Niet 's nachts op straat met kwast of spuitbus 'Je bent jong en je mag niks' Bonefaas speelt orgelsymfonie Overlegplatform voor Vrouwenemancipatie Twee miljoen voor groot onderhoud Woekeren met ruimte In de zomer serie Torenmuziek Lange huwelijken MjjjjrUMrfLicRiiKnmmm Maassluis, pas gisteren....' 'Krijt' speelt verhaal van moeder, dochter en vriend *Uit de toren van de Grote Kerk klinkt op zes vrijdagavonden beiaardmuziek. MAASSLUIS Jan van der Zwart, stadsbeiaardier van Maassluis en Zwijndrecht, verzorgt vrijdag 14 juni het eerste concert in de serie To renmuziek Maassluis 1985 op de beiaard in de toren van de Grote kerk. Zijn programma bestaat uit oorspronkelijke beiaardmu ziek van Strategier en King, in beide gevallen „Klokmuziek" geheten, en uit de tweede Franse suite van Bach en een sonate van Handel. De beiaar dier wisselt deze werken af met improvisaties over een Nederlands en een buiten lands volksliedje en een gees telijk lied. Door middel van een korte rondleiding in de toren kan men de beiaardier ook aan het werk zien. Belangstellenden van 16 jaar en ouder kunnen zich daarvoor op de concerta vond om 19.00 uur melden bij de toreningang. Het concert duurt Van 19.30 tot 20.301 De volgende concerten ii serie Torenmuziek zijn op de vrijdagavonden 14 en 28 juni, 12 en 26 juli, 9 en 23 augustus. De medewerkende beiaardiers zijn Loek Boogert, peter Bre mer, Gerard de Waardt, Henk G. van Putten en de Engels man Peter K. Shepherd. MAASSLUIS Het echt paar Spanjersberg-Ver- schoor krijgt maandag 17 juni bezoek van burgemees ter en mevrouw Van Es. Het echtpaar is op die dag 65 jaar getrouwd. Hendrik Spanjersberg werd te Vlaardingen geboren, Ma ria Verschoor te Maasland, beiden in 1895. Zij wonen zestig jaar in Maassluis, thans op het adres Richard Hollaan 59. Arie Scheurwater, in 1901 te Hendrik - Ido - Ambacht geboren, en Arina Pijl, in 1900 te Ridderkerk, waren gisteren (woensdag) 60 jaar getrouwd. Het echtpaar woont sinds 1967 in Maas sluis. De burgemeester kwam hen op hun adres De Vloot 86 geluk wensen. TENNISSERS 9 OPGELET! minimaal f 100 GULDEN voordeel Het winnend RoSSignol racket van Wilander incl. darmbespanning van 389.- 239 Adidas Lendl GTX Pro" 274.- Prince Pro Prince van 399.- 299 Dunlop Max 200G ran 439 - NU 339.' Völkl Servo Hit polystar 199.- van 399 - KNIPUIT EN LEVER IN! MAASSLUIS Over een tweehonderd artikelen tel de de van 1961 daterende Algemene politieverorde ning van de gemeente Maassluis (APV). Vijfen twintig wijzigingen had den sindsdien van de ver ordening een lijvig boekwerk gemaakt. Dat kan van de nieuwe APV niet worden gezegd. Het aantal artikelen, duidelijk verdeeld over vijf hoofd stukken, is tot 99 terugge bracht. De totaal andere opzet is getoetst aan het hedendaagse denken. De gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben de re dactie van hun politiever ordeningen zoveel mogelijk op elkaar afgestemd. De ambtelijke overleggroep van de vier gemeenten, waaraan op het laatst ook de officier van justitie in het arrondissement deel nam, was het er spoedig over eens, dat onderlinge afstemming nodig was. Die afstemming had bijvoor beeld betrekking op de sluitingstijden van horeca- inrichtingen. Het zou te gek zijn als in de ene ge meente de café's hun deu ren sluiten, waarna de be zoekers zich naar de volgende stad kunnen spoeden omdat daar de ca fé's langer open zijn. Ande re onderwerpen met ge meenschappelijke belangen waren de toela ting van jeugdige personen in horeca-inrichtingen, prostitutie, verdovende middelen, gokinrichtingen, ventvergunningen en vuurwerkbepalingen. Uit de naam van de verorde ning is de term „politie" ver dwenen. Het gaat niet om het politieapparaat, wat met de term wordt gesuggereerd, maar om overheidszorg om „bestuur". De politie als ap paraat komt pas bij het toe zicht op de naleving van de verordening in beeld. De op stellers vinden het daarom juister te spreken over een Al gemene Plaatselijke Strafver ordening. De ingeburgerde af korting APV kan zo worden gehandhaafd. Klus De raadscommissie voor alge mene zaken, die zich afgelo pen maandag een avond lang over de nieuwe artikelen boog, had veel waardering voor de nieuwe APV. Speel (CDA): „Hier is een tijd lang naar ge vraagd. De lachwekkende za ken uit de oude verordening, bijvoorbeeld over het melk vee, zijn verdwenen". Scheer- stra: „Mijn complimenten". Wustrow (PvdA): „Geen een voudige klus". De PvdA - fractievoorzitter had nog meer willen schrap pen. Bijvoorbeeld de artikelen waarin het gaat over beklad den en beplakken. Ieder mag op eigen muur of raam schrij ven en plakken wat hij wil', maar als er geen toestemming is verleend mag dat niet op de openbare weg of een openbaar gebouw, ook niet op een elec- triciteitshuisje of een brug. „Een fikse regenbui spoelt het wel weer weg.En met zorg voor het milieu heeft dit wei nig te maken. Wat in de Steen- dijkpolder ligt, dat is slecht voor het milieu". Tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens kan het zslfs strafbaar zijn met verf en kwast over straat te lopen. Zo'n verbod hoeft voor Wustrow niet. Scheerstra voelde er aanvan kelijk ook wel voor om dat nachtelijke artikel te schrap pen, maar hij liet zich door de praktische ervaringen van de chef van het politiekorps overtuigen: „De mogelijkheid om iemand met een spuitbus op heterdaad te betrappen is vrij gering. Als iemand 's nachts met verf ocer straat loopt, dan moet diegene maar aantonen dat het voor huis be stemd is". iliü 1 Burgemeester Van Es: „Nieuwe APV is er ter bescherming van de burger". Honden laten poepen, anders dan in de goten langs rijwe gen, wordt in de APV verbo den. Maar loslopende honden zijn nu eenmaal moeilijk te controleren, daarom was de hele commissie het over eens, dat in de verordening het „aanlijngebod" alsnog wordt opgenomen. Vliegeren lijke reactie op het artikel dat verbiedt modelvliegtuigen of een soortgelijk voorwerp in de lucht te hebben boven de openbare weg of grond. Dat zou zelfs het aardige spel „vliegeren" verbieden. „Een soortgelijk voorwerp" wordt dus geschrapt. Uit de discussie bleek, dat veel artikelen moeten worden op gevat als handvat of kapstok. Het is niet de bedoelinbg, dat de politie met deze APV in de hand door de plaats gaat lo pen. Of zoals de voorzitter, burgemeester Van Es het zei: „De praktijk van de functio nerende politieman vraagt om deze kapstokartikelen. Er zal maar een beperkt gebruik van worden gemaakt. Maar ze zijn nodig, omdat ze zaken kunnen beteugelen die voor de burger zwaarwegend zijn. Hij zegde de commissieleden toe, dat een jaar na inwerkingtreding de ervaringen met de nieuwe APV met medewerking van de chef van het politiekorps zul len worden getoetst en geëva lueerd. De APV zou nog voor het einde van dit jaar in wer king kunnen treden. MAASSLUIS In Maassluis gaat een Overlegplatform Vrouwenemancipatiezaken in haar portefeuille heeft, instal leert het overlegplatform woensdag 19 juni tijdens een bijeenkomst die om 20 uur be gint in de burgerzaal van het stadhuis. In het platform zullen zo mo gelijk alle plaatselijke vrou wenorganisaties zijn verte genwoordigd: Vrouwenontmoetingscentrum „Sien", werkgroep „Vrouwen Oriënteren zich op de Samen leving", Maassluise Vrouwen raad, Nederlandse Christen- Vrouwenbond, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de „Vrouwen in de Bijstand", de Turkse-Marokkaanse vrou wengroepen, de Surinaamse- Antilliaanse vrouwengroepen en de vrouwen van de politie ke partijen CDA, WD, PvdA, PPR/PSP en RPF. Het plat form