Inzicht minister en kamerleden in bodemverontreiniging groeit Gemeenteraad buigt zich over kapotte gootsteen Milieuhygiënisch klimaat Rijnmond blijft zorgwekkend DE Q HAVENLOODS Clubhuis trots van TSN Sloopafval in Rijnmond Hiero loopt rolletjes Zware CDA-delegatie in Maassluis - MTS'ers en HTS'ers in trek k Hun werk zit er grotendeels op. De bouwploeg, die overigens op de foto tiet voltallig is, kijkt voldaan terug op een half jaar ploeteren. SCHIEDAM TSN's grote bouwmeester Cor de Jong, zo als voorzitter Paul van Hagen hem kwalificeerde, opende za terdagmiddag officieel het clubgebouw aan de rand van het tennispark Kethelhage. „Het is de afsluiting van een lange weg, die TSN gedurende elf jaar is gegaan, waarbij het behoud van de eigen identitei- it steeds voorop heeft ge staan", aldus Van Hagen. TSN immers woonde tot 1982 in op het Van Vlietpark en werd pas in 1982 vaste bewoner van „Kethelhage". Daar heeft tot vorig jaar een houten keet als clubhuis dienst gedaan. Deze moest echter verdwijnen om plaats te maken voor een ruimte in de angrenzende tennishal. „Die werd kaal en nota bene te laat ook door onze huisbaas opgeleverd, maar we zijn er met een relatief kleine groep toch in geslaagd om er snel een gezellig en functioneel home van te maken", schetste Van Hagen in zijn openingstoespraak. VLAARDINGEN De raad van Rijnmond zal op 1 juli het plan voor de verwijdering van bouw- en sloopafval voor het Rijnmondgebied behandelen. Het in het plan uitgewerkte Rijnmondbeleid is gericht op het bevorderen van milieuhy giënisch verantwoord herge bruik en doelmatige bewer king en verwerking. Belangrijk element van het Rijnmondbeleid is de bevor dering van hergebruik van puin. Voor het einde van de planpe riode (5 jaar) dient in het Rijn mondgebied een centrale stor- tinrichting voor bouw- en sloopafval te worden opge richt Deze inrichting moet ko men op de locatie Mckebaert in het zuid westen van Vlaar- dingen. De capaciteit vah de stortinrichting zal circa zes kubieke meter bedragen. Siem Sleutelaar en Mare Monteur. 'Ik heb een gat in m'n uitlaat. 'Dan moet je bij Distriparts een nieuwe Bosal uitlaat kopen. Topkwaliteit die langer meegaat, maar hetzelfde kost. Uiteindelijk is een Bosal toch goedkoper. Auto-onderdelen nodig? Distriparts heeft 't en helpt u snel. Met raad en daad. Spaart u tijd. Wip eerst aan bij Distriparts. Distriparts. Gustoweg 29-31 3029 AR Rotterdam. Telefoon (010) 739777. ROTTERDAM In de serie Tropische Verrassingen treedt vrijdag 21 juni Pacoy Sancho op in Hiero, Hart voor de Stad. Dit Caribische concert begint om 22.00 uur. Zaterdag 22 juni wordt er onder de naam Golden Deli cious een swingende avond ge houden met muziek uit de vijf tiger en zestiger jaren. Deze avond begint om 20.15 uur. Het Rotterdams Blaaskwintet zorgt voor de klassieke klanken tijdens de brunch op zondag 23 juni, die om 11.30 uur begint. Om 14.00 uur vangt in Hiero een thé-d^nsant aan met dans muziek van het Moonlighttrio. Pierre Cayer en ensemble Ver zorgen vanaf 20.15 uur een klassiek concert. Op maandag 24 juni is er weer een voorronde van het Humani- tas-zangfestival voor bejaarden- koren. Dit begint om 10.45 Vanaf deze maandag loopt voortaan alles op rolletjes in Hiero. Iedere rolschaatser of skateboarder die zich vanaf 17.00 uur bij de ingang meldt, krijgt namelijk gratis toegang. Op het plein staat een zogehe ten half pipe opgesteld, waarop Wedstrijden gehouden zullen worden. Maandag 24 juni tre den bovendien The