„Grijpstra en De Gier zijn geen politierobots" PRIJSKNALLERS 29, 49Ir PETROLEUM V>\ 1 DE Q HAVENLOODS k. ZELF TANKEN NIEMAND IS ECHT VOORDELIGER DAN GAK0 liiuea DE ZAAK ZO HELDER ALS WATER S. WIJNHORST ZN. bv ^^PRUS rKOSTUUMSl 498? -398f ^298/ JACKS 'pantalons jiLLïlxiïiM Imca Marina Imca Marina en haar gedachten Sinds 1974 noteerde zange- s Imca Marina (Ja, dat mens in Viva Espana!) voor per soonlijk gebruik vrolijke en minder vrolijke gedachten, overpeinzingen, wijsheden en gedichten. Die gedachten zijn iu verzameld in de bundel .Gedachten hebben krach ten". Het boekje wordt uitge geven door Het Spectrum. De uitgave gaat niet over de artiestenwereld en geeft ook geen achtergronden van haar carrière. Het gaat over het da gelijkse leven, over haar zoon tje, liefde, over dieren en agressie. „Gedachten hebben krachten" is geïllustreerd door Piet Eggen en Inge van Noordwijk. Het bevat 38 pen tekeningen, die de sfeer weer geven van de simpele tekstjes enkele zwart/wit foto. Gedachten hebben krachten Imca Marina Het Spectrum Prijs 14,90 Pa, staat de computer koud? i, staat de computer koud?" is de titel van een boekje over computers, dat ge schreven is door Adéle Brom en verschenen is bij uitgeverij Novella. De schrijfster houdt zich sinds vier jaar bezig met het computergebeurcn en ganiseert cursussen voor men sen, die willen leren omgaan met de computer. In het boekje staan allerlei opmerkingen en voorvallen met betrekking tot de compu ter, die de schrijfster in de loop der jaren heeft gehoord. Zo kan een grafschrift voor computerfanaat bijvoor beeld luiden: hier rust Boom. Hij viel van de Apple. Wie na lezing van de titel van het boekje nog niet doorheeft dat er flink de draak gestoken wordt met computerfanaten, zal dat in ieder geval direct merken aan de inhoud. De grappige tekeningetjes het boekje zijn van Hans Busman. „Pa, staat de compu ter koud?" laat zien dat de vreemdste dingen kunnen ge beuren als een computer het dagelijks leven beheerst. „Pa, staat de computer koud?" Adéle Brom Uitgave Novella Prijs 9,90 Janwillem van de Wetering schrijft verhalen over mensen van vlees en bloed in het woelige Amsterdam. Misschien zijn daarom de levensechte politieromans rond het speurdersduo Grijpstra en De Gier in de hele wereld zo razend populair. Van de Verenigde Staten tot in Japan, Israël, Turkije en IJsland worden hun bizarre avonturen verslonden. Tot nu toe zijn er elf boeken over adjudant Grijpstra en Brigadier De Gier versche nen, die in zo'n 14 talen zijn uitgebracht. Janwillem van de Wetering. De elfde „Grijpstra en de Gier" met als titel „De zaak IJsbreker" is net van de persen gerold. Grijpstra en De Gier krijgen dit keer te maken met de moord op een ban kier. De zaak is eigenlijk al in de doofpot gestopt, omdat er hoge politiefunctionarissen bij zijn betrokken. Maar „de commissaris", de directe baas van Grijpstra en de Gier, bijt zich vast in de moordzaak. Dwars tegen alle bedrei gingen in. Omdat de commissaris op een gegeven moment op non-actief wordt gesteld, gaan zijn medewerkers de corrupte stal op het politiebureau op eigen houtje eens flink uitmesten. Helemaal zonder kleerscheuren lukt dat niet. Wat de boeken over Grijpstra en de Gier zo aantrekkelijk maakt is dat het geen rechttoe- rechtaan verhalen zijn. Natuur lijk draait het om corruptie, lij ken en bloed. Maar Van de Wete ring biedt meer. Let eens op de gesprekken tussen brigadier en adjudant: vol humor, cynisme, kwinkslagen, maar vooral le venswijsheid. Grijpstra en de Gier zijn geen politierobots, maar vertonen typische mense lijke