VERGEEFT PA) wmmB Herdenking Soweto: gebed zonder einde ©DE HAVENLOODS Nagel doorstaat de kantelproef Kans op werk door scholing M[|GnflHi,nuu Keerpunt in geschiedenis van Zuid-Afrika Dienst in Grote Kerk cnuv VI/M 99 CTCOCfl VI/AI l/H SONY WM-22 STEREO WALKMAN Stereo walkman inclusief luxe lichtgewicht hoofdtelefoon. Goed getest bij consumententest (dec '85). Met auto-stop, en bandsoort schakelaar (ook metal). Prima geschikt voor alle muzieksoorten dankzij een strakke gelijkloop. In rode, en blauwe uitvoering Afm.: 13x8,5x3 cm behoeve van uw audio-visuele installatie. In zilveren uitvoering Afm.: 44x10x27,7 cm. ADVIESPRIJS 558 AKAIAA-V 105L TUNER/VERSTERKER 2x40 WATT Tuner/versterker met een vermo gen van 2x40 Watt. Quartz synthe sizer tuner met semi-automatische afstemming voor ontvangst van FM-stereo, midden- en lange golf Geheugen voor 16 voorkeuze stations. Verder voorzien van loudness en extra aansluitingen ten scnoudersteun. Afm.: 10,9x13,6x31 ADVIESPRIJS.5499. BEREIKBAARHEID RADIO CORRECT Met de tram, lijn 4.6 en 9. Met de bus. 165. 170 en 171En met de trein, station Noord en station Bergweg. MIDI COMPACT DISC SPELER CD-150 In zwarte uitvoering. Midi compact-disc speler met digitale D/A omzetting. Uitgebreid ADVIESPRIJS 1199,- programmeerbaar tot 20 nummers l— in willekeurige volgorde. Mogelijk heid van snelzoeken zowel voor als achteruit, herhalingsfunctie van alle gekozen selecties. JVC RX-110B DIGITALE RECEIVER Zeer fraai uitgevoerde receiver met een zeer goede prijskwaliteits- verhuuding. Digitale synthesizer tuner met ontvangst op FM-en Midden Golf met 16x voorkeuze. 2x25 Watt versterker, tape-monitor, loudness, gescheiden toonregeling en 4 luidsprekeraansluitingen. Hoofdtelefoon aansluiting. In zwarte uitvoering. ADVIESPRIJS 660. R0ADSTAR AD-7045 STEREO AUTO RADIO/CASSETTESPELER Zeer gunstige prijs/kwaliteits ver houding. 'Made in Japan' met veel mogelijkheden. Ontvangst van FM- stereo en AM. Voorzien van IAC, voor ontstoren van FM-ontvangst. 2x7 Watt versterker met toonrege ling. Ingebouwde cassettespeler met auto-reverse. Snel heen- en terugspoelen. Voorzien van band- soortschakelaar. ADVIESPRIJS 348,- GR-C2 VHS-C VIDEO-MOVIE MET AUT0F0CUS Portable video camera met inge bouwde recorder en 'autofocus. Eenvoudig in het gebruik. De camera is voorzien van 0,5 inch saticon opnamebuis en tele/groot- hoeklens met 6x motorzoom. De opname kan via de electronische zoeker of televisie weergegeven worden. Verder voorzien van afneembare microfoon, hoofd telefoonaansluiting en automa tische wit-instelling. Kompleet VHS-C cassette, acculader/netvoeding en aanslultkabels naar TV antenne switch, automatische VHS-C adapter, koffer en st]:hWiuiaaJKfi DONDERDAG 12 JUN11986 24-583 VLAARDINGEN— De Soweto-opstand (1976) in Zuid- Afrika, die aan meer dan duizend zwarten het leven kostte, zal aanstaande maandag over de gehele wereld worden herdacht. Het regime in Pretoria heeft reeds alle herdenkingen of kerkdiensten verboden, een maatregel waarvan de anti-apartheidsgroeperingen aldaar zich niets zullen aantrekken.„Wie naar een illegale herden king gaat, zet wel het leven op het spel. Daar moeten we maandag in Nederland ook bij stilstaan wanneer we naar de kerk gaan. We kunnen onze solidariteit betonen aan de zwarten, maar er staan buiten geen politieagenten te wachten om de kerkbezoekers neer te schieten", aldus David de Beer, een blanke Zuidafrikaan die vanuit zijn huidige woonplaats Vlaardingen de situatie in zijn ge boorteland nauwlettend volgt. De econoom - met preekbe- voegdheid - werkte tot 1972 voor kerkelijke organisaties in Namibië. Nadat de politie hem wegens zijn vermeende politieke opvattingen het land had uitgezet, kreeg De Beer in Johannesburg huisarrest op gelegd voor de eerstvolgende vijf jaar. „In 1974 