HAVENLOODS Automatisering ziekenhuis over twee jaar gereed Beloning voor schone stoep Wooneenheden in oude secretarie O 010-699.444' Kortere wachttijden in polikliniek *>29.- Creativiteit rond Kerst Vrouwencursus over politiek Expositie zeefdrukken ANTIEK ZEVENBERGEN EN RIDDERKERK SMIaraZiHuithuisi Sterk handbaltoernooi op tweede kerstdag Raadslieden afwezig Vrijdag Zaterdag Voordeel •Vrijdag Zaterdag Voordeel .Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 1U 35.- 8P ,99.- TP_ Pe pReesmann HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN editie p SCHIEDAM DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 34e JAARGANG NR. 50 LET OP! Dit telefoonnummer geldt alleen voor het opgeven van DUO'S Prijs voor meest ijverige sneeuwschuiver De gemeente zal de sneeuw op de verkeers- SCHIEDAM Met in het achterhoofd het motto 'als iedereen zijn eigen stoepje veegt is de hele straat schoon' gaat de gemeente in de winter, bij sneeuwval en gladheid letten op trouwe stoepenschoonmakers. Voor de meest ijverige 'sneeuw- en ijsschuiver voor eigen deur' heeft de gemeente aan het eind van de winter een beloning in petto. Gemeentelijke gladheids bestrijders zullen geduren de de winter oplettend door de stad trekken op zoek naar driftig bezemende amateur collega's. De ge meente zelf neemt de ver keerswegen, gedeelten voor openbare gebouwen en pu- blieksterreinen voor haar rekening. De gemeentelijke glad heidsbestrijders werken volgens een vastomlijnd strooiplan. Eerst de hoofd wegen begaanbaar maken en eventueel houden, in het bijzonder voor ambulance, politie, brandweer en open baar vervoer. Gelijktijdig worden de doorgaande fietsroutes, waarvoor de Nutsbedrijven speciale rol- bezems hebben aange schaft, schoongemaakt. Daarna volgt de rest van de openbare wegen. Of er behalve een beloning voor de meest luie stoepen schoonmakers in het ver schiet ligt is niet bekend. Maar een kleine investering in een bezem kan een leuke beloning opleveren. SCHIEDAM Kerststukjes maken is in de maand decern1 ber een geliefde bezigheid van veel mensen. Degenen die dit onder deskundige leiding wil len doen, zijn maandag 23 de cember van harte welkom in het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Er zijn twee bijeenkomsten, 's middags van 13.15 uur tot 15.30 uur en 's avonds van 19.30 uur tot 21.30 uur. Be langstellenden dienen zich van tevoren op te geven aan de ba lie van De Blauwe Brug, op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.15 uur tot 16.00 uur. De kosten bedragen f 5,00, voor materiaal wordt gezorgd. SCHIEDAM Vrouwen die moeite hebben met het invul- hun stembiljet, maar Gouden closed for ever armband. 14-Karaats gouden arm band met veeroogslui- ting. Hollands gekeurd met waarborg. Juweliers kwaliteit. Verpakt in leuk geschenkdoosje. van 1G&.- voor Saura's Carmen bij Filmclub SCHIEDAM— In de Film- clubdraait vrijdag 13 decem ber de film 'Carmen' van de regisseur Carlos Saura. In de hoofdrollen zijn Laura del Sol als Carmen en Paco del Lucia als Antonio te zien. Op een dansschool ontdekt de artistiek leider van een dans gezelschap, Antonio, de jonge Carmen die een professionele danscarrière wil beginnen. Hij biedt haar de hoofdrol aan in een nieuw stuk, tot groot onge noegen van de rest van de groep. Er ontstaat een roman ce tussen die twee, die voor Carmen van korte duur is. An tonio raakt echter geheel in haar ban. Een dramtische ont knoping lijkt onvermijdelijk. De film begint om 21.30 uur, de zaal is geopend vanaf 20.30 uur. De toegang bedraagt f 3,50 voor donateurs. Dona teur worden kost f5,- per sei zoen inclusief de eerste film. De Filmclub is te vinden in ge bouw De Teerstoof in de Nieuwstraat. SCHIEDAM „On danks de bezuinigingen in de gezondheidszorg