I^DE HAVENLOODS Honger in Derde Wereld eist politieke oplossing O 010-699444" Zestiende eeuwse pandjes Kreupelstraat gaan verloren GRATIS KANSOP'N... Twee dagen snuffelen op rommelmarkt Rommel markt aeZuklcrSter Voedseltekort niet alleen gevolg van droogte Feest bij Harpe Davids Paul Weeden Orpheus jubileert zingend Studiereis bibliotheek Open dag bij Marokkaanse Vereniging Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel DONDERDAG 17 APRIL 1986 35E JAARGANG NR. 16 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN editie P SCHIEDAM PLET OP! Dit telefoonnummer geldt alleen voor het opgeven van DUO'S. SCHIEDAM— Het einde van een karakteristiek stukje binnen stad is defi nitief in zicht gekomen, na dat maandag de gemeente raad akkoord ging met een voorstel van wethouder Chris Zijdeveld om de huis jes in de Kreupelstraat on bewoonbaar te verklaren. In het testament van Hu- brecht Cross, uit 1601 wordt voor het eerst mel ding gemaakt van deze huisjes. Aangenomen wordt dat zij rond 1594 zijn gebouwd. Het zes wonin gen tellende rijtje heette toen het 'buitenhofje van het Hofje van Belois in de Krepelstraet'. Die naam dankte de straat aan de hei lige Liduina. Als jong meis je schaatste zij daar vrolijk haar rondjes, kwam echter "ten val, brak haar been en had dientengevolge gedu rende 38 jaar zwaar te lij den. Zij werd niet ver van de plaats des onheils ver pleegd, namelijk in het ste delijk onderkomen van Aleida van Henegouwen, Huis te Riviere. Aleida van Henegouwen wordt alge meen beschouwd als de stichster van Schiedam. In 1981 gingen er al stemmen op om dit stukje Schiedam m te maken. Vijfjaar later is het dan zover. Het hofje van Belois stond in de Noordmolenstraat en was samen met de wonink jes in de Kreupelstraat be stemd voor 'arme, oude ende gebreeckelijke vrou- Het einde van het hofje van Belois kwam in 1926, het werd toen vervangen door een hofje werd in 1960 ge sloopt. In de achtiende eeuw wer den de huisjes in de Kreu pelstraat grondig gerepo- veerd. Zeven jaar geleden moest het eerste huis in de Kreupelstraat het afleggen tegen de slopershamer. Momenteel staan er nog vijf huizen in de straat, waar van het laatste dichtgemet seld is. Tot voor kort telde de straat nog vier bewo ners, onder wie een 94-jari- ge dame, die daar al sinds 1947 woonde. Binnen zeer korte tijd kwamen zij en een andere bewoner te overlijden. Hiermee werd het voortbestaan van de Kreupelstraat onzeker. De twee overige bewoners zijn op de wethouder toege- stapt en hebben hem ge vraagd wat hij van plan was met de Kreupelstraat. „Ja, en toen ging het alle maal wel erg snel", zegt Dick Pranger, één van de nog resterende bewoners. „Onze eerste en eigenlijk enige wens was om de hui zen in de straat geheel te renoveren, maar Zijdeveld gaf te kennen dat die moge lijkheid volstrekt was uit gesloten. En dan heb je niet zo veel keus meer. Zeker niet als je bedenkt dat de leegstaande huizen niet meer verhuurd zullen wor den. Zo blijft er weinig an ders over dan er uit te gaan", zegt de andere be woner, Erik Dijkhuizen, enigszins bedroefd. De laatste der Mohikanen van de Kreupelstraat zeggen er weinig trek meer in te heb ben om net als twee jaar ge leden weer een hoop geld te steken in een kleine op knapbeurt. In 1981 stond de Kreupel straat al op de nominatie gesloopt te worden, maar dit is toen door bewoners en de Historische Vereni ging tegengehouden. In de tussentijd is geprobeerd de panden op de monumen tenlijst te krijgen maar dat is niet gelukt. En daarmee is een einde gekomen aan een stukje unieke geschie denis van Schiedapi. Adri Reijnhout (D66) en Ulferd Bruseker (CPN) maakte zich maanjdag nog al druk over de snelheid waarmee een en alnder be slist