HAVENLOODS Schiedam blijft tegen reorganisatie waterleiding ZK 1 Gouden fles voor vijf miljoen kilo glas Vier kunstenaars buiten regeling geplaatst Barbecue aan Parkweg Provincie wil verticale herstructurering Argus in Oude Stoep SCHIEDAM 39 a" Carl CDA de wijk in Speelplaats weer open PER WEEK? Is éénmaal per Tel.079-411421 K; HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I editie P DONDERDAG 13 JUNI 1985 34e JAARGANG N0.24 SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld was er af gelopen maandag heel dui delijk over. Tijdens de uit reiking van de Gouden Fles in de Verenigde Glasfa brieken, een evenement waarbij een willekeurig Schiedams echtpaar dat toevallig zijn overtollig glaswerk in een daarvoor geschikte container wierp, uit handen van de wethou der een kristallen flacon in ontvangst mocht nemen. Omdat Schiedam de vijf miljoen kilogram weg- werpglas is gepasseerd werd de flacon tot een gou den exemplaar verklaard. Zijdeveld liet tijdens de bijeenkomst doorscheme ren in de toekomst raad te weten met ons huisvuil. Niet persoonlijk natuur lijk. Ook daarover bleef tij dens de bijeenkomst die wegens het overrompe- lingseffekt op het aanwezi ge echtpaar het midden hield tussen „In de hoofd rol", en een gewone, gede gen Schiedamse persconfe rentie in een gewoon, gedegen Schiedams be drijf, evenmin enige twijfel bestaan. Maar dat het in de Wethouder Zijdeveld reikt de Gouden Fles toekomst met ons huisvuil een andere kant op zal gaan is zoveel als zeker. Ook al omdat het contract met de VAM, de de grootste afnemer van ons ongerief in 1993 afgelo pen is. Waarna nieuwe we gen zullen moeten worden bewandeld. Chris Zijdeveld liet de aan wezigen weten dat dit in elk geval een creatieve weg zal zijn. In het klakkeloos overdoen van de overeen komst aan een andere ge gadigde voor vuilnis, ziet hij en met hem velen weinig heil. Dat is de weg van de gemakkelijkste op lossing. Gelijk heeft de wethouder natuurlijk, wanneer hij stelt dat met het huisvuil, veel van eco nomische en ecologische waarde in rook op gaat. Glas is daarvan, zo zei hij een sprekend voorbeeld. Niet omdat de grondstof- fenprijs voor glas extreem zal stijgen of er een tekort aan zand te verwachten valt. Wel is het hergebruik van glas een duidelijk be sparend initiatief op het gebied van energiecon sumptie. En niet zo zuinig ook. Al eerder roerde Chris Zij develd aan dat het wat hem betreft met de glasrecy- cling nog verder mocht gaan. En dat hij naar voor beeld van een Duitse stad ook in Schiedam graag containers zag voor ge kleurd en blank glas, waar door de recycling eens zo effektief wordt als nu. Op de bijeenkomst maandag lichtte hij een tipje van de sluier op, waarachter zich een nog breder perspektief ontvouwt: dat van een stad waarvan de bewoners zelf kritisch met hun vuil om gaan en hun afval op waar de sorteren, waardoor het probleem van huisvuil-ver- werking voor een groot deel wordt opgelost en mo gelijk zelfs in een winst post kan worden omgezet. In Mannheim is dit bij voorbeeld al gerealiseerd. Niet dat daar jaarlijks per hoofd van de bevolking een bonus wordt uitgekeerd per hoeveelheid verwerkt afval, maar direkte en indi- rekte belastingen voor dat doel behoren daar wel tot het verleden. En te zamen vormen die per jaar zeker geen geringe post. In Schiedam zal het wat hem betreft een gelijke kant opgaan. En staande de bijeenkomst gaf hij dan ook als zijn mening dat in de komende acht jaar die ons, wat het contract van de VAM betreft, nog resten een groot aantal initiatie ven op dat gebied zullen worden ontplooid. Voor hergebruik moeten wij ons met alle inzet in spannen, is zijn motto. Enb gezien het enthousiasme, waarmee hij dit ook nu weer verdedigde, is het vertrouwen gerechtvaardig dat Zijdeveld tegen het eind van die termijn ook een mogelijkheid zal heb ben gevonden om een zin nig hergebruik te geven aan oude wethouders. Waardiger dan ze over te doen aan de één of andere projektontwikkelaar, zoals in het verleden nogal eens gebeurde. KARRIMOR STUURTAS Het