van 2x/2 procent en een afname van het aantal beschikbare ziekenhuis bedden van 382 dit j,aar naar 330 in 1988 de bedden van de psychia trische verblijfsafdeling niet meegerekend be houden de patiëntvrien delijkheid en de kwali teit van de medische, paramedische en ver pleegkundige handelin gen bij ons de hoogste prioriteit. Maar met minder geld en minder bedden moet het zieken huis dezelfde kwaliteit kunnen blijven leveren. Het beleid van het zie kenhuis is daarop ge richt. Wij willen de ser vice aan zowel klinische als aan poliklinische pa tiënten nog meer verbe teren", zegt Jan de Rid der, hoofd van de afdeling Automatisering en Informatica van het Schieland Ziekenhuis. In theorie zou dit meer perso neel betekenen, maar het geld om dit extra personeel in de komende jaren te kunnen sala riëren is niet beschikbaar. „En als je bedenkt", zegt De Rid der, „dat alleen al het aantal te verwachten poliklinische pa tiënten in 1988 met ruim 41.000 ten opzichte van 1984 zal toenemen, is het duidelijk dat er een enorm gat valt. Meer werk met minder geld en in de komende jaren wellicht ook met minder personeel". Afsprakensysteem De oplossing is een adequate bedrijfsvoering door middel van automatisering. Hieraan wordt in het ziekenhuis dan ook hard gewerkt. In 1988, wanneer de beide ziekenhui zen volledig in één gebouw zullen zijn geïntegreerd, moet de automatisering volledig zijn doorgevoerd. Waar bestaat die automatise ring uit? „In de eerste plaats is de financiële dienst sinds twee jaar geautomatiseerd. In de tweede plaats zijn we bezig met de voorbereiding van ver schillende automatiserings projecten. Zo starten we met ingang van 1 januari met het zogenaamde PKB-project (Po liklinisch Kontakten Beheer). Dit is een afsprakensysteem, waarbij de patiënt zelf een voorkeursdatum voor een be zoek aan de specialist kan op geven. De computer regelt dan het afsprakenschema van de specialist. Hierdoor is een be tere benutting van de tijd van de specialisten mogelijk en worden de wachttijden korter. Slechts de algemene gegevens worden in de computer opge slagen, dus niet de medische status. Wellicht dat deze gegevens in de toekomst opgeslagen wor den op beeldplaat of microfi che. Maar zover is het nog niet, want je krijgt dan te maken met wetten die de privacy van de patiënt beschermen, maar de mogelijkheden worden wel onderzocht. Dit PKB-project zal niet met een voor de gehele polikliniek gestart worden, eerst gaan de drie gynaecologen als zoge naamde pilotspecialisten op treden en het systeem testen. Twee maanden zullen de gege vens zowel met behulp van de computer als handmatig ver werkt worden. Na deze proef periode wordt het systeem, in dien noodzakelijk, aangepast. Het voordeel van dit systeem is dat het sneller werkt en dat de specialisten ruimschoots van tevoren bekend is wie op wel ke tijd komt. Breien Een ander groot project dat op stapel staat is een Centraal Af spraken Bureau (CAB). Dit is een bureau, waar verschillen de afspraken gecoördineerd worden. Hierdoor worden bij voorbeeld bezoeken aan de röntgenafdeling en aan de functieafdeling achter elkaar gepland en hoeft de patiënt niet twee keer terug te komen. Patiëntvriendelijkheid staat voorop. Andere projecten zijn dienst rooster- en opnameplanning. „Het komt nu nog vaak voor dat verpleegkundigen op de afdeling zitten te breien, ter wijl zij bij veel opnamen het werk nauwelijks aankunnen", zegt Jan de Ridder. „Door nu de opnameplanning en het dienstroosterschema door middel van de computer op el kaar af te stemmen, voorkom je enorme opname-pieken, wat ten goede komt aan de kwali teit van de verpleging. Het is onzin om in de zomer alle af delingen open te houden. Op sommige afdelingen is het in die tijd