werd en hopen in de commissievergadering de Kreupelstraat toch nog te redden. De kans hierop is echter zeer gering. „Als we nu ja tegen dit voorstel zég gen, denken we misschien achteraf: jammer. Het gaat hier uiteindelijk om een aantal panden met een cul tuur-historische waarde", zei Bruseker in de raad. SCHIEDAM Op het school plein en in het gebouw van de Sauer-Bekkers-school in de Eduard van Beinumlaan wqordt zaterdag 19 april tussen 10.00 en 16.00 uur een fancy fair en rommelmarkt gehouden. Tijdens de festiviteiten kunnen bezoekers deelnemen aan aller lei activiteiten. Er is een rad van avontuur, een loterij met aan trekkelijke prijzen, een grab belton en een schiettent. Verder kan men de strijd met de com puter aanbinden' in allerlei spelletjes, even lekker onderuit en kijken naar tekenfilms en zich creatief uitleven bij het schminken. En wie een herinne ring wil aan deze fancy fair kan een profieltekening laten ma ken. Onder het nuttigen van een hapje en een drankje speelt een band, bestaande uit enkele teamleden van de school, swin gende muziek. Daarnaast zul len enkele kinderen van de school een eigen play-bhck- show houden. De Dag van de Ar beid zal in Schie dam niet ongemerkt voorbij gaan. Sport: De pogingen ^|van Juventus om de basketbalsport onder ^■aandacht van de J jeugd te brengen, zijn tot nu toe op niets uit- ■kelopen. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week TOYOTACELICA COUPÉ! kom langs en bekijk de fantastische meubel leershow bij Sï *1 $4 SCHIEDAM Honger hoeft niet' is het motto, waaronder een groot aan tal landelijke organisaties deze week aandacht vra gen voor de oorzaken van de voedseltekorten in de Derde Wereld. Deze week is min of meer een aanvul ling op fondswerfacties als 'Eén voor Afrika'. Voor een duurzame oplos sing van het wereldvoed- selvraagstuk is echter meer nodig dan geld al leen. De deelnemende or ganisaties wijzen op een aantal mogelijke bijdra gen die Nederland aan een structurele oplossing van het voedselprobleem zou kunnen leveren. Mi lieuzorg en een evenwich tig landbouwbeleid staan daarbij voorop. Over het hongerprobleem be staan nog altijd vele misver standen. Vaak wordt gedacht dat wanneer het in Afrika maar flink gaat regenen het probleem vanzelf wordt opgelost. In de Sahel zijn jarenlange droogten een normaal ver schijnsel. De bevolking heeft daar altijd mee moeten leven. Niet de droogte is nieuw, maar het onvermogen om daar ade quaat op te reageren. Honger is veeleer de uitkomst van een langdurige en complexe ont wikkeling dan een natuurramp. Rijke landen De voedseltekorten in de Derde Wereld zijn schrikbarend: 500 miljoen mensen balanceren da gelijks op de grens tussen on dervoeding en armoede. Vaak' krijgen de l egeringen van de arme landen de schuld. En soms niet helemaal ten onrechte. Voor hen is de landbouw soms niet meer dan een financie ringsbron van stedelijke ont wikkeling. Maar ook het beleid van de rijke landen helpt een handje. Nog altijd is de Derde Wereld vooral een leverancier van grondstoffen voor de geïndus trialiseerde landen. Op enorme plantages verbouwt men suiker, katoen, soja, tapioka of palmo lie voor de export. Onlangs is berekend dat de Ne derlandse landbouwproductie beslag legt op driemaal zoveel landbouwgrond in de Derde Wereld als Nederland zelf heeft. In Ethiopië, Thailand eii India wordt het voer voor Nederland se koeien en varkens verbouwd. Op deze manier krijgen de lan den in de Derde Wereld devie zen om bijvoorbeeld olie of in dustrieproducten te kopen. Dit SCHIEDAM De activitieten- commissie van de Gereformeer de Kerk in Schiedam-Noord or ganiseert vrijdag 18 en zaterdag 19 april een rommelmarkt in de Ark op het Hargplein. Wie zijn geluk