jMSoüi&J Politiekorps Vlaardingen ondergaat uitbreiding Commerciële zenders op kabel als ze betalen DE Q HAVENLOODS Films met Bogarde in filmhuis Harmonie Diner voor winnares modewedstrijd Sint in Heipaal Toekomst achter tralies Bibliotheek open en dicht Vacatures bij Vlaardingse Hermandad Goochelen op Open Podium Activiteiten voor de jeugd Inwonertal blijft dalen Meetnet standaardrook wordt verkleind Wil van Dinther:....privatiseren die handel. VLAARDINGEN Yvonne van der Linden, win nares van de door De Havenloods/Nieuwe Vlaar dingse Courant georganiseerde wedstijd 'Mode door de eeuwen heen' genoot afgelopen vrijdag samen met haar echtgenoot van een heerlijk diner in restaurant d'Koperen Kap. De prijswinnares had eigenlijk een reisje naar Londen gewonnen maar om prctische redenen zag ze daarvan af. Vandaar deze smakelijke oplossing voor het win nende echtpaar. VLAARDINGEN Sinter klaas komt woensdag 4 de cember naar wijkcentrum De Heipaal, Meerkoetstraat 1. Het sinterklaasfeest begint om 14.00 uur. Nadat sinterklaas is geweest is er een optreden van de goochelaar Laudoni. Entree bedraagt één gulden. VLAARDINGEN 'Toe komst achter tralies' is het thema van de 'laatste' Andere Markt die op zaterdag 30 no vember wordt gehouden op het Liesveld. Het thema is aangedragen door Amnesty Internationaal. In het kader van het Interna tionaal Jongeren Jaar heeft Amnesty zich gericht op jon geren in de gevangenis. Voor naamste reden van de actie zijn om bekendheid te geven aan het feit dat in veel landen jongeren slachtoffer zijn van de schendingen van mensen rechten en om te werken aan de vrijlating van negen indivi duele gevallen uit negen landen. In de Amnesty kraam op het Liesveld zijn posters, buttons en de krant Toekomst achter tralies' te koop. Ook is er veel informatie-materiaal. De An dere Markt richt zich voorts op de komende feestdagen. Er zijp kleine cadeautjes, door le den van deelnemende organi saties gemaakt, te koop en ook is er een kerst- en nieuwjaars kaart ontworpen door teke naar Len Munnik. MAASSLUIS— Wie met de kerst of de dagen daarna een boek uit de bieb wil lezen, moet het leesvoer uiterlijk za terdag 21 december in huis ha len. De Openbare Bibliotheek aan de Uiverlaan is van maan dag 23 december tot en met woensdag 1 januari gesloten. Dit in verband met de rooster- vrije dagen die het personeel is verplicht op te nemen. Op Sin terklaas, donderdag 5 decem ber, gaat de Bibliotheek om 16.00 uur dicht. Afgezien van deze sluitingstijden staan de mensen van de Bibliotheek en de boeken klaar voor volwas senen van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.30 en 20.30 uur en op zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. De jeugdafdeling is geopend dinsdag en vrijdag van 14.00 tot 20.00 uur, woensdag en donderdag van 14.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. In de puzzeltheek kan men te recht op dinsdag en vrijdag tussen 18.00 en 20.00 uur. MAASSLUIS De Rotter damse goochelaar Kortini staat woensdag 4 december op het podium van het Schuurke- rktheater in het gezelschap van zijn dieren. Hij tovert geen konijnen uit de hoge hoed, het zijn duiven, poezen en kake toes die hun medewerking aan zijn trucs verlenen. Op het programma van de tweewekelijkse Open-Podi umavond staat een briefwisse ling in dichtvorm, gemaakt door Johan Grotenbach en ten gehore gebracht door Hjalmar Beekhuizen en Ger van Veen. Hjalmar en Ria zingen de dra matische smartlap Lientjes pappie. In het toneelfeuilleton volgen de spelers en hun gas ten de actuele gebeurtenissen in het fictieve dorp Pontjespolder. Het programma, dat nog een muzikale aanvulling' krijgt, begint om 20.30 uur. Kaarten zijn voor een rijksdaalder ver krijgbaar aan de balies van de WV in het stadskantoor en de Verenigde Spaarbank aan de Veerstraat en een half uur voor aanvang aan de kassa van het theater. VLAARDINGEN— het be staande meetnet voor stan daardrook wordt verkleind. Daartoe heeft het dagelijks bestuur van Openbaar Li chaam Rijnmond onlangs