Restauratieplan voor toren van Grote Kerk Aanslagen Hoogheemraadschap binnenkort in de brievenbus IIuis-aan-f litis verschijnend Weekblad Geen bijdrage voor Monumentenzorg Boksgala in de Margriethal Jazz in de Tender Klein Tibet in videocafé Gaas rond paddenpoel spoorloos verdwenen Alleenwonenden betalen minder nNBNi0/ WOENSDAG 29 JANUAR11986 chiedamsNieuwsblad KANTOORADRESSEN ZIE PAG.3 WEGENER UITGAVE OPLAGE WEKELIJKS MEER DAN 1.000.000 10e JAARGANG EDITIE 12 SCHIEDAM Het carillon en de toren van de Grote- of St. Janskcrk, aan de Lan ge Kerkstraat, dienen zo spoedig mogelijk gerestaureerd te wor den. dit valt op te ma ken uit een rapport dat is gemaakt naar aanleiding van een verrichte inspectie. De kosten van de herstel werkzaamheden zul len circa f 226.000.- bedragen. De op de Monumenten lijst staande St. Jansto- ren is gebouwd in de 15e eeuw. De ijzeren spits en de van kantelen voorzie ne borstwering werden tussen 1932 en 1934 aan gebracht. Boven in de to- SCHIEDAM In het vi deo-café, in gebouw De Tcerstoof aan de Nieuw- straat 12, kan men zater dag 1 februari diabeel- den van India bekijken. De reportage is gemaakt door Hans de Kiefte. Deze vertoefde enige tijd in Ladakh, dat is gelegen in het noorden van India. De streek wordt ook wel Klein Tibet genoemd. De dia-serie toont de in vloed van het Tibetaanse boedisme, op het leven en werken van de bevol king. De lezing begint om half tien. Het video-café is vanaf half negen open. Donateurs hebben gratis toegang. Wie donateur wil worden betaalt hier voor f 5,- per seizoen. ren hangen een drietal luidklokken en bevindt zich een uit 38 klokken bestaand carillon. De luidklokken dateren uit de jaren 1455,1519 en 1710De beiaard werd in 1786 geinstalleerd door Andreas Josephus van den Gheijn. Ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van Scjiiedar», De St. Janstoren met het carillon. SCHIEDAM John Held, de Vlaardingse bokser die vorige week in de Lijnbaanhal zo ver rassend zijn tegenstan der Floor Dekker in de halve finale in de strijd om de Zuid-Hollandse kampioenschappen uit schakelde, komt op 24 februari weer in actie op een boksgala in de Mar griethal. De Vlaardinger, uitko- SCHIEDAM— In het theatercafé De Tender speelt morgenavond, vanaf 21.00 uur, het Ben van Dungen/Jarmo Hoo- gendijk Quintet. De formatie werd win naar van het amateur concours op het Interna tionale Jazzfestival in Amsterdam. Het theatercafé van de Passage is gratis toegan kelijk. mend in het half zwaar gewicht zal dan een par- .ti] boksen over drie ronden van drie minu ten. Zijn tegenstander op die avond is nog niet be kend. In de Margriethal wordt, in navolging van het prima georganiseerd boksgala van vorig jaar oktober door bokspro- motor Aad Westerlaken een partij gebokst met als inzdet de Benelux-ti- tel. De huidige kampioen in het middengewicht Jan Lefeber komt dan uit tegen zijn uitdager de Belg Claudio Bosio. Dit gevecht gaat over tien ronden van drie minu ten. Verder staan er op deze avond nog diverse aantrekkelijke partijen op het programma. in 1975, werd het klok kenspel geheel ver nieuwd. Ten minste tweemaal per week, op de"koopavond (donderdag) en markt dag (vrijdagmorgen), wonjt het carillon van de St. janstoren bespeeld door Addie de jong. Daarnaast verzorgt de stadsbeiaardier ieder jaar een aantal zomera vondconcerten. Duivenvrij Volgens het door de dienst Gemeentewerken uitgebrachte rapport dienen thans, zowel aan de toren als het carillon, herstelwerkzaamheden uitgevoerd te worden. Diverse onderdelen van het carillon (waaronder de lichters en het dra- dennet van de speel- trommel naar de klok ken) blijken namelijk ernstige sporen van slij tage te vertonen. Tevens zijn de klokken door dui- venuitwerpselen derma te vervuild dat een aan tal bladveren niet. meer werkt. Reeds in 1975, direct na de grote restauratie, werd aangeraden dit eu vel te verhelpen door de galgaten af te dichten met gaas. Uit de huidige kredietaanvraag blijkt echter dat dit nog altijd niet gebeurd is. Ook Stadbeiaardier Addie de jong strooit de klanken van het klokkenspel iedere week over di stad. claarin wordt namelijk weer gewezen op deze mogelijkheid, hoe het duivenvrij maken van de galmgaten, met behulp van gaas, precies dient te geschieden zal tevens moeten worden bespro ken met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Deze zomer Ook aan het tore nuurwerk zullen her stelwerkzaamheden verricht moeten wor den. Het bladgoud van de wijzers is na melijk aangetast door corrosie, tevens is gebleken dat het Uurwerk onvoldoende verlicht is. De luidklokken verto nen tekenen van slij tage bij de klepelop hanging en aan de klokrand. Wat het buitenge- beuren betreft wordt in het rapport gewe zen op de slechte toestand waarin het torenhuis, de bol, weerhaan en het to rendak verkeren. Deze zijn alle ernstig aangetast door de weersinvloeden. De kosten om de gebre ken aan het carillon, de klokken en het uurwerk te verhelpen worden ge raamd op f 86.000.-. Voor het vernieuwen van het dak, het herstellen van de bol en weerhaal en het aanbrengen var. gaas zal circa f 140.000. nodig zijn. Daarbij i> men er wel van uitge gaan dat het werk, zo veel mogelijk gelijktij dig, in de zomer van d.' jaar wordt uitgevoerc De Rijksdienst voor d Monumentenzorg heet reeds te kennen gegeve. voor deze restaurati geen gelden beschikbaa te hebben. SCHIEDAM— Om de padden voor uitsterven te behoeden wordt door de Paddcnwerkgroep Schiedam ieder jaar het nodige werk verzet. Eén van de maatregelen bestond uit het met gaas omspannen van de pad denpoel aan het eind van de Scheepvaartweg, vo rige week constateerde de werkgroep echter dat dit gaas plots spoorloo. verdwenen is. De na tuurvrienden zijn hier door flink gedupeerd en verzoeken degeen die het gaas heeft weggehaald dit zo spoedig mogelijk terug te zetten. SCHIEDAM— Alle Schiedamse inwo- nenden ontvangen in de loop van deze week een informatie- kaart over de aanslag Verontreinigingshef fing. voornoemde heffing wordt opge legd door het Hoog heemraadschap Delfland. Uit de op brengsten worden maatregelen bekos tigd die het Hoog heemraadschap neemt om waterver ontreiniging te be strijden en te voorko men. Bij de berekening van de aanslag wordt uitgegaan van de hoeveelheid afval water die één mens gemiddeld per et- Het Hoogheemraadschap Delfland moet er voor zorgen dat het oppervlaktewater schoon blijft. maal op het opper vlaktewater loost. Dit noemt men een vervuilingseenheid (VE). Gezinnen, an dere samenlevings vormen en kleine be drijven worden aangeslagen voor 3 vervuilingseenhe den. Alleenwonnen- den voor 1 vervui- lingscenheid. Wie alleen woont en toch voor 3 VE wordt aangeslagen kan een vermindering van de heffing aanvragen. Dit dient, binnen twee maanden na de datum van de kennis geving, schriftelijk te geschieden bij het Hoogheemraadschap Delfland, postbus 3061, 2601 DB Delft (telefoon 015 608108). De Openbare Nuts bedrijven Schiedam die de heffing innen, dragen déze direct af aan het Hoogheem raadschap en mogen zich verder niet met de aanslag bemoei

De Havenloods | 1986 | | pagina 1