Handboek voor ruimtereizigers W* i )E Q HAVENLOODS WONEN IN DE RUIMDE Aanzet verkiezingen linkse partijen Attentie voor schone stoep Philadelphia vakantieweken Gemeente Rotterdam Piet Smolders Verhalen over spoken van Kathe Recheis RKWIK: nog één minuut Indeling honkbal verandert Project voor Turkse vrouwen Workshop komisch en humoristisch toneel De wereld vanae TH Gemeentewerken MTS-er bouwkunde als toezichthouder/ schouwer bouwkunde MTS-ers werktuigbouwkunde (installatietechniek) als toezichthouder/ schouwer werktuigen inspecteur riolen op MTS-niveau VRIJDAG 3 J AN U ARM 986 Een vlucht als die van Wubbo Ockels, die nu nog aanleiding gaf voor een hele week extra Nos uitzendingen, zal in de toekomst eeq zaak zijn geworden waar niemand zich méér over opwindt dan over een vakan tiereis naar Mallorca nu. Hoe ongelooflijk het nu misschien klinkt, maar de man in de straat gaat dan de ruimte in. Handboek voor Ruimtereizigejp En er gaan, volgens Piet Smolders, concrete ruimtelijke bestemmin gen komen, die wellicht eens tot subtropische droogzwemparadijzen zullén uitgroeien. Voor toekomstige ruimtereizi gers schreef ruimtevaart kenner Piet Smolders het boek „Wonen in de ruim te". Het is een handboek vol gedetailleerde gege vens over het doen t ten v l, die v nen en werken in de ruimte. Het bereidt de le zer eigenlijk voor op een ruimtereis, het verblijf daar en de terugkeer naar de aarde. Het boek geeft antwoord op vragen als: slaap je zwevend? Hoe gaat dat nu met plassen en douchen? En hoe zit het m,et eten en drinken? In „Wonen in de ruimte" is uitgegaan van de situa tie in 1995. Het boek is gebaseerd op de Ameri kaanse apace shuttle als vervoermiddel en op een standaard Space Station. Piet Smolders heeft een levendige verteltrant. Zijn verslag is aangevuld met vele kleurenfoto's, il lustraties en tekeningen. Het voorwoord in „Wo nen in de ruifnte" is ge schreven doorWubbo Oc kels, de eerste Neder landse astronaut, die 30 oktober 1985; de ruimte inging. j De eerste oplage van het boek is onder auspi ciën van de CPNB uitge geven als actieboek en is verschenen bij Romen Luchtvaart. Wonen in de ruimte Piet Smolders Uitgave Romen ^Luchtvaart Prijs 34,90 Kathe Recheis is in ons land geen onbekende auteur. Van haar verschenen diverse kin- der- en jeugdboeken over Indi anen en ook de Ierse kwestie was onderwerp van één van haar boeken. Bij uitgeverij Westfriesland is nu een verha lenbundel van haar uitge bracht. De „Spookburcht" be vat vier verhalen over goede en boze geesten. jaar. In het eerste verhaal weet een kleine jongen, Tommie, een drie tal boze geesten te verjagen uit de burcht van zijn oom en tante. In het tweede verhaal binden spoken, dieren en twee mensen de strijd aan met een man, die in hun dal een wintersportcentrum wil laten bouwen. Een kat speelt de hoofdrol in het derde verhaal en in het vierde blijkt een India nenmeisje een geestverschijning te zijn. De verhalen zijn niet griezelig. Kathe Recheis brengt het myste rieuze op een welhaast vrolijk, komische wijze. De spookburcht Kathe Recheis Uitgave Westfriesland Prijs/ 18,- Kookboek voor magnetrongebruiker De magnetron is bezig de boekenmarkt te veroveren. In Enge land en Amerika geven volgens Luitingh sommige uitgeverijen niets anders dan boeken voor de magnetron. Uitgeverij Luitingh wil het zo ver niet laten komen, maar er staan wel een aantal magnetronboeken op stapel. Het eerste boek is al verschenen: Luitingh's „Groot magnetron kookboek". Het boek bevat rond de 150 recepten, van soepen en voorge rechten tot