Poetry International springlevend voor de zeventiende maal Theodore Bakkers nieuwe burgemeester Ouderkerk Zuilen we deze "ïSsëïïèsèciI ïSsssSr -V^geKeernne^.^, niets te vergetenöpvtiiantie?Etos. ®SedaE ,2.85 ^e^oud^2.95 ias—*®249 &a>", Etos.De drogist die je verwent met lage prijzen. Breytenbach wijst plaats van p"p graf onbekende dichter 1 - \ysvA1 Gemeente kiest voor bestuurlijke ervaring DE HAVENLOODS DONDERDAG 19 JUN11986 25-378 a 600 stuks ,ju£j Sfïufeö' HHÉi ^AKSPoitKc «c^unaei en frisse adem 7rn auem. 4-Jubesa50 mj. .g^ Zendiu,,, Tandpasta met fluor en enzymen. en Ort#" Condfri CC Cr®mesP°e,<ng-. Conditioneert uw haar SU6Pn Utao» L_X „IluJU°neert uw haar 20 Stuks Eenfrh" EaU delbi'ette i^T, ë'eurin een 99S nt0S Milde Sha ?°u,cheschu'm. mPoo ofEtos J&93 Niveafiodymilk. Verkwikt en verzorgt handig om meete' nemen op vakantie. 10 Sachets -«wc'wnuia i Of E'akon a 250 ml. ^7 4.70 NiveaCrèm ideaal voor ,ICL neie 8-ezm. 250m[. 4^ ^lTh'et^e Mvea Douche. O O ZT Flakon a 250 ml. 4^5 0.4Ó Silkience Shampoo. Geeft u«, die verzorging die haar hetnodigheeft yf O/N Flakon a 300 ml. 4^4.4(J Rotterdam, Schiedamseweg 73, Slinge 139-141, Peppelwieg 11ÓA, Beyerlandselaan 103 A, Keizerswaard 30, Lijnbaan 90. ROTTERDAM Poetry International, het jaarlijks terugkerende poëziefesti- val, georganiseerd door de Rotterdamse Kunststich ting vindt dit jaar voor de zeventiende keer plaats en wel van maandag 23 juni tot en met zaterdag 28 juni, zoals gebruikelijk in De Doelen. Een openings avond op zaterdag 21 juni in Arena gaat vooraf aan het eigenlijke festival. Poe try Park volgt op zondag 22 juni, dit keer in het Mu seumpark naast het mu seum Boymans-van Beu- ningen. door Nelleke de Jong Nog niet zo lang geleden leek het voortbestaan van Poetry International bedreigd te worden, maar het rotsvaste vertrouwen van Martin Mooij, motor en organisator van het eerste uur, dat het festival niet ten offer mocht vallen aan de bezuinigingen, is niet be schaamd geworden. „De financiën zijn bijna rond" zie hij bijna zorgeloos tijdens een persconferentie vorige week. De zorg van Martin Mooij en mede-organisator Joke Gerritsen reikt trouwens veel verder. Die betreft de dichters en dichteressen die uit alle windstreken komen. Of niet kunnen komen. Soms omdat ze geen visum krijgen of in gevangenschap verblijven. Voor die laatsten is in 1979 het Poetry Internatio nal Eregeld ingesteld. Vanaf die tijd moet er jaarlijks een bedrag van tienduizend gul den beschikbaar zijn voor een dichter, die om zijn of haar werk in ernstige politieke moeilijkheden verkeert. Stoes In 1982 kreeg de Oekraïnse dichter Vasyl Stoes de onder scheiding, maar het Eregeld kon hij nooit in ontvangst ne men: in september 1985 stierf hij in een Sowjet werkkamp. Het Eregeld kreeg gestalte toen de Zuidafrikaailse dich ter Breyten Breytenbach, vanaf het begin bij Poetiy be trokken, in zijn geboorteland meer dan zeven jaar gevangen zat. In die tijd schreef hij1 een ver haal met als titel 'Het Graf van de Onbekende Dichter'. Inmiddels heeft hij, alweer enkele jaren 'vrij', de plaats aangewezen waar dat graf zich zou bevinflfen; bij een oude plataan op het 'eilandje' tussen Westersingel en Mau- ritsweg. Het moet na de inwijding een bekende plaats in de stad worden waar men geheime wensen kan doen of een eigen gedicht prevelen. Breyten Breytenbach zal de 'grafrede' bij de plataan houden op maandagmiddag 23 juni kwart over vijf. Doelen Diezelfde dag gaat dan 's avonds het festival in De Doelen van start. De deelne merslijst vermeldt de namen van dichters en dichteressen uit circa twintig landen. Ne derland wordt vertegenwoor digd door ondermeer Jan El- burg, Simon Vinkenoog, Jules Deelder -en Rutger Kopland. Er zijn enkele speciale pro grammapunten Op woensdag 25 juni is dat de uitreiking van het Eregeld en vrijdagavond 27 juni de 'lan- denavond', deze keer aan de Duitstalige poëzie gewijd. Van deze avond worden vi deo-opnamen gemaakt om op de scholen te gebruiken, in sa menwerking met docenten Duits in de hoop een betere relatie met het onderwijs te krijgen. Weer nieuwe dingen dus en, zoals Martin Mooij zegt: 'uitziend naar de jeugd'. Tijdens de slotavond op zater dag 28 juni wordt het vertaal project gepresenteerd. Daar