HAVENLOODS t Afschaffing Rijnmond kost Schiedam vele miljoenen msm Geen bon maar wel een vermaning Sint Radbout herstelt folklore Fietscrossbaan in Zuid SCHIEDAM OPRUIMING «COSMOS o Gevolgen ook in recreatie voelbaar Van der Kooy in Grote Kerk Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 69.- 4* 215.- w.- VROOMS DREESMANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I 6d itie P DONDERDAG 20 JUN11985 34e JAARGANG NR. 25 Een vermaning in plaats van een boete. SCHIEDAM Dat was schrikken, maandagmiddag op de grens van Vlaardingen pn Schiedam. Komend van uit Vlaardingen leek het on der het viaduct voor de Be- neluxtunnel erop alsof er even verderop een forse aan rijding had plaatsgevonden. Remlichten werden driftig aangetrapt, auto's haalden scherp uit naar rechts en weer anderen schoten alvast de berm in, ter plaatse waar zich een legertje politieman nen en -vrouwen ophield. Aan beide kanten stonden ze en zelfs op de middenberm. Een uiterst ongewone bedoe ning op een plaats waar de politie zich doorgaans, maar zeer regelmatig verscholen opstelt achter de dikke pila ren van het viaduct ten einde automobilisten die hier te hard rijden zonder pardon op de bon te slingeren En meestal voor een dubbele overtreding, want de ligging van de weg op dat punt tus sen Vlaardingen en Schie dam is zodanig dat het vrij wel onmogelijk is om -eenmaal gesignaleerd ook de gordel nog vast te krijgen. Duidelijk was nu echter dat hier iets geheel anders aan de hand moest zijn, gezien de verzamelde politiemacht. Minimaal een roofoverval, waarvan de daders zojuist waren ontkomen. Zo zag het er tenminste uit en naar zo veel auto's tegelijk stonden de politiemensen ook toege bogen. Hier werden de zaken grondig aangepakt. En dat laatste klopte. Juist in deze fuik, waar automobi listen die ter plekke bekend zijn, elkaar doorgaans even seinen als er weer een -te rechte- controle wordt ge houden, leverde de politie haar bijdrage aan de Natio nale Verkeersveiligheidsdag. Natuurlijk ging het erom, de snelheid te beperken, maar ditmaal werd niet ogenblik kelijk het befaamde bon boekje getrokken en het pot lood aangescherpt. Deze maal kwamen de snelle rij ders ervan af met een waar schuwing om toch vooral re kening te houden met de verkeersregels en daarmee met de medemens en een vouwblad waarop het hoe en waarom van deze Nationale Veiligheidsdag uit de doeken werd gedaan. Bekeurd werd er niet op dat moment. En dat kon ook niet. De door de politie zelf geschapen verwarring en daaruit ontstane chaos was zo groot dat de automobilist er slechts met een fietsers gangetje door kon. Voor me nigeen waarschijnlijk deze dag voor het eerst van z'n leven. Alle 1984 collectie met 40% KORTING. /VW Toch onze normale f 5 jaar garantie 0 S en gratis geplaatst. Ongekend grote keuze. y TAPIJT GORDIJNEN 12.61.80 COOISINGEL 60 t/o Bijenkorf V SCHIEDAM Merk waardig is toch dat in vooral het liberale kamp bewindhebbers op plaatselijk niveau het vaak zo moeilijk hebben met hun landelijke en provinciale meerderen. Sterker nog, door die laatsten regelrecht in de oppositie gedrongen worden tegen een beleid, waar ze als individu uit drukkelijk zelf voor ge kozen hebben, doch waartegen ze - éénmaal wethouders - zich ten felste moeten keren. In liberale kring zit men daar niet zo mee. Daar heet het dat deze tegen stelling juist de jus is van onze democratie, zonder welk het regeren maar een kleffe, smake loze bedoening zou zijn. Door andere bril bezien, werkt het echter wèleens ver warrend. Zeker in het Schie- damse geval, waar wethouder Cor van Tilborg op maar liefst drie fronten tegelijkertijd in conflict is met zijn Haagse su perieuren en dat niet zo zuinig ook. En uitgerekend betreffen die punten van verzet de uit gesproken stokpaardjes van zijn eigen partij: bezuinigin gen, inkrimping en herstrukturering. Items die het vooral in de lan delijke politiek goed doen, maar die plaatselijk wel op verzet moeten stuiten, hetzij omdat een bezuiniging aan de basis zeer ingrijpende gevol gen heeft, hetzij omdat een herstructurering direkt of in- direkt de indentiteit van een stad aantast of gevolgen heeft voor de hele gemeenschap. Efficiënt Neem bijvoorbeeld de ontbin ding van Rijnmond, waarover al het nodige is gezegd en ge schreven. Op het eerst oog lijkt Schiedam met de bespa ring van iets meer