DE LI HAVENLOODS Onzekerheid bii slopers over wrakkenplan ÉSggB Kunstenaars in de race voor muurschildering 'Levend verbrand' in Teerstoof Muziek en sketches Slechte milieuhygiënische voorzieningen In memoriam Ger van Schouwen ,3.50 SCHIEDAM Grafisch werk in Koetshuys r- Bibliotheek al in kerstsfeer 5.95 hü3995 ,8.95 ,3?5 Vrijdag Zaterdag Voordeel»Vrijdag Zaterdag VoordeelVrijdag Zaterdag VoordeelVrijdag Zaterdag Voordeel HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN editie p DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 34e JAARGANG NR. 49 LET OP! Dit telefoonnummer geldt alleen voor het opgeven van DUO'S. SCHIEDAM— In het kader van de 'gemeente lijke kunstopdrachten' heeft het gemeentebe stuur besloten muur schilderingen aan te la ten brengen op het nieuwbouwproject aan de Stationstraat en het onlangs geopende wijk centrum 'De Erker'. Voor deze opdrachten ko men Schiedamse beroeps beeldende kunstenaars in aanmerking. Zij worden door het gemeentebestuur uitgenodigd vöör 6 januari 1986 documentatiemateri aal over hun werk in te die nen bij de afdeling Cultuur, Sport en Jeugdzaken in het Stadskantoor. Aan de hand Muurschilderij in Mariastraat. van het ingezonden mate riaal zal een selectiecom missie een keuze maken welke kunstenaar of kun stenares de kwast op welke muur mag zetten. Voor bei de opdrachten is een be drag beschikbaar gesteld van twaalfeneenhalfdui- zend gulden. Het ontwerp van de muurschilderingen wordt in overleg met de ge bruikers vn de gebouwen, de projectontwikkelaars en de uitverkoren kunstenaar gemaakt. De laatste muurschildering die via de 'gemeentelijke kunstopdrachten' gemaakt werd is die in de Maria straat, op het in deze straat gelegen Vriendschapsplein. Deze voorstelling, 'recreër ende figuren' uitbeeldend, is in mei van dit jaar 'op de muur gezet' door Ankie Manders. Haar opdracht was een schildering te ma ken die architectonisch in het straatbeeld paste en iets uitdrukte van vriendschap en van de functie van het plein, „er zou een basket balnet opgehangen wor den, dus vandaar die bas ketbalspeler", zegt Ankie Manders. In ongeveer an derhalve week was de schildering, die ruim zes- tigvierkante meter groot is gereed. Voor dit kunstwerk werd tienduizend gulden beschikbaar geteld. „Maar daar moet je wel al het ma teriaal en andere benodigd heden van betalen. Je houdt er weinig aan over. Toch is het leuk om te doen. Anderhalve week leeft de hele buurt mee", zegt Ankie Manders tevreden. Zij wil proberen ook voor de Sta tionstraat of De Erker in aanmerking te komen. MEDEDELING In verband met St. NICOLAAS sluiten onze kantoren op donderdag 5 december reeds om 16.00 uur. SCHIEDAM Op uitnodi ging van de Stichting Samen levingsopbouw Schiedam Noord (SSSN) geeft het 'Zui derorkest Euromusica' op dinsdag 10 december een uit voering in het wijkcentrum 'De Blauwe Brug'. Dit 36 mensen tellende orkest bestaat al 37 jaar. Het pro gramma, dat reeds in een groot SCHIEDAM Galerie "t Koetshuys' aan de Lange Haven houdt tot en met 5 janu ari een expositie van verschei dene kunstenaars uit diverse kunstinrichtingen. Zo is er grafisch werk te zien van Wally Elenbaas, Peter de Ru en Bob Kemper. Ook wordt er werk van Wim Mitz geëxpo seerd. Dit werk was tijdens de laatste tentoonstelling van deze kunstenaar niet te zien. Verder kunstwerken van glas, vervaardigd door Willem Hee- sen en keramiek van Heieen van Nieuwland, Moki Last, Paulien Ploeger en Mara Ri- getti. Het tentoongestelde werk is te koop. aantal bejaardenhuizen met veel succes werd gebracht, omvat muziek, zang en sket ches. Volgens de organisatoren beloofd het een gezellige avond te worden, met veel be kende liedjes en herkennings- melodiën. Kaarten en pro gramma's voor de voorstelling kosten f 2,50 en zijn verkrijg baar in 'De Blauwe Brug', het dienstencentrum 'De Woud- hoek', het verpleeghuis 