bij worden gedichten van de Ierse poeët Seamus Heany ge lezen door minstens twaalf dichters uit diverse landen, die ze gedureride deze week De aldus vertaalde poëzie vindt op die manier haar weg tot ver over de grenzen, zoals dat eerder gebeurde met Ne derlandse poëzie van Remco Campert na een vertaalpro ject. Op deze laatste avond komt ook de andere muze, de muziek aan bod, hoewel niet voor de eerste keer deze festi- valdagen, want vanaf het be gin in 1970 heeft de muziek een grote rol gespeeld, maar deze keer zijn er ook composi tie-opdrachten verleend. De beeldende kunst is bovendien ook weer volop aanwezig. De Jonge Freek de Jonge tenslotte zal de rij van optredens besluiten, waarmee niet gezegd is dat De Doelen op dat moment de deuren zal sluiten. De vaste festivalgasten weten wel be ter! Arena Vóórdat Poetry International in De Doelen officieel van start gaat wordt in Arena op zaterdag 21 juni een onofficië le openingsavond gehouden. Vorig jaar gebeurde dat op die lokatie voor de eerste keer en het bleek een schot in de roos. De Engelse dichter Adrian henry zorgde toen meteen al voor een prima sfeertje met z'n Rhyhtm 'n Blues Band. De avond in Arena zal gepre senteerd worden door André van der Louw, er zijn optre dens van de dan al aanwezige dichters en van diverse mu ziekgroepen. Het wordt een avond vol poëzie en muziek, die tot in de nacht zal voort duren. Poetry Park Zeker niet het geringste on derdeel van Poetry Internatio nal is Poetry Park op zonijag 22 juni, eep zes uur durend feest voor alle culturen, dat museum Boymans-van Beu- ningen aan de Mathenesser- laan. Het feestterrein strekt zich uit van de rozentuin tot en met het openluchttheater Dijkzigt. De dertig programma-onder- delen die zich afspelen op ze ven podia laten een exotische mengelmoes zien die varieert van folkloristische dans tot ei gentijdse rockmuziek. Kiezen Kiezen is nauwelijks moge lijk, want overal is tegelijker tijd wat te doen en de ver wachte veertigduizend bezoe kers zullen zich dan ook steeds verplaatsen om te kij ken en te luisteren naar thea tervoorstellingen, of naar de pittige reggae van de groep Syndicate, of naar de meesle pende Afrikaansie percussie van de groep Fatala, genoemd naar de rivier die stroomt in de Westafrikaanse republiek Guinée. (En dat is dan voorlo pig de laatste kans, want de groep gaat hierna een jaar op tournee door Turkije en Grie kenland. exotische gerechten en drank jes. Arena, zaterdag 21 juni, aan vang 20.30 uur, zaal open 19.30 uur. Toegangsprijs 10,-, pas 65+ en CJP 7,50 Poetry Park, zondag 22 juni, van 11.30 tot 18.00 uur in het Museumpark, te bereiken met tramlijnen 4, 5 en 6, buslijnen 32 en 39 en metro. (Metrosta tions Eendrachtsplein of Dijkzigt) Er is een bewaakte fietsenstalling. De toegang is gratis. De Doelen, maandag 23 juni tot en met zaterdag 28 juni, aanvang 20.15 uur, zaal opem 19.45 uur. Toegangs prijzen 12,50, pas 65+ en CJP 7,50. passepartouts 45,-, pas 65+ en CJP 35,-. Breytren Breytenbach: 'grafrede' Jongeren De zangeres/danseres van de Westafrikaanse grOfgp Fatala. meekreeg. Dit feest w<j>rdt gehouden op de plaats waar nu nog de be zoekers van de Boulevard of Broken Dreams zich amuse ren: het Museumpark oiaast De organisatie van het jonge renprogramma, gesplitst in een programma voor kinderen en oudere jeugd, is in handen van de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam. Jongeren worden of zijn uitgenodigd voor een rap-o-clap-o wed strijd, demonstraties van breakdance en electric boogie en schrijvers en dichters-in- de-dop lezen eigen verhalen en gedichten voor. Clowns, goochelaars en akro- baten lopen 'los' rond. Alle dichters die in De Doelen op treden zijn uitgenodigd om mee te genieten en natuurlijk wordt er ook nog poëzie gele zen van en door ondermeer de Palestijn Darwish, Olga Ber- nardez uit Spanje en de uit Suriname afkomstige Paul Middellijn, sedert 1969 in Ne derland en bekend als dichter en schrijver van kinderverha len, brengt een gedeelte uit zijn programma Paramaribo Express. Het parkgebeuren wordt om lijst door een uitgebreide cul turele informatiemarkt met verschillende kraampjes met OUDERKERK A/D IJSSEL De nieuwe burge meester van Ouderkerk heet Theodore