CDA gaat de wijk in. Op bijeenkomsten kunnen wijk bewoners zaken die hun woonwijk aangaan aankaar ten bij het CDA. De bedoeling is dat opmerkingen die van belang zijn voor het politieke handelen van het CDA, hun weerslag vinden in het con ceptverkiezings programma. De eerste bijeenkomst, vooral bestemd voor bewoners van Holy Zuid/Midden vindt plaats op dinsdagavond 18 juni orrt 20.00 uur in het Kerk centrum Holy aan de Reiger laan 47-49. Een tweede bij- eenkomst voor bewoners van Ambacht en Babberspolder wordt gehouden op woens dagavond 26 juni in de Bethel- kerk aan de Burgemeester Verkadesingel 26. Ook deze begint om 20.00 uur. Sociale Dienst bezorgd over richtlijnen SCHIEDAM In een verslag over het eerste kwartaal 1985 spreekt de Gemeentelijke Sociale Dienst haar bezorgdheid uit over het feit dat uitvoe ringsvoorschriften en cir culaires uit Den Haag met zoveel vertraging binnen komen dat van een goede voorbereiding voor Schie dam geen sprake meer kan zijn. Herensokken. Een praktisch vaderdag- kado. 4 Paar mooie uni sokken in beige, marine, zwart of écru. Maten 40/45. Met 50% wol. Nu extra voordelig. 4 Paar van-4€^0~ voor des heils concerteert Leger SCHIEDAM - Het Divisie Jeugd - Muziekkorps van het Leger des Heils brengt zater dag 15 juni een bezoek aar Schiedam. Voor de Schiedam se afdeling reden om op deze dag een muziekfestival te or ganiseren, waarvoor zowel 's middags als 's avonds uitvoe ringen gegeven worden. In de middag om 12.30 uur is het korps te beluisteren op het plein achter de Hema aan de Broersvest, terwijl 's avonds vanaf 19.00 uur een optreden wordt verzorgd in het gebouw van het Leger des Heils aan de Lange Haven. Het korps staat onder leiding van A. Bijloo, de organisatie van het festival is in handen van kapitein H.D. van Essen. De toegang tot bei de gevallen is gratis. New Hampshire in Filmclub SCHIEDAM Nog eenmaal dit seizoen worden Schiedam mers die zich „filmliefhebber' willen noemen in de gelegen heid gesteld om zich voor de meerprijs van 1,50 gulden do nateur te mogen noemer de Stichting Filmclub Schie dam en in het vervolg slechts f 3,50 de voorstellin gen bij te wonen in Teerstoof. Vrijdag 14 juni wordt daar Hotel New Hampshire draaid van Tony Richardson, naar de roman van John Ir ving. De voorstelling begint om half tien. De foyer is echter reeds om zes uur geopend in verband met een feestelijk 'É;I|1É: SCHIEDAM Het ge meentebestuur blijft zich verzetten tegen een verticale herstructure ring van de waterlei dingbedrijven, zoals dat wordt voorgesteld door Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten stuurt hierop aan in de veronderstelling dat door samenvoeging van de kleinere waterlei dingbedrijven in slechts enkele grotere, de kwali teitsbeheersing van het drinkwater beter kan worden en dat milieu technische aspekten en technologische vernieu wingen op het gebied van de drinkwatervoor ziening dan bredere aan dacht zullen krijgen. Nu is Gedeputeerde Staten geen lichaam dat zich bij voorkeur bezig houdt met een persoonlijke benadering van de gemeenten in haar jurisdic tie. De brief aan Schiedam draagt dan ook geen particu lier stempel en het zal aan de geschiedschrijvers van de toe komst zijn voorbehouden om te constateren dat Schiedam zich ertegen heeft verzet op stadsgebonden en uiterst principiële gronden, die door Den Haag niet zonder meer onder tafel kunnen worden *Het Schiedamse waterleidingbedrijf wil niet opgaan in een groter bedrijf Omslachtig drinkwater in Schiedam een bijzonder omslachtige is ge weest, die de bevolking en het stadsbestuur over generaties heeft bezig gehouden. Aan het begin van deze ontwikkeling behoorde Schiedam tot de Ne derlandse steden waarvan het drinkwater absoluut onaan vaardbaar was. De drinkwa tervoorziening geschiedde in het gunstigste geval vanuit de havens, waarop de branderij en en distilleerderijen loos den. Verder van de havens verwijderd mocht de Schie damse bevolking het doen met het water uit de kleine grach ten en sloten die tegelijkertijd dienst deden als