besloot ik echter Zuid-Afrika te verlaten om mijn werk voor de bevrij dingsbeweging in het buiten land voort te zetten. Twee jaar heb ik nog in Engeland ge werkt, waarna ik doelbewust voor Nederland koos, gezien de geschiedenis en de kerke lijke banden die Zuid-Afrika met Nederland van oudsher heeft. Ik geloof daarom ook dat Nederland een zeer be langrijke rol kan spelen in de strijd van de zwarten voor de mensenrechten. Politiek ge zien is een Nederlandse sanc tie belangrijker dan wanneer Italië bijvoorbeeld een sanctie afkondigt. We moeten ook nooit vergeten dat apartheid het meest bekende Neder landse woord is. In welke taal dan ook komt deze uitdruk king voor. Er bestaat zelfs geen vertaling voor Apart heid", aldus David de Beer, die er op wijst dat de waarden van de slavernij in de 17 de eeuw vanuit Nederland geëx- VLAARDINGEN— Ook in de Grote Kerk op de Markt zal maandagavond een her denking plaatsvinden van de Soweto-opstand. De op roep van de Wereldraad van Kerken werd opgepakt door de werkgroep Kerk en Samenleving en een aantal David de Beer zal een kort openingswoord spreken, terwijl de predikanten C. Haas, W.W.Verhoef en K.D. van Kampen eveneens hun medewerking zullen verle nen. De dienst, die om 19.00 uur begint, bestaat uit lezingen, zingen, mu ziek en gebed. Iedereen is welkom. B.V. N.P.T week ontvingen zitten wil PERZISCHE TAPIJTEN O „De huidige rellen zijn teke nend voor het faillissement van de regering Botha". veel steden acties plaatsvin den, toont de groeiende zorg over de onderdrukking in Zuid-Afrika aan. Het is ook een blijk van frustratie die de Nederlandse kerken hebben over de weigering van de rege ring om acties tegen, het regi me in Pretoria te ondernemen. De Nederlandse regering blijft doof, terwijl een sanctie nog'het enige geweldloze mid del is om de macht van de blanken in Zuid-Afrika te on dermijnen. Vooral omdat van uit het buitenland geen econo mische sancties worden ge troffen, hebben de zwarte Zuidafrikanen nadrukkelijk gevraagd om de herdenking van de Soweto-opstand. Op die manier blijkt dan toch dat de strijd van de zwarten geen geïsoleerde strijd is". Keerpunt Frustratie De oproep van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken om in het weekend van 15 en 16 juni te bidden of te vasten voor de gerechtigheid in Zuid- Afrika kreeg met name gehoor in Nederland. De Beer: „Het feit dat in erg Botha. Immers, juist die men- sen die hij tevreden wilde stel len, zijn nu in opstand geko men". Hoewel De Beer al twaalf jaar geen voet op zijn geboorte grond heeft gezet, is hij Zuid- Afrika-specialist bij uitstek. Hij is in dienst van de Kerke lijke anti-apartheidsorgan'isa- tie in Nederland als Namibië- medewerker. Zijn taak is veelomvattend en varieert van het houden van spreekbeurten bij allerlei or ganisaties, publicaties schrij ven over de politieke ontwik kelingen in Zuid-Afrika en politiek lobbywerk met parle mentariërs. „Ik zie mij niet als de motor achter één groep, maar heb me de taak gesteld bestaande groepen beter te kunnen laten functioneren", zo legt hij uit. Ook in Vlaardingen is hij niet direct actief betrokken bij de anti-apartheidsbeweging. Maart 'het is leuk te weten dat De opstand in Soweto op 16 juni 1976 begon met een scho lierenstaking tegen de invoe ring van Afrikaans als voer taal óp de scholen voor zwar ten. „Het was een keerpunt in de Zuidafrikaanse geschiedenis: de woede van zwarten tegen het apartheidssysteem werd op straat uitgedrukt. Het was het begin van een algemene volksopstand. In de jaren vijf tig werd erg veel gedemon streerd, acties die keurig geor ganiseerd werden. Soweto was niet georganiseerd, het gebeurde gewoon Ook nieuw was het politiegeweld tegen ongewapende zwarten op straat. Soweto was een voorproefje van wat de laatste 1,5 jaar in