trekjes. Grijpstra met zijn gekneusde huwelijk dat uitein delijk op de klippen loopt en zijn passie voor schilderen. De Gier, altijd achter de vrouwen aan, maar vooral in de knoop met zichzelf. Niets menselijks is hen vreemd. RESERVEPOLITIE Grijpstra en de Gier-boeken zijn ontstaan uit de ervaringen van Van de Wetering, bij de Am sterdamse reservepolitie. Toen de schrijver in 1965 na een we reldwijde zwerftocht in Amster dam belandde, werd hij opgeroe pen voor het leger. Hij koos voor vervangende dienst bij de reser vepolitie van de hoofdstad. Het werk beviel Van de Wetering: met de suveillance-wagen door nachtelijk Amsterdam of ronds nuffelen in dossiers op het bu reau. Na twee jaar zat zijn dienst er op, maar Van de Wetering be sloot te blijven. Hij slaagde zelfs voor zijn inspecteursexamen, maar bleef liever „gewoon agent". Zeven jaar zou Van de Wetering bij de politie blijven. In 1975 schreef hij zijn eerste Grijpstra en de Gier, gebaseerd op eigen ervaringen. Toen bleek dat de belevenissen van het tweetal aansloegen, emigreerde Van de Wetering naar de Vere nigde Staten om daar in alle rust „broodschrijver" te worden. SURREY In het landelijk gelegen dorpje in de staat Maine rolt elk jaar een nieuw avontuur van Grijp stra en de Gier uit Van de Wete- rings typemachine. Alle gebeur tenissen en personen zijn - op kleine veranderingen na - echt, niets is verzonnen. Ook de omge ving waarin de verhalen zich af spelen is op de plattegrond van Amsterdam terug te vinden. D*. HANS VAN RaPPAÜC» JANW1U.EM VAN DE WETS8N6 WAAR ZIJN WE AAN BEGONNEN Regelmatig komt hij naar Ne derland om even „bij te tanken". Dagelijks leest hij in Surrey en kele Nederlandse dagbladen. Nog steeds onderhoudt hij con tacten met de Amsterdamse poli tie. Oud-commissaris Toorenaar was voor zijn niet vrijwillige pensioen een dankbare informa tiebron. Nu de commissaris een eigen bewakingsbureautje is begon nen, is Van de Wetering een „tip gever" kwijt. Uit dank voor alle diensten die het echtpaar Toore naar hem in het verleden heeft bewezen, heeft mevrouw Toore naar in de nieuwste Grijpstra en de Gier een plaatsje gekregen. VERFILMING Het verhaal voor de twaalfde Grijpstra en de Gier speelt al door Van de Weterings hoofd. Daarvoor is het echter noodza kelijk dat hij een verre reis on derneemt. Aan het eind van „De zaak IJsbreker" doet brigadier De Gier namelijk iets wat hij al jarenlang van plan was: hij ver trekt naar Nieuw-Guinea. Voor dat Van de Wetering de nieuwe Grijpstra en de Gier kan schrij ven, moet hij eerst naar het eiland om, zoals hij het zelf zegt, te zien wat er van De Gier ge worden is. En daarna? Komt De pier terug? Van de Wetering zegt het (nog) niet te weten De liefhebber kan ook uitkij ken naar de serie films die in de maak is. Regisseur Wim Verstap pen en producers Frans Rasker hebben een contract getekend om ten minste drie verhalen uit de Grijpstra en de Gier-reeks te verfilmen. In April 1986 begin nen de opnamen van de verfil ming van „De ratelrat", die in het najaar in de bioscopen zal worden uitgebracht. Het is trou wens niet de eerste Grijpstra en de Gier-film. Een aantal jaren geleden werd „Het lijk in de Haarlemmer Houttuinen" ver filmd met Rijk de Gooyer als Grijpstra en Rutger Hauer als De Gier. Die film werd geen succes. ZWERVER Hoewel Van de Wetering voor namelijk bekend is om zijn Grijpstra en De Gier-boeken heeft hij nog veel meer geschre ven. Zijn grote belangstelling gaat uit naar de psychologie. Hij studeerde ooit wijsbegeerte in London en raakte gefascineerd door oosterse godsdiensten. Hij vertrok naar Japan