dan zes ton op de algemene kosten geen kwade zaken te doen. Maar dat is, volgens Cor van Tilborg alleen het eerste gewin. Op termijn gerekend voorziet hij voor Schiedam aanzienlijke uitgaven. Ook al omdat Den Haag vooralsnog niets wil we ten van een samenwerkings verband tussen de drie steden in het Waterweg Noordgebied. Deze drie gemeenten, Vlaar dingen, Schiedam en Maas sluis, zagen al geruime tijd ge leden dat andere samenwerkingsvormen dan Rijnmond noodzakelijk waren om tot een efficiënt opereren te komen op verschillende ge bieden, waarvan de veiligheid, milieudefensie en de gezond heidszorg er een - willekeuri ge - paar zijn. Eén van de dringende vormen van samenwerking hiervan is de ambulancedienst Nieuwe Waterweg Noord, die echter alleen van de grond kan ko men wanneer ook in Den Haag het besef doordringt dat de financiering hiervan naar rato door de drie gemeenten of door Rijnmond dient te wor den gedragen. Den Haag in zijn ambtelijke voorkeur naar de situatie van vroeger wil noch het één, noch het ander. Hetgeen, volgens de Schie- damse wethouder, de hele re geling van de ambulance dienst in gevaar brengt. En dat terwijl Schiedam met in gang van heden al besloten heeft de eerste twee ton voor het bouwrijp maken van de grond voor het regionale am bulancecentrum voor te schie ten. „Kijk", zegt Van Tilborg, „echt ongerust ben ik er niet op dat die ambulancedienst in regionaal belang er niet komt, daarvoor is het régionaal be lang te groot. Maar daar het aanzienlijk meer moeite zal kosten en vooral dat er node loos veel en veel meer tijd in gaat zitten^ daarvan ben ik overtuigd". Midden-Delfland Wat in elk geval miljoenen en miljoenen meer gaat kosten dan waarmee de gemeenten rekening hebben gehouden is de realisering van het projekt Midden-Delfland, het natuur- Wethouder Tilborg. en rekreatieschap ten noorden van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. „Precies schatten hoe deze lasten op ons neer zullen komen", zegt Cor van Tilborg, „kan ik niet. Maar dat ze aanzienlijk zwaarder zullen zijn, dan we oorspron kelijk hadden gedacht is wel zeker. En ook dat we met die pennestreek van Rietkerk in goed geloof en hoopvol ver trouwen vele miljoenen gul dens letterlijk in het water hebben gegooid eveneens. En ook nog, dat Midden-Delfland er vermoedelijk niet uit zal komen te zien zoals we ons hadden gedacht". Oorzaak hiervan is de ver plichting voor Rijnmondge meenten om bijdragen te leve ren aan eikaars rekreatieschappen en stedelij ke rekreatievoorzieningen, uitgaande van de gedachte dat de Rijnmonder vanuit de ene kant zich gaarne ook laat ver maken aan de andere. Heel groot steeds gedacht natuur lijk en slechts ten dele waar, maar desalniettemin steunend op de democratische gedachte. I Zie verder pagina 3 SCHIEDAM Voor het eerst sinds tientallen jaren roept de Kethelse muziekvereniging St. Radbout op zondag 23 juni een stukje onvervalste Kethel se folklore in het leven met het kampioenschap 'Tonnetje steken'. Tot in het begin van de vijfti ger jaren maakte het tonnetje steken vast onderdeel uit van de Kethelse kermis, waarnaar ook Schiedammers en Vlaar- dingers met drommen tegelijk kwamen kijken en meedoen al waren velen toch benauwd vöor het natte pak dat de deel nemers oplopen als de met water gevulde ton wordt mis- gestoken en zijn inhoud ledigt op het hoofd van de deelne mer. Voor de oorlog werd dit bezwaar natuurlijk nog niet zo gevoeld, maar na 1948 en de verschuiving van Konin ginnedag waarop het tonnetje steken traditioneel thuis hoortveranderde dat. Wat midden in de zomer een grappig volksvermaak is, kan op 30 april nog leiden tot een flinke verkoudheid, tenslotte. Het kampioenschap waarmee een schitterende beker kan worden verdiend die door het Kethelse schildersbedrijf Ham beschikbaar is gesteld, staat open voor iedereen. Evenals vroeger zijn rondom het tonnetje steken ook nu weer kermisattrakties gegroe peerd, zoals een rad van avon tuur, een schiettent en de Kop van Jut. Bijna ten overvloede meldt de aankondiging nog dat voor deelnemers luchtige kleding niet verplicht is. Deelnemers mogen dus in regenjas het toernooiveld betreden. Het kampioenschap wordt om 11.00 geopend met een concert op het Kerkplein tegenover de RK.