wil beproeven kan terecht bij het rad van avontuur," waar mooie prijzen zijn te winnen, zoals een horlo ge, een taart en fruitmanden. En als men daar niet in de prijzen valt, kan altijd nog een schot gewaagd worden in de schiet tent. Een nieuwe fiets is de inzet van een verloting, waaraan iedereen kan deelnemen. Voor de kinde ren worden er spelletjes georga niseerd. Op de rommelmarkt worden de meest uiteenlopende zaken te koop aangeboden. Zo zijn er ra dio's en tv's te vinden, maar ook kleding, meubelen, boeken, grammofoonplaten, glas- en aardewerk, levensmiddelen, tuinplanten en speelgoed. Even uitblazen en genieten van een kopje koffie met gebak of een ander drankje en hapje kan in een speciaal hiervoor inge richt zitje. De opbrengst van de rommel markt komt ten goede aan het liturgisch centrum in de Ark dat onlangs van start is gegaan. Vrijdag 18 april begint de rom melmarkt om 19.00 uur er duurt tot 23.00 uur, zaterdag 19 april gaan de deuren om 9.f" uur open en sluiten om 17.1 lijkt heel mooi, maar het gaat wel ten koste van de beste land bouwgronden. De bevolking móet het eigen voedsel op marginale gronden verbouwen. Vooral vrouwen hebben hieronder te lijden, want zij zijn het die veelal de voedselvoorziening in de Derde Wereld voor him rekening ne- Teveel mensen moeten van te weinig grond leven. Onherstel bare aantasting van het milieu is het gevolg. Per jaar verdwijnt 110.000 vierkante kilometer bos en spoelen miljarden tonnen vruchtbare aarde weg. Ver woestijning bedreigt 35 procent van het landopppervlak. Overschotten Maar ook óp andere manieren wordt de voedselvoorziening in de Derde Wereld beïnvloed. Zo produceren de landen van de Europese Gemeenschap jaar lijks grote overschotten aan zuivelproducten, granen, suiker en rundvlees. Deze overschot ten worden op een reeds verza digde wereldmarkt gebracht, waardoor de prijs van die pro ducten daalt. Voor de Derde Wereld is dit een ramp, want landbouwproducten zijn in de meeste gevallen de belangrijk ste- middelen om deviezen te krijgen. Talloze organisaties ijveren al jaren voor oplossingen van dit probleem. Zij proberen door voorlichting en acties zoals 'Honger hoeft niet' de bevolking in de rijke landen bewust te ma ken van de schrijnende situatie in de Derde Wereld. Een situatie, waarin geen wer kelijke, positjeve verandering optreedt door (slechts intensieve voedseltransporten en geldin zamelingsacties hoe belangrijk De bevolking in de Derde Wereld moet eigen voedsel op marginale gronden verbouwen. deze ook zijn. Het voedselpro bleem vraagt om een structurele oplossing en die moet vanuit de politiek komen. Gedurende de actieweek is in het NIVON-centrum in de Dirk Smitstraat 76 in Rotterdam een tentoonstelling te zien over dit thema. Deelnemende groepen benaderen hier het probleem vanuit verschillende gezichts punten. In Schiedam is een soortgelijke tentoonstelling ingericht in de Wereldwinkel op de Hoogstraat 76. Foto's en documentatie-ma- teriaal brengen de bezoeker op de hoogte van de situatie in de Derde Wereld en de problemen die hiermee gepaard gaan. De tentoonstelling is te zien op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag en za terdag van 13.