kiest uit zijn midden een voorzitter en zal worden on dersteund door emancipatie- Wethouder Elly Coenen instal leert een plaatselijk Overlegplat form Emancipatiezaken. werkster Martha Brouwer en Marlène Koornneef als ambte lijk secretaris. Het overleg zal ten minste vijf keer per jaar bijeenkomen. De vergaderin gen zijn openbaar. *Bij elke gebeurtenis in Maassluis is fotograaf Wim van der Stelt aanwezig, uiteraard ook bij de heropening van het Gemeentemuseum MAASSLUIS „Maass luis, pas gisteren...." is de titel van de nieuwe tentoonstelling in het Gemeentemuseum, Zuiddijk 16. Veel foto's zullen de recente geschiedenis van Maassluis illustreren. Ze zijn onder andere gemaakt door de plaatselijke fotograaf Wim van der Stelt, die onlangs bij de heropening van het mu seum een deel van zijn collec tie schonk. Van der Stelt is uitgenodigd de expositie vrij dag 14 juni om 20 uur te openen. De tentoonstelling duurt tot en met vrijdag 28 juni en is te bezichtigen van dinsdag tot en met zondag tussen 14 en 17 MAASSLUIS Van alle raadscomissies heeft de com missie voor financiën en eco nomische aangelegenheden meestal de uitgebreidste ver-' gaderagenda. Bijna elk colle gevoorstel heeft wel iets met financiën te maken. De leden van de commissie voor finan ciën moeten zich donderdag 13 juni dan ook door een agen da van zesenveertig punten worstelen. Negen punten hebben betrek king op onderwijszaken. Twaalf punten betreffen wij zigingen van de gemeentebe groting voor het dienstjaar 1984: de ramingen van inkom sten en uitgaven in de begro ting moeten worden aange past aan de werkelijke baten en lasten voor dat jaar. Daar tussen paraderen kredietaan vragen voor buitenschilder werk aan de korenmolen De Hoop en aan de Wethouder Smithal. Het grootste bedrag is ge moeid met de eerste fase van het plan voor buitengewoon onderhoud aan een groot deel van de woningen die worden beheerd door het gemeentelijk woningbedrijf. Het groot on derhoud kost totaal ƒ3.600.000,-. Voor de eerste fase van het plan is een bedrag van 0 2.000.000,- nodig, dat wordt besteed aan schilder-, timmer-, metsel- en loodgie- terswerk en aan werkzaamhe den aan de elektrische instal laties en de centrale verwarmingen. De openbare commissieverga dering begint om 19.30 uur in zaal De Buys in het stadhuis. Niet-leden kunnen over een van de onderwerpen ten hoog ste vijf minuten het woord voeren, mits zij zich uiterlijk een kwartier voor het aan- vangstijdstip hebben gemeld bij commissiesecretaris P.N.M. Vork. MAASSLUIS omdat ik het zeg is de titel van een theaterstuk over het oude verhaal van de best aardige dochter, die vindt dat ze zo langzamerhand wel oud en wijs genoeg is om te weten wat ze moet doen en laten, van de best aardige moeder, die vindt dat regels regels zijn en dat meisjes een vak moeten leren en van het vriendje van de dochter, dat vindt dat vrou wen binnen het gezin dienen te functioneren. Iedereen be doelt het goed en toch gaat het mis. Midden in de nacht loopt het meisje. De Theaterwerkgroep Krijt, die alle extremiteiten die in het verhaal besloten kunnen liggen, speelt het stuk vrijdag 14 juni in Theater de Schuur- kerk. De spelers zijn Ferdi Jansen, Jessamin Starcke, Ja- loe Maat, Remko Romers en Annie Boekestijn. De eindre- gie was in handen van Detlev Pols. De techniek is van Nico Bink. Deze professionele toneel voorstelling begint om 20.30 uur. Toegangskaarten, die een halfuur voor aanvang aan de kassa van het theater ver krijgbaar zijn, kosten f.6,50, CJP-houders en 65-plussers genieten een reductie van f.1,50. MAASSLUIS Bij een tele visierubriek heeft Jan Bone faas bekendheid gekregen als vaste organist van het NCRV- programma "U zij de glorie". De organist van de Grote Kerk te Gorinchem bespeelt zater dag 15 juni