sauzen, nagerechten, jams, geleien, chutney s en confituren. De recepten zijn speciaal ontwikkeld voor de magne tron en werden stuk voor stuk getest. In de inleiding kofnt behal ve de theorie van het magnetronkoken ook aan-de orde hoe de gebruiker van een gewoon recept een magnetronrecept maakt. Verder is een uitgebreide tabel in het boek opgenomen, waarin vermeld wordt hoelang vlees, vis, gevogelte, groenten an derge lijke moeten koken en wat de werkwijze is. Het boek is overzichtelijk ingedeeld. De recepten zijn duide lijk beschreven. Een aantal kleurenfoto's verlevendigen dit boek. Henk Noy, freelance culinair vertaler en kookboeken schrijver tekende voor de bewerking van dit handige kookboek voor de magnetrongebruiker. WATERWEG-NOORD Sa menwerking tussen de linkse politieke partijen, het Nivon en de Vara Zuid-Holland heeft geleid tot een nieuwjaars bijeenkomst, die tevens is be doeld als aanzet voor de ver kiezingscampagnes voor de gemeenteraden in maart en voor de Tweede Kamer in mei. De manifestatie wordt zondag 12 januari gehouden in het Congresgebouw in Den Haag. Naast volop muziek is de be ruchte stamtafel uit Vara's Rooie Haan aanwezig. Otto Sterman draagt voor uit werk van Zuidafrikaanse schrijvers en er zijn twee korte toespra ken van Vara's kersverse voor zitter Marcel van Dam en van Het programma begint om 13.30 uur en is tegen 16.30 uur afgelopen. De toegangsprijs bedraagt 3 gulden. Een spe ciaal kinderprogramma kost 1 gulden. Er is ook een gratis crèche. Bij voldoende deelna me is er gezamenlijk vervoer mogelijk voor de prijs van 7 gulden-per persoon» Aanmel dingen voor de manifestatie worden ingewacht door het se cretariaat van de Vara-afde- ling Waterweggebied, Gré Lu- cardie, Plevierstraat 21 te Maassluis, telefoon 01899- 14068. Aanmelding dient ui terlijk zondag 5 januari te hebben plaatsgevonden. Marcel van Dam voelde zich, ook toen hij nog geen voorzitter van de Vara was, op zijn gemak tussen de leden van de Vare-afdeling in het Waterweggebied. VLAARDINGEN De des tijds na een handgemeen ge staakte wedstrijd tussen het Rotterdamse NRC/Ommoord en RK WIK wordt mettertijd in Vlaardingen uitgespeeld. Het gaat om de laatste minuut (bij een stand 2-2). De match werd gestaakt omdat enige Rotterdamse spelers de scheidsrechter te lijf gingen na een door hen fel bestreden ar bitrale beslissing. De ongere geldheden kosten één NRC- voetballer een schorsing van drie wedstrijden, terwijl de Rotterdamse grensrechter tot 1 juni 1987 van het veld verbannen werd. Bovendien werd NRC/Ommoord beboet met honderd gulden en krijgt het team twee winstpunten in mindering. WATERWEG De honkbal lers gaan, omdat via een ver sterkte promotie annex degra datie wordt afgekoerst op een andere indeling, een onzeker jaar tegemoet. In 1987 namelijk zal de dis trictsklas, die nu de schakel vormt tussen de voor stan daardteams wat oninteressan te rayonklas en de tweede klas, verdwijnen. Dat heeft conse quenties voor het Maassluise Gophers, dat in de komende competitie eerste of tweede moet worden om zich op ni veau te handhaven. Deze plaatsen geven namelijk recht op promotie naar de tweede klas. Die kan ook nog bereikt worden via een derde plaats. De nummers drie uit de vier districtsklassen spelen name lijk een halve competitie om twee promotieplaatsen. Alle afvallers spelen in 1987 in de rayonklas. In de top van het honkbal komt er onder de hoofdklas een overgangsklas en vervol gens twee eerste klassen. Van daar, dat ook in de tweede klas, waarin Vlaardingen/Ho- ly en Schiedam uitkomen, een