waar hij en kele jaren in een Japans Zen klooster verbleef. Over zijn erva ringen daar heeft hij de boeken „De lege spiegel" en „Het dagen de niets" geschreven. De vraag of het leven zin heeft of niet, heeft Van de Wetering nooit beant woord. Ook de aandachtige lezer van de Grijpstra en De Gier- reeks valt dit op. Samen met de psycholoog Hans van Rappard schreef Van de Wetering een on langs uitgebracht boek over het leven van de mens, getiteld „Waar zijn we aan begonnen In het voorwoord schrijft Van de Wetering: „Soms vraagt de mens zich af waar hij eigenlijk aan begonnen is. Moet het zo moeilijk? Is er een plan of is alles een chaos? Moeten we steeds struikelen, ons pijn doen? Is er een levensprogramma? Zo ja, hoe zit dat in elkaar?" ANTWOORD Op deze vragen heeft Van de Wetering een antwoord proberen te geven door de theorieën van een aantal grote psychologen, zoals Freud, Piaget en Jung, te raadplegen. In zijn boek be schrijft hij de groei van de mens van baby tot volwassene met alle problemen die daarbij om de hoek komen kijken. „Waar zijn we aan begonnen" is een zeer leesbaar, fraai geïllustreerd boek over een onderwerp dat ieder mens bezighoudt. „Ik wilde we ten of het psychologen ooit is gelukt om op een rijtje te zetten met wat voor specifieke moei lijkheden mensen in hun leven te maken krijgen en wat ze er aan kunnen doen", zegt Van de We tering. Hoewel hij zelf geen redenen heeft om te klagen - „ik heb het goed, woon mooi" - gelooft Van de Wetering wel dat de meeste mensen het leven geen lolletje vinden. Psychologen kunnen vol gens hem de mensen een handje helpen. „Ik geloof niet dat het leven een en al chaos is, maar dat er wel degelijk een lijn te ontdek ken valt. Tenminste, dat zeggen de psychologen. In het boek noem ik de psycholoog Erikson, die stelt dat zich in elk leven acht crises voordoen. Ieder mens moet daar doorheen door een keuze te doen: „welke kant ga ik op". Het grappige is dat zelfs als iemand verkeerd kiest, hij toch voldoen de ervaring opdoet om bij de vol gende crisis sterker te staan. Ik vind dat hoopgevend. Begrijp me goed, ik roep geen joechei, maar toch is het menselijk bestaan niet zo negatief als ik had gedacht" De zaak IJbreker Janwillem van de Wetering Uitgave A.W. Bruna Zoon Prijs/22,90 Waar zijn we aan begonnen Dr. Hans van Rappard/ Janwillem van de Wetering Uitgave A.W. Bruna Zoon Prijs 37,50 Scheiding centraal in Eenzame woede De in Spanje geboren auteur Francisco J. Barbero schreef een boekje met als thema scheiding. Het betreft geen vertaling. De auteur woont sinds 1968 in Nederland. Het boekje is verschenen bij Novella. Van deze auteur verscheen eerder de bundel „Tussen hemel en zee". Het boekje „Eenzame woede" met als ondertitel „afscheid van een relatie" bevat gedichtjes, gedachten, gevoelens en kleine verhaaltjes rond het thema scheiding. Met deze uitgave wil Francisco J. Barbero, werkzaam op het psychotherapeutische vlak, mensen steunen bij het alleen verder gaan wanneer zij afscheid hebben moeten nemen van een relatie. Kort beschreven 0 Stakingsrecht in Nederland met als ondertitel Theorie en praktijk 1872-1985 (uitgave Fi bula-van Dishoeck, prijs 32,50) is geschreven door Dr. W.S.P. Fortuyn. In dit bock worden de vele facetten van het stakings recht behandeld. Aan de orde komen de regelgeving en vooral de pogingen daartoe, de juris prudentie en de initiatieven van de werkgevers- en werknemers organisaties om eigen regels en codes op te stellen. tot 25 Itr1.10 per liter van 25 Itr. tot 75 Itr..., 1.05 per liter 75 Itr. tot 200 Itr... 1.00 per liter