Me bent continu met je rol bezig' Organisator Snuffelmarkt stapt naar advocaat -IMÏM1- Speurtocht naar grootste kletsmajoor begint weer Architectuur, gezien door het oog van elf fotografen Gekooide vogeltjes Adèle vertelt over haar eigen leven lei: vorm uit aarde Verhaal van Beckett in Oosterse sfeer Breekbare verzameling Bouquet Reeks aan wand bij KunstPlus ©DE HAVENLOODS Jonge werklozen brengen eerste produktie 'Politie, ECD en Bijzondere Wetten actief zonder mijn toestemming' ROTTERDAM - Voor de vierde achtereenvolgende keer wordt deze zomer het Oranje boom Kletsfestival gehouden, waarin wordt uitgemaakt wie zich volgend jaar de grootste kletsmajoor van Rotterdam mag noemen. Tijdens de finale op de Dag van de Binnenscheepvaart - 27 september - wordt uitge maakt wie de opvolger wordt van Herman Peeren, Sandor Gora en Hans Sjouken, die in respectievelijk 1983,1984 en 1985 met de eer streken. Bij de titel hoort een geldprijs. Evenals in voorgaande jaren is het de bedoeling dat die - en hetzelfde geldt voor de overige geldprijzen - wordt met een vereniging, club of in stelling die door de kandida ten zelf wordt gekozen. Behalve een bedrag van f 1500.- krijgt de winnaar dit jaar een vijf tiendaagse vlieg vakantie voor twee personen in Mallorca aangeboden. De tweede prijs bestaat uit een bedrag van f 1000.- en een achtdaagse vliegreis voor twee personen naar Mallorca. Voor de derde-prijswinnaar is er een bedrag van f 750.- be schikbaar, terwijl de nummers vier tot en met negen kunnen rekenen op een geldprijs van f 250.-. De reizen zijn beschik baar gesteld door de Reisorga nisatie Bei-Air. Voorts is er de Zuiden/Haven- loods-publieksprijs en de ver eniging die in haar clubblad het beste artikel aan het Oran jeboom Kletsfestival wijdt, krijgt de Gouden Bierdrager. Evenals vorig jaar zal Pieter Lutz optreden als voorzitter van de jury. De presentator is weer Pierre van Ostade. Wie een gooi wil doen naar de titel van kletsmajoor kan zich aanmelden voor één van de drie voorronden: op zaterdag 16 augustus op het Lijnbaan plein, op zaterdag 30 augustus in Delfshaven en op zaterdag 13 september tijdens de brade rie van Boulevard-Zuid. ledereen uit Rotterdam en om geving die ouder is dan 16 jaar kan deelnemen aan de klets- wedstrijd. In minimaal drie en maximaal vijf minuten mogen de deelnemers kletsen over een willekeurig onderwerp. Gods dienst dient buiten beschou wing gelaten te worden. De voordracht moet wél humoris tisch, maar mag niet platvoers of beledigend zijn. n betere zomer dan die Men kan informatie aanvra gen en zich opgeven bij de Oranjeboom Brouwerij (C.Da- gevosch, tel.010-4848055) of bij Het Zuiden/De Havenloods (W. van Leeuwen, tel. 0104699911). Deelneming is geheel gratis. ROTTERDAM In het ka der van een gezamenlijk project van Galerie Per- spektief en de Rotterdamse Kunststichting is er in Ga lerie 'Westersingel 8' in de maand mei een tentoon- stelling, getiteld 'Neder- 4 landse Architectuurfoto grafie 1930-1960'. Er is een selectie gemaakt uit het werk van elf fotografen, ieder met een eigen kijk op de gebouwde werkelijkheid. Men kan op deze tentoonstel ling zien op hoeveel verschil lende manieren een fotograaf de architectuur vast kunnen leggen op de gevoelige plaat. Die manier van kijken is het belangrijkste aspect van de ROTTERDAM „Ik zat gewoon in de kroeg toen er twee regisseurs naar me toe kwamen, die vroegen of ik zin had om in een toneelstuk te spe len. Ik had zoiets nog nooit gedaan, maar het leek me wel wat. Het is veel zwaarder uitgeval len dan ik gedacht had. Het is hard werken; je bent heel intensief bezig met je rol, niet alleen