niet druk, verpleeg kundigen op de niet drukke af delingen kunnen dan beter in gezet worden op afdelingen waar het wel druk is en de pa tiënten kun je over de overige afdelingen verspreiden", al dus Jan de Ridder. „Dit kun je via de computer regelen". Beangstigend Betekent dit dat het werk van sommige mensen overbodig wordt en die mensen dus ont slagen zullen worden? Nee, dat is zeker niet de opzet van de hele automatisering. Het bete kent wel, dat sommige mensen in het ziekenhuis op een ande re manier zullen worden ingezet. Zij zullen op andere diensten worden geplaatst, ten behoeve van de patiëntvriendelijkheid. Zo zijn we bezig mogelijkhe den te onderzoeken voor een informatiebalie, hiervoor zijn mensen nodig. Die kun je dan bij diensten vandaan halen waar hun werk overbodig is geworden. Maar dit gebeurt allemaal zeker niet zonder overleg. Er is een sociaal plan opgesteld, waarbij de werkne mers betrokken zijn geweest. En de afdeling Personeel en Organisatie bewaakt dit plan nauwkeurig. Sommige werk nemers reageren beangsti gend, omdat zij niet zo bekend zijn met wat automatisering allemaal inhoudt en er ondui delijkheid bestaat over de ge volgen van de automatisering voor hun dagelijkse werk zaamheden. Een goede voor lichting naar de werknemers toe is dan ook van groot be lang", zegt Jan de Ridder. Hoe wordt de gehele automatise ringsoperatie betaald? „Door de automatisering stapsgewijs door te voeren is het mogelijk de drie vijf miljoen gulden op te brengen. Het aantal forma tieplaatsen zal van 820 in 1983 tot 685 in 1988 teruglopen. Er worden geeri nieuwe formatie plaatsen geschapen. Het geld dat hiermee vrij komt kan ge bruikt worden voor de auto matisering"] Behalve de ge noemde projecten wordt automatisering ook doorge voerd op de röntgenafdeling en in het laboratorium. In het laboratorium wordt een ana lyseapparaat aangeschaft, dat twintig analyses tegelijk kan uitvoeren. Hierdoor zijn de re sultaten sneller beschikbaar en kan er sneller ingegrepen worden. „Al met al staat de gehele au tomatisering in het licht van de patiënt-vriendelijkheid. In het ziekenhuis hebben we im mers te maken met mensen en niet met een pak waspoeder. De automatiseringsoperatie zelf is eigenlijk een fluitje van een cent", besluit Jan de Ridder. SCHIEDAM De Schieland Galerie houdt tot en met 12 januari een expositie in het Schieland Ziekenhuis, ge bouw Stadhouderslaan. Het betreft hier zeefdrukken van Fijkje Fontijne-Langejan en keramiek van Elly Parent-van Collenburg. De galerie is da gelijks geopend van 9.00 uur tot 20.00 uur. 1150 kasten, 85 eethoeken, 200 st 100 st klokstellen en klokken, halbanken, slaapkamers, bi ZEVENBERGEN (N.Br.) SCHANSDIJK 26 RIDDERKERK STAALSTRAAT 20 3000 m2 EXPOSITIERUIMTE 01680-29705 01804-27755 VRIJ ENTREE Twee functies voor Jan de Rooy SCHIEDAM Jan de Rooy heeft binnen het bestuur van de handbalvereniging DWS tijdelijk twee functies. Hij was al penningmeester en voegde daar vorige week ook het voor zitterschap aan toe. De voorzitterszetel was sedert begin november, na het plotse linge aftreden van Frans Bou- man, leeg. De laatste meldde zich toen ook af als lid van DWS, maar hij is inmiddels op die beslissing teruggekomen. toch een bewuste keuze willen maken bij de komende verkie zingen, worden van harte uit genodigd te komen naar de cursus 'Politieke Vorming voor Vrouwen'. Dit is een cursus voor vrouwen die wat meer duidelijkheid en inzicht willen krijgen in de po litiek. Eind januari wordt ge start. Deze cursus bestaat ui 12 ochtenden of avonden en wordt eenmaal per week ge houden. Kosten: f50,-. Kin deropvang is tijdens de och tendcursus aanwezig. Nadere informatie kan ingewonnen worden bij Maja Nieuwenhuis 260756; Coby de la Rie 713996 of