versterkte promotie geldt. De nummers 1 en 2 promoveren en de nummers 3 uit de drie afdelingen spelen een halve competitie om twee plaatsen in de eerste klas. SCHIEDAM Namens de Openbare Nutsbedrijven bood wethouder Zijdeveld maandag j.l. twee echtparen een attentie aan. De Schiedammers wer den in het zonnetje gezet in het kader van de wedstrijd 'Wie heeft de schoonste stoep?' alleen vóór zichzelf de stoep hebben schoon gemaakt. Zij hebben gelijk de stoep sneeuwvrij geveegd voor de buren. Deze geste willen belo nen met een bloemetje en een tegoedbon. Wij hopen dat dit voorbeeld navolging krijgt. Want dat is immer de opzet van deze actie," aldus een woordvoerder van de ONS. Hoewel in de algemene poli tieverordening staat dat een ieder z'n stoep sneeuw- en ijs vrij moet houden, blijkt men in de praktijk niet zo zwaar aan deze regel te tillen. Door mid del van deze actie wil de ge meente de mensen motiveren hun eigen stoepje schoon te houden. De ONS zal deze winter attent blijven op Schiedammers die in aanmerking komen voor een prijs. De medewerkers van de Nutsbedrijven zullen binnen kort de volgende winnaars aanwijzen. WATERWEG NOORD Ook in 1986 worden vakantiewe ken georganiseerd voor ver standelijk gehandicapten. Het totale programma van de kampcommissie van het Pro testants Christelijke Centrum biedt zeventig mogelijkheden in binnen- en buitenland. Er zijn twee programma-fol ders en wel voor deelnemers die een MLK-school of die een ZMLK-school bezoeken. De groepen worden naar leeftijd samengesteld en voor beide programma's geldt dat men kan deelnemen vanaf zes jaar. De begeleiding van de deelne mers gebeurt door vrijwilli gers tussen de 18 en 40 jaar. Alle onkosten worden ver goed. Een speciale opleiding is niet vereist. Belangstellenden, zowèl deel nemers als vrijwilligers, kun nen informatie aanvragen bij Philadelphia vakantieweken, kampcommissie PCC, Stad houderslaan 43, 3583 JC Utrecht, tel. 030-512937. VLAARDINGEN In het Plaatselijk Educatief Centrum start in februari een nieuw project voor Turkse vrouwen- /meisjes die een vak willen le ren. Wie ouder is dan 18 jaar en vier dagen per week be schikbaar heeft, kan zich hier voor opgeven. De deelnemers worden bekend gemaakt met een aantal facet ten van de mode, het vervaar digen van kleding, ht ontwer pen en patroon tekenen, kostuumgeschiedenis, textiel- warenkennis. Daarnaast wordt ook aandacht geschon ken aan rekenen en Neder landse taal. Voordat de vrouwe kunnen worden toegelaten vindt een gesprek plaats waarui motiva tie, kennis van de nederlandse taal en enige bekendheid met het vak moeten blijken. Voor kinderopvang wordt nog naar een oplossing gezocht. Turkse vrouwen die geïnteres seerd zijn in dit project kun nen inlichtingen en aanmel dingsformulieren verkrijgen bij het Pee. Cornelis Hout manstraat 2a, tel. 600859 of bijhet Siso, V.d. Werffstraat 15, tel. 359555. SCHIEDAM— In het wijk centrum De Blauwe Brug, Bachplein 590, start woensdag 22 januari en Workshop Ko misch Toneelspel voor de leef tijdsgroep van 13 tot en met 16 jaar. Een mooie gelegenheid kennis te maken met alle facetten van toneel. Tijdens de workshopa vonden ligt het accent op het komische en de humor. Dege nen die hiervoor belangstel ling hetóben kunnen zich bij Frederick van der Klugt of Betty van Apeldoorn van de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord opge ven: telefoon 70.12.67. Aan melden kan ook in het kantoor van het Jeugd- en Jongeren werk op het Bachplein. Er worden 12 workshopavonden gehpüden, telkens van 18.45 