hier, maar eigenlijk con tinu". door Kees Groenenboom Paul Gebuis is één van de ne gen spelers van Afhankelijk Toneel, een gezelschap dat be gin dit jaar werd opgericht in het kader van een theaterpro ject voor jonge werklozen. In totaal twintig jongeren zijn bij de produktie betrokken; de re gisseurs Gérard Steenbergen en Rob Bekenkamp zijn de enigen met ervaring bij het be roepstoneel. „Rob en ik hadden al eerder afgesprokend at we een groter project samen zouden doen", vertelt Gérard na afloop van één van de repetities. „Toen bleek dat de Rotterdamse Kunststichting een subsi dieaanvraag had lopen voor een project met jonge werklo zen, hebben wij een stuk ge zocht dat voor die groep ge schikt was. De RKS wilde wel met ons in zee gaan" Niet alle acteurs werden uit de kroeg gehaald; het overgrote deel werd gekozen uit de ze ventig mensen die reageerden op de oproep om auditie te ko men doen. De enige voorwaar den waren dat de acteurs in spe ouder dan 18 jaar, moesten zijn, bovendien werkloos en afkomstig uit Rotterdam. De meeste spelers blijken, anders dan Paul, wel enige ervaring met toneel te hebben. „Maar je merkt toch dat dit wel heel wat anders is dan met een paar vrienden een stuk spelen", al dus Leen Meijer, die in het stuk het bluffertje speelt. Confrontatie „Meiden stangen-Klappen vangen" is de titel van dat stuk, dat gisteren - 8 mei -in première ging in Arena. Het is de vertaling van „Suger and Spice" van de Londense to neelschrijver Nigel Williams. Deze schreef het stuk speciaal voor werkloze jongeren. Al eerder werd in Rotterdam, eveneens met een groep jonge ren, van dezelfde auteur „Klassewerk" uitgevoerd. „Het stuk dat we spelen gaat over een confrontatie tussen twee groepen jongeren die het elkaar moeilijk maken", ver tellen de acteurs. „Het begint als een gezellig avondje, maar het eindigt in een uit de hand gelopen dronkemansavond. meer tussen jongens en meis jes". „Het is allemaal heel realis tisch. Je herkent wel dingen uit je eigen leven. Het is een beetje aangedikt, omdat het tenslotte toneel is, en het moet voor het publiek aantrekkelijk zijn. Maar toch laten we din gen zien die iedereen kunnen overkomen. De pèrsonages in het stuk zijn figuren die je overal kan tegenkomen. Je herkent in die personages ook wel dingetjes van jezelf". Fijne ploeg Ondanks het feit dat het voor de twintig medewerkers - die geen vergoeding krijgen maar meedoen met behoud van uit kering - de eerste keer was, is gedurende drie maanden repe teren niemand afgevallen. „We hebben een fijne ploeg en we kunnen goed met elkaar opschieten. Dat moet ook wel, want in het stuk komen con flictsituaties voor die vrij hea vy zijn. Als je een vechtscene moet spelen kun je maar beter Voorstellingen „Meiden stangen-Klappen vangen" is in Rotterdam nog te zien op 9, 10 en 11 mei (Arena) en op 13 en 14 juni (Bibliotheektheater). Ook zullen voorstellingen worden gegeven in Utrecht, Goes, Den Haag en Ant werpen. Voor de voorstellingen van vanavond, morgen en over morgen kunnen kaarten f5,- (CJP f3,50) worden besteld via telefoonnum mer 436.33.14. niet echt een hekel aan elkaar hebben. Je bent natuurlijk ook heel intensief met elkaar be zig, niet alleen tijdens het spe len, want in het pauzes ga je niet apart je boterhammetjes op zitten eten. Als je zo lang met elkaar optrekt moet je op een gegeven moment toch het achterste van je tong laten zien, of in elk geval een heel eind van je tong". Regisseurs Gérard en Rob zijn enthousiast over het project en hopen dat het kan worden voortgezet. Gérard: „Ik vind zeker dat dit structureel zou moeten zijn. Je zou dan elk jaar met een