'Drie- maasstede' en bij de recreatie van het Van Beethovenflat. Ook op de avond zelf kan men nog kaarten kopen. Wie niet op eigen gelegenheid naar 'De Blauwe Brug' kon komen en de, avond toch wil bijwonen, kan vöör 7 december bellen naar de coördinatrice van de SSSN, Adrie Notenboom, 70.22.07. Op 10 december wordt dan voor vervoer gezorgd. De voorstelling begint op 20.00 uur en de zaal is open vanaf 19.30 uur. Het eerste kopje koffie is gratis. SCHIEDAM De bekende imitator Robert Paul brengt zijn nieuwe one- man-show 'Zo gepiept' vrijdag 13 december op het toneel van het Passage Theater. Amusement in een originele vormgeving, met een actueel thema en een aantal splinternieuwe 'pro minenten'. Aanvang 20.15 uur. Toegang: f 22,-, f 19,-, f 16,-. Houders van een CJP of Pas-65 krijgen f 3,- reductie. In 'Theatgr de Teerstoof' treedt morgen, vrijdag 6 en za terdag 7 december het cabaret 'Dubbel Dwars' op. Het pro gramma dat dit cabaret brengt heet 'Levend verbrand'. Het is het gruwelijke relaas van ie mand die zojuist aan de helis ontsnapt. Aanvang: 21.00 uur. Toegang: f 12,50. Houders van een CJP of Pas-65 krijgen f 2,50 reductie. Poppenspel Zaterdagmiddag is er een pro gramma voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. Erica Bur- gerjon treedt dan op met het poppenspel 'Een reuze geluk', dat ontleend is aan het boek 'Op zoek naar een oom' van Jan Blokker. Alexander zou graag een grote vriend willen hebben. Hij besluit hem te gaan zoeken. Op zijn tocht komt hij verschillende figuren tegen die ook een nieuwe vriend zoeken. Telkens wor den zij opgeschrikt door de schaduw van een reus. Aan vang 14.30 uur. Toegang: f3,50. Telefonisch reserveren voor de Teerstoof is mogelijk van dins dag tot en met vrijdag van 12.00 uur tot 17.00 uur, onder nummer 269455, steeds vanaf zeven dagen voor betreffende voorstelling. De kassa van het theater is vanaf één uur voor de voorstelling open. RIJNMOND Het voorontwerp 'Plan voor de verwijdering van au towrakken', dat het openbaar lichaam Rijn mond anderhalve maand geleden openbaar maak te, is bij veel autoslopers als een bom ingeslagen. Dit blijkt onder andere uit de grote belangstel ling van de kant van de slopers voor de voorlich tingsavond die verleden week gehouden werd. Ruim vijftig aanwezigen kregen van mevrouw van Rijn van Milieubeheer Rijnmond een toelich ting op het voorontwerp, waarna er soms heftig gediscussieerd werd. „De slopers hebben het ontwerp serieus ontvan gen en hebben suggesties aangedragen die door ons zullen worden mee genomen bij de definitie ve vaststelling van het plan", zegt Ton Bos van het openbaar lichaam Rijnmond. Op grond van de in 1977 voor een deel in werking getreden Afvalstoffenwet dienen de provincies —dus ook Rijn mond een plan op te stellen dat tot doel heeft te komen tot meer goed functionerende sloopbedrijven. „Ons principe is te streven naar grotere be drijven en een kleiner aantal dan nu het geval is", zegt Ton Bos, „maar dat betekent niet wij bij voorbaat al de kleintjes de nek om willen draaien. Sa nering van een aantal bedrij ven is echter onvermijdelijk". 'Goed functionerend' betekent in termen van de Afvalstoffen wet dat sloopbedrijven niet al leen bedrijfkundig doelmatig dienen te zijn, maar ook mi lieuhygiënisch verantwoord en planologisch inpasbaar moeten zijn. Voldoen sloopin- richtingen aan deze drie crite ria dan wordt een afvalstof fenwetvergunning verleend. Om inzicht te krijgen in het aantal sloopbedrijven en hun kwaliteit heeft Rijnmond een onderzoek laten verrichten onder tweeënveertig bedrij ven. Aan de hand van de on derzoeksresultaten en de ge stelde voorwaarden tot het verkrijgen van een afvalstof fenwetvergunning heeft Rijn mond de sloopbedrijven on derverdeeld in vier categorieën. Proefproject In de A-categorie vallen be drijven, waarvan de inrichting planologisch inpasbaar is en