HAVENLOODS J rf.. Schiedam in de ban van de jaren twintig termeulen ItAILA SCHIEDAM ..HWJt Tijd is op Koemarkt stil blijven staan DE ST. CLARA POLIKLINIEK heeft voor uw oogarts v.a. 3 juni een nieuw nummer 010-321155 SUIara Ziekenhuis Orgelconcert in Grote kerk Puzzeltocht met honden 'Berliner Nacht' een spektakel met stijl Co Korpel wint molenviswedstrijd EHBO-cursus in nieuw jasje W Zomerkamp Open podium de Quibus HOOFDKANTOOR: ERINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I editie P DONDERDAG 30 MEI 1985 34e JAARGANG NO. 22 De klok op de Koemarkt. SCHIEDAM - Tijd is iets waarover de Schiedammer zich niet al te druk moet ma ken. Dat ljjkt de mening van stadsbestuur, daarin gevolgd door de Schiedamse kerken en een aantal ondernemingen die middels een klok de aan dacht van het publiek op zich willen vestigen. Het betreft hier de gemeentelijke klok op de Koemakrt. Een onding dat pakweg een kwarteeuw gele den bij een eerdere reconstruc tie van de Koemarkt het vrien delijke, maar onooglijke klok- zuiltje van de Openbare Nuts bedrijven, moest gaan vervan gen ten teken dat het Schie dam toch echt menens was met „die vaart der volkeren en dat opstoten daarin", waarover zo druk gepraat werd op het stadhuis. Dus werd er, terwijl elders in de stad hele woongebie den omver werden gehaald waarvan niet echt vaststond dat sloop de enige oplossing was om er kleine woningen te kunnen neerzetten, m het centrum feestelijk en zielloze paal onthuld, een merkwaar dig driekant ding met een buikje met daarboven de nieuwe gemeentelijke klok van niet mis te verstane afme tingen. Enigszins overbodig leek de plaatsing wel want schuin erachter beschikte Schiedam over de digantische klok van de HAV-bank van z'n verlich te wijzers, terwijl eveneens dicht in de buurt er ook nog de uurwerken waren van de Grote Kerk en Singelkerk, waarbij de eerste bovendien op vaste tijden en muziekje liet horen en de tweede de be stendigheid bood van de vaste mistijden, die door gebeier worden aangekondigd en de Schiedammer de zekerheid bieden dat het, met de tijds aanduiding van alledag in Schiedam misschien niet hele maal klopt, maar dat er met de eeuwigheid zeker niets mis stuur, „op die particuliere tidsaan duiding mocht men toch niet geheel vertrouwen. Voor de werkelijk juist tijd dient de stad te beschikken over een gemeentel5jke tijds aanduiding. Gecontroleerd door plaatsing onder ambte lijk toezicht en dus betrouw baar". Mag het daarom een wonder heten dat vanaf dat moment ook de particuliere klokken iets minder zorgvul dig werden gesteld en dat er tussen de beide kerkklokken een verschil sloop dat soms kan oplopen tot tien minu ten ter linker en rechterzij de. Alleen bleef het voor wat de klok op de Koemarkt betrof bij niet meer dan een loos teken. Als de klok al liep, liep hij voor of achter, of gaf de ene wijzerplaat een volkomen andere tijd aan dan de twee anderen. Het verschil tussen zomer- en wintertijd heeft de overheidsklok hele maal al nooit kunnen verwer ken, die worden gewoonlijk pas dagen later merkbaar, als ze al niet leiden tot weer een volslagen stilstand van het instrument. Of de klok loopt en voor hoe lang en hoe nauwkeurig, kan allang geen Schiedammer meer vertellen en zelfs bij de ONS is men daar niet zeker over. Begrijpelijk, niemand slaat meer acht op het grijze ding dat daar in het hart van de stad doelloos staat te we zen en ook nu weer begonnen is aan een zomerstop voor onbepaalde tijd, nadat hij eerst een winterslaapje voor maanden heeft genoten. lok toevallig loopt heeft in Schiedam geluk ge had en mag een wens doen. Zover is het gekomen in een stad die als wapenspreuk heeft: „Het zand vloeit, de tijd spoeit", maar de vraag „Waar dan?", moet afdoen met een schouderophalend: „Overal behalve op de Koe markt". eg 350.3078 HT Rotterdam. Telefoon 010-320100. SCHIEDAM Jaques van Oort- messen zal in het tweede orgel concert in het seizoen 1985 het orgel bespelen van de Grote of St. Janskerk in Schiedam. Deze jonge organist van de Waalse Kerk in Amsterdam heeft zich in korte tijd