Expositie blikt terug op 40 iaar Nederlandse dans Jonge spaarders (m/v) kombineren graag het makkelijke met het voordelige. bondsspaarbank Russische landheer in openluchttheater tf5 Dat wordt dus het Kombi-Pakket. De 2-in-l rekening van de bank met de 5. Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand 'Geschiedenis verdwijnt snel 1fP /VIERCURIUS Pvdhooij het Kombi-Pakket. DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 ROTTERDAM Wie de komende weken de Sint Laurenskerk bezoekt zal aangenaam worden ver rast. Flarden muziek uit bekende balletten als het Zwanenmeer verwelko men de nietsvermoeden de bezoeker als voor proefje voor wat hem of haar verder te wachten staat. En dat is heel wat. Want de tentoonstelling 'Dans te kijk', omvat een unieke en veelzijdige verzameling dansmate- riaal, die de laatste veer tig jaar theaterdans in Nederlands belicht. Foto's, maquettes van déco rontwerpen, authentieke kos tuums, programmaboekjes uit lang vervlogen tijden, ja zelfs twee volledig ingerichte kleedkamers zijn in vogel vlucht de ingrediënten van deze expositie. Tot 24 augus tus dient het interieur van de Sint Laurenskerk als decor voor een manifestatie, die in Amsterdam en Arnhem reeds hoge ogen gooide. En terecht, want 'Dans te kijk' is een boeiende tentoonstel ling, die niet alleen bij dans liefhebbers bewondering zal oogsten, maar vooral voor niet-danskenners een leuke en leerrijke kennismaking kan zijn met de Nederlandse dans kunst, die zich in veertig jaar tijd een vooraanstaande plaats in de internationale danswereld verwierf. 'Uniek' noemt initiatiefneem ster Ine Rietstap de tentoon stelling, die zij samen met Keso Dekker samenstelde en werd ontworpen door Bob Ta kes. Nooit eerder werd een dergelijke, grootschalige ten toonstelling gewijd aan de jonge en moeizaam tot stand gekomen danskunst in Neder land. Al lange tijd speelde de ex- ballerina en bekend danscriti- ca met het idee voor een histo rische danstentoonstelling. „Tijdens een bezoek aan de Diaghilev-tentoonstelling in Londen realiseerde ik me dat de geschiedenis van een kunstvorm, die zo vluchtig is als dans, snel verdwijnt. Wat er nu in Nederland aan dans te zien is, is niet zo maar uit de lucht komen vallen. Daar is jaren ontzettend hard voor ge werkt. Veertig jaar geleden was er nog praktisch niets op dansgebied in Nederland. Dat moeten we terdege beseffen. Niet alleen voor nu, maar ook voor de toekomst" Een moment dus om stil te staan en terug te kijken, maar tegelijkertijd een moment om vooruit te zien. Met de vol tooiing van de twee nieuwe muziektheaters in Amsterdam en Den Haag, die als thuisha ven gaan fungeren voor het Nationale Ballet en het Ne derlands Danstheater staat de theaterdans in ons land aan de vooravond van een nieuwe episode. Danspioniers De tentoonstelling voert terug naar de meidagen van 1945 toen de bevrijding uitbundig werd gevierd. Zelfs in het cal vinistische Nederland gingen toen de voetjes van de vloer. Dansminnend was Nederland in die dagen evenwel niet, anno 1986 is dat wel anders. Ballet en dans worden steeds populairder en zelfs tot ver over de grenzen spreekt het gevarieerde en eigenzinnige Nederlandse dansaanbod een belangrijk woordje mee. Met de begin periode, waarin de grote danspioniers als Hans Snoek, Sonia Gaskell en de uit Rotterdam afkomstige oprichtster van de Rotterdam se Dansacademie Corrie Har tong hun slopende werk