Schiedamseweg moest vijf jaar open voor uniek stukje Metro f 37.- BQCOO 19010 ie;.? Kortste èn moeilijkste trajectverlenging Open dag Kanten sokjesTr Modieuze sokjes in kan ten fantasiedessin. In 3 modekleuren; wit, roze of pastelgeel. 1 Maat passend voor alle da- mesmaten. Van 7-t05~ KAMPEERSUPERMARKT vH.li'llll'IL'HBifli'iliHJi'HiHll^llt 7000 KAMPEERAANBIEDINGEN j^MnFR EEN DAK M Tegen inleve 7.00 D95 Aquakem toilet- 'hPB vloeistof. Nergens voordeliger! 1 liter géén fl. 12.95 KORTING 3HEBIokbat- gy terijen voor de houder van de waterpomp tt-TrSO: 5 kg. gasfles voor de caravan. Tijdelijk! Wollige slaapzak, 250 gr. vul ling. Van4&r50Twee voor 69:- Caravanluifels: Dakluifels v.a. 95r Schuifluifels v.a. 125- In de nieuwe kleur New Green MAAR LIEFST 47 TENT-AANBIEDINGEN Intersport 'Pyramide 4', prima gezinstent van hoogwaardig materiaal. Snel op te zetten! venti- Intersport 'Savona'. prima degelijke tent. Dubbeldaks, |#|f xslaper van \100% katoen. 27 MODELLEN CARAVAN VOORTENTEN Kortingen tot 30%! Uitgestald in onze showrooi Centrum Star "populair op ieder *,UI,ll,l,l'.'U.Ha<JBi Boor PETER SPEK De verlenging van de metro naar het Marconi- plein is de kortste door trekking van een tunnel in de 25-jarige Rotterdamse metro-geschiedenis. Het is ook de moeilijkste verlen ging geweest. In het nieu we stukje metro tussen Coolhaven en Marconi- plein zijn zowat alle bouw technieken toegepast die Gemeentewerken al eerder inzette bij de metro-bouw. Zo ligt er een afgezonken tun nel van Coolhaven tot in de kop van de Schiedamseweg; station Delfshaven en een stuk je tunnelerachter zijn in een hele diepe bouwput gemaakt en tot aan station Marconi- plein, dat ook in een bouwput werd gemaakt, vormen 197 schalen de wanden en het dak boven de tunnelvloer. De tunnel moest achter station Coolhaven, na het oversteken van de belangrijke verbinding voor de binnenvaart, door een vrij smalle en drukke woon- en winkelstraat. Ge meentewerken kon nog zo haar best doen; overlast voor de om wonenden en de winkeliers was niet te voorkomen. Met allerlei extra voorzieningen kon die overlast slechts zoveel mogelijk beperkt worden. Voorspellingen Door zo snel mogelijk te wer ken, het bouwterrein zo smal mogelijk te houden en alle werkzaamheden boven de bouwsleuf uit te voeren, bleef er steeds verkeer op de Schie damseweg mogelijk. Deson danks kwamen de pessimisti sche voorspellingen van de win keliers uit. Het bezoek aan de winkelboulevard kreeg een geweldige deuk. Veel van de 150 middenstan ders, die hun omzetten tot wel bijna de helft zagen te ruglopen, raakten aangewezen op de speciale financiële rege ling die voo hen tijdens de me- trobouw in het leven werd ge roepen. Feestmaand Nu de Schiedamseweg weer glad is en lijn 6 over een vrije trambaan weer doorrijdt naar Spangen, willen de winkeliers er van alles aan doen om de loop er weer in te krijgen. In samenwerking met de Dienst Midden- en Kleinbedrijf heeft De 192-ste en laatste schaal vc bouwsleuf. de winkeliersvereniging een programma opgesteld dat klinkt als een klok. Zaterdag 1 juni starten de festi viteiten. Wethouder drs. J. Laan van Ruimtelijke Orde ning, Verkeer en Vervoer, Openbare Werken en Milieu, opent om 11.30 uur de op nieuw aangelegde Schiedamse weg. Hij geeft ook het startsein voor de terugkeer van lijn 6 op de Schiedamseweg. Die le juni zet de RET op Hjn 6 alle soor ten rijtuigen in die men m- menteel bezit. Bovendien kunnen bezoekers die dag een rit maken met een historische tram van het Cen traal Stations naar de Schie damseweg ter hoogte van de Spanjaardstraat. Ook rijdt er een historische bus tussen sta tion Coolhaven en het Marco- niplein. Na de opening van de vernieuwde Schiedamseweg én de eerste officiële rit met lijn 6 is er om ongeveer 12.30 uur bij De Kolk in Delfshaven een optreden van een stuntman. De eerste dag van de feest maand op de Schiedamseweg krijgt een Frans tintje. De hele dag trekt een groep Fransen over de winkelstraat en op de Station Delfshaven wordt in een diepgelegen bouwput tegen het uiteinde van de afgezonken tunnel aangebouwd. In het voorjaar van 1986 moe ten de metrotreinen op de oostwestlijn doorrijden naar het station Marconiplein. Voor die doortrekking van 1,9 kilo meter ligt de tunnel al klaar. Aan de twee stations Delfsha ven en Marconiplein wordt nog druk gewerkt. Voordat in de tunnel wordt be gonnen met het leggen van rails en het maken de nodige instal laties krijgen de Rotterdam mers de kans om door dit unieke stukje tunnel te wande len. Op zaterdag 1 juni staat de tunnel van het Marconiplein tot Delfshaven, inclusief de stations, open voor het pu bliek. Boven op de Schiedamseweg is die dag ook van alles te zien. Voor het eerst sinds maart 1983 rijdt lijn 6 dan weer over de Schiedamseweg naar Span gen. Die terugkeer van lijn 6 en het gereedkomen van de heraanleg van de Schiedamse weg is voor de winkeliersver eniging aanleiding om uitbun dig feest te vieren. Zaterdag 1 juni starten die festiviteiten die in totaal een maand zullen duren. Iedere donderdag en zaterdag zijn er die maand diverse aktiviteiten, van Jeub de Boules wedstrijden tot het optreden van een stunt man en van een Frans wijn- en kaasdorp tot een mosselfeest. <r de Schiedamseweg zakt in de kruising bjj de Grote Visserij straat beginnen om 14 uur de Jeu de Boules wedstrijden waar ook het publiek aan mee kan doen. Op datzelfde tijdstip be ginnen bij het kaas- en wijn dorp optredens van de Rotter damse Dans- en Muziekschool en de Vrije Academie. Tunnel open Niet alleen op maar ook onder de Schiedamseweg is het pu bliek op die eerste zaterdag in juni van harte welkom. Van 10 uur tot 16 uur zijn de toegan gen tot de metrotunnel en de twee stations Delfshaven en Marconiplein open. In het voorjaar moeten de metrotrei nen op de oostwestlijn doorrij den naar het Marconiplein. De tunnel onder de Coolhaven en die onder de Schiedamseweg zijn, net als de twee nieuwe sta tions, zover klaar dat Gemeen tewerken met de afbouw kan beginnen. Er moet rails gelegd worden, de elektrische en be veiligingsinstallaties moeten worden aangebracht en op de stations moeten nog al die voorzieningen komen die van een betonnen doos een me trostation maken. Pas daarna kan de RET gaan proefrijden om alle systemen te testen. Tricot damespyjama... Luxe damespyjama van 100% katoen. Blijft ge garandeerd goed in de was, wordt niet wijd en is krimpvrij. In bleu, geel, roze of wit. van 32^50 voor Een betonfabriek in Utrecht maakte de schalen voor de tunnel in de Schiedamseweg. KRIMPVRIJ Voordat de tunnelbuizen en de stations vol staan met al die materialen die er nog in moeten, kunnen de Rotterdam mers op 1 juni kennis maken met het nieuwe stukje metro. Dat nieuwe stukje metro begint achter het tijdelijke eindstation Coolhaven bij Delfshaven, één van de weinige historische plek jes in Rotterdam. Er moest daar met de uiterste voorzichtigheid gebouwd wor den om de waardevolle panden niet te beschadigen. De bouw sleuf moest op de kop van de Schiedamseweg pal langs de huizen. De fundering was daar zo kwetsbaar dat voor het bou wen in „den natte" werd geko- Afzinken Achter station Coolhaven werd een bouwdok gemaakt. Hierin werden eerst vier tunnelstuk ken gebouwd die daarna aan de kopeinden met schotten wer den afgesloten. Nadat het bouwdok onder water was ge zet konden deze tunnelstukken door de uitgebaggerde sleuf in de Coolhaven tot in de kop van de Schiedamseweg worden ge sleept. Als dan de ballasttanks in het tunnelstuk vol water lo pen, zakt het tunnelstuk naar de bodem. Het blijft net even boven de koppen van de funde ringspalen drijven. De kop van zo'n funderingspaal kan later door een duiker met een ce- mentmengsel tegen de onder kant van het tunnelstuk wor den geperst. De voeg tussen twee tunnel stukken wordt waterdicht ge maakt door een rubberen pro fiel dat zich op één van de twee kopeinden bevindt. Het af te zinken tunnelstuk wordt tegen zijn voorganger aangetrokken. Hierdoor wordt het rubberen profiel al enigszins ingedrukt en zorgt het voor een water dichte afsluiting. Als men daar na het water uit de ruimte tus sen de tunnelstukken laat lo pen, blijft het water tegen het uiteinde van het aan te sluiten tunnelstuk drukken. Door die kracht wordt het rubbere pro fiel nog verder ingedrukt en zorgt zo voor een blijvende waterdichte afsluiting. Nadat zo de eerste vier tunnel- delen in de kop van de Schie damseweg waren afgezonken, is het bouwdok weer droog ge maakt en kon worden begon nen met de bouw van de vol gende vier tunnelstukken. Die zijn afgezonken in de Coolha ven. Uitiendelijk werd het bouwdok voor de derde keer droog gezet om er het aanslui tende stuk tussen het station Coolhaven en de afgezonken tunnel in te maken. Diepe bouwpunt Voor station Delfshaven is ook eerst tussen damwandschermen een sleuf gegraven die daarna vol water werd gezet. Dat wa ter moest voorkomen dat de damwanden, die maar aan een kant gronddruk hebben, bij het graven van de bouwsleuf teveel zouden doorbuigen. Op de bo- De grond die vrijkwam bij het graven van de bouwsleuf voor de tunnel achter station Delfshaven werd eerst in een depot gestort. Van daar uit werd het met vrachtwagens afgevoerd. Bouw van het station Marconiplein. dem van het zo gegraven kanaal in de Schiedamseweg is vervol gens een dikke laag beton ge stort. Dat beton houdt het diepe grondwater onder de bo dem van de bouwput in be dwang. Het zorgt er ook voor, net als de tientallen stalen stempels, dat de ruimte tussen de twee damwandschermen overal hetzelfde blijft. Pas na het uitharden van het beton werd daarna het water uit de sleuf gepompt en kon met de eigenlijke bouw van het station worden begonnen. Die bouw speelde zich af op een diepte van dertien meter. Sta tion Delfshaven ligt zo diep omdat de tunnel onder de Coolhaven door moet. Boven dien was er op straat geen ruimte voor een stationshal zo dat die hal ook ondergronds moest komen. Het station is bereikbaar via trappen op de hoek met de Spanjaardsstraat en in de Jan Kruyffstraat. Via die toegangen komen de reizi gers dan in de ondergrondse hal van waar ze vervolgens naar een van de twee perrons kun nen afdalen. Schalentunnel De aansluitende zestig meter tunnel achter station Delfsha ven is ook in een bouwput ge maakt die eerst onder water heeft gestaan. In dat gedeelte stijgt de tunnel tot vlak onder het straatoppervlak. Het bou wen van zo'n minder diep gele gen tunnel is niet alleen een stuk goedkoper. Bovendien kan dan een bouw methode worden toegepast waarbij de overlast voor de be woners tot een minimum wordt beperkt. Na het heien van de damwanden en de fun deringspalen wordt de bouw sleuf gegraven. In deze bouw sleuf wordt de funderingsvloer gemaakt. Op een heel andere plaats in Nederland was men toen al druk bezig met het ma ken van de wanden en het dak van de tunnel. Die werden als schalen gemaakt bij een beton fabriek in Utrecht. Per schip kwamen ze naar Rot terdamse Merwedehaven toe. Daar werden e iedere dinsdag tien stuk voor stuk op een vrachtwagen met 64 wielen ge zet en vervolgens naar de bouwsleuf gereden. Daar pak te een zware kraan zo'n schaal met een gewicht van zo'n dik ke 37.000 kilo op en zette het gevaarte op de tunnelvloer neer. Tussen station Marconiplein en de uitloper van station Coolha ven is zo in twee stukken de schalentunnel gemaakt. Tot aan de kruising met de Grote Visserijstraat zijn er eerst 92 schalen geplaatst. De damwan den die in dat gedeelte werden gebruikt zijn weer ingezet bij het tweede deel naar het sta tion Delfshaven. Hier waren 105 schalen nodig. Ook hier had de damwand volgens de plannen de grond uitgemoeten. Omdat de bewoners bang wa ren voor de overlast die dat met zich mee zou brengen, be sloot het gemeentebestuur om de damwanden van dit deel er, in dit zeer bijzondere geval, I J i t» Om toch het doorgaande verkeer mogelijk te maken, bleef het bouwterrein zo smal mogelijk. niet uit te trekken. In plaats daarvan werden ze twee metei» onder het straatniveau afge brand. Naast het beperken van de overlast hoopte men daarmee ook tijd te winnen en eerder met de aanleg van de Schie damseweg te kunnen begin nen. Die tijdwinst was maar be perkt en werd volledig teniet gedaan door de strenge vorst begin dit jaar. In de laatste maanden heeft Gemeentewer ken nog alles op alles moeten zetten om de Schiedamseweg inderdaad op 1 juni te kunnen opleveren. Marconieplein Van het werk aan de toegan gen naar de stations Delfsha ven en Marconiplein zullen de omwonenden niet veel last meer hebben. De afbouw van de stations en de tunnel speelt zich geheel ondergronds af. Het enige stuk waar het verkeer nog omgeleid wordt en waar de voetgangers nog wel eens een loopplank tegen kunnen ko men, is het Marconiplein. Met de reconstructie van dit plein kon pas worden begon nen nadat de ruwbouw van het station met z'n twee toegangs hallen klaar was. Rond de wes telijke toegangshal, tussen de Mathenisserweg en de Mathe- nesserdijk, wordt een keerlus voor de tram gemaakt. Zodra de metro rifdt, ontstaat Hier een goede overstapsgelegenheid tussen drie Vdfniéri tan open baar voer: de metro, de tram en de streekbussen. Het Marconiplein gaat niet al leen op de schop voor de aan passing aan de metro. Tegelij kertijd komen er ook wijzigin gen die te maken hebben met het verandere gebruik van het plein. Met name is de afgelo pen jaren het verkeer van en naar de fruitpier enorm toege nomen. Voor dat verkeer komt op het nieuwe plein wat meer ruimte. Naast het uitloopspoor van de metro komen er onder het nieuwe plein ook tal van ka bels en buizen. De aanpassing van dat ondergrondse leidin- gennet heeft te maken met de verbouwing van de GEB-centra- le aan de Galileistraat en de af voer van het rioolwater uit dit gebied naar de zuiveringsinstal latie die in de Dokhaven wordt gebouwd. Van al dat onder grondse werk kunnen de bezoe kers van de „open tunnel dag" op 1 juni niets zien. Dit werk zal trouwens, net als de afbouw van de stations en de tunnel, nog tot een paar maanden voor de opening in het voorjaar van 1986 duren. voordelige bad en toiletmatten... Van 100% polyamide, goed wasbaar in de ma chine (30°). In oudroze of beige. Badmat 58x95 cm voor 70x120 cm voor 57,50

De Havenloods | 1985 | | pagina 7