Bakkers. Bakkers (53) komt uit Schiedam en tot de opheffing van het openbaar lichaam Rijnmond was hij gecom mitteerde. Hij was belast met economische aangele genheden, werkgelegenheid, energiezaken, automa tisering, statistiek en verkeer en vervoer. Bakkers is lid van de WD. „Ik hoorde het afgelopen maandag avond", aldus de nieuwe burgemeester die op 1 september wordt geinstalleerd. Bakkers had na de opheffing van Rijnmond verschillende mogelijkheden. „Ik kon terug naar het bedrijfsleven, maar ik vond mezelf daarvoor te oud. In mijn directe omgeving werd aangedrongen op een bestuurlijke carrière. En dat leek me eigenlijk ook wel lo gisch. Ik wilde trouwens ook graag burgemeester worden. Daarom heb ik gereageerd op -de advertentie in de Staats courant". Laatste elf Voor de functie van burge meester van Ouderkerk bleek veel animo te bestaan. Bak kers hoorde tot de laatste elf. Het wachten was daarna op het gesprek met de vertrou wenscommissie. Bakkers: „In die periode ben ik ooit als anoniem bezoeker naar een raadsvergadering toegegaan. Ik wilde weten hoe in een kleine gemeenschap ge werkt wordt. Het was voor mij opvallend dat de verschillen de politieke partijen in dezé De nieuwe burgemeester vi Ouderkerk, ing.Th.Bakkers. gemeente zo vrij met elkaar discussieerden. Hier wordt duidelijk het harmoniemodel toegepast en dat was voor mij een verademing na mijn erva ringen in de Rijnmondraad en ook wel in de Schiedamse ge meenteraad". Kwaliteiten „Ik moet zeggen dat het ge sprek met de vertrouwens commissie ook prettig verliep. Men had zich goed voorbereid en daarover kan ik meepraten, want in de tussentijd had ik al meer sollicitatiegesprekken gevoerd. Het feit dat ik lid ben van de VVD, die in dit gebied niet door burgemeesters ver tegenwoordigd wordt, deed er ook niet zo toe. Ik heb de in druk dat men zich vooral heeft laten leiden door inhou delijke kwaliteiten en door mijn bestuurlijke ervarin gen". Functies Dat laatste lijkt in zijn nieuwe functie van belang, want ing. Bakkers heeft overal ingangen naar belangrijke instanties. Zijn politieke functies brach ten tevens met zich mee dat hij onder andere voorzitter werd van de commissie Rijn- en Maasmond. Voorts vermeldt zijn staat van dienst het lid maatschap van de voorlopige nationale Havenraad, lid maatschap van de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt Zuid-Holland en bestuurslid maatschap van het Contact centrum Arbeid Onderwijs (COA). Voorts is of was Bak kers lid van een groot aantal stuurgroepen op het gebied van automatisering, medische technologie, milieu- en afval technologie, energieplanning, toerisme, arbeidspools, wo ningbouw, verkeer en open baar vervoer. De nieuwe bur gemeester is gehuwd en heeft twee dochters. In het college van Ouderkerk zal hij zich in elk geval gaan bezighouden met de milieu problematiek en de interne organisatie. Bakkers vindt het nog te vroeg om uitspraken te doen aangaande milieupro blemen in de gemeente. „Ik ben me nog volop aan het in formeren en het lijkt me niet verstandig nu rteds meningen te verkondigen". Toch zijn er zaken waarover hij zij het in voorzichtige be woordingen al het een en ander wil loslaten. Doodstatus Zo onderkent hij het gegeven dat in het streekplan Zuid- Holland-Oost Ouderkerk de D-status is toebedeeld door de provincie. „Ze noemen het hier de doodstatus", zo schertst hij. „Er mogen im mers geen bedrijven meer bin nen de gemeentegrenzen ge- vestigd worden en dat is nou niet zo'n gezond toekomst perspectief voor een gemeen te". Ook over de landinrichting, waar met name de veehouders door getroffen lijken te wor den, is volgens Bakkers het laatste woord niet gesproken. „De indeling van het weidege bied door de provincie maakt een optimale bedrijfsvoering niet mogelijk door de gestelde natuurwaarden. Tussen die natuurverdeling en de vee houderij moet een gezond evenwicht worden gevonden", aldus Bakkers. Bakkers bepleit voor deze en andere zaken samenwerking met andere gemeenten in de regio. „Het is immers zo dat veel gemeenten te maken heb ben met een stroom van rege lingen en wetten uit Den Haag. Waarom zou je dan geen gebruik maken van el- kaars kennis om zo efficient mogelijk te werken"

De Havenloods | 1986 | | pagina 7