Rollerbrot- hers op. Trio Cor Witjes brengt dinsdag 25 juni tijdens de lunch straat muziek en smartlappen. Om 17.00 uur treedt het follsthea- ter Jack en Georgo op met het programma Hotshots, 's Avonds os eem blzaersensemble van het Rotterdams conservatorium te gast in Hiero. Woensdag 26 juni geven Pierre Cayer en ensemble nogmaals een concert. Aanvang 20.15 MAASSLUIS De eer ste stad aan de Waterweg mag de laatste tijd niet kla gen over gebrek aan be langstelling van de lande lijke politiek. Lieten enkele weken geleden drie leden van de VVD-fractie in de Tweede Kamer zich infor meren over de bodemver ontreiniging in de Steen- dijkpolder, vrijdag 21 juni komt een zware CDA-dele gatie van leden uit zowel de Eerste als Tweede Ka mer naar Maassluis. En mi lieuminister Winsemius heeft ook reeds inzicht in de verontreinigingsproble- matiek waarmee de bewo ners en het gemeentebe stuur te kampen hebben. De minister noemde met name Maassluis, toen hij voor de Vara-camera zijn besluit toe lichtte om de verontreiniging in de gemeente Gouderak aan te pakken met een rijksbijdra ge van een miljoen gulden. Gouderak heeft enkele wijken met de zwaarste verontreini ging door bestrijdingsmidde len (drins) van het land. In een periode van drie tot vijf jaar zal worden onderzocht hoe de grond het beste kan worden schoongemaakt. Alle negentig woningen in de uit de jaren zestig daterende Zel- lingwijk worden gesloopt. Hetzelfde geldt voor 35 huizen in een aangrenzende wijk, waar het risico van het door sijpelen van de verontreini ging via het grondwater te groot is. De woningen worden aangekocht door het rijk. Wethouder Izttak van der Knaap (op de rug gezien, maar duidelijk herkenbaar) en Harm Woudstra achter de microfoon), voorzitter van de commissie bodemverontreiniging Steendijkpol- der, zijn beiden informant over „gif in woonwijken" tijdens het werkbezoek van het CDA De minister voor milieuhygië ne erkende, dat de operaties om Nederland gifvrij te krij gen miljarden zullen kosten. „Ook Maassluis behoort tot de grote gevallen", zei hij. „Daar staan zevenhonderd betrekke lijk dure woningen op bagger specie, die een gevaar voor de volksgezondheid kan opleveren". Winsemius vond, voor zover hij nu kan zien, voor de be- strijdingsprojecten in ons land een bedrag van twee miljard realistisch. „Gelukkig hebben deze zaken bij alle partijen in de Tweede Kamer een hoge prioriteit". Het inzicht van de minister zal bij de commissie bodemverontreiniging Steen- dij kpolder niet op bezwaren stuiten. Werkbezoek Het beZoek van de CDA-dele- gatiè betreft niet alleen Maas sluis en beperkt zich evenmin tot voorlichting over de ver ontreiniging in het meest wes telijke deel van de gemeente. De CDA'ers brengen een werkbezoek aan de Kamer kring „Dordrecht", waartoe Maassluis behoort. Na de lunch vertrekken zij in groe pen naar het Westland, naar Schiedam, Vlaardingen en Delft om het bezoek later ge zamenlijk in De Lier af te sluiten. Het algemene doel van een werkbezoek neemt niet weg, dat de bodemverontreiniging vrij veel aandacht krijgt. De delegatie, waarvan ook leden van Provinciale Staten en CDA-bestuursleden deel uit maken, zal zich na de ont vangst in het Stadhuis en de verwelkoming door burge meester Van Es in vier groe pen splitsen. Eén groep zal van 10.30 tot 11.40 uur in Ko ningshof discussiëren met be- wonersgroepen over „Gif in woonwijken", een onderwerp dat Harm Woudstra, voorzit ter van de commissie bodem verontreiniging