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM Muziekvereni ging 'Harpe Davids' organiseert zaterdag 19 april een zoge naamde 'Feesty-Fair' op het plein van haar verenigingsge bouw De Tamboerijn aan het Faassenplein in Schiedam- Noord. Er is een feestlijke rommel markt waar leden van de vere niging een groot aantal waren te koop aanbieden, zoals een groot aantal boeken, kleding, meubeT len, snuisterijen en planten. Naast deze rommelmarkt zijn er nog verschilklende andere acti viteiten voor jong en oud: bal- lengooien, zenuwspiraal, grab belton, hocheyspel, spijkers laan en dergelijke. Hier zijn leu ke prijzen mee te winnen. Ook de inwendige mens wordt deze dag niet vergeten, zo zijn er hapjes, drankjes en oliebollen verkrijgbaar. Centraal staat het rad van avontuur, waarbij prachtige prijzen te winnen zijn. De opbrengst van deze dag komt ten goede van het jubi leumfonds van Harpe Davids voor de aanschaf van een nieuw muziekinstrumentarium. De Feesty-Fair wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM— In 'The Ditch Jazzclub', Korte Haven 7, treedt vrijdag 18 april het Barend Pe tersen Sextet op en zaterdag 19 april de gitarist Paul Weeden. Paul Weeden is al zo'n dertig jaar actief in de jazzwereld. Hij speelde samen met een groot aantal bekende jazzmuzikanten onder wie Ben Webster en had in de jaren zestig een eigen trio, waarmee hij zes langspeelpla ten maakte. Hij nam deel aan jazz festivals in Italië, Spanje, Portugal, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk en Ne derland. In de periode 1975- 1977 richtte hij het Jazz Seme- nary in Kristiansund in Noor wegen op. Beide avonden is de jazzclub geopend van 20.00 tot 2.00 uur. Het jubilerende koor Orpheus voor het oude stadhuis in Schie- SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor 'Orp heus' bestaat dit jaar 120 jaar. Het koor viert dit jubileum op vrijdag 18 april met een concert in de Grote Kerk in Schiedam. Op het programma staan de muziekwerken Te Deum van de Tjechische componist Antonin Dvorék, Requim van de Frans man Gabriel Fauré en Altrapso die van de Duitse componist Jo hannes Brahms. Aan het concert wordt mede werking verleend door het Schiedams Vrouwenkoor, het Kralings Vrouwenkoor, Het Amsterdams Begeleidings Or kest en een aantal solisten. De muzikale leiding is in handen van Richard Ram. Toegangskaarten kosten f 12,50, houders van een CJP of Pas 65 krijgen f 2,50 reductie. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden van het koor, bij het VW en indien voorradig vrij dagavond aan de kerk. Het con cert begint om 20.15 uur. SCHIEDAM Medewerkers van de bibliotheek en de leden van de bibliotheekcommissie maken maandag 21 april een studiereisje naar het Westduit- se Gütersloh. Hierdoor zijn alle vestigingen van de bibliotheek die dag gesloten. In Gütersloh wordt een bezoek gebracht aan de 'Stadtbiblio- thek'. Dit gebouw is zeer ge bruikersvriendelijk en inge richt volgens de nieuwste idee ën in het bibliotheekwerk. Het heeft dan ook een groot succes geboekt bij de bevolking. Zeker in het licht van de talrijke vernieuwingen die in het Schie- damse bibliotheekwerk op sta pel staan, is deze studiereis zeer interessant voor de medewer kers. Maar ook voor de gebrui kers, want verschillende Duitse ideeën zullen op den duur in de nieuwe hoofdbibliotheek winst voor de Schiedamse bevolking opleveren. SCHIEDAM De Marokkaan se Vereniging Schiedam houdt zaterdag 19 april een open dag in het migrantencentrum aan de Parkweg. Het is de bedoeling dat bezoe kers nader kennis maken met de gewoonten en gebruiken van hun Marokkaanse stadgenoten en iets te weten komen over Ma rokko, videofilms, boeken, cul turele informatie en tekeningen van kinderen. De open dag wordt om 14.00 uur geopend. mw.ë Doppendoos Extra gehard, verchroomd. 24-delig-69:- Nü 50.- 23-delig-2*5©Nü 24.- 17-delig-22d»0" Tuinstoel Avenir. Met verstelbare rugleu ning. Metalen frame met kunststof bekleding Plat opvouw- deck en haltautomatische draaitafel. Bijpassende luidsprekerboxen. 699^ Bijpassende kussens Sanyo stereo muziek- systeem GXT180. Tuner met MG- en FM stereo ontvangst. 20 Watt versterker met ingebouwde 5-bands equalizer. Dubbelcassette-

De Havenloods | 1986 | | pagina 1