De houtsoort die we al eeuwen hebben ge bruikt. Hardhout is een schijn van luxe, die geen echte luxe is en bovendien werken we er aan mee dat het tropische re genwoud eens zo snel om zeep wordt geholpen. Ondanks alle waarschuwingen Woonlasten Aannemers die willen proberen om de wethouder gunstig te stemmen met veel hardhout in hun sponningen, omdat zulks de waarde van het onroerend goed heet te verhogen, zijn ge waarschuwd. Voor Chris Zijdeveld past het echter om hiertegen stelling te nemen, zoals het ook bij z'n opvattingen paste om Schie dam mede te helpen omvormen tot één van de meest energie- bewuste gemeenten van Neder land. Dat punt is - stilzwijgend - inmiddels bereikt. Geen stad te noemen, waar het zo normaal is dat bij nieuw- bouwprojekten volop aandacht wordt besteed aan energiebe sparende voorzieningen. Geen stad ook, waar energieverbruik vanaf de opzet al wordt beke ken in het licht van de totale woonlasten. Vreemd eigenlijk dat, hoewel vaststaat dat de Nederlander aan energieverbruik totaal on geveer vijftien procent van zijn inkomen kwijt is en dat dat verbruik samenhangt met het huis dat hij bewoont, dat ener giekosten algemeen nog niet bij de woonlasten worden ge rekend. Met als gevolg dat goedkope huizen waarmee vooral in de premiesektor wordt geschermd, in feite helemaal niet zo goedkoop zijn. Sterker nog, vele huizen in deze groep kunnen zo goedkoop worden aangeboden omdat op het ge bied van energiebesparende voorzieningen fors is bezuinigd. Het voordeel dat de toekomsti ge bewoners fijntjes wordt voorgerekend in de superlatieve aanbieding van de makelaar. Want zo zit Nederland nu een maal in elkaar, wie én goed koop wil wonen én warm wil zitten, dient na voordelige aan schaf van het woongerief als nog de knip te openen of gedu rig vroeg onder de wol te krui pen. Zijdeveld natuurlijk duurder in stichtings- kosten, maar omdat we hier uitgaan van woonlasten, waarin het energieverbruik is opgeno men, komen we uiteindelijk toch uit op een lagere prijs per jaar. Dat scheelt op jaarbasis zo'n zeshonderd gulden. Altijd nog een bedrag waar in de Tweede Kamer de grootste heibel over kan ontstaan". Wat dat aangaat is Schiedam dus ver gevorderd. „Wie wil kan hier zo het receptenboekje komen halen. Schiedam heeft inmiddels zoveel ervaring op dat gebied opgedaan, dat we redelijkerwijze kunnen zeggen de energiezuinigheid in de bouwfase min of meer te be heersen, al staat de ontwikke ling niet stil. In ieder geval is energie een geïntegreerd onder deel geworden van het bouw kundige denken in deze stad". Dat Schiedam daarmee is aan geland op een punt dat we het verder voor gezien kunnen hou den, bestrijdt hij. „Welnee, het punt waar we nu staan is nog maar een begin. Wat nu komt is energiebesparing door andere manieren van energieopwek king, transport en benutting". Onvermijdelijk komt het daar bij op warmtekrachtkoppeling, die nu wordt voorgestaan. In eerste instantie zal het daar bij gaan om warmtekrachtcen trales waarbij uit één bron zo wel warmte als elektriciteit aan de woningen worden afgestaan. Ook daarin loopt Schiedam met een aantal andere steden voorop. „Andere steden mogen misschien denken dat het han dig is om warmte te trasporte- ren in plaats van kracht, maar iedereen weet toch inmiddels dat je alleen maar verliest wan neer je warmte gaat overbren gen op langere afstand". ■I Zie verder pagina 3 Filiaal Hoofdweg nu ook op maandag geopend van 13.00 tot 18.00 uuur SCHIEDAM - Voor de afron ding van de Schiedamse Molen- maand op 25 mei, waarover elders meer, hebben de organi satoren een uitgebreid feest programma op stapel gezet. Op de parkweg, de Noord vest en op de Hoogstraat zijn vele akti- viteiten gepland, die in alle vroegte beginnen met een vis wedstrijd. Om half tien volgt dan de of ficiële opening van het Molen- feest met de herleving van het Zakkedragersgüde. Bij het Zak kendragershuisje lossen rond die tijd vijftien 'zakkendragers' voor de gelegenheid gestoken in ouderwetse kleding een tra ditioneel vrachtschip, waarna