Steendijkpol- der, inleidt. Hetzelfde onderwerp wordt om 11.45 uur in de raadszaal voor een andere groep aangesneden door wethouder Izaak van der Knaap. Daarv'o'or heeft deze groep reeds kunnen discussië ren over de Rijnmondproble- matiek (ook nog actueel nu het openbaar lichaam met mede werking van de CDA-Kamer- fractie wordt opgeheven), bui tenlandse werknemers en vervoersproblematiek. Twee andere groepen gaan in de morgenuren naar het Re giokantoor Midden-Delfland (onderwerp Foppenpolder)) en Verolme Elektra, waar met di rectie en leden van de onder nemingsraad wordt gesproken over Overheid en bedrijfsle ven. Tot de werkbezoekers be horen de Tweede-Kamerleden Eversdijk, waarnemend frac- tievvoorzitter en delegatielei der, Van der Sande, Van Dijk, Frinking en Lansink. Moeite De fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad, John Scheerstra toonde in de laatstgehouden vergadering van de commissie voor alge mene zaken enige moeite met de ontvangst van de CDA-de legatie op het stadhuis. „Ik wil niet zo flauw zijn om om bij stelling te vragen, maar zie toch wel enkele problemen als minder gewenste partijen op dezelfde faciliteiten een be roep doen". Hij vroeg voor alle duidelijkheid om de procedu rele regels voor politieke be zoeken aan het stadhuis nog eens op papier te zien. Zijn PvdA-college onder streepte de wens naar dat re giementje. Burgemeester Van Es wilde dat wel toezeggen en was oök bereid na te gaan of de regels tegenwoordig ruimer worden geïnterpreteerd, maar in feite was ervan overtuigd dat het bezoek in overeen stemming met de vigerende regels is. „Het is door de sta- tenkring van het CDA ge vraagd in overeenstemming met de huisregels. Ik vind dit bezoek een zaak van gemeen tebelang. En de leden van het college zijn vrij om te gaan of niet". Scheerstra: „Het is niet de ge meente Maassluis die ont vangt. Het gaat hier om een werkbezoek aan de Kamer kring Dordrecht, die gebruik maakt van het stadhuis". Volgens collega-fractievoor zitter Speel van het CDA is het usance dat delegaties tij dens dit soort werkbezoeken op stadhuizen of provincie huizen worden ontvangen. Hij maande tot voorzichtigheid om niet kleingeestig te zijn". Maar toen begon hij aan een discussie die bij een rond vraag in een commissieverga dering niet mogelijk is. SCHIEDAM Schiedam is en blijft een soms wat merk waardige gemeente. Terwijl de hele affaire rond de SSSW ogenschijnlijk even in de koel kast wordt gezet, nam de ge meenteraad maandagavond twee besluiten over hele klei ne zaken, die desondanks toch vijf kantjes gemeentelijk pa pier in beslag namen en waar in het achterstallig onderhoud ter sprake kwam aan twee wo ningen in de Nieuwe Maasstraat. Het betrof hier bijvoorbeeld twee scheefhangende deuren, het ontbreken van een roos tertje van tien bij tien centi meter een lekkage ten gevolge van een niet officieel toegesta ne afvoer voor een wasmachi ne en een lekkende gootsteen, die volgens het officieel bijge voegde taxatierapport best gerepareerd kan worden met de bekende kleine gootsteen tegeltjes die jonge bewoners van oude huizen doorgaans als Curieus De zaak kwam aan de orde omdat de beheerder van de panden weigert het onder houd te laten verrichten, ook nadat Bouw- en Woningtoe zicht hem hiertoe gesommeerd had. Waarna zoals gebruike lijk de zaak B en W wordt voorgelegd die hierin een be sluit moet nemen dat door de gemeenteraad dient te worden bekrachtigd. Zo is hu eenmaal de procedure. Het verweer van de beheerder is hoogst