be sloten. Met het meetnet wordt de concentratie van roet stof deeltjes in de buitenlucht gemeten. Uit gezondheidskundig oog punt is dat van belang vanwe ge de adsorptie van kanker- verwerkende stoffen aan roet. Het standaardrookmeetnet bestaat thans nog uit elf meet stations. Uit een evaluatie ge durende de laatste vijf jaar is gebleken dat er wisselwerking bestaat tussen de op verschil lende stations gemeten waar den. De stijgingen en dalingen doen zich op de stations min of meer gelijktijdig en in dezelf de mate voor. Hierdoor kan het verloop van standaar drook-concentratie in het hele gebied betrouwbaar worden geschat uit het verloop op en kele meetstations. Door de bezuinigingen op het meetnet komt geld vrij dat zal worden aangewend voor de metingen van fluor en kanker verwekkende stoffen. In Vlaardingen-Noord komt ove rigens vanwege de relatief hog aanwezigheid van roet in de lucht een meetstation voor standaardrook. VLAARDINGEN Buurt huis De Haven heeft woens dagmiddag leuke activiteiten voor de jeugd. Het sinterklaasfeest wordt op 4 december gevierd. Op 11 de cember kunnen kinderen te kenfilms zien en het kerstfeest wordt 18 december gevierd. Alle activiteiten beginnen om 14.00 uur en duren tot 15.30 uur. De kosten bedragen per middag één gulden. MAASSLUIS Op 1 novem ber had Maassluis 32.776 in woners. Dat zijn er 21 minder dan op 1 oktober en 47 minder dan op 1 januari, toen er 32.823 inwoners werden ge teld. In verhouding tot de eer ste drie kwartalen van dit jaar gaf de maand oktober dus een vrij sterke daling te zien. De afdeling bevolking van de gemeente kon deze maand 110 nieuwe inwoners inschrijven, maar 157 mensen hielden Maassluis voor gezien. Er wa ren 11 gevallen van overlijden, waartegenover 37 baby's in het geboortenregister konden worden geboekt. De ambte naar van de burgerlijke stand sloot achttien huwelijken. Vier getrouwde paren lieten zich scheiden. VLAARDINGEN Het Vlaardingse politiekorps zal per 1 januari 1986 be schikken over een nieu we dienst: het bureau Voorlichting en Voorko ming Misdrijven. De werkzaamheden van het nieuwe bureau zullen worden verricht door Lee Sluyter (39) in rang brigadier en sinds 1972 in dienst van de Vlaar dingse politie. Het bureau Voorlichting en Voorkoming Misdrijven (BVVM) kan er komen dankzij de nieuwe verdeelsleutel op het gebied van de sterkte en formatie bij de politiekorpsen. Het Vlaardingse politiekorps zit, aldus commissaris Spel, „nu weer in een stijgende spiraal". Per 1 oktober van dit jaar mag de politie over 156.4 mensen beschikken. Aanvankelijk wa ren dat er 143. Het organisa tieschema van de politie wordt aan de nieuwe situatie aange past. Op dit moment heeft de politie nog elf vacatures. Spel: „We zijn vooral op zoek naar vrouwen want het Vlaar dingse korps heeft mog maar weinig vrouwen in dienst". Overigens vormen de vacatu res nog een aparte problema tiek want in het hele land is de vraag naat politie-agenten zo groot dat de opleidingsinstitu ten niet aan de vraag kunnen voldoen. De plaatsingsmoge lijkheden op de scholen zijn nog te beperkt. Surveillance Het gewijzigd organisatie schema van de politie voorziet ook in de oprichting van een Project Surveillance Groep (PSG). Deze zal in het voorjaar van 1986 worden opgericht. „Het aantal aangiften van misdrijven - zowel landelijk als in Vlaardingen - stijgt, ter wijl het oplossingspercentage daalt", aldus commissaris Spel. Een van de middelen om deze tendens tegen te gaan denkt de Vlaardingse politie te hebben gevonden in de oprich ting van een PSG. „Binnen de beperktheden die het dienstrooster nu eenmaal heeft, zal de nieuwe groep, hetzij in burger, hetzij in uni form dienst gaan doen. Men zal zich met een breed scala van activiteiten gaan bezig houden. Dat kan variëren van fietsendiefstallen tot ver keerscontroles; van vandalis me tot milieu-delicten. De aanpak van bepaalde zaken zal zich moeten kenmerken door een projectmatige opzet en alle zaken zullen steeds zo veel mogelijk zelfstandig wor den