het orgel in de Maassluise Grote Kerk. Zijn programma bestaat uit eigen koraalbewerkingen, een im provisatie, Bachs Preludium en fuga in d en de Eerste sym fonie in d opus 42 van Guilmant. Van het uitgebreide oeuvre dat de Franse organist-com ponist Alexandre Guilmant (1837-1911) heeft nagelaten, is veel vergeten. Dat geldt niet voor zijn orgelwerken. Zijn melodisch rijke en stemmings volle orgelmuziek blijft aan trekkelijk. Met zijn collega Widor gaf hij gezicht aan het typisch Franse genre van de orgelsymfonie. Guilmant, die eén groot deel van zijn leven organist van de Trinité-kerk te Parijs was, stond ver buiten de grenzen van zijn land als orgelvirtuoos bekend. Hij maakte een concertreis door Rusland en was de eerste Franse organist die in Ameri ka speelde. Tot zijn vele leer lingen aan het Parij se conser vatorium en de mede door hem in de Franse hoofdstad opgerichte Schola Cantorum behoorde Dupré. Tot de be langrijke nalatenschap Guilmant mogen naast zijn orgelwerken enkele verzame lingen van oude orgelmuziek worden gerekend. In een tijd waarin de klassieke Franse orgelmuziek werd verv loosd, deed hij er alles aa oude meesters als de Grigny, Titelouze en Couperin in de belangstelling terug te bren gen. Guilmant vierde met hun muziek triomfen op de "Tro- cadero"-concerten die hij op de Wereldtentoonstelling van 1878 in Parijs gaf. Bonefaas begint zijn concert op het Garrelorgel in Maas sluis om 20.15 uur.De Grote Kerk is van 19.30 uur af open voor kaartverkoop en bezich tiging. De plaatsbewijzen kos ten f.5,-, maar voor kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP of Pas-65 f.3,50. MAASSLUIS „Ja hoor, een goede en leuke belang stelling, ook van de mensen lit het Sparrendal. Ik houd van goede buren". De heer M.C. Alers, hoofd van de af deling Plantsoenen van de gemeente, is best tevreden over de open dag die zater dag op de nieuwe gemeen tekwekerij werd gehouden. De kwekerij ligt aan de voet de Sparrendalflat. De verhuizing van het een paar kilometer verderop aan de Weverskade gelegen ter rein naar het nieuw is nood gedwongen. De oude kweke rij lag op Maaslands grondgebied. Het landbouw- machinebedrijf Van der Lely kon deze grond best gebrui ken en bood de gemeente Maassluis in ruil grond in de Steendijkpolder-Noord aan. Alers;„Het kwam als leding van boven, dat tuinder Om- mert met zijn bedrijf stopte. Daar zitten we nu. We moe ten wel met de talenten woe keren. De nieuwe kwekerij is vee: kleiner. Kweekten we vroeger 150.000 zomerplan- ten, nu zijn het er nog maar 60.000. Grote partijen zullen we nu in het Westland moe ten halen. Ook met onze bo men hebben we een stapje terug moeten doen. In de oude kwekerij hadden we boomspilletjes van ongeveer een meter hoog. Die lieten we een jaar of vier acclimati seren, voordat ze in de stra ten en plantsoenen werden gezet. Dat kan niet meer". De afdeling Plantsoenen heeft nog een stapje terug moeten zetten. „De bloem bakken die in de gemeente stonden zijn uit de begroting geschrapt. Bezuinigingen. Dat is jammer. Bomen en be plantingen zijn de longen van een stad, zeker in het Rijnmondgebied Niette min toont de heer Alers zich een tevreden mens. „Als je moet kiezen tussen wat en niks, kies je voor het eerste. In september zijn we hier be gonnen. Er is door de men sen de hele winter hard ge werkt. gr is creatief gewoekerd met de ruimte. Kijk eens naar onze kraam kamer. De bakken waarin zaadjes ontkiemen staan nu boven elkaar. En misschien valt het in de toekomst wel mee met de bezuinigingen. Mijn wethouder zegt: Als je nog meer moet bezuinigen, sta je in je blootje" VLAARDINGEN Buurthuis De haven aan het Weeshuisplein wordt zaterdag 15 juni een cultu rele manifestatie gehou den, gewijd aan Chili. The ma van de manifestatie „Je bent jong en je mag niks". Het programma begint om 20.00 uur en omvat onder andere optredens van de muziekgroep Cono-Sur en de dansgroep Huelen. In formatie over Chili wordt gegeven door mensen van het Chili-comité en door twee in Vlaardingen wo nende Chileense vluchte lingen, Rafael en Gutier rez. Voor Chileense hapjes en drank is gezorgd. De toegang is gratis. De mani festatie is georganiseerd door het Chili-comité Vlaardingen. „Je bent jong en je mag niks", is een landelijke campagne. Jacqueline du Mortier (Chili- comité Vlaardingen): „De jeugd is in Chili opgegroeid in een dictatuur. De staatsgreep in 1973 waarbij Pinochet de macht greep, ligt al ver in het verleden voor de jongeren. Zij weten niet wat democratie is. Toch zie je dat de jongeren zich steeds meer organiseren in hun verzet tegen het regiem van Pinochet". „Het Chili-comité steunt die pogingen in Chili. Zowel in materiële als in immateriële zin. In overleg met jongeren daar beginnen we projecten. Soms lukken die, andere ke ren niet. Je kunt natuurlijk niet openlijk verzet tegen de regering propageren. Verte genwoordigers van het Chili- comité reizen soms naar Chili om te kijken of een project daadwerkelijk loopt. Is dat niet het geval dan wordt beke ken wat daar de reden van is en soms wordt dan besloten het project stop te zetten". Morele steun „Belangrijk is dat de Chilenen weten dat him strijd niet on gemerkt verloopt. De morele steun die ze krijgen sterkt him in hun overtuiging, dat er een einde kan komen aan de dicta tuur. Hier in Nederland mer ken we na een aanvankelijke stille periode dat de belang stelling voor Chili weer groei ende is. Vooral na de massale protesten twee jaar geleden in Chili die ook hier op de televi sie werden uitgezonden is de aandacht weer op dat land ge vestigd. De protesten toen hebben ook in Chili hun effect gehad. Zo zijn er toen enkele concentratiekampen gesloten. Helaas zijn er nu weer andere voor in de plaats gekomen. Het belangrijkste effect is echter dat de Chileense bevol king niet meer bang is voor de regering. De protesten worden steeds grootschaliger. Het ver zet is gebundeld en de guerilla neemt steeds grotere vormen aan". René Gutierrez: „Wij blijven optimistisch. Zeggen telkens dat dit de laatste tien jaar zijn in Nederland en dat we daar na kunnen terugkeren. Wij weten dat Pinochet in het nauw zit. De crisis binnen het militaire bestuur is groot. In andere Zuid-Amerikaanse landen (Argentinië, Uruguay) heeft de dictatuur al moeten zwichten voor de democratie. In Chili helaas nog niet. Maar het verzet groeit. De kerk steunt de armen. Dat geldt ze ker voor de priesters die zich heel solidair tonen met de on derdrukten. De leiding van de kerk is wat moeilijker om te krijgen. En natuurlijk wordt Pinochet nog steeds gesteund door de Verenigde Staten" Het Chili-comité in Nederland kan rekenen op de sympathie van de linkse partijen en vak bonden. De Nederlandse rege ring helpt het comité weieens maar tegelijkertijd zijn de economische banden tussen Nederland en Chili een sta-in- de-weg voor politieke onder steuning van de activiteiten van het Chili-comité. Een beetje wrang vindt Jac queline du Mortier het dat de linkse politieke partijen wel iswaar financieel hun steentje bijdragen aan het Chili-comi té maar dat de hoogte van het bedrag met de natte vinger wordt berekend. „Ze kijken eerst wat de ene partij geeft en zeggen dan: Oh, geven zij 500 gulden, dan schenken wij 600 gulden". Laat nu uw gebruikte racket bij ons bespannen met 50% KORTING oa STAYTYTE, bespanning incl span loon on van 40 NU ^U.~ PRINCE, bespanning incl. spanloon on van 60 NU 30.- NU Dij aankoop van uw tennis- shirt uw tennisshort van bekend merk ha geen 69 MAAR 19.-

De Havenloods | 1985 | | pagina 9