ontwik keld tot één van de vooraan staande organisten van Neder land, die een zeer breed reper toire heeft. Aan het Rotterdams conserva torium studeerde hij het hoofd vak orgel bij André Verwoerd en het hoofdvak piano bij Elly Salomé. Zijn orgelstudie vol- tdoide hij met de „Prijs van uit nemendheid", de hoogste on derscheiding voor afstuderende musici. Voorts studeerde hij o.a. bij Marie-Claire Alain in Parijs, Anton Heiller in Wenen en L.F. Tagliavini. Van Oortmessen geeft orgel- cursussen in binnen- en buiten land, o.a. veel in Zweden. Hij maakte plaatopnamen, waarin ook het orgel van de Grote Kerk te horen is en in regelma tig te beluisteren in concerten in vele Europese steden. Het programma dat hij op 4 juni ten gehore brengt bestaat uit composities van Georg Böhm, Spaanse orgelwerken, het 5e orgelconcert van G.F. Handel en Preludium en Fuga in G van Johann Sebastian Bach. Toe gang is 5 gulden. Voor houders CJP of Pas-65 is dit 3,50 gul den. Aanvang 8 uur. Grasmaalmachine. Moderne licht lopende machine met 5 stalen messen en kunststof wielen (18 cm Q), extra brede rubber banden (33 mm). Looprol in hoogte verstelbaar. Mes sen kooi op nylon lagers, ondermes met opstaan de rand. Snijbreedte 30 cm Van_1497- voor I v m. expeditiedruktek zelf meenemen. J SCHIEDAM - Ontspanning staat voorop bij de sportieve wandeltocht die de Dierenbe scherming Schiedam zaterdag, 1 juni, in samenwerking met het Hondensportcentrum Vijf- sluizen organiseert. Daarbij past ook dat het bij deze wan deling er niet om gaat zich te laten vergezellen door honden van uitgelezen ras. Deze zijn even welkom als het vuilnis bakkie, al dan niet aangeslo ten bij een vereniging van hon denliefhebbers. Deze wandeling vindt plaats in en rond Schiedam met als cen traal punt het Beatrixpark en heeft het karakter van een puz zeltrip. Dit betekent dat de wandeling hier en daar onder broken wordt voor een spelle tje, een opdracht of iets derge lijk. Met deze onderbrekingen, di zo in elkaar zijn gezet dat iedereen evenveel kans heeft te winnen, kunnen punten wor den verzameld. Voor de drie deelnemers die de meeste pun ten hebben verzameld staan na afloop van de puzzeltrip drie bekers te wachten. Ook niet-winnaars krijgen ech ter een aandenken als zij heb ben ingeschreven voor deze wandeling. De kosten ervan zijn 3,50 gulden per ingeschre ven hond. Inschrijven is moge lijk bij het Dierentehuis Har- gahoeve, Sportlaan 2 Schie dam of ibj het Hondensport centrum Vijfsluizen tot en met 10.00 op de dag van de wande ling. De Puzzeltrip begint om 11.00 uur 5b de Hargahoeve. Van de deelnemerw wordt verwacht dat zij binnen vier uur na ver trek weer aanwezig zijn op het vertrekpunt. SCHIEDAM - Stijl en raffine ment, decadentie, afgewisseld met pure cultuur: dat zijn de voornaamste ingrediënten van de Berliner Nacht die Schie dam in de nacht van vrijdag 7 juni in de ban zal houden. Wan neer de tekenen niet bedriegen staat deze stad die dag een performance te wachten, zoals slechts zelden is vertoond. Een feest, een gebeurtenis, waarop vele optredens van even zovele artiesten dooreen zijn verweven in een spektaculair programma. Hoe dit programma er precies uit zal zien is slechts in grote lijnen bekend. Volgens Harr Wiegman, één der organisato ren verandert de opzet nog bijna dagelijks. Nieuwe, betere vondsten worden ingelast, onderdelen die aanvankelijk te hoog gegrepen leken voor -en toch niet al te grote stad als Schiedam- bleken met het groeien van het programma, plotseling ineens dichtbij en artiesten die zich aanvankelijk terughoudend opstelden bleken achteraf maar al te gretig bereid mee te doen nadat bleek dat hun naam op een illustere lijst zal komen. Modieus amusement Wel is volgens Harr Wiegman nu al duidelijk dat het feest dat gehouden wordt in de Koren beurs in z'n geheel de sfeer van de Berliner Nacht zal ademen. De naam is ontleend aan de revue „Berliner Nacht", die in de twintiger jaren in Duitsland en Nederland enorme successen boekte. De liederen uit de revue waren zonder uitzonde ring bijna tophits en de