voldoet aan de milieuhugiëni- sche en doelmatigheidscrite ria. Tot deze categorie worden negen bedrijven gerekend. Het betreft hier zogenaamde proefprojecten van het Minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer in Hellevoetsluis en Schiedam. De bedrijfsvoering van deze projecten is in han den van woonwagenbewoners. Met gedeeltelijke rijkssubsidie (in het kader van het woonwa- genbeleid) en door eigen in vestering hebben deze slopers him bedrijf aangepast aan de huidige eisen van de Afvalstoffenwet. Gegevens over de omzet zijn er weliswaar nog niet, maar om dat enerzijds vrijwel alle voor zieningen aanwezig zijn en an derzijds doo" de gemeentelijke betrokkenheid het voortbe staan voldoende is gewaar borgd, acht Rijnmond deze be drijven doelmatig. Over de subsidieregeling is nogal wat wrevel ontstaan onder de slo pers. Sommigen hebben de in druk dat woonwagenbewo ners in dezen worden 'voorgetrokken'. Zij willen er echter niet al te veel over zeg gen uit angst voor represailles. Rotzooitje Negenentwintig sloopbedrij ven behoren tot de B-catego rie. Van deze bedrijven staat niet vast of er een vergunning voor wordt verleend. Het be treft bedrijven die planolo gisch inpasbaar maar niet doelmatig zijn of bedrijven waarvan op grond van de on derzoeksresultaten weinig te zeggen is over de inpasbaar heid en doelmatigheid. Een nader onderzoek is noodzakelijk. Geen van de bedrijven in de B- categorie voldoet aan het mi- lieuhugiënischë criterium. Een groot aantal HP - '.V .„on fMM casino v Coolsingel 205, Rotterdam tel. 010-13 89 94 aanmerking te komen voor een vergunning. Het openbaar li chaam Rijnmond gaat ervan uit dat voorzieningen van mi lieuhygiënische aard door de slopers zelf bekostigd moeten worden. Dit heeft kwaad bloed gezet bij de slopers. „Sommigen zijn al zo'n vijf tien jaar bezig om langzaam voorzieningen te treffen, zodat de hoge investeringskosten niet in één keer komen. En nu moeten we ineens alles over vijf jaar rond hebben. Het is een bezopen plan dat ons tot investeringen verplicht die sommige bedrijven er nooit meer uithalen", zegt een boze Rotterdamse sloper, „het komt er gewoon op neer dat ze de meeste slopers weg willen hebben". Volgens hem zal het een rotzooitje worden, omdat slopers wél wat voorzieningen willen treffen, maar lang niet alle die door Rijnmond ge wenst worden. „Die bedrijven krijgen dan geen vergunning, maar blijven heus wel door gaan, want of we weggaan is nog maar net de vraag". De kosten om bedrijven aan te passen variëren van elfdui zend tot ruim achthonderd duizend gulden. „Deze kosten zijn gebaseerd op het aanbren gen van de meest ideale voor zieningen. Maar wij willen voor elk bedrijf in deze catego rie nagaan of de reeds aanwe zige mogelijkheden optimaler benut kunnen worden, zodat de kosten voor de slopers be perkt blijven", aldus Ton Bos. iiF :1 Mïï - Plan voor verwijdering autowrakken is bij veel autoslopers ingeslagen als een bom. Toch zal een aantal van deze bedrijven terecht komen in één van de twee volgende cate gorieën, omdat zij planolo gisch niet inpasbaar zijn en moeten verhuizen (C-l) of de financiële middelen niet aan wezig zijn om de noodzakelij ke voorzieningen te bekosti gen of milieuhygiënische tekortkomingen niet met het treffen van voorzieningen zijn op te heffen (C-2). Van zes be drijven staat nu al vast dat zij moeten verdwijnen en vijf be drijven worden geacht levens vatbaar te zijn, maar niet op de huidige plaats. Verplaatsing van de sloopactiviteiten is noodzakelijk. „Bij oplossingen voor deze bedrijven zullen de gemeenten ook in de beurs moeten tasten", volgens Ton Bos, „wanj yaak gaat het om terreinen waarvoor een be- stemmingsplan is. Wil de gemeente de bedrijven die op dergelijke terrein ge vestigd zij$ laten voortbe- SCHIEDAM Terwijl Sin terklaas nog niet eens hele maal klaar is met zijn tournee door