tot 20-.45 uur. De kosten hier aan verbonden bedragen f 25,00 voor 12 avonden. Ook voor jongeren boven de 16 jaar bestaat de mogelijkheid in een groep aan toneelspel te doen. Deze groep start woens dag 8 januari om 21.00 uur en duurt tot 23.00 uur. Aangera den wordt zich zo snel moge lijk op te geven. Het Gouden Ezelsoor is toegekend aan Adriaan van Dis. Deze boekenprijs is ingesteld door de Organisatie van Fabrikanten van Grafische Eindprodukten (FGE) en wordt jaarlijks uitgereikt aan die debuterende schrijver, van wie in één jaar de meeste (literaire) boeken zijn verkocht. Adriaan van Dis krijgt de prijs, bestaande uit een plastiekje met bijbehorende oorkonde en een geldbedrag van 2500 gulden, voor zijn bij uitgeverij Meulenhoff verschenen verhalenbundel „Nathan Sid". Van dit boek werden in 1984 in zes drukken 56.861 exemplaren ver kocht. Inmiddels zijn bijna 70.000 exemplaren van dit boek verkocht en is het toe aan de achtste druk. Veel foto's in „De wereld van de insekten De wereld van de insekten is zo groot dat niemand ze ooit allemaal zelf zal kunnen zien. Er zijn meer dan 900.000 soor ten. In „De wereld van de in sekten" geven Martin van der Donk en Teo van Gerwen ons een inzicht in de vormenrijk dom waarmee insekten zich aan ons vertonen. Het is een prachtig boek met zeer veel duidelijke, mooie kleu renfoto's. Het is speels opgezet qua vormgeving, waardoor het boek een stuk aantrekkelijker is geworden voor de leek. Het bevat ook niet overvloedig veel tekst. De foto's spreken vaak voor zichzelf. Er is nogal veel te vertellen over insekten. De auteurs beste den behalve aan de levenswijze en het gedrag van insekten veel aandacht aan hun ecologische functie: welke is deze bij de in standhouding van het evenwicht in de natuur, hoe belangrijk is hun rol bij de bestuiving van ge wassen? reeks van Het Spectrum. Het. boek is in juni 1981 onder auspi-- ciën van onder andere de CPNÖ- in Nederland en België uitgege-. ven als Boek van de Maand. Het was een uitgave van A.W. Sij- thoff's Uitgeversmaatschappij- bv. Het nu bij Het Spectrum ver schenen boek is geactualiseerd'" en uitgebreid. De wereld van insekten Martin van der Donk/ Teo van Gerwen.' Uitgave Het Spectrum' Prijs 39,9,Q De Dienst vain Gemeentewëfkéif Rotterdam heeft als functie hettot stand brengen, beheren en onder houden van openbare werken op bouwkundig, civieltechnisch en cultuurtechnisch gebied. Gemeente werken bestaat uit drie sectoren: de sector Ingenieurs- en Architectenbureau, de sector Beheer en de sector Aannemerij. Daarnaast zijn er een aantal stafafdelingen. In totaal zijn ongeveer 2.500 mensen bij deze dienst werkzaam. Rotterdam vraagt voor de afdeling BEHEER GEBOUWEN ten béhoeve van de onderafdeling Bouwkunde een De gevraagde medewerker zal in de eerste jaren vanuit het Adviesbureau Bouwkunde operationeel zijn bij het opbou wen van een geautomatiseerd objectenbestand. Na enkele jaren wordt hij/zij ingezet in een bouwkundig rayon. Tot het takenpakket behoort het maken van kwantitatieve en kwalita tieve inventarisaties van gebouwen en van de ruimten en voor zieningen in die gebouwen. Voorts het ramen van de onder- houds- c.q. herstelkósten, het zonodig opzetten van indelings tekeningen en plattegronden en het vermelden van de bij behorende onderhouds- en veiligheidsvoorschriften. Verdere taakdelen: het mede opstellen van onderhouds- en veilig heidsvoorschriften (met name op plaatsen waar geen voor schriften meer aanwezig zijn) en het invoeren van de infor matie in het geautomatiseerde bestand. Voor