het graan op een paardewagen naar De Vrijheid wordt ge bracht. Niet geheel authentiek natuurlijk, want van zakken dragers werd in het verleden verwacht dat ze het graan zelf in de molen brachten. Zo hoog als de molenaar dat wenste. Maar goed, tijden zjjn veran derd. Tussen tien en twaalf uur strij den leerlingen van de Schie damse basisscholen met elkaar om de Schiedamse Molen- maandtrofee in, op en aan het water van de Noordvest. Direkt in de buurt daarvan op de kade tussen De Vrijheid en de Noordmolen is er gedurende de gehele dag een presentatie van molenambachten. Het brood bakken komt vooral aan de orde in de Noordmolen, waar de gehele dag een klankbeeld over het bakken van brood wordt vertoond, terwijl op de Parkweg de Echte Bakkers het molenbrood in de belangstel ling brengen. Ook wordt daar een molenruil beurs georganiseerd en wordt op de Parkweg, zoals ook op de Hoogstraat een molenbraderie gehouden. Gratis portretten kan men bü dit alles laten ma ken door de sneltekenaar die in de buurt van de MolenambaCh- ten zijn werkterrein heeft. Tussen half elf en vier uur die dag treden bovendien verschil lende muziékgroepen op. Aller eerst zijn twee street-parade- bands voor het feest ingehuurd, terwijl de big band van de Streekmuziekschool vanaf een drijvend podium in de Noord- vestgracht vanaf half drie mu ziek ten gehore brengt. Dit drijvend podium dat kan wor den gadegeslagen vanaf de ter rasjes rond de Noordmolen is het middelpunt van een mu ziekfeest dat vanaf half acht tot half elf 's avonds is gepland. Gedurende dit evenement zijn de molens in de schijnwerpers geplaatst, zoals regelmatig ook het geval was gedurende de ge hele maand mei. In het voorprogramma spelen de lokale dixielandformatie The Funny House Jazzband ge volgd door een allround show- orkest uit België. Vanzelfsprekend zijn geduren de de gehele dag op tal van plaatsen kraampjes opgesteld waaraan tegen billijke prijzen drankjes en hapjes te verkrijgen U zult wel denken „Burchthuys blijft bezig", maar dat is beslist niet waar. Nu wordt het écht de allerlaatste kans om in onze spoedver- koop in samenwerking met diverse Europese Topfabrikanten, die voor de zomer van hun te grote voorraden afwillen, massief eiken, klasse meubelen te kopen voor beslist de allerlaagste prijzen en dat met behoud van volledige garantie. Deze zeer unieke verkoop duurt slechts 3 dagen n.l. donderdag 23 mei met koopavond, vrijdag 24 mei en zaterdag 25 mei tot 17.00 (De meest unieke meubelverkoop ooit vertoond) R F 'S GRAVELANDSEWEG 600 SCHIEDAM TEL. 010-738393. L Let op! Koopavond in Schiedam op donderdaflavond^__ Karate-ko Rijzende Zon wint in Haren SCHIEDAM - Tien karate-ka's van de karate-vereniging De Rijzende Zon namen onlangs deel aan onderlinge wedstrijden in het Groningse Haren. Dat leverde een eerste plaats en drie derde plaatsen op voor de Schiedamse deelnemers, die voor het eerst aanwezig waren op een groot evenement. Selaat- tin Kücükbarutcu won in de bovenklasse. In de onderklasse werd Jack Lookermans derde, evenals Memis Ekinci in de middenklas. De Rijzende Zon werd op het onderdeel Team- karate eveneens derde. Ronde zeegraskarpetten 015Ocin3fc95' 35." Damesnachthemd Afgewerkt met kant. Heren short Met 3 kontrastbanen. In div. aktuele kleuren Polyester/katoen Maten4t/m Maten Mt/m XXLre portable stereoradio- recorder. 0.a. MG, KG, LG en FM stereo ontvangst. Cassetterecorder met auto matische opnameregeling 229: 012Ocm2&r- 90cmJL5^ 13.50 Bruca droogmolen. Drooglengte 40 mtr. Aluminium, dus roestvrij. Adviesprijs 109.- V&DprijsS&r- Nü Slaapzakken. Klein oprolbaar. Lichtgewicht, dekenmodel. Blazer, ca. 1650 gram. Snijmaat 160X21C cmJ49r"- Hike,ca. 1300 gram Snijmaat 150X200 cm H»r- Tapijtreiniger van Henkei. Verrassend effectieve reiniger voor uw tapijt. Bijp. tapijtborsteLW®- Nü gratis Pak voor ca. 10 m2 Aluminium hordeur. Kompleet met nylon gaas en schopplaat. Afm. 90X215 cm. Eenvoudig aan te passen Ook geldig op de plaatselijke koopavond.

De Havenloods | 1985 | | pagina 1