TERUGBLIK OP EEN BEWOGEN JAAR SlEMffi grTffïjn Brandersfeesten groot succes §DE 0 HAVENLOODS Tunnel gereed Decadente nacht in de Korenbeurs Twijfels over crematorium Station verrees met gas Klunen is het helemaal Geen oplossing woonwagenkamp Verleden herleeft Rijnmond bestuurlijk in de knel Volkspetitionnement mocht niet baten Sneltram raast door Schiedam De feestelijkheden in sep tember, die dit jaar voor het eerst onder de naam Bran dersfeesten werden georga niseerd, waren een groot succes. Een week lang stond Schiedam in het te ken van deze feesten, waar van de naam herinnerd aan de eens zo florerende Schiedamse jeneverindus trie. Eén van de hoogtepunten was de finale van het Na tionale Standwerkers Con cours dat de wekelijkse markt een extra tintje gaf. Maar ook het zwijmelen bij Koos Albers, het meedijnen met De Havenzangers, het slenteren over de kermis en het langs de vele attracties schuifelen op de Hoog straat, Broersvest en feroersveld maakten de Brandersfeesten tot een Schiedams hoogtepunt in 1985. Meer dan 150.000 mensen hebben kennis ge maakt met de Brandersfee-, ten, die ook in 1986 zeker weer georganiseerd zullen worden. 'Sinds dat ik de parkeerrou- te ken, ben ik een ander mens geworden', lijkt Zijdeveld hier te getuigen. Parkeerprobleem opgelost? De grootste zorg van de auto mobilist die richting centrum rijdt is het vinden van een par keerplaats. Vooral tijdens de koopavonden, de wekelijkse markt en op zaterdagen. Om hoge bloeddruk van de Schiedamse automobilist op zoek naar een parkeerplaats in de binnenstad zoveel mogelijk te voorkomen, probeert de ge meente met behulp van een zo geheten totaal parkeerplan ie dere parkeerder snel een plaatsje te laten vinden voor het automobiel. In augustus werd de eerste fase van dit plan in gebruik genomen door wethouder Chris Zijdeveld. Het is een door borden aange geven parkeerroute in de bin nenstad. Onder het motto 'Ontdek je plekje' is deze par keerroute tevens een aardige touristische gang door het centrum. Internationaal Jongerenjaar, Eu ropees Jaar van de Muziek, her denkingsjaar van de bevrijding. Misschien zijn er achteraf nog wel meer etiketten op het jaar 1985 te plakken. Het jaar van het Volkspetitionnement bijvoor beeld. Dan is er nog een bonte rij van al lerlei alledaagse zaken en (te rugkerende) problemen, af en toe afgewisseld door gebeurte nissen van groter gewicht, elk met hun eigen lief en leed. En dan blijkt een pagina te klein voor een terugblik. Na jarenlang touwtrekken kreeg Schiedam in f>85 dan toch eindelijk zijn eigen cre matorium op de Algemene Be graafplaats Beukenbos aan de Van Haarenlaan. De plannen voor een cremato rium in Schiedam lagen al lang in de kast, maar de uit voering ervan liet op zich wachten, omdat velen hun vraagtekens zetten bij het nut van een dergelijke faciliteit. Zij meenden dat een cremato rium in Schiedam niet renda bel zou zijn. En zij hebben ge lijk gekregen. Te weinig mensen kiezen voor deze mo gelijkheid. Gelijktijdig met de aanleg van de tunnel onder de spoorweg over de Nieuwe Damlaan ver rees ook een nieuw station Nieuwland. Ter gelegenheid van de opening van dit station vernoemde de Nederlandse Spoorwegen een locomotief naar Schiedam. „Zou ik nog bekenden tegenkomen?" 'Klunen' werd in februari van dit jaar door de Elfste dentocht een nationale sport. Moesten de mara thonschaatsers soms uit pure noodzaak over karton en tapijt, na de Elfsteden tocht werden er overal in het land wedstrijden 'klu nen' gehouden. Voordeel van deze tak van de schaatssport is dat de beoefenaars op elk gewenst moment de ijzers kunnen onderbinden om een straat je te gaan klunen. (Bij af wezigheid van karton of ta pijt, wel even de beschermers onder ufp schaatsen doen!). Schiedam bleef niet achter en organiseerde zijn eigen wedstrijd klunen tijdens de Brandersfeesten. Tegenstanders van kernbewa pening, in Schiedam verenigd in het comité 'Schiedam tegen Kernwapens' (STK), hebben ook in het Schiedamse het Volkspetitionnemcnt, dat ge organiseerd werd door het landelijk Komitee Kruisraket ten Nee, ruimschoots onder de aandacht van de burgers gebracht. Vier weken waren vrijwilli gers op pad om de kaarten met handtekeningen op te halen. Tevens waren er in tal van openbare gebouwen stembus sen geplaatst, waarin kaarten gedeponeerd kondeh worden. Meer dan tienduizend Schie dammers zetten hun handte kening tegen het 1 november besluit om kruisraketten in Nederland te plaatsen. Het mocht echter niet baten. Het kabinet Lubbers is niet gezwicht Voor drie miljoen te- genstemders en heeft besloten de kruisraketten in Woens- drecht te plaatsen, zij het dat de Nederlandse regering me debeslissingsrecht wil hebben over het gebruik van deze wa pens. Deze beslissing ligt mo-' menteel geheel en al bi de Amerikaanse president. Dit jaar kwam het woonwa genkamp regelmatig in het nieuws. Enkele bewoners van het kamp 'gijzelden' burge meester Scheeres, nadat in de buurt van het kamp vuile grond gestort was. Zij eisten dat die grond daar verwijderd zou worden, wat na hun actie dan ook is gebeurd. Tijdens de door wethouder ^Hafkamp verrichtte opening