incl. B.T.W. bussen en vaten beschikbaar. ZELFTANKSTATION en ZIBRO KAMIN DEALER LANGE KRUISWEG 48 - MAASDIJK TEL. 01745-13171. Vele dessins, polyester Alle^atenfook1/4mSen. fes® Dames- en heren J39=96f Dames- en heren, MARCONIPLEIN1-3-5 Tel.: 010-376455 Te bereiken met Tramlijn 1-6-8 ROTTERDAM Tevens vestiging Zuidplein Loog 96 VRIJDAG KOOPAVOND Nieuw boek van Trude de Jong Voor „Aram en de Bende jn de boomstam", dat Trude de Jong voor jongere kinderen schreef, kreeg ze een Zilveren Griffel. Voor haar nieuwe bock „Lein de Liefde" mag ze i een krijgen, maar zo niet dan heeft ze zeker een plaatsje op de Vlag en Wim- pcllijst verdiend. „Lein de Liefde" is een leuk boek voor en over tieners. De hoofdpersoon Lein heeft niet alles mee in haar jonge leven. Ze heeft zo haar probleempjes. Trude de Jong brengt het ver haal op een vrolijke wijze en weet haarfijn het „tienerge- doe" te beschrijven. Lein de Liefde komt na de zomerva kantie in een vreemde klas te recht en kan het direct al niet vinden met haar klasgenoten. Als ze een paar dagen van school wordt gestuurd, ziet ze een aankondiging dat popzan geres Anna een optreden geeft. Anna is Leins idool. Natuur lijk gaat ze erheen en als ze de kans krijgt Anna te spreken, vraagt ze of ze met Anna mee mag als roadwoman, om te sjouwen met de apparatuur. Helaas gaat het in dromen vaak anders dan in de werke lijkheid, daar komt Lein lang zaamaan achter. Juliette de Wit verzorgde de illustraties in „Lein de Lief de". Ze sluiten uitstekend aar bij de tekst. Lein de Liefde Trude de Jong Uitgave Sjalcom Prijs/17,90 Alles over contactlenzen In de reeks Gezin en Ge zondheid van uitgeverij Kos- s een boek verschenen over contactlenzen. „Alles contactlenzen", geschre- door de oogarts Dr. R.M. Youngson, is bedoeld voor mensen, die al contactlenzen dragen of dat van plan zijn en voor brildragers, die het wel willen, maar die er toch van afzien, omdat ze er allerlei re dingen over horen. Dr. R.M. Youngson vertelt in dit boekje hoe het oog werkt en gaat in op het aanmeten van contactlenzen, welke len zen de beste zijn,, het inbren gen en uitdoen, de verzorging, de gewenning en het materiaal waarvan contactlenzen ge maakt zijn. Achterin het boek geeft de oogarts antwoord op de meest gestelde vragen. „Alles over contactlenzen" is een praktisch en informatief boekje. Dr. Youngson geeft adviezen, brengt voor- en na delen naar voren en ontze nuwt diverse waanideeën. Alles over contactlenzen Dr. Youngson Uitgave Kosmos Prijs 14,90 gEfiNNErregoosTfN <NOVStlfl Vrolijke terugblik op beatmuziek van de jaren 60 Arnhem was in de jaren zes tig een stad vol muziek. Beat- formaties ontsproten gelijk paddestoelen uit de grond. Veel Arnhemse groepen wis ten ook landelijke en interna tionale bekendheid te verwer- Over die magische jaren gaat het boekje „Arnhem Beat '60", dat geschreven is door Jeanne Joosten. Zij maakte ii die tijd zelf deel uit van The Ladybirds. Een groepje, be staande uit drie meisjes. In „Arnhem Beat '60" ko men een aantal markante ziekfiguren van de jaren zestig aan het woord over hoe het ooit begon. Verder in dit boek je veel foto's uit die tijd, ook foto's van nu. Jeanne Joosten vertelt tevens wat er van hen geworden is en geeft veel informatie over wat er zich achter de schermen af speelde. Een aardig boekje voor iedereen die die tijd heeft gemaakt en herinneringen wil ophalen, maar ook voor de jongeren van nu, die de jaren zestig niet meegemaakt heb ben en er wel veel over ge hoord hebben. Arnhem Beat '60 Jeanne Joosten Uitgave Novella Prijs 19,50

De Havenloods | 1986 | | pagina 7