nieuwe ploeg moeten beginnen en, net als nu, moeten werken met open audities". „Al moeten we niet alles met het badwater .weggooien", vult Rob aan. „jEr is nu bij voorbeeld een jongen die mee werkt met produktie. Die heeft het nu, na vier maanden, niet in -de vingers. Het zou waanzin zijn om voor hem dan weer een ander te nemen". „Het liefst zouden we voor drie jaar subsidie krijgen, om dat je dan veel dingen goedko per zou kunnen doen: je kunt dan bijvoorbeeld een bus of een lichtinstallatie kopen, dat scheelt je weer in de huur" „Voorlopig vraagt de RKS weer voor een jaar subsidie aan en het is aan het ministerie van WVC of aan de gemeente om die aanvraag te honoreren. Ze worden hier allebei uitge nodigd en dit stuk is zó goed dat ze wel 'ja' moeten zeggen". Animo is er onder de jongeren genoeg, volgens de twee regis seurs. „Op de audities zijn toen zeventig man geweest, en die waren allemaal heel erg gemotiveerd, die zaten hier ge woon op te wachten. Als dit ROTTERDAM De Theater groep Chaoz brengt op vrijdag 16 en zaterdag 17 mei een nieuw stuk van de Italiaanse schrijfster Dacia Maraini, 'De dochters van de kolonel' in het bibliotheektheater. De hoofdpersonen, 39 en 40 jaar oud, worden door hun va der, de kolonel, overheerst. Zij zijn als twee vogeltjes in een kooitje, maar als bij het over lijden van hun vader, het deurtje opengaat, blijken zij nooit geleerd te hebben hoe zij moeten vliegen. De dochters worden op de planken gezet door Astrid Lampe die eerder te zien was in 'Vrouwen van Troje' en door Karen de Vries die ondermeer speelde in de Chaoz-produktie 'Maria Stuart'. De voorstellin gen beginnen om 20.30 uur, de kaarten kosten f 7,50. CJP- houders krijgen f 2,50 reduc tie. Tekenwedstrijd ROTTERDAM— Omdat de kinderziekenomroep dit jaar 25 jaar bestaat, organiseerde zij een tekenwedstrijd met als thema 'kind en ziek zijn'. Meer dan duizend kinderen van 250 Rotterdamse scholen deden mee. Morgen worden om 14.00 uur de prijzen uitge reikt in het centrum voor Beel dende Kunst/Artoteek Rijn mond aan de Nieuwe Binnen weg 75. De mooiste tekeningen worden tentoongesteld in de Artoteek. Van 10 tot 17 mei kan men daar de werkstukken bezichtigen. ROTTERDAM Voor die genen die Adèle Bloemen- daals programma 'In korte broek' hebben gemist, is er een herkansing. Op 13, 14 en 15 mei komt de cabare tière met haar solopro gramma terug in het Luxor Theater. Gehuld in bont en haute couture behandelt zij vijftig jaar vaderlandse geschie denis. 'In korte broek' is een sa menvoeging van muzikale terugblikken en toekoms tfilosofieën met als rode draad Adèle's eigen leven. Het Berlijn van voor de oorlog, het Hollywood van de jaren vijftig en het Leid- seplein van de jaren zestig passeren de revue. Vrolijk, droevig, cynisch en liefdevol zijn de teksten van onder anderen Hans Dor- restijn, Jacques Klöters en de actrice zelf. De voorstellingen beginnen om 20.15 uur. Het jonge gezelschap Afhankelijk Toneel: „Sommige conflictsituaties zijn behoorlijk heavy". structureel wordt, wordt het Station, dan komen er meteen aantal nog groter. Je hoeft in vijfhonderd op af. Hier gaat Amsterdam maar 1 sticker op dat wat langzamer, zoiets te' plakken in het Centraal moet groeien". expositie, maar het is zeker net zo interessant om voor beelden uit. verschillende pe riodes van de geschiedenis van de architectuur naast elkaar te zien. I£r jtómgtïh Galtee Wjfitei^in- gel 8 deze maand werk vaih Eva Benyö, F.H. van Dijk, Jo- han Kamman, Aart Klein, Ka- rel Kleijn, Werner Mantz, Evert van Ojen, Jaap d'Olivie- •a, Cas Oosterhuys. Hans Sib- pl.ee en, Hans Spies. ROTTERDAM Bij de Stich ting