arties ten uit de gezelschappen die Berliner Nacht op de planken brachten werden geadoreerd. Berliner Nacht was het toppunt van modieus amusement zoals dat tussen het einde van de eerste wereldoorlog en het eerste begin van de crisis in zwang kwam. Een mengeling van de vrijheidsgedachten, een culturele opbloei die z'n weer ga niet kende en die veel alge mener karaktertrekken ver toonde dan welke culturele beweging daar ook voor, waar bij dan nog komen de plotse linge opbloei van de filmindus trie -de droomindustrie, die handig inspeelde op de senti menten van de massa, de vlucht van techniek en wetenschap die een ongekende uitstraling had en de zucht naar het nieuwe. In deze ontwikkeling nam Ber lijn een sleutelpositie in. Meer nog dan Londen en min of meer vergelijkbaar met Parijs was Berlijn de stad waar alles scheen te gebeuren. De duitse filmindustrie speelde uitste kend in op het volkssentiment, het muziekleven bloeide als nooit tevoren en in de theaters wreden avond aan avond de beste en fraaiste uitvoeringen van het vasteland op de plan ken gebracht. Berlijn bruiste en -vooral- Berlijn rekende af met de gevestigde tradities en dat op allerlei gebied. Het duidelijk politiek getinte bacaret vond er zijn oorsprong en bewoog zich al in de rich ting van Kurt Weil en Bertold Brecht, terwijl hier Eduard Jacobs nog een verbod werd opgelegd om voor de soldaten te zingen dat Marietje zwanger was geraakt van de korporaal. En dit was slechts één aspekt. Nationaal socialisme Berlijn was daarbij ook een stad die de kroon spande op het gebied van decadentie en het is dan ook niet voor niets Voorbereidingen voor de opbouw van de decors van de Berliner Nacht. dat Adolf Hitler zich van meet af aan op allerlei manieren richtte tegen dit Berlijn dat hem op alle mogelijke manie ren bedreigde en hem tegelij kertijd in overvloed de midde len aan de hand deed om het Duitse volk te wijzen op dit liederlijke afglijden. Afrekenen hiermee was de heilige plicht van het Nationaal Socialisme, hetgeen ook op een afschuwe lijke manier is gebeurd. Dit Berlijn te laten herleven is het uitgangspunt geworden voor de Berliner Nacht op 8 juni. Een uitgangspunt dat, Harr Wiegman geeft dat zelf als eerste toe, min of meer toevallig is gekomen, nadat een aantal Schiedammers de kop pen bij elkaar stak over de vraag of het in Schiedam zo langzamerhand niet eens tijd werd voor een feest dat klinkt als een klok. Een feest zoals ze bij plotselin ge gelegenheden ook in het ver leden wel zijn voorgekomen. Spontaan georganiseerd maar daardoor niet minder met een breed draagvlak voor waar het de evenementen en onderdelen van het programma betreft. Harr Wiegman noemt in dat opzicht onder andere de Salon der Koude Neuzen, de befaam de tegenexpositie van de toen gevestigde Salon van de Maas steden in het Stedelijk Museum, waarop de voor de tentoonstel ling geweigerde kunstenaars zich konden representeren. De opening in het Stedelijk Museum werd op die avond niet meer dan de gebruikelijke staande receptie, waarbij de schaars verstrekte slechte rode wijk, niet vermocht de juiste stemming te kweken evenmin als het stichtelijke woord dat werd uitgesproken door de bur gemeester, waarin kunstenaars en organisatoren werden gepre zen en het belang van de mani festatie nog eens werd onder streept. De Salon der Koude Neuzen -pal daarna- werd daarentegen een schitterende revanche, een happening (zo heette dat toen nog) waar de spetters vanaf vlogen door de haastig aange trokken muzikanten en andere artiesten. Met de Berliner Nacht staat hetzelfde te gebeuren. De ingrediënten zijn ervoor aange trokken en wat er geboden wordt ligt zeker op nationaal niveau op het allerhoogste. In dit verband heeft namen noe men nauwelijks zin, het pro gramma kan trouwens tot op de laatste dag nog wijzigingen ondergaan. Een goede raad valt echter wel te geven. Zoek alvast oppas voor de kinderen in de hoop dat u kaartjes kunt bemachtigen voor deze nacht, want de toegang tot de Koren beurs is gelimiteerd en zal niet worden overschreden. En het zou zonde