deze functie is het diploma MTS Bouwkunde vereist. Daarnaast is ervaring op het gebied van calculatie van onder houdswerkzaamheden noodzakelijk. Nadere informatie wordt gaarne verstrekt door de heer RM.C. Schneider, chef Bouwwerken, telefoon 010-894779. Vacaturenummer 85.793/ HZ Voorts worden gevraagd voor de onderafdeling Werktuigen Deze medewerkers zullen ingëzet worden bij het opbou wen van het werktuigkundig installatiebestand. Het takenpak ket omvat het maken van kwalitatieve en kwantitatieve inven tarisaties van met name centrale verwarmings-, luchtbehan- delings-, beveiligifigs-, demi-waterinstallaties, enzovoort. Voorts het ramen van de onderhouds- c.q. herstelkósten, het zonodig opzetten van processchema's of tekeningen alsmede het verzamelen van de bij de installaties behorende onder houds-, bedienings-en veiligheidsvoorschriften. Verdere taak delen: het mede opstellen van onderhouds-, bedienings- en veiligheidsvoorschriften voor - delen van - installaties (met name daar waar geen voorschriften meer aanwezig zijn) en het invoeren van gegevens in een geautomatiseerd bestand. Voor deze functie is het diploma MTS Werktuigbouw (installatietechniek) vereist alsmede het diploma Middelbaar Installatietechnicus W1 en W2. Nadere informatie wordt gaarne verstrekt door de heer W. Freen, chef Werktuigen, telefoon 010-894783. Vacaturenummer 85.794/ HZ Voor beide genoemde functies geldt, dat van kandidaten de bereidheid wordt verwacht tot het volgen van verdere op leidingen op automatiseringsgebied. Ook is bezit vereist van het rijbewijs BE. Het salaris bij aanstelling loopt tot f 3.271,- bruto per maand en is mede afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Tot de SECTOR BEHEER behoort eveneens de afdeling Waterhuishouding. De voornaamste taak van de genoemde afdeling is het inzamelen en transporteren van afval- en opper vlaktewater door middel van een uitgebreid net van water gangen, riolen en gemalen. Ook zorgt de afdeling voor het onderhoud van deze stelsels en de daarbij behorende instal laties. Voor deze afdeling wordt ten behoeve van het rioolonder- houd gevraagd een Tot het takenpakket van de gevraagde medewerker behoort het begeleiden van de uitvoering van rioolaanleg- en rioolvernieuwingsprojecten, die door andere afdelingen van Gemeentewerken worden uitgevoerd. Daarbij moet hij/zij vaktechnische vraagstukken van functionele aard in goed overleg kunnen oplossen. Andere taakdelen zijn: het verrich ten van tussentijdse en eindcontroles op kwaliteit, uitvoering en materiaaltoepassing bij de genoemde projecten, alsmede het leveren van vaktechnische bijdragen aan het opstellen van rioolonderhoudsplannen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van geautomatiseerde bestanden. Voor deze functie is een opleiding op het niveau MTS Weg en Waterbouw vereist en ruime ervaring in het vakgebied. Gezien het karakter van de functie zijn goede contactuele eigenschappen nodig. Het salaris is mede afhankelijk van leeftijd en ervaring en wordt nader overeengekomen. Nadere informatie wordt gaarne verstrekt door de heer C. v.d. Sar, telefoon 010-894749 of door de heer J. Kerkhof, 010-894443. Vacaturenummer 85.830/ HZ Mail/vrouw Indien vrouwen aan de gestelde (opleidings)eisen vol doen wordt kan hen de voorkeur gegeven. Sollicitatie Schrifte! nummer ga jke sollicitaties met vermelding van het vacature- rne binnen 14 dagen zenden aan: Gemeente werken Roti :rdam, t.a.v. afdeling Personeelszaken, postbus 6633,3002 P Rotterdam. mm

De Havenloods | 1986 | | pagina 7