ver richtten, begint de tentoon stelling. Via een periode van opbloei en ontstaan van ver schillende groepen, waaron der het Scapino Ballet, kondi-, gen schreeuwende krantekop pen de 'ruzies-en-fusies-pe riode' aan, r, adat in 1954 voor het eerste <en rijkssubsidie voor dans beschikbaar werd gesteld. Verder gaat het langs een dansstamboom van alle Ne derlandse dansgezelschappen naar twee kleedkamers, een moderne, van alle gemakken voorzien, en een oude, primi tieve. Met aan de muur een verdwaald contract, waarin de danseres een bedrag van tien gulden per voorstelling krijgt aangeboden. Achter vi trines schitterende maquettes van décorontwerpen. Etalage poppen showen klassieke en moderne kostuums, van een uit 1956 afkomstig gewaad uit het ballet Coppélia tot het mannenkostuum uit Hans van Manens 'Grosse Füge'. Films Verder natuurlijk ruim schoots aandacht voor alle Nederlandse gezelschappen, die ooit de podia beklommen. Van klein tot groot, van klas siek tot modern. Tussen al dit bewegingloze materiaal toch nog een bewe gend detail. Op televisiescher men zijn twee films te zien: kleine, drie minuten durende fragmenten van alle Neder- van de af gelopen 27 jaar vullen de eer ste film. De tweede laat een vertolking zien van Hans van Manens 'Kaïn en Abel' en Rudi van Dantzigs 'Movement de la Hollande'. Beide balletten werden in het begin van de zestiger jaren speciaal voor televisie gemaakt. Voor wie tijdens de tentoon stelling niet uitgekeken raakt, is een ruim 60 pagina's tellen de, fraai geïllustreerde catalo gus te koop voor tien gulden. De toegang bedraagt f4,50. Houders van cjp en pas 65 be talen f 3,-. De Sint Laurens kerk is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Voor het eerst sinds lange tijd maakt weer een toneelgroep een grote tournee langs de Ne derlandse openluchtthea ters. Onder auspiciën van de Utrechtse stichting Ko- lokol brengt de groep het stuk 'Botavorski', een stuk dat speciaal is geschreven om opgevoerd te worden in de vrije natuur. Op maan dag 18 en dinsdag 19 augustus wordt het open- luchtspectakel opgevoerd in het openlucht theater 'Botavorski Kinzal' (De to neeldolk) is geschreven door dramadocent en theaterfoto graaf Wim de Knegt. Hij maakt met de productie zijn debuut als toneelschrijver. Het stuk speelt zich af in het rauwe en romantische Rus land van 1985. Het natuurlij ke decor van de openlucht theaters vormt een schitteren de achtergrond van deze pro ductie. De landheer Obaldoej, die op een verlaten landgoed woont, leeft een teruggetrokken le ven. Hij heeft enkele zeer ex centrieke gewoonten: hij laat bijvoorbeeld zijn lijfeigenen een geweldig bouwwerk ma ken in het bos. Zijn leven ver andert bij de komst van een rondreizend acteur, die hem in een toneelstuk betrekt. Het verhaal maakt heel wat van het verleden in Obaldoej los. Kaarten voor deze unieke voorstelling zijn verkrijgbaar bij de VW, Stadhuisplein 19, Rotterdam, telefoon 010- 4136000. Ze kosten f 7,50. De voorstelling begint om 20.30 Een scène uit 'Botavorski Kinzal', de toneeldolk, een openluchtvoor- (foto: Wim de Knegt) Wijnen jonge Jenever Geens De KuyPer jonge jenever Hoppe Douro Port Perez ,d. 1/1 Liter. centraal Gelagerd op ho/"V"e wijneri wekelijks Rolet* ROTTERDAM, Bergweg 222, 010-4656603 Groene Hilledijk 201, 010-4852074 Oudewijk 164,010-4120919 Gratis thuisbezorgen bij bestellingen boven ROTTERDAM Drie Rot terdamse groepen verte