Nederland, is de biblio theek al in de ban van de stormachtig aan populariteit winnende concurrent vand e goedheiligman, de Kerstman. Vanaf vandaag, 5 december, is er namelijk in het hoofdge bouw van de bibliotheek aan de Lange Haven een kerstten toonstelling te zien. Alle aan wezige kerstboeken liggen netjes op een rij uitgestald. In de vitrine bij deze kerstten toonstelling vindt de kijker een aantal artikelen die bij Unicef te bestellen zijn. Unicef is de itnernationale organisa tie die zich bekommert om het lot en leed van kinderen waar ook ter wereld. De tentoon_ stelling is te bekijken tot en met 24 december tijdens de normale openingstijden van de bibliotheek. staan, dan züllen er andere lo caties gevonden moeten worden". Dit is ook de reden dat sommige slopers niet van plan zijn om nu al milieuhy giënische voorzieningen te treffen terwijl zij er helemaal niet zeker van zijn of zij over vijf jaar nog wel over dat ter rein kunnen beschikken. Een sloper vroeg zich dan ook af waarom de gemeenten niet vertegenwoordigd waren op de voorlichtingsavond. „Zo blijft het bij een vaag plan, waar nog veel onduidelijkhe den aan vast zitten. De meeste slopers willen heus wel die voorzieningen treffen. En voor gerenomeerde bedrij ven zijn de kosten wel op te brengen. Als er dan ook nog een goede financiële regeling komt, is het helemaal geen punt. Maar zolang wij op kos ten gejaagd worden zonder de zekerheid te hebben dat we die er ook weer uit zullen halen, staan wij onwillig tegenover dit plan", zegt een autosloper resoluut. Sanering van meer dan de zes nu reeds ten dode opgeschreven sloopinrichtin- gen lijkt onvermijdelijk. M Zie verder pagina 3 Afgelopen zondag overleed de heer G. van Schouwen, di- rekteur van Wegener Tekstverwerking Rotterdam, het grafisch zusterbedrijf, waar ondermeer onze kranten wor den vervaardigd. Hij was, als mede-oprichter van de bladen Groot Charlois, Centrum Zuid en Groot IJsselmonde, halverwege de jaren zeventig in dienst getreden bij dit Wegenerbedrijf. Zowel zijn medewerkers als zijn collega's hebben Ger van Schouwen leren kennen als iemand waarbij de relatie tot zijn medemens als hoogste goed gold. Hij was dan ook al tijd bereid zich voor je in te zetten. Daarnaast was Ger creatief, hetgeen hij met veel elan gebruikte als actief lid en voorzitter van Tamboer en Trompetterkorps Ahoy. Hieraan heeft hij veel plezier beleefd. Helaas is aan zijn leven, op een te jonge leeftijd, abrupt een einde gekomen. Wij wisten dat hij ziek was, toch laat zijn onverwacht snel le dood een grote leegte bij ons achter. Deze leegte zullen zijn vrouw, kinderen en familie nog veel sterker voelen. Hen wensen wij veel sterkte, Wij verloren in Ger van Schouwen een geweldige collega en een goede vriend. Wij zullen hem blijven herinneren zo als hij was: 'Een fijn mens met een sterke persoonlijkheid'. Fantasie panty. 100% Polyamide. In zwart, graphit of emerald. Mt. 38/40,40/42 en 42/44. 635 Elektrische onderdeken. Behaaglijk de winter door. 1-Persoons, afm.140x70 cm. Twee warmtestanden. Kema-keur. 4430 Keuken-notitiekalender 1986.27 Bladen met dag indeling, royale schrijf ruimte, en smakelijke recepten. Afm. 30x21 cm. Bodum peper/zoutmolen. Mooie vormgeving, kunst stof uitvoering. In wit of zwart. £23- Geëmailleerde plaatstalen Voor gas eh elektra. 026 cm. 3635 Nü Jl/r 022 cm. r 1Cm lish.artikelen NÜ Aansteker met slotont- dooier. Multi-funktioneel; aansteker, (auto)slotontdooier en pijpe- wroeter. Diverse kleuren. 335 M. doe4-zelf 13x18 cm, Met handige snel- wisselklemmen. Formaten o.a.: 50x70 cm 2 stuks Luxe assortimentsdoos kerstboomversiering. Bestaande uit 21 zilveren ballen en klokken en een prachtige bijpas sende kerstboompiek. Extra koopavonden. «-li-l. Let op onze extra koopavonden voor nog langer winkelplezier! V "UUIVI Vty ÜIXtESIVIANN

De Havenloods | 1985 | | pagina 1