open riolen. Slechts onder druk vanuit verschillende groepen werd hierin verbetering gebracht met de stichting van een eigen waterleidingbedrijf dat echter maar enkele tientallen jaren heeft bestaan. Daarna ver kocht Schiedam het terrein waarop de Watertoren stond aan de Gemeente Rotterdam in ruil voor een eeuwigdurend watercontract dat Schiedam tot in lengte van jaren gratis water in het vooruitzicht stelde. Discussies Ook ambtelijk duurt de eeu wigheid slechts kort, zulks soms in tegenstelling tot het geen arbeid in hetzelfde licht doet vermoeden. In het Schie damse geval kwam er in de zeventiger jaren een einde aan toen Rotterdam het aanbod deed om voor de somma van tien miljoen gulden afstand te doen van de eeuwigheidsclau sule en de Schiedamse koop mansgeest onder protest ont waakte. Liever tien miljoen dan gratis water, was de ge dachte waarmee Schiedam het aanbod accepteerde onder uit drukkelijke toezegging dat het bedrag besteed zou worden aan culturele doelen. Ook dat was weer een aanlei ding tot felle discussies, om dat het begrip cultureel niet nader was gepreciseerd en de len van de bevolking een be duidend andere kijk hadden op het begrip cultuur dan de gezagsdragers op het stads kantoor. Pas nadat uitdrukke lijke toezeggingen waren ge daan omtrent de besteding van de watermiljoenen, moch ten b en w rekenen op vol doende steun. Schade Feit bleef echter dat het Schiedamse drinkwaterbe drijf moreel gehouden blijft om voorzichtig om te springen met de kwaliteit van het drinkwater. Dat moge voor velen in deze tijd -en verwij zend naar dje overheid die toch het beste met de burger voor heeft- een ietwat verouderd standpunt lijken, in Schiedam weegt dit echter nog zwaar. Mede daarom ook wordt ten Stadskantore vast gehouden aan de bezwaren tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten die al eerder zijn geformuleerd. Namelijk dat ook kleinere or ganisaties op dit gebied heel goed in staat zijn de technolo gie te volgen en toe te passen, de kwaliteit kunnen bieden waarom het publiek en de volksgezondheid vragen en in novatief voldoende onderlegd zijn om toekomstige ontwik kelingen het hoofd te bieden. Waarbij dan nu nog komt dat Gedeputeerde Staten te ken nen hebben gegeven dat even tuele schade, geleden door de reorganisatie niet in alle ge vallen op de nieuwe organisa ties kan worden verhaald. Met andere woorden dat de reor ganisaties ook door de ver bruikers betaald dienen te worden. En dat is de druppel die in Schiedam de emmer let terlijk doet overlopen. Hierdoor ontstaan onvermij delijk vergissingen, die zowel bij de cliënten als bij de dienst zelf irritaties oproepen en die later weer gecorrigeerd moe ten worden. In gevallen dat er correcties mogelijk zijn. In ie der geval lijkt dit moeilijk voor vier van de twintig Schiedamse kunstenaars die binnen de Regeling Beeldende kunstenaars al dan niet regel matig een beroep deden op de Sociale Dienst. Al begin dit jaar kondigde staatssecretaris Lou de Graaf aan dat de rege ling op de helling moest. Uit keringen zouden aan nieuwe normen worden gebonden en de eigen verkoop van de kuns tenaars -het bedrag dat een kunstenaar aan werk moet verkopen, wil hij voor de rege ling in aanmerking kunnen komen- zou nader worden bepaald. Dat was begin dit jaar. Nu, bijna een half jaar later zwijgt Den Haag nog in alle talen waar het de inkomenspositie van de beeldende kunstenaars betreft. Niemand kan meer precies vertellen welke nor men van toepassing zijn en of het geven van lessen en in komsten uit verhuur van kunstwerken via de artothe ken ook tot de inkomsten mo gen worden geteld die meetel len voor al dan niet toekennen van de regeling. Vier van de Schiedamse kunstenaar ko men in elk geval niet meer in aanmerking, waarover het verslag zegt dat in het kader van de Algemene Bijstands wet een creatieve oplossing zal worden gezocht. Vertraging Vertraging liepen ook de për 1 januari gewijzigde Wet op de Bejaardenoorden op, de aan kondiging van de wijzigingen in de WWV en de nog altijd zeer