zijn later te moeten toegeven de Berliner Nacht te hebben gemist. Evene menten als deze komen slechts enkele malen in een mensenle ven voor. SCHIEDAM Aan de Noord- vest werd zaterdag jongstleden ter gelegenheid van het twee honderdjarig bestaan van molen „de Vrijheid" een molen viswedstrijd gehouden. Vijftig deelnemers hadden zich aange meld,' waaronder vier jeugdvis- sers. Er werd gevist van 07.30 uur tot 10.30 uur. De vangst zou erg tegenvallen. Het merendeel van de deelnemers zag niet een maal hun uitverkoren dobber tje ondergaan. Anders was dat bij Co Korpel. Hij wist een vijftal brasems te vangen en zijn buurman Van Loenen ving vlak voor het eind signaal een prachtige zeelt van ruim 800 gram. Na drie uur vissen werd de vis gewogen en de uitslag bekend gemaakt. Eerste met 2600 R. De winnaar Co Korpel met een brasem. gram werd Co Korpel. Tweede Hans van Loenen 1600 gram, derde J. Holster 1100 gram. vierde Koos Muilwijk 480 gram en vijfde werd Henny Lupker sr. met 440 gram. SCHIEDAM - De EHBO- vereniging St. Liduina in Ket- hel heeft voor het komende seizoen een geheel vernieuwde cursus opgezet. Gebleken is namelijk dat veel cursisten een veel bredere belangstelling heb ben voor randgebieden van de eerste hulp, dan waarin de gebruikelijke cursussen totnog toe konden voorzien. Voor een groot gedeelte liggen deze op het gebied van sport- ongevallen en de behandeling daarvan, waarmee EHBO-ers in hun praktijk nogal eens te maken krijgen. In de nieuwe cursus zal de sportongevallen- preventie dus ruimere aandacht krijgen. Ook zullen gezin en ge zondheid, ongevallen in en rond het huis, vakantie- en rec reatieongevallen op het programma worden geplaatst. Onderricht wordt in de ver nieuwde cursussen gegeven door middel van overheadpro- jectie, film en dia's, terwijl regelmatig gastdocenten zullen worden uitgenodigd. Belangstellenden voor deze nieuwe EHBO-cursussen die gegeven zullen worden in het Kruisgebouw op het Bachplein en het Schephuis in Kethel kunnen zich opgeven bij P. Lansbergen, telefoon 706244, D. van der Wal, telefoon 711019 en T. de Veth, tele foon 706303. VAKANTIEFOTOVOORDEEL Oga Hr 100 21 din/100 Asa is een hoge kwaliteits fotofilm waar u gegarandeerd scherpe fo to's mee maakt in schitterende kleuren. Voor klein- beeld, spiegelreflex, pocketcassette 110 en cassette kamera's 126 Ter kennismaking deze kwali teitsfilm voor een superlage prijs. 24 Opnamen van 36 opnamen voor kleinbeeld of spiegel reflexkamera s van voor 6,50 SCHIEDAM Ook dit jaar or ganiseert Centrum De Kreek weer een zomerkamp voor kidneren van 5-13 jaar. Het zo merkamp, waarvoor nog enkele plaatsen vrij zfjn, wordt gehou den in een kamphuisinHattem. Op dit terrein vlakbij Zwolle, zijn een zwembad en een speel tuin aanwezig. Voor boswande lingen is een grote wagen ge charterd om de kinderen naar de bossen te brengen. Voor verdere informatie en aanmedling kan men kontakt opnemen met De,Kreek, Lange Haven 92, telefoon 267767. Gefeliciteerd middelbare eindexamen-scholieren Schiedam Jullie krijgen allemaal een KADOOTJE Een klantenpasje met een (geschreven) bedrag van 400.- 20 JAAR JONG! TENNISSERS OPGELET! BON VAN DE kWEEK! Laat nu uw gebruikte racket bij ons bespannen met 50% KORTING o.a. STAYTYTE, bespanning incl. spanloon on van 40 NU 20.- MAAR 19 GRATIS RACKET-TEST Alle tennis frames minimaal 20% korting^ Bespanservice binnen 24 uur VÖLKL SERVO HIT kunststof racket midsize incl bespanning van 399.- NU 199.- FILA tennis- en vrij van 159- jetijdsschoen nu 99.- NIKE TRAININGS herenmaten div. kl zolang de voorraad strekt iPAK dames- en euren nu 79.- ERDAM TEL. 010-654211 SCHIEDAM - Café de Quibus sluit aanstaande zaterdag de serie open podiumavonden af met een optreden van het one- man showorkest Peter Frings. Tegen betaling van f.1.- is iedereen vanaf 21.30 welkom. Verder zal zondag 2 juni de viermans formatie Tafel van Timbila' optreden. Dit kwartet zal o.a. de eerste romde marim ba ter wereld bespelen. Ook het publiek wordt in de gele genheid gesteld te musiceren.

De Havenloods | 1985 | | pagina 1