genwoordigen verschillen de stromingen van eigen tijdse muziek in de haven stad, tijdens de openings avond van de Bunker, op zaterdag 16 augustus. De Bunker is een pudium voor de vele stromingen in de ei gentijdse muziek- en kunstui tingen. Op deze eerste avond in het nieuwe seizoen spelen Ah Feel Like Acid, The Love Choir and Dull Schicksal. De eerste band brengt muziek met de sfeer van een waanzinnige wereldstad, felle ritmes met heavy gitaar, saxofoon en zang. Het duo The Love Choir maakt gebruik van tapes, licht en dia's om een sterk wisse lende sfeer over het voetlicht te brengen. Dull Schicksal tenslotte is een veelbelovende groep die landelijk furore maakt in kleine kring. De band speelt popsongs met een stevige basis en geïmprovi seerde bijdragen van blazers. De Bunker is vanaf 21.00 uur geopend. Het concert begint om 22.00 uur. Het kost f 5,- om het concert bij te wonen. De Bunker is gevestigd aan de Boompjeskade 11 in Rotter- VLAARDINGEN - SCHIEDAM - MAASLUIS Volwassen onderwijs MAVO - MEAO - HAVO - VWO Opleiding voor: - volledig diploma, deelcertificaten (ook versnelde cursussen). Nieuwe vakken bij VWO/HAVO: Tekenen Spaans Textiele Russisch* werkvormen Filosofie* Tevens: Computerkunde Informatie en inschrijving vanaf heden in de schoolgebouwen: MAVO/HAVO VLAARDINGEN; Curagaolaan 1dag. 10.00-12.00 uur, tel. 010-4341957 Cl. Civilislaan 41maandag, dinsdag en donderdag van 19.00-21.00 uur, tel. 010-4350722. MAVO/MEAO SCHIEDAM Ed. van Beinumlaan 61, maandag t/m donderdag van 10.00-12.00 uur, tel. 010- 4712447. MAVO MAASSLUIS Burg. van Reesstr. 6,maan dag t/m donderdag van 10.00-11.00 uur. onder voorbehoud. VOLWASSENEN ONDERWIJS RIJKSGESUBSIDIEERDE AVOND-EN DAGOPLEIDINGEN 1936 1986 Op 20 aug. a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat onze ouders en grootouders Aad van Koppen en Agnes van Koppen-Huisman in het huwelijk traden. U kunt onze ouders en grootouders gelukwensen op woensdag 20 aug. van 19.00 uur tot 21.00 uur in Café Rest. d'Oude Rein, Prof. Rutgerstraat 10, Vlaardingen. Wij hopen nog vele jaren met onze ouders en groot ouders in goede gezondheid samen te zijn. Kinderen en kleinkinderen Transporten - Containerbedrijf - Magazijncontainers - Tanktransporten - Spoelinghandel - Veevoederdistributie Zuigen en blazen van droge en natte produk- ten zoals: zand, grind enz. LEVERING VAN: Gebroken puin Grind Uitgezeefd zand afval- of vuilproblemen? Bedrijfsafval: Bouwafval Keukenafvallen Huis- en tuinafval: Afval van renovatie en onderhoud: Uw residuen worden zo efficiënt mogelijk verwerkt op milieuvriendelijke wijze. Waar mogelijk wordt hergebruik toegepast zoals o.a.: Compostering - Erfverharding Kas- en werkruimteverwarming Telefoon 01738-8940 Telex 38301 Telefoon 010-4601422 b.g.g. 01738-8112 4601340 KQMBI PAKKET Het Kombi-Pakket is een makkelijki kombinatie van een gewone betaalrekening en een spaarrekening. Je zakgeld of inkomen wordt er op gestort. Je gebruikt er van wat je nodig hebt. En wat je niet nodig hebt spaar je. Dat kan op andere manieren natuurlijk ook. Maar waarschijnlijk niet zo handig. :èt regel je helemaal zelfstandig je geldzaken. Je spaargeld is altijd vrij opneembaar. Een handige bewaarmap krijg je met een gratis mee als je even langs komt om zo'n eigen bankrekening te openen. Meteen geld storten is daarbij niet ver plicht. Dus wat let je! Schiedam spaarbank

De Havenloods | 1986 | | pagina 10