met extra voordeel Baby's van 7ons kunnen in Sophia overleven begint 't nieuwe sdwoijoar Jubilea Wilton OPLEIDING AVOND-LT.S. DIPLOMA A Nieuw perinataal centrum moet kansen nog meer vergroten Kleur naturel. Soepele zool. Maten 32 t/m 46" Modekleuren zwart, blauw en naturel Maten 40 t/m 45 In de modekleuren zwart en grijs. Maten 40 t/m 46 ROTTERDAM-CENTRUM Binnenwegplein 20 (boven Zeeman Textielsuper) rubber loopzooltje. Maten 30 t/m Maten 36-41 l| Beige suède. I Afgeschuinde nplatte hak. IMaten 36 -41 nü spot- en spotgoedkoop ■mppqe zwart leder voetbalschoen met Kt'Slffin witte s,rePen Vaste noppenzooi. Maten 29 t/m 45 /"T\ leder meisjes instapper met franje klep. ■■■n Zwart en kobaltblauw. Maten 29 t/m 37^d VLAARDENGEN/SCHIE- betreft drie Schiedammers, wijl de heren Stedehouder, DAM Zeven werknemers drie Vlaardingers en één Rot- Mooy, Kegel, SchrumpfVan van Dok- en Werfmaatschap- terdammer. den Bogert en Wolfs al veertig pij Wilton-Fijenoord vieren in J.M. van der Ree is deze ïaar. werkzaam zijn bij de augustus hun jubileum. Het maand 25 jaar in dienst, ter- Schiedamse werf. technische school'd0 bOllkClbliry' Beukelsdijk 145 - Rotterdam - Telefoon 010-4771016 Voor de vakken: BANKWERKEN MOTORVOERTUIGEN ELEKTROTECHNIEK V.E.V.-OPLEIDINGEN (Monteursopleiding) En speciale opvang voor anders-taiigen. AANMELDING: maandag, dinsdag en donderdag vanaf 18.30 uur. DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 'Western-look' modetopper in suède De afdeling pasgeborenen is overigens nog heel wat groter dan de 8 intensive care plaat sen. Babies boven de 900 gram, die zelf kunnen ade men, schuiven door naar de zogenaamde 'hig care'-afde ling. Ook al zijn deze kinderen al weer een stap verder, toch is de zorg ook hie nog zeer inten sief. „Op deze afdeling komen, in principe, ook de kinderen die weliswaar op tijd en met een goed gewicht geboren zijn, maar toch ziek zijn", vertelt prof. Sauer „In de praktijk is het er echter meestal vol met te vroeg geborenen". Nog een dringende reden voor uitbrei ding van de bestaande moge lijkheden. Wie goed gezond is tenslotte en alleen nog wat moet groei en en sterker worden, gaat naar de derde afdeling. Hier vrijwel geen couveuses meer, maar gewone bedjes in extra verwarmde kamers. Op alle afdelingen is een constante temperatuur van 28 Celcius. Grenzen Van de 128 babies met een geboortegewicht lager dan 1500 gram, die het Sophia Kinderziekenhuis in 1985 op nam, bleven er 112 in leven. Een meer dan respectabel aantal. In vergelijking met 1976 was dit een verbetering van ongeveer 25%. Toen haal den 24 van de 64 babies het niet. .Ook de kansen voor kinderen onder de 1000 gram zijn aan zienlijk gestegen. In deze groep is de verbetering ten op zichte van 1976 zelfs bijna 33%. (In '76 bleven er van de 11 slechts 2 in leven; in '85 13 van de 18). De verbeterde behandelings methoden zijn voor een deel te danken aan onderzoek. „In een toenemend aantal geval len weten we waarom een kind te vroeg komt", vertelt prof. Sauer „Maar, wat de oorzaak ook is, één grote lijn is niet te trekken. Een vroeg geboