Passage Theater ontvouwt plannen voor de toekomst editiep SCHIEDAM Toneelprijs mogelijk in ere hersteld Wie wordt 'Miss Rotterdam'? Homerus per computer Zipper in Blauwe Brug Schoolproject in museum Grimeren in Barrika Nieuwe tulp voor Frankeland Franse film in Teerstoof Veel particuliere vraag naar grondonderzoek Open school start cursusjaar voor "750 voor 19?5 DONDERDAG 6 JUNI 1985 34e JAARGANG No.23 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM >8 ;- k-M -<us- - s:.":y Zover zal het ongetwijfeld nog niet komen, maar feit is dat ook het Stedelijk Gym nasium een aanvang maakt met computeronderricht op school. Hiertoe neemt het Gymna sium vrijdag 14 juni een computerpraktikum in ge bruik, waarvan de feestelijke opening zal worden verricht door werhouder H. Post hoorn. Hierna houdt ir. A. de Bruijn, docent natuur kunde een inleiding over het toepassen van de computer in de lessen en lesprogram ma van het Gymnasium. Te vens zal dan de uitslag van de computerprijsvraag die voorafgaande aan deze inge bruikneming van het prak- ticum is gehouden worden bekendgemaakt. De opening vindt plaats om 15.00 uur in het schoolgebouw van het .Gymnasium. GROTE TENTENSHOW op zaterdag 8 juni en ïdag 9 juni a.s. op MPING OCKENBURGH jn Den Haag nabij Kijkduin. Op showmodellen 15% korting. KARRIMOR STUURTAS incl. beugel 39. BUITENSPORT Meent 8 - Rotterdam - 010-13.11.30. SCHIEDAM - De groep Zipper treedt vrijdagavond 14 juni op in De Blauwe Brug aan het Bachplein. Zipper brengt vol gens kenners „spontane frisse popmuziek uit eigen keuken". Entree: een rijksdaalder, in vang 21.30 uur. Op vrijdaga vond 28 juni draait de film The Karate Kid in de Blauwe Brug Aanvang 20.00 uur en de entree bedraagt wederom een rijksdaalder. SCHIEDAM - In het kader van de tentoonstelling 1940-1945- 1985 heeft de educatieve dienst van het Stedelijk Museum een project georgani seerd voor de klassen 5 en 6 van het lager onderwijs. Het project waaraan wordt meege werkt door de Amnesty Inter national bestaat uit drie gedeel ten: behandeling van de speciaal samengestelde lesbrief in de klas; een rondleiding over een deel van de tentoonstelling en zelfwerkzaamheid in de vorm van schilderijen op groot formaat karton. Vervolgens zijn alle schilderin gen door elkaar heen geschud en opgehangen zodat nu een grote collage is te zien over het thema „Vrijheid en Onvrij heid". Aan het project werd deelgenomen door de Gerhard- school, Goeman Borgesius- school, de Willem Gehrelschool de Wegwijzer, de Erasmus- school en de Bernardusschool. De collage is te zien tot 17 juni in de educatieve zaal van het Stedelijk Museum. SCHIEDAM - De Schiedamse Vrouwenemancipatie Organi satie (SVO) organiseert donder dagavond 13 juni een grimeer avond. De deelnemers brengen bjj elkaar grime op. Voor prac- tische adviezen is grimeuse Cor- rina de Ridder aanwezig. Het is wel raadzaam een handdoek mee te nemen om de kleren te beschermen. Aanvang 21.00 uur maar de plaats van hande ling, Vrouwenontmoetings centrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62 is al om 20.30 uur open. *A ndré van der Louw overhandigt de bloembollen aan mevrouw Van Noort en de heer Daalmeyer, beiden bewoners van het Schiedamse tehuis Frankeland. SCHIEDAM André van der Louw, voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond doopte vorige week in een Rotterdams restaurant een nieuwe Nederlandse tulp met de naam „Festival". De nieuwe tulp, ooit zo'n 18 jaar geleden door kweker P. Nijsen uit Santpoort uit zaad gewonnen, werd uiteindelijk doorgeteeld door de kweker Wim van Duin in Oudkarspel. De tulp had overigens ook wel Rijnmond genoemd mogen zijn, vond André van der Louw. Dit als symbool tegen de plannen van Riet kerk die het Openbaar Lichaam het liefst opgeheven ziet. Ten overstaan van vele vertegenwoordigers uit het Rijnmond se en Rotter damse zakenleven overhan digde Van der Louw namens restaurant Festival een bollen- geschenk aan het Schiedamse verzorgingstehuis Frankeland. Twee bewoners van dit tehuis namen het fleurige cadeau symbolisch in ontvangst. SCHIEDAM - Filmclub Schie dam draait komende vrijdag in De Teerstoof, "Une dimanche la campagne" van de Franse regisseur Bertrand Tavernier. Ladmiral is een bejaarde kunst schilder die samen met zijn huishoudster in een oud land huis woont. Zoals iedere zon dag haalt hij zijn kinderen op van het station. In de loop van de dag komt ook zijn dochter Irene langs. Een openhartige en goedbedoelende vrouw die ech ter veel kritiek heeft op haar vader. Deze geconfronteerd met haar kritiek, gaat zich plot seling heel oud voelen en denkt terug aan het verleden. Aan vang van de film 21.30 uur. SCHIEDAM - Connie Eggink schrijft het in haar openings woord van de gids Uit in Schie dam zo netjes: „De Schiedam se Theaters en het Stedelijk Museum heten U van harte welkom! Passage en Teerstoof presenteren U het nieuwe sei zoenprogramma dat zowel kwalitatief als kwantitatief de toets der kritiek kan door staan". En dat klopt. Voor het seizoen 1985/86 bieden de bei de theaters een redelijk breed en zeker aantrekkelijk pro gramma, dat een voortzetting mag heten van het vorige sei zoen dat zeker niet onsuccesvol is afgesloten. Twee dingen waren hiervan het gevolg; een redelijke zaalbezet ting en een aanwakkerende be langstelling voor het theater in deze stad. De hemel wordt wel iswaar nog niet bestormd van uit onze accomodaties, maar er zit duidelijk een opgaande lijn in. Zoals het theaterdirecteuren betaamt is Connie Eggink in haar kantoortje in het theater dus welgemoed niet geheel te vreden. Het kan nog altijd be ter. Vandaar enige kritische op merkingen bij een produkt waarvan nu al vaststaat dat het goed ontvangen zal worden. En hoe kan dat ook anders met geheide trekkers als Youp van 't Hek en Jos Brink om de twee uitersten maar te noemen. De kritische kanttekeningen betreffen de groei van het thea ter in Schiedam. Die gaat voor lopig naar wens en haar is er al les aan gelegen om dat zo te houden. Vandaar. Niets is voor het theater zo gevaarlijk als blijven stilstaan bij het reeds bereikte. Ook al lijkt daar alle reden toe. Een theater dat zijn culturele functie wil behouden, dient zichzelf als eerste te be twijfelen. Dat moge misschien paradoxaal klinken, het is de bittere waarheid. Het verschei den van het Hofpleintheater in Rotterdam is daar een bewijs van dat tot nadenken stemt. Door velen beweend en alom betreurd zat volgens insiders het Hofpleintheater volkomen vast in een o zo vriendelijk en jolig ogend repertoire, dat uit eindelijk de ondergang bete kent omdat altijd lollig op den duur niet leuk meer is. En in elk geval niet die afwisseling geeft die het publiek aan een theater vraagt. Klein begonnen „Daarom", zegt Connie Eggink, „ben ik ook niet bang voor die veronderstelde concurrentie die het straks vernieuwde Passage en De Teerstoof elkaar zullen aandoen. Het gaat niet om het ene theater tegenover het an der, het gaat om beide theaters als onderdelen van een stedelij ke cultuur. Als de ontwikkeling zich door zet hebben we straks twee the aters die elkaar aanvullen en die mogelijkerwijs een heel an der publiek hebben, waarbij er een doorstroming op gang komt die je ook bjj de artiesten ziet. Neem bijvoorbeeld Youp van 't Hek. Die is typisch be gonnen in de kleine theaters om nu op de grote podia te staan. Als je Youp nu zou pro grammeren in de Teerstoof terecht, niemand dat meer pik ken. Hijzelf niet en zeker het publiek niet want een optreden van hem betekent zonder meer een volle bak, dus dat kan niet. En hetzelfde geldt voor Freek de Jonge. Ook begonnen in za len ter grootte van de aula van het Stedelijk Museum en nu niet meer te brengen in een am biance die kleiner is dan Carré. „Die doorstroming kun je bin nen je eigen stad realiseren als je de beschikking hebt over theaters van verschillende sig natuur. Dan kun je als theater- centrum iets betekenen. Dus la ten we ophouden met zeuren. Een theater waarvan je ver wachten wil dat het goed funktioneert moet je omringen met kleine, anderssoortige po dia, waarop professionals en amateurs aan gelijk aan bod kunnen komen, waar talent zich kan ontwikkelen en waar het publiek zich kan vormen. Theater is een samenspel van krachten, een wisselwerking". Literatuur Hoe Connie Eggink en met haar het stichtingsbestuur deze ontwikkeling ziet is vervat in een beleidsnota die tezamen met het programma 1985-'86 is gepresenteerd. Voor de theater liefhebber is dit stuk de echte literatuur. Van een programma mag je verwachten dat dat er in alle redelijkheid goed uit ziet. Dus aansluit bü de theaterbe hoefte zoals die momenteel be staat. Waarbij dan wel rekening moet worden gehouden met het feit dat de programmering al heeft plaatsgevonden op het moment dat noch de verbou wingssubsidie, noch de fusie tussen de theaters, noch de af loop van het seizoen zeker wa ren. Derhalve is nog veel op oude leest geschoeid, als is dat een heel verteerbare voor het Schie damse publiek. De beleidsnota daarentegen schetst de ontwik keling die het theater na de ver bouwing kan gaan doormaken. Opvallend hierin zjjn de ele menten 'educatieve vorming', beschikbaarstelling van het theater voor verhuur aan der den, amateuristische kunstbe oefening en -zowaar- de instel ling van een prijs voor amateur gezelschappen, zeg maar een 'toneelprijs'. Die toneelprijs is bijna een een generatie lang een Schie dams fenomeen geweest en een belangrijke drijfveer voor de Schiedamse amateur-gezel- schappen om kwaliteit te leve ren. Oorspronkelijk was de prijs ingesteld door de stichting De Schiedamse Gemeenschap, waarvan het bestuur van de sectie Toneel vond, dat de Schiedamse gezelschappen hun heil wat al te gemakkelijk zoch ten in struikelende butlers en flirtende jonkvrouwen, waarin de hele zaal onder de slordige make-up al bij aanvang Miep van de bakker herkende, al was het alleen maar aan haar onver valste Schiedamse accent. In dat licht zorgde de Toneelprijs ervoor dat voorstellingen beter werden voorbereid en de ama teur-tonelisten een gedurfder repertoire gingen zoeken. Niet omdat dat van bovenaf was voorbereid, maar omdat de ge zelschappen hierin hun onder linge wedijver zelf toe overgin gen. Met als gevolg toneel van zeer aanvaardbaar niveau. Ook al omdat professionele regisseurs werden aangetrokken en gri meurs als Martin Jans en Ser- vaas van Eijk zich over de aan kleding ontfermden. Herinstel ling van deze prijs, met daarbij het beschikbaar hebben van twee kleine, goed geoutillleerde podia als de kleine zaal van Pas sage en De Teerstoof zou dus een impuls kunnen zijn waar om de amateurtoneelgezel schappen al zolang vragen. Laag pitje Datzelfde kan worden verwacht van de edukatieve ondersteu ning van de theaters. Op dit ogenblik staan de expressievak ken op de scholen nog op een -te- laag pitje. Alle incidentele inspanningen ten spijt. De Schiedamse theaters kunnen hierin een sleutelrol gaan vervul len en opteert deze ook duide lijk in het beleidsplan. Zowel door de theaters beschikbaar te stellen voor school- en jeugd- uitvoering en vanuit het theater naar de scholen toe. „Het Pas sage en de Teerstoof moeten een spil worden in de expressie ve vorming", zegt Connie Eg gink. „In het verleden zijn al initiatieven genomen in die rich ting en die waren meer dan be vredigend. Ondanks de gebrek kige outillage die we konden bieden en een accomodatie die op het werk totaal niet was berekend". Een ander punt tenslotte is de beschikbaarstelling van de thea ters aan derden en de opening naar initiatieven vanuit de be volking, de amateurgezelschap pen en wie verder nog denkt in het theater een goed onderko men te vinden. Bindende voor waarden zijn in het beleidsplan niet opgenomen, evenmin als een verhuurprijs. Deze moet in verhouding staan tot de werke lijke kosten, maar wordt verder niet omschreven. „Anders", stelt het plan, „is het voor de verenigingen niet doenlijk om over het podium te beschik ken". In het beleidsplan worden, kort om, enkele visies ontwikkeld die voor Schiedam tamelijk nieuw zjjn, al hebben we de zekerheid dat het hier formules betreft die reëele mogelijkhe den hebben. Dat heeft de prak tijk in vergelijkbare steden be wezen. Connie Eggink: „Waar het om gaat is dat we de thea ters een funktie bieden, waarbij we ervan uitgaan dat kunst dy namisch is en maatschappelijk bepaald. Waarbij we er naar streven vernieuwingspogingen te stimuleren die een bijdrage kunnen leveren aan een meer leefbare maatschappijwaarin een eerlijker verdeling van ken nis en cultuur tot stand wordt gebracht". En dat je daarvoor beginnen moet met een zo groot moge lijk aanbod, is een ding dat ze ker is. Wat dus gepraat over concurrentie. De cultuur heeft nog nooit geleden onder een te veel aan theaters. Eerder aan het tegendeel. ROTTERDAM - Meisjes die een kans willen maken op de titel „Miss Rotter dam" kunnen zich nog op geven bij de organisatie. In Hilton-discotheek Le Ba teau worden de komende weken voorronden afge werkt. De finale staat ge pland op 19 juni Een deskundige jury waarin onder meer zitting hebben Lou van Rees en Hans Bos kamp zal de meisjes beoor delen op gratie „schoonheid en intelligentie. Er zjjn bo vendien tal yan prijzen te winnen zoals een cruise in de Griekse wateren en een weekend Londen. De eerstvolgende voorronde is vanavond. De andere data zijn: 10 juni en 12 juni. Aanmelden kan telefonisch: 652920, 216607 en 116819. RIJNMOND Het Dagelijks Bestuur van het openbaar li chaam Rijnmond constateert dat bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (D.C.M.R.) in Schiedam een toenemend aantal aanvragen van particulieren binnenkomt om grond te onderzoeken op mogelijke verontrienigingen. Een en ander vindt plaats in het kader van de aankoop van nnrnArond oopH en van orond Alhoewel Rijnmond de wense lijkheid van dergelijke onder zoeken op een tijdstip voor de aankoop onderkent, laat de taakstelling van de D.C.M.R. moeiljk toe aan deze verzoe ken te voldoen. In deze behoef te wordt voorzien door de commerciële handelslaborato ria. Rijnmond heeft in dit ver band een brief aan de binnen gemeenten verzonden. In deze brief is onder andere gewezen op de volgende handelswijze. Voor wat de aankoop van on roerend goed betreft, is het nuttig dat de toekomsitge ko per zich vooraf op de hoogte stelt van relevante gegevens over het vroegere gebruik van het onroerend goed en het bouwrijp maken daarvan. De ze inlichtingen kunnen worden ingewonnen op het gemeente huis ter plaatse. Aan de hand eel tot het nemen van grond monsters en het analyseren daarvan, worden berioten. Vanzelfsprekend