afgehandeld". Jeugdzaken t Brigadier Sluyter. sporen, een groter veiligheids gevoel bij de bevolking te creë ren en de pakkans te verhogen. Ook het bureau Jeugdzaken van de politie wordt uitge breid. Volgens de Vlaardingse commissaris van politie zal de jeugdproblematiek - inclusief jeugdwerkloosheid en drug sproblematiek - veel aandacht blijven vragen. Reden waarom hij deze uitbreiding toejuicht. Uitbreidingen zijn ook te ver wachten bij het bureau (meer parkeercontroleurs) en bij de Geüniformeerde dienst waar een wijkagent bijkomt. De meldkamer van de politie wordt uitgebreid met drie personeelsleden. MAASSLUIS— Het gaat goed met de exploitatie van de Centrale Antenne In richting (CAI). Dank zij meer abonnees en meeval lers in de kostensfeer is er volgend jaar een voordelig saldo van 43.000 gulden be groot. Het college van B en W is van mening, dat dit bedrag aan de abonnees toekomt. Met andere woor den: het abonnementstarief kan het komende jaar met 30 cent per maand omlaag. De raad bespreekt het voorstel in zijn vergadering op dinsdag 3 december (19.30 uur) en zal daar, ge zien de voorbespreking in de commissie financiën, weinig moeite mee hebben. Even leek het er in de commis sievergadering op, dat het meevallertje zou worden aan gewend voor toekomstige ver beteringen in het aanbod. Die kosten geld, dat aan de gebrui kers in rekening moet worden gebracht. Voorzitter Izaak van der Knaap liet een proefbal lonnen t je op: nu verlagen, ter wijl je straks weer moet verho gen? Er is echter nog zo veel onzeker in de toekomstige ver beteringen van het CAI-pak- ket, dat de commissie er de voorkejr aan gaf het batige saldo eerst terug te geven. Ver anderingen gaan toch pas in januari 1987 in. Proefballon Het proefballonnentje van de wethouder bestond uit een concrete brief van de directeur van Gemeentewerken met een overzicht van mogelijke ver anderingen in het programma- Jaap van der Griend: ...geen behoefte aan com merciële pulp... commerciële zenders. Hij had geen bezwaar tegen uitbrei ding met een ander program mapakket. „Eigenlijk zou de abonnee per kanaal moeten kunnen betalen". Of, zoals WD'er Cas van der Pol het noemde: „Sperren. De vrijheid hebben om te kijken, maar ook om te kunnen sperren en voor de gesperde zenders dan niet betalen". De commissieleden liepen het rijtje concrete mogelijkheden kort door. Europa-TV ont moette weinig bezwaren. Dat hoort bijna bij Hilversum De NOS doet eraan mee. De abon nees hebben recht op een bete re ontvangst van BBC 1 en 2. Een kabelkrant biedt ook voor de plaatselijke nieuwsvoorzie ning mogelijkheden en moet volgens Wil van Dinther wor den gekoppeld aan een alarm systeem voor ouderen. Op het doorgeven van Sky met stereo geluid zit niemand te wachten. Het doorgeven van Music-Box en andere commerciële zen ders valt alleen te bezien als ervoor wordt betaald. Over het Franstalige TV 5 program ma's met reclame is nog te weinig informatie. Er is nog tijd. Eerst maar eens afwachten hoe de Mediawet van minister Brinkman er de finitief kómt uit te zien. In het voorjaar zijn de raadsleden weer aan de beurt om over elk onderdeel aan de hand van een kostenplaatje nog eens te dus- cussiëren. En over privatisering. Le cirque du trottoir Op zaterdag is 'The Night Porter' te zien, een film van Cavani die toen ze in roula tie ging, de gemoederen da nig bezig hield. Bogarde speelt Max, een voormalig SS-officier die in 1957 in Wenen werkt als nachtpor tier. In het hotel ontmoet hij Lucia, een vrouw die in het concentratiekamp door hem werd gedwongen zijn maitresse te zijn. Dezelfde sado-masochistische 'ver houding' van toen leeft weer op. Er zijn zaterdag twee voor stellingen van 'The Night Porter', 'e'en om 20.30 uur en één om 23.00 uur. Het Gijs Hendriks kwintet komt zaterdag 30 novem ber in de Harmonie. Hen driks heeft reeds verschei dene keren in de Harmonie opgetreden en alle keren had hij veel succes. Reden om Hendriks weer naar Vlaardingen te halen. Aan vang 23.00 uur. Harmonie Theater brengt vrijdag 29 november