van het terrein voor zes auto slopers aan de Schiekade, pro testeerden woonwagenbewo ners tegen de vooroorlogse woonomstandigheden op het kamp, dat op de nominatie staat te verdwijnen. Alterna tieven voor dit kamp werden aangedragen in de nota 'To taalplan Woonwagenlocatie', dat in oktober door wethouder Hafkmap werd gepresenteerd. De woonwagenbewoners ver wachten niet veel van dit plan. Zij verwachten dat da door hen aangedragen locatie aan de Delflandseweg niet door zal gaan, ten eerste vanwege de negatieve houding van Provin ciale Staten tegenover deze lo catie en ten tweede vanwege de te verwachten vele be zwaarschriften van bewoners van de Delflandseweg. Tijdens de molenmaand mei was alle aandacht gericht op de bezienswaardigheden die herinneren aan de eens zo rijke dagen van Schiedam. Het zak- kendragersgilde werd in ere hersteld en het Zakkendra gershuisje stond even weer in de belangstelling toen het ko ren weer per schuit werd aan gevoerd. In de kelder van het Stedelijk museum werd het Nationaal Gedistilleerd Museum hero pend door André van der Louw. Het symbool voor dit rijke Schiedamse verleden, het beeld 'de Brandersknecht', werd gemaakt door de beeld houwer FritsHenderick. Het beeld staat voor de Koren beurs. Frits Hendricks legt de laat ste hand aan de 'Branders knecht'. De openbare Nutsbedrijven startte in oktober met de Actie Zuinig Stoken. De bedoeling is dat deelnemers aan deze actie iedere week op zondagavond (of maandagmorgen) de gas meterstand opnemen op een meterstandenkaart Deze kaart werd door De Ha venloods/Het Zuiden ver spreid. Iedere week wordt in de krant een tabel afgedrukt, waarop de verbruiker kan af lezen hoeveel gas in de vooraf gaande week verbruikt had mogen worden, het zogenaam de streefverbruik. Aan het eind van de actie wordt aan de hand van ingele verde kaarten nagegaan of het beoogde resultaat, besparing op het gasverbruik, bereikt is. Elke zondagavond even de meterkast in met pen en kaart, want daar ligt het geld. Dit jaar was het dan zover: de I gang is een eind gekomen aan I omwonenden voorbij gegaan, tunnel onder de spoorlijn die de files tijdens de spitsuren. Vele dagen en vele nachten over de Nieuwe Damlaan werden zij getergd door het la- loopt werd opengesteld. Met De bouw vande tunnel is zeker waai dat de aanleg met zich de komst van deze onderdoor- niet aan de aandacht van de meebracht Het bestuurlijk orgaan van de regio, openbaar lichaam Rijn mond, kreeg dit jaar van mi nister Rietkerk van Binnen landse Zaken te horen dat het per 1 januari 1986 opgeheven zou worden. Het dagelijks be stuur van Rijnmond heeft ech ter de datum van opheffing aangevochten, omdat gevreeds werd dat de problemen die met het overgangsproces gepaard zouden gaan voor 1 januari niet op voldoende wijze het hoofd geboden kon worden. Verleden week ging de Tweede Kamer akkoord met het voor stel tot opheffing. De datum 1 januari is echter losgelaten. Rietkerk noemt nu 1 februari als opheffingsdatum, maar of de problemen in een maand tijd opgelost zullen zijn is niet zeker. Van der Louw, voorzitter dagelijks bestuur: „Teleurge steld in minister". ^^ÊÊÊÊmÊÊÊÊmmmmmÊÊmmk CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING Decadentie: uiterlijk verfijnd, maar zonder innerlijke kracht (Kramer's Woordenboek). Tijdens de in juni gehouden 'Berliner Nacht' herleefde in Schie dam het Berlijn van de twintiger jaren. Stijlvol geklede dames en heren begaven zich voor deze gelegenheid naar de Korenbeurs, die even stijlvol was ingericht. Een nacht lang hulden de aanwezigen zich in decadentie en snobisme. Dansen, voordrachten, muziek, dure drankjes en el kaar bekijken beheersten de avond. Een evenement dat volgens vele aanwezigen zeker voor herhaling vatbaar is. Waren die in Woensdrecht ook maar van karton. Met een ferme mokerslag 'opent' Luub Hafkamp de sloopter- reinen aan de Schiekade. ..Nog twintig meter en dan duiken we de kroeg in Tijdens de nachtelijke uren ging het werk soms gewoon door. Mag de verbinding met het openbaar vervoer tussen het noordelijk stadsdeel en het centrum sterk verbeterd zijn na het gereedkomen van de trambaan dit jaar, het enthou siasme onder de burgers over de sneltram is niet al te groot. (Behalve tijdens de openings dag, toen een gratis ritje ver gezeld ging van een gratis pils je). De alom geroemde Schie damse scepsis greep snel om zich heen: de grootste rampen zou dit gele monster veroorza ken en de halve Schiedamse I bevolking zou op deze wijze tra, woonerven en pakt ook nog eens een aantal oversteek plaatsen mee. Een snelle ver binding, ja; een veilige verbin ding, nee. En wat een ironie op de dag van ingebruikname! Nadat de plaatselijke autori teiten met lijn 1 hun prestige project hadden bewonderd en voldaan zaten te borrelen, bot- r u sten op de Van Haarenlaan Toch voor twee stnppies twee trPams op elkaar Geluk_ effen op en neer naar de stad"sig bleef het bij materiële schade maar de sceptische Schiedammer kan zijn gelijk uitgeroeid worden. De tram I halen: "Zie je nou wel, dat raast immers door winkelcen- ding is levengevaarlijk!

De Havenloods | 1985 | | pagina 3