curieus. De deuren in deze panden, zo merkt hij op, zijn allemaal scheef, dus dat is niets bijzonders en voor het overige neemt hij geen verant woordelijkheid, want dat is te wijten aan de huurders zelf. Of aan diens voorgangers, schrijft hij, waarmee dan dui delijk is dat hij een woning heeft verhuurd in slechte staat. Tevens beklaagt hij zich in zijn verweerschrift dat hij reeds 110.000 gulden aan on derhoud heeft doen plegen, wat hem gezien de buurt waarin dit is gebeurd en het type huizen stempelt tot een; waarschijnlijk groothuizen- beZitter. Specialist En dat laatste wordt dan enigszins bevestigd door de advokaat die namens hem be roep aantekent tegen de be slissing van B en W om onver wijld tot herstel over te gaan. Op deze plaats prijkt niet minder dhn de naam van mr. M.J.M. van Kinderen, erkend specialist op het gebied van de woningbouw en, ooit wethou der van Schiedam gedurende 20 jaair. Mr. M.J.M. van Kin deren is namelijk niemand an ders dan degene die als bouw- wethouder met een pënnesteek de bouw bevestig- Het slecht onderhouden pand in de Nieuwe Maasstraat. de van hele stadswijken als delen van Nieuwland en Groe- noord. De wereld kent merk waardige ontmoetingen. E'en van Schiedams nieuwbouw- meesters, nu gebogen over een lekkende gootsteen in de Gorzen. Of, en daarover hult men zich op het stadskantoor in duis ternis, is er wat meer aan de hand? Bijvoorbeeld dat het B en W te gortig wordt dat in Schiedam-Zuid grote investe ringen worden gedaan om de I totale wijk op te vijzelen, aan- VLAARDINGEN - Een groot deel van de nationale milieuproblematiek is nog steeds geconcentreerd in Zuid Holland. Het gaat hierbij niet alleen in de tijd scheef gegroeide situaties maar ook om nieuwe ont wikkelingen. Tot deze con clusie komt de regionale inspectie Zuid Holland van de Inspectie Milieuhygiëne in het jaarverslag 1984. Met name in het dichtbe volkte Rijnmondgebied is onvoldoende ruimte om een in alle gevallen goed functionerend milieuhy giënisch klimaat te schep pen. Dat noodzaakt tot be stuurlijke oplossingen die enerzijds complex en in ventief kunnen zijn en an derzijds een compromis in houden met betrekking tot milieuhygiënische uit gangspunten, aldus het jaarverslag. In 1984 werd de organisatie en de werkwijze van de inspectie aangepast. De dienst opereert nu via een sector die zich spe ciaal richt op Rijnmond en een sector die zich bezighoudt met de rest van de provincie. Om dat de reorganisaties voorrang hebben moest op inhoudelijk gebied vorig jaar een stap te rug worden gedaan. De be sluitvorming rond de status van het Openbaar Lichaam Rijnmond kan gevolgen heb ben voor de werkwijze van de dienst. De inspectie heeft vorig jaar veel aandacht besteed aan de ontwikkeling van het coördi natie-overleg van alle toe zichthoudende ambtenaren in de provincie Zuid-Holland en Rijnmond. In sainenwerking met de provincie zijn voor lichtingsbijeenkomsten ge houden voor gehieente-amb- tenaren. De gemeente is gewezen op de noodzaak van toezicht op verwijdering van chemische afvalstoffen. Naleving chemische wasserijen gecon troleerd op naleving van de mileuvoorschriften. Dit jaar volgt een tweede ronde. De bedrijven die him zaken dan nog niet voor elkaar hebben lopen de kans op strafrechte lijke vervolging. Het openbaar ministerie heeft zich bereid verklaard zonodig strafrech telijke hulp te verlenen. In het Rijnmondgebied vond een soortgelijke actie plaats bij de galvanobedrijven. De officier van justitie heeft