Open Ateliers worden be halve cursussen op hét gebied van beeldende kun^t ook re gelmatig tentoonstellingen ge organiseerd. In de Open Ate liers aan de Sliedrechtstraat is van 14 tot en met 25 mei een tentoonstelling te zien getiteld 'wat te doen met klei'. De expositie ijs vooral bedoeld voor leerlingen van* het basis onderwijs Er wordt uitgelegd hoe het materiaal kunstenaars en vormgevers heeft geïnspi reerd tot het maken van ver schillende vormen, vanuit ver schillende uitgangspunten. Behalve voor kinderen is deze tentoonstelling ook interes sant voor een algemeen pu bliek. Open Ateliers is geves tigd aan de Sliedrechtstraat 65, de expositie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 13.30 totl6.30 uur en vafi dinsdag tot en met donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. ROTTERDAM Goodbye and Good Riddance' ofwel 'Die zijn we gelukkig kwijt', de-, nieuwste pro duktie van Onafhankelijk Toneel, kan men bekijken in schouwburg Lantaren- /Venster tot en met zater dag 10 mei en van dinsdag 13 tot en jmet zaterdag 17 mei. Good-bye is geen dans- en theaterstuk maar een taal- en bewegingsspel dat onder steund Wordt door muziek van het Paleis van Boem. De regie is in handen van Amy Gale, die het stuk baseerde op een verhaal van Samuel Bec kett: 'De Verdrevene'. Een man zonder bezittingen of vast adres ligt buiten na te denken over zijn leven. In een drome rige toestand stapt hij in een koets op weg naar het niets, 's Ochtends gaat hij de op gaande zon tegemoet, 's aivonds de ondergaande zon achterna. Aveef- Gale deed voorts inspiratie op voor dit spel tijdens haar verblijf in Nepal. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur, houders van een CJP of een studentenkaart ge nieten reductie. Telefonisch reserveren via het telefoon nummer 436 49 98 is mogelijk. De drie spelers Mibkaël Matthew -Die- zijn we gelukkig kwijt', Robert de Jonker, Matthijs Wils. ROTTERDAM Op het kan toor van de Verenigde Spaar bank aan de Botersloot 25 wordt tot 28 mei een kleine, maar bijzondere collectie Hol lands porselein uit de 18e eeuw tentoongesteld. De verzameling bestaat uit een aantal beschilderde borden, koffiepotten, koppen en scho tels van Loosdrechts porselein (1771-1782) en Ouder- en Nieuwer-Amstel porselein uit de periode 1783-1809. Omdat geen enkel Rotterdams museum dit soort porselein bezit, biedt de expositie in de spaarbank de gelegenheid om met deze kwalitatief hoog waardige gebruiksvoorwer pen uit de 18e eeuw kennis te maken. Porselein uit de 18e eeuw wordt tentoongesteld in het kantoor van de Verenigde Spaarbank aan de Botersloot. ROTTERDAMDe organisator van de snuffel markt, afgelopen zondag in de Schiedamse Margriet- hal. de heer Linssen, overweegt juridische stappen te ondernemen tegen de politie, de Economische Con trole Dienst en ae Dienst Bijzondere Wetten. Ambte naren van deze drie overheidsinstellingen, waren volgens de heer Linssen zonder zijn toestemming actief met het registreren van eventuele handelaren. „Ze maakten foto's terwijl ik daarvoor geen toestem ming had gegeven. Volgens ntij hebben ze zich aan huisvredebreuk schuldig gemaakt". Hij vervolgt: „Iedereen die met een uitgebreid gelijksoor tig assortiment aan artikelen vertegenwoordigd is, is ver dacht. Deze markt is bedoeld voor mensen die wat spulletjes op zolder of in de kelder heb ben staan of in de kast hangen en die tegen een schappelijke prijs aan de man willen bren gen. Iemand die tien dezelfde pijpen heeft liggen, heeft de schijn tegen. Bovendien blijkt men zich te beroepen op de winkelsluitingswet. Vandaar dat men alleen op zondag con troleert. Tefwijl. ik