Zui(l-Afrika voor valt, de massale uitbarstingen in de zwarte woonwijken. De situatie is n}et verbeterd. Twee jaar na h|et gebeuren in Soweto kwam minister-presi dent Botha aan de macht. Om de stedelijke zwarten tevre den te stellen en de zaak te sussen, stelde hij hervormin gen voor. De ironie is dat juist die nieuwe grondwet, die in september '84 werd aangeno men, de oorzaak is van de hui dige rellen. Het toont het fail lissement aan van de regd^mg Vervreemden Zijn verblijf in Nederland le vert overigens geen proble men op bij de uitoefening van zijn taak. „Ik zou niet kunnen doorgaan met m'n werk als ik voel dat ik vervreemd van Zuid-Afrika. Natuurlijk mis ik het dagelijkse, persoonlijke contact met de mensen daar, maar vreemld genoeg krijg je hier een goed overzicht van!de situatie. Betpr dan wanneer je er zelf iou (zitten. In Johan nesburg zou je bijvoorbeeld van crisis tot crisis gaan en derhalve weinig tijd hebben om de feiten te beschouwen. In mijn contacten met bezoe kers uit Zuid-Afrika blijkt ook dat ik goed op de hoogte ben. Daar staan ze vaak ver baasd over. Mijn informatie wordt gevoed door de ge sprekken met mensen die hier komen en ook door het lezen van Afrikaanse kranten en bladen". Op dit onderwerp aanbelandt, n de zwarten voor de mensenrechten onder de raakt David de Beer geagi teerd. „Mijn klacht tegen blanke Zuidafrikanen luidt dat zij ziende blind en horen de doof zijn. Het is een schan de, zij kunnen beschikken over bladen met juiste infor matie over de situatie in eigen land. De meeste blanken lezen wel de roddels, de sportbe richten maar als het over de politieke situatie gaat verlie zen zij hun interesse. Zij kun nen nooit zeggen 'Ich habe es nicht gewusst', ze willen het gewoon niet weten VLAARDINGEN— Passan ten langs de Oude Haven zul len dinsdagmorgen de ogen ninklijke Noord-en Zuidhol- uitgekeken hebben. De Ko- landse Reddingsmaatschappij testte de nieuwe boot die de Vlaardingse machinefabriek De Toekomst had afgeleverd. De 'Nagel' werd namelijk on derworpen aan de kantel proef, waarbij de gekantelde boot in staat moet zijn zich zelf weer recht op het water te krijgen. De boot werd getest onder toezicht van werkne mers van De Toekomst en ver tegenwoordigers van het red dingwezen. De 'Nagel' is de vierde Avon See Ridder die de Vlaardingse firma voor de KNZHRM le vert. Het is echter het eerste exemplaar dat de 'kantel proef' met glans kan door staan. reddingsboot wordt onderworpen aan de 'kantelproef. Het arbeidsbureau Rotterdam organiseert allerlei opleidingen in samenwerking met enkele erkende instituten. De opleidingen zijn bestemd voor werkloze werkzoekenden die daarmee hun kans op een baan willen vergro ten. De opleidingskosten worden vergoed door het arbeidsbureau. Het gaat om opleidin gen voor functies waarvoor zeer regelmatig vakatures worden gemeld, maar waarvoor vaak onvoldoende kandidaten met de juiste opleiding te vinden zijn. Opleiding tot: Metaal-/elektrobranche: pijpfitter elektromontage instrumentfitter meet- en regeltechniek draaier/freezer tekenen werktuigbouw onderhoudsbankwerker container reparatie konstruktiebankwerker proces-operator isolatieplaatwerker (auto-)'dieselmonteur installatietechniek/ GAWALO-m Administratieve beroepen: typiste tekstverwerken sekretaresse systeembeheer boekhouden (PD) programmeur kantoorassistent Hebt u belangstelling, of wilt u meer weten over mogelijkheden en voorwaarden dan kunt u iedere werkdag van 8.30 tot 16.30 uur terecht in één van de onderstaande informatie centra van het arbeidsbureau. Arbeidsbureau Rotterdam (West, Zuid Oost, Noord en Centrum), Schiedamse Vest 160, tel. 010-4147888 (Oost), Poolsterstraat 145, "Oosterhor', tel. 010-4561555 (Zuid-West), Slinge 303, "de Larenkamp", tel. 010-4100166

De Havenloods | 1986 | | pagina 5