—kerk in Kethel. WELEENS MEEGEVAREN OP EEN VISKOTTER dat kan gratis tijdens de NATIONALE DAG van de NEDERLANDSE VISSERIJ in STELLENDAM op ZATERDAG 22 JUNI vanaf uiterlijk 14.00 uur (inscheeptijdstip) in de binnenhaven van Stellendam. Ook Marineschepen en een PTT-kabellegschip zijn te bezichtigen. In ieder geval kunt u vanaf elf uur 's-morgens gratis vis proeven. Gezond en lekker. SCHIEDAM Om de fiets crossbaan in Zuid nieuw leven in te blazen heeft het clubhuis Schiedam Zuid een kleine be- hendigheidsbaan aangelegd op het timmerkamp dat al sinds enige jaren voor de kin deren in de wijk open staat. Deze baan wordt op woensdag 26 juni om 2 uur feestelijk ge opend, waarvoor bij de cross baan een limonadekraam en pannekoekenkraam zijn inge richt en kleine kermisattrak ties zijn aangetrokken. Boven dien krijgt ieder kind op deze middag een fietscrossverras- sing en kan er haar of zijn fiets versieren. Hoogtepunt op deze dag is de onthulling van vier crossfiet- sen die het clubhuis Zuid na een schenking van Jantje Be ton heeft kunnen kopen voor de kinderen uit Zuid die wel gebruik willen maken van de baan, maar die geen eigen crossfiets bezitten. Deze fiet sen, waarvan het clubhuis zelf zegt dat het hele goede zijn, kunnen worden geleend. De crossbaan is door veertig vrij willigers aangelegd, ondanks de geruchten dat het timmer kamp mogelijk in de toekomst zal moeten verdwijnen. Dit in verband met de in aanbouw zijnde luxe-flats pal naast het timmerkamp, waarbij de huis jes en andere bouwsels rom melig zouden afsteken. Omdat nergens de bevestiging ver kregen kon worden dat dit in derdaad het geval zal zijn, heeft het clubhuis de aanleg toch laten plaatsvinden. Wel betreurt het clubhuis het dat het door ontbreken van stoplichten het voor de kinde ren een stuk gevaarlijker ge worden is om de timmerwerk plaats te bereiken. Men hoopt dat hieraan iets kan worden gedaan. In elk geval verwacht men ook het komend seizoen weer voldoende animo van de kinderen die nu voor één gul den kunnen timmeren, vuurtje stoken,, kunnen bakken en braden en fietscrossen. Ruby Claire dameshorloge... Modieus quartz analoog- horloge. In 3 pasteltin ten; wit, geel of roze. Normaal 44 nu slechts SCHIEDAM Jos van der Kooy is de derde organist die in dit seizoen in de Grote of St. Janskerk concerteert. Op dinsdag 25 juni brengt hij van J.S. Bach onder andere de vijfde triosonate ten gehore en preludium en fuga in a-moll met tiende orgelconcert van G.F. Handel en vier oude dan sen, waarna hij besluit met een improvisatie. Jos van der Kooy doceert de vakken orgel en kerkmuziek i aan de muziekpedagogische academies van Alkmaar en Leeuwarden en is vaste orga nist van de Westerkerk in Am sterdam waar hij enkele jaren geleden Simon C. Jansen op volgde. Daarvoor was hij eni ge jaren verbonden aan de En gelse kerk in dezelfde stad. Jos van der Kooy die met drieën dertig jaar tot de jonge orga nisten wordt gerekend, heeft in binnen- en buitenland reeds vele concerten gegeven Zijn studie volgde hij aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam waarbij Piet Kee zijn leermeester was. Hij zag deze opleiding bekroond met de „Prix d'excellence", de hoogste onderscheiding van afstuderende musici. Het con cert in de Grote- of St. Jans kerk vangt aan om 20.15 uur. Toegang f 5,-. CJP-ers en hou ders van Pas-65 f 3,50. Legoland motorboetiek. Met o.a. bromfietsjes en bestuurders en nog veel meer om allerlei leuke din gen van te maken! 395CT Inklapbaar babybedje. Hoog model. Keuze uit di verse vrolijke bekledings- kleuren. Incl. matrasje -79r- Roestvrijstalen fluitketel. Met bordeaux rode hand greep. Zowel voor gas als elektra 018 cm. Inh. 1,751. Adviesprijs 37.50 V&D-prijs-34r- nü JQ 50 Afd. huish. art. Afc MO Dubbelblok roomijs. Heerlijk roomijs met een chocoladelaagje er omheen. Altijd een traktatie! Doos met 9 Stuks 5^9* Portable zw/w televisie. Beeldbuis 31 cm. Met o.a. 8 instelbare voorkeuzetoet- sen239T- 100% Katoenen hoes lakens. In div. uni kleuren en wit. 140x200 zmHr&sASf 90x200 cm 17-35 16.- 80x190 cm -1&95" Afd lakens en slopen Luchtbedden. Van sterk gerubberd katoen. Met 1 seizoen garantie. Riva duo: 200x135 cm aar- 200x75 cm Massief grenen eethoek 'Windsor'. Bestaande uit een gezellige tafel 0106 cm, een tuimel- blad van 36 cm en 4 originele 'Windsor' stoelen -899r- Afd. keukenmeubelfn Ook geldig op de plaatselijke koopavond. l

De Havenloods | 1985 | | pagina 1