Christa BAris 733726. Pensionering Dr. A. de Neeling De heer A. de Neeling, Belangstellenden cardioloog, heeft onlangs zijn praktijk in ons zieken huis beëindigd. Het ziekenhuis biedt de heer De Neeling een af scheidsreceptie aan op woensdag 18 decem ber van 16.30-18.30 uur in de aula van het St. Clara Ziekenhuis. (oud-collega's, patiën ten, huisartsen, enz.) zul len wij gaarne op deze receptie ontvangen. De coördinatie is in han den van Mw. I. Kleingeld, direktiesecretaresse, te lefoon 320100, toestel 200. Olympiaweg 350 - 3078 HT Rotterdam SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (Ruimtelijke Ordening) en de heer Nesse, voorzitter van de Bewoners- vereniniging Centrum, gaven gisteren het startsein voor de restauratie en verbouwing van de voormalige gemeentesecre tarie in de Nieuwstraat tot een twintig wooneenheden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Dit project is het vierde grote monument dat in opdracht van het gemeentebestuur ge restaureerd en verbouwd wordt. Reeds eerder gebeurde dit met het Proveniershuis, De Lindenhof en het voormalig gemeentearchief. Deze drie projecten leverden in totaal een en zestig wooneenheden op. In de panden aan dc Nieuw straat zal een aantal onderde len van monumentale waarde, zoals plafonds, wandbetim- meringen en trappehqis in de oorspronkelijke staat worden hersteld. De tot de panden be horende achterterreinen gren zend aan de pastorietuin zul len in stijl en sfeervol worden ingericht. Het officiële startsein werd gegeven door het onthullen van een bord aan het pand Nieuwstraat 26. SCHIEDAM In beide hallen van de Margriethal organi seert DWS op tweede kerstdag (donderdag 26 december) een internationaal handbaltoer- met dames- en heren teams uit de ere-, eerste en tweede divisie. In de herenpoule komen uit ANC/Niloc, Olympia/Henge- lo, DWS en het Belgische Olse- /Merksem. Bij de dames spelen Olympia/Hengelo, Foreholte, DWS en het Belgische Stel Een toernooi met een dergelij ke sterke deelname is in de re gio Rotterdam uniek. DWS is dan ook van plan om de reeks jaarlijks te laten terugkomen. Ook wordt er gehandbald door dames- en herenjunioren. DWS, AMC/Niloc en Westlan- dia bevolken de jeugdpoules. Bij de dames wordt dat aange vuld met Eindhoven en bij de heren met Aalsmeer. De wed strijden duren telkens twee maal twintig minuteh. Het toernooi begint om negen uur en duurt tot 18 uur. SCHIEDAM In ver band met de komende feestdagen is hét bureau van het Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam gesloten van 23 december tot 6 januari 1986. Vanaf 6 januari zijn de Sociaal Raadslieden weer bereikbaar op de gebrui kelijke spreekuren, dins dag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en donderdagavond van 17.00 uur tot 19.00 uur of telefonisch op werkdagen van 9.00 uur tot 17.00 uur onder nummer 26.99.57. Damespyama. Van donszacht flanel, 100% katoen. Keuze uit 2 model len. In bleu/rose of rose/ bleu. Maten 38 t/m 54 3Zr- Porceleinen borden. Wit met een zilverlijn. Keuze uit diep 022 cm, plat 0 24 cm of ontbijt 019 cm Per 3 stuks 433CT Afd. serviesgoed Nü Tricot herenpyama. Met borstzakje, 100% ka toen. Streepdessin, kleur blauw. Maten S t/m XL -39r- Bing Crosby kerst-elpee. 14 Wereldberoemde kerst songs, waaronder White Christmas. De meest ver kochte aller tijden. Ook op Jonge Goudse kaas. Lékker, vers van 't mes. Per hele kilo -ft«r Massief eiken kapstok. Met spiegel en 5 rustieke koperen kapstokhaken. Breedte 100 cm 4ier- Set Royal Leerdam glazen. 3 Royale wijn glazen of 3 feestelijke champagne flütes Per 3 stuks-ZOS" 3 cëi3 <zé» Damast tafellaken. Stijlvol en feestelijk! 100% katoen. In 6 maten o.a. Aid. grammofoonplaten NÜ 130x280 cm 0160 cm

De Havenloods | 1985 | | pagina 1