het stuk 'Moorddroom' ge speeld door de Salon. Dora van der Groen en Esgo Heil spelen een spel met beelden van liefde en dood uit het werk van schrijfster Mar guerite Duras. Op zaterdag 30 november ontvangt Harmonie, Cirque du Trottoir, een wervelend spektakel met jongleurs, goochelaars, exotische danseressen en gekke mu zikanten. De uit Fransen en Walen bestaande groep, aangevuld met Canadese gastspelers, is oorspronke lijk als straattheater be gonnen. Aanvang 20.30 uur. pakket, door Van der Knaap nadrukkelijk als discussiestuk op tafel gelegd. Het ging om het aftasten van meningen, niet om besluiten. Het Engelse programma Channel-4 op kanaal 60 kan worden vervangen door Euro- pa-TV. Een betere kwaliteit van BBC 1 en 2 is mogelijk door aanvoer via België. Er zijn mogelijkheden voor een kabelkrant. Het pakket laat zich uitbreiden met Music- Box en met TV-5 en Sky- Channel kan worden voorzien van stereopgeluid. Het zijn en kele van de mogelijkheden. „We staan nog maar aan het begin van de ontwikkelingen VLAARDINGEN De acteur Dirk Bogarde staat centraal in een drietal films dat het komend weekeind wordt vertoond in filmhuis Harmonie. Vanavond, don derdag 28 november, speelt Bogarde de hoofdrol in 'Despair' van Rainer Wer ner Fassbinder. De film speelt zich af in het Berlijn van de dertiger jaren. Een uit Rusland gevluchte cho coladefabrikant lijdt aan paranoide schizofrenie. Hij komt voortdurend zichzelf tegen, ziet zich door zich zelf geobserveerd en raakt op de rand van een geeste lijke ineenstorting. Wan neer hij een zwerver ont moet die sprekend op hem lijkt, groeit er in hem een plan om zich radicaal van zijn situatie en verleden te ontdoen. Op vrijdag 29 november draait 'The Servant' van Joseph Lesey. Een film waarin alles draait om een huisknecht die zijn meester langzaam maar zeker in zijn macht krijgt. Naast Bogarde zijn er in deze boeiende productie hoofd rollen voor Sarah Miles, Wendy Craig en James Fox. Scène uit 'Moorddroom' die met glasvezel mogelijk zijn", zou Wil van Dinther (CDA) zeggen. „En waaron de hele handel dan niet privatise ren. Het is niet de taak van de gemeentelijke overheid om telkens weer te discussiëren over wat er wel en niet op het scherm mag". Jaap van der Griend zag daar niets in: „Dat betekent dat een niet democratisch gekozen li chaam ongebreideld zijn gang kan gaan". Het enige wat zijn PPR/PSP-fractie aanspreekt is een kabelkrant op een info- kanaal. „Voor de rest wil ik liever Sky en andere commer ciële programma's van het net af plukken. De markt voor het pulpgebeuren is opengebro ken. Wie lacht, dat zijn de magnaten. De Ster wordt on deruit gehaald". Daarop had ook inspreker Lu- cardie als bestuurder van de afdeling Nieuwe Waterweg- Noord van de Vara gewezen: „Voor het eerst is de Ster niet volgeboekt. De Ster-gelden gaan voor een deel naar het Bedrijfsfonds voor de pers. Zo wordt een geprofileerde pers in stand gehouden. Sky, Mu sic-Box en Super-channel mikken met hun reclame op een groot publiek. Ik heb daar geen bezwaar tegen, maar wel als dat gebeurt met overheids middelen. Als u voor de uit zending van commerciële pro gramma's geld vraagt, kunt u als raad met dat geld iets doen". Tweede inspreker Van Wou denberg van de werkgroep Maassluis van de Consumen tenbond waarschuwde tegen het opjagen van de kosten voor de consument. Voor 1987 moet er een nieuw contract met Sky Channel worden afgesloten. „De gemeente moet het dan zover krijgen dat de commer cie betaalt". Daar was iedereen het wel over eens. Sjef Evers (WD): „Commercie toelaten doe je of doe je niet. Daarom zeg ik ja, maar moet worden betaald. Met de opbrengst kunnen de tarieven omlaag". Pieter Hoogenraad (PvdA): „Je kunt niet tegenhouden wat niet tegen te houden is. Als de commerciële zenders niets be talen, kosten ze de gemeen schap geld, als is het niet veel. Maar eigenlijk zijn we bezig aan een discussie die in de Tweede Kamer wordt gevoerd". Herman van Hoeven was evenmin een voorstander van

De Havenloods | 1985 | | pagina 7