wel een vergunning,had. £,9.ten ze dan eerlijk zijn en de snüffelmark- ten voortaan op zondag ver bieden", zo stelt Linssen die een dergelijke markt op 18 en 19 mei in de Weenahal organi seert. „Handelaren zijn voor ons moeilijk uit te sluiten. Iedere deelnemer moet een aanvraag formulier invullen, waarna we controleren of de persoon bij het Handelsregister staat in geschreven. Dat is onze enige graadmeter, anders moeten we bij de mensen thuis gaan kij ken. Daarnaast worden in Rotterdam alleen mensen toe gelaten als standhouder, wan neer ze binnen een straal van tien kilometer wonen. Reizen de handelaren worden op deze wijze uitgesloten. Een maatre gel die ik toejuich", aldüs Linssen. De heer Besseling, voorlichter van de Schiedamse politie be vestigt dat men afgelopen zon dag met fototoestellen actief is geweest. „Wij hadden gronden om aan te nemen dat de win kelsluitingswet werd overtre den. Op zondag mag men niet commercieel actief zijn. Al thans als het gaat om mensen die normaal een bedrijf uitoe fenen. Op grond van de wet Economische Delicten moch ten we daar aanwezig zijn en fotograferen zonder toestem ming van de organisator. Er is dan ook geen sprake van lo kaalvredebreuk. De zaak wordt overigens verder onder zocht", aldus de heer Besse ling. VLAARDINGEN Geduren de de maand mei is bij Kunst- Plus een bijzondere expositie te zien. Aan de wanden van de galerie hangt de 'Bouquet Reeks' van Wilma Kuil, terwijl in de vitrines horloges getoond worden die zijn ontworpen door Gian Matteo. De twee exposanten waren za terdag j.l. op de opening aan wezig. Gian Matteo was hier voor speciaal uit Zwitserland overgekomen. Voor de Vlaardingse Wilma Kuil is de expositie bij Jos Noordhuizen een thuiswed strijd. Voordat zij ongeveer een jaar geleden met de Bou quet Reeks begon, maakte zij klei-objecten, waarbij zij tex tiel tussen lagen klei stampte. De nieuwe reeks textielobjec- ten is toegankelijker dan het abstracte en primaire werk dat Wilma hiervoor maakte. Door lappen met bestaande bloemmotieven te beschilde ren ontstaan ruimtelijke bou- quetten. De Bouquet Reeks is volgens de ontwerpster een 'reeks prachtige lappen' ge worden. Sinds 1980 stelt KunstPlus be halve beeldende kunst ook sie raden tentoon. In deze collec tie passen ook de ontwerpen van Gian Matteo. Alle ontwer pen voor de horloges van Mat teo zullen in de vitrines te zien zijn. Het is voor het eerst dat deze serie volledig in Neder land te bekijken is. De galerie aan de Hoogstraat 534 is vrijdag geopend van 19 tot 21 uur, zaterdag van 11 tot 17 en zondag van 14 tot 17 uur. Alle ontwerpen van Gian Mat teo zijn te zien bij KunstPlus. •PAARDRIJDEN— Jeugdleden van de Elardingha-ruiters reden in Berkel. Bij het B-springen pony's werd Esther Borsboom met Odessa tweede. Alice van Duffelen op Bobby en Yvette de Voogd op Tornado werden eerste en tweede in de categorie L-springen. In- grid Langel op Bjoetz haalde een twee de prijs bij het M-springen. Drukke dagen voor zwemmers VLAARDINGEN— Met een reeks eerste, tweede en derde plaatsen stelde VZC onlangs de promotie naar de KNZB B- competitie veilig. De nummers één waren Wilma van Hofwe gen, Marion van Irsen, Diana Korb en Karin Stein. De Viking zwom de derde wedstrijd van de ZRO D-corti- petitie met eerste plaatsen voor Geraldine Peters en Mar tin Lobry. Op dezelfde dag moesten Viking-zwemmers in Rotterdam-Noord aantreden voor de F-competitie. Marcel Asmus en René Boer wonnen hun nummers. Ook WIK-zwemmers namen deel aan de laatste wedstrij den voor de F-competitie en verbeterden^ zowel club- als persoonlijk records.

De Havenloods | 1986 | | pagina 15