omstreden woningdelers- maatregel, waarmee ook de Schiedamse Sociale Dienst het nog steeds niet eens is, al wordt dat niet met zoveel woorden gezegd. Eerder suggereerd. Problemen ont moette de Social Dienst ook met de wetswijziging waarbij bijzondere en incidentele bij stand niet meer bij het belast baar inkomen werd geteld. Het duurde ruim een jaar voordat de aangekondigde wetswijziging gerealiseerd werd en pas in maart werd het bericht ontvangen en werd de wijziging van kracht. Met te- rugwerkende kracht tot 1 ja- nuari 1984, dus bijna ander half jaar later. Alleen het feit dat ambtenaren van de dienst in oktober reeds begonnen met de afwikkeling ervan -in' de hoop dat het voorstel onge schonden door de Tweede Ka mer zou komen- kon voorko men dat cliënten die hiermee rekening moesten houden in hun belastingaangiften mas saal in de problemen kwamen. Tekstverwerking Om toch iets aan versnelling in procedures en afhandeling van aanvragen en dergelijke te kunnen doen is besloten om na te gaan in hoeverre automati sering kan bijdragen aan een betere taakuitoefening. Hierbij wordt vooral gedacht aan tekstverwerking, een mi- cro-fichesysteem en koppeling van het ABS en Sozasystee- m.Ook is een strategie ge maakt om de uitkeringsadmi nistratie die tot nu tot regelgericht werkte, om te zet ten in wijkgerichte team. Re gelgericht betekent dat per re geling of per groep van regelingen die ongeveer ge lijkgericht zijn of onderlinge verwantschap hebben, wordt gewerkt. Dit heeft als voor deel dat de administratief- technische kennis zeer speci fiek gericht is, maar als nadeel dat procedures over het alge meen een langere J hebben. De bouwspeelplaats in Schie- dam-Noord (naast het Bach- bos) gaat woensdag 19 juni weer open. Kinderen zijn er vanaf 12.00 uur welkom. De opening ge schiedt op een feestelijke wij ze door het oplaten van bal lonnen waarna de kinderen zich weer kunnen uitleven het bouwen van hutten en i lerlei andere activiteiten. De entree kost een kwartje. ll week het ledigen van uw afvalcontainer niet voldoende? Wij doen dit zonodig elke dag tegen LAGE KOSTEN. It XI Hazerswoude Hogeveenseweg 4. 2391 NR Hazerswoude Exploitatie BV VLAARDINGEN Toneel groep Argus speelt maandag avond 17 juni drie korte een akters in d'Oude Stoep, Smalle Havenstraat 5. Ge snoeid worden ..Vprdriet en Bram", „Poezie" en „Schol". De stukjes worden gespeeld door Chris Boog, Hjalmar Beenhuizen en Ger van Veen. De regie is in handen van Ria SCHIEDAM Op zaterdag 15 juni 1985 van 12.00 uur tot 19.00 uur organiseert Grill- room Beatrix aan de Parkweg 13 te Schiedam evenals vorig jaar een openlucht barbeque. Deze wordt zaterdag 15 juni van 12.00 tot 19.00 uur gehou den. Voor de muzikale omlijs ting van de gehele dag zorgen lokale en regionale talenten zoals Wally Preyll, Jan from Rotterdam, Theo Koetsier, de Turkse formatie Manolya (met originele buikdanseres) als mede een grote muzikale verrassing. Tussen de ODtredens van de artiesten door zal de muziek verzorgd worden door Martin Greene.s Drive Inn Show, met als DJ's Martin Greene en Frank Netel. Tevens zal er de gehele dag gelegenheid zijn om op een scherm van 2x2 meter videoclips te bekijken. Aan de barbeque, die tot de grootste van geheel Nederland gerekend mag worden, zal men worden bediend door een echte kok. Een haringkraam, waar men van de echte Hol landse Nieuwe kan genieten ontbreekt in deze tijd natuur lijk ook niet. Het geheel voor een ieder gratis toecfankeliik duur Het wijkgericht werken maakt daarentegen de band tussen Bijstandmaatschappe lijk Werk en de Uitkeringsad ministratie een stuk korter en bovenal steviger. De verwach ting is dan ook dat de betrok kenheid met en de snelheid van afhandeling van aanvra- verbeterd kan worden. Stereo hoofdtelefoon... Kwaliteit voor 'n klein prijsje. met 6 spea kers per oorschelp hoge-, midden- en lage tonenspeaker kontro- lebox in het snoer voor volumeregeling en stereo/monoschakelaar open air systeem. In zwart. Géén 79,- maar volume stereo

De Havenloods | 1985 | | pagina 1