de politie verzocht stringent toe zicht uit te oefenen op even tueel contiuneren van illegale opslagplaatsen. De illegale verwerking van scheepsladingresten in het Rotterdamse havengebied geeft de inspectie reden tot grote bezorgdheid. Op grond van het Marpol-verdrag moet een haven ontvangstinstalla tie aanwezig zijn, waar de schepen zich van him lading- resten kunnen omtdoen. Al leen in combinatie met een sluitend contrölesysteem kan zo'n installatie volgens de re gionale inspectie goed func tioneren. In overleg met de be trokken overheden heeft de inspectie een adviesbureau opdracht verleend om daar een voorstel voor te formuleren. Grondwater De inspectie werd in 1984 en kele malen geconfronteerd met een zodanige verslechte ring van het grondwater door bodemverontreiniging, dat het gebruik hiervan als koel- en proceswater in de levensmid- delenbedrijven moest worden gestaakt. Daarbij werd de re gionale inspectie levensmid delen ingeschakeld. In overleg met deze dienst en de Keu ringsdienst van Wareïl in Rot terdam werd besloten ver plicht onderzoek van het grondwater voor te schrijven aan de levensmiddelen- bedrijven. Vorig jaar werd bij een raffi- naarderij ernstige overschrij dingen van de S02- (zwavel dioxide) eni&iëfe 1 geconstateerd. Die werden veroorzaakt door het onvol- Qhder drlik van het Openbaar Lichaarfi Rijnmond is het be drijf overgegaan tot structure le verbeteringen. Dat was aanleiding tot een onderzoek naar het functioneren van zwavëltérugWinningsfabrie- ken bij andere raffinaderijen. In Het Lickebaertgebied (tus sen Vlpardingen en Maassluis) werden hoge waarden aan uu- or aangetroffen in het gras. De grenswaarden voor beweiding van koeien werd overschre den. De inspectie neemt deel aan een onderzoek dat inzicht moet verschaffen in de relatie tussen fluoremissie en de hoge concentraties van de stof in De inspectie was intensief be trokken bij de grotere geval len van bodemverontreining in Zuid-Holland, zoals de Zel- lingwijk te Gouderak, de Mer- wedepolder te Dordrecht, de Steendijkpolder te Maassluis en de IJsseldijk te Krimpen aan den IJssel. Voorts is een enventarisatie opgesteld van een groot aantal lokaties die met verontreinigd havenslib zijn opgespoten. biedingen worden gedaan aan partikuliere huiseigenaren en dat de groot-eigenaren dwars liggen als het om een goot steentje gaat. Waarmee in het geval van de Nieuwe Maas straat maar eens een voor beeld wordt gesteld? VLAARDINGEN Het aantal vacatures in de regio Nieuwe Waterweg Noord neemt toe. Vooral MTS'ers en HTS'ers zijn erg gewild. Het gewestelijk Arbeidsbureau meldt een toename in de vraag naar deze opleidingen in de werktuigbouw, electro, elec- trotechnica, informatica en aanverwante studie richtingen. Daar het aanbod van inge schreven MTS'ers en HTS'ers gering is, roept het arbeidsbu reau werkzoekenden met een wel of niet afgeronde oplei ding MTS of HTS op om con tact op te nemen met het GAB Nieuwe Waterweg Noord. Mensen met een afgebroken MTS of HTS opleiding die een andere afstudeerrichting op de MTS of HTS hebben gehad, worden nadrukkelijk verzocht met het arbeidsbureau contact op te nemen, aangezien men door middel van om-her-of bijscholing soms toch geschikt gemaakt kan worden voor di verse functies in het bedrijfs leven. Geïnteresseerden kun nen contact opnemen met mevrouw Philips of de heer De Bree van het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Water weg Noord, tel. 705300.

De Havenloods | 1985 | | pagina 17