dienen deze activiteiten dan voor de aan koop te worden verricht. Rijnmond geeft voor wat de aankoop van tuin- en ophoog- grond betreft het advies om aan de leverancier van deze grond een certificaat te vra gen, waarin bevestigd wordt dat het om grond gaat waarin zich geen verontreiniging be- SCHIEDAM Voorde zevende maal gaan in september in Schiedam de cursussen van start van de Open School. Deze cursussen zijn evenals vo rige jaren bestemd voor vrou wen die tenminste vier jaar la gere school en niet meer dan twee jaar vervolgonderwijs heb ben genoten. Het gaat hier om vrouwen die iets willen leren over de maat schappij, maar daarnaast ook iets aan Nederlands, Engels en mogelijk rekenen en geschie denis willen doen. En dat dan op een gezellige en zeker niet schoolse manier. Wat de cursisten precies willen leren, bepalen zij vooral zelf. Met medecursisten en begeleid sters worden gezamenlijk the ma's gekozen zoals bijvoor beeld over milieu, werkloos heid en gezondheidszorg. Bij het behandelen van deze the ma's worden ook excursies ge maakt. Zo ginger er de afgelo pen jaren groepen naar onder andere de Tweede Kamer, de rechtbank, de PTT en naar op namen van In de Rooie Haan. Ook worden er gastdocenten uitgenodigd. In de cursussen van de Open School is het werken aan the ma's erg belangrijk. Ook voor het beheersen van de Neder landse taal die op deze wijze op een andere manier aandacht krijgt dan vroeger op de Lagere School. Op de Open School gaat het niet alleen om de grammatica maar vooral ook hoe te luisteren, te formuleren en een verslag te schrijven. T7or» nroVficr>)iP KpnoHorinn Attm Ook komt op de Open School de Engelse taal aan bod. Dat is dan vooral bedoeld om ver trouwd te raken met deze taal. Hierbij spelen het luisteren en zelf spreken een belangrijke rol. Nieuw zijn bij de start op maan dag 2 september twee nieuwe cursussen. Dit zjjn de daggroep die op twee ochtenden per week bijeenkomt en een avond- groep die in tegenstelling tot de daggroep maar één keer per week bijeen komt. Deze groep is heropgericht op aandringen van vele vrouwen die overdag geen tijd vonden om de Open School te volgen. De daggroep komt bijeen op maandag- en donderdagoch tend van 9.00 tot 11.00 uur, de avondgroep van 19.30 tot 22.00 uur. Beiden in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan. De cursus sen tellen 32 weken, waarbjj rekening gehouden wordt met de schoolvakanties. Voor belangstellenden wordt donderdag 20 juni een Open ochtend gehouden in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan. Deze och tend duurt van 9.00 tot 11.00 uur. Hierop wordt door cursis ten, begeleidsters en werkgroep leden informatie gegeven. Ook is allerlei les- en ander materiaal te zien die samen met de dia's een indruk geven van de Open School. Ook is er dan een kin deropvang aanwezig. Speciaal voor de daggroep is ook gezorgd voor peuterop- vang in het M.CM. de Groot huis. Vrouwen die belangstelling hebben voor de Open School of verdere informatie willen, kunnen kontakt opnemen met of naar Len van Berkel, tele foon 373244, het liefst tussen 17.00 en 19.00 uur. Behang nu uniek voordelig... In tientallen dessins; tex tiel, granol en lichte kleu ren. Rollengte 10 mtr breedte 50 cm. Per rol van 24,90 waterdichte shopfietstas. Onmisbaar op de fiets deze dubbele fietstas van waterdicht poly ester weefsel. Geheel verstevigd en afgewerkt met scheur- en trekvast materiaal. Met 6 stevige bevestigingsriemen ijzeren verstevigingen aan de wielzijde. Volledi ge garantie op materiaal en fabrikagefouten. Afm. 38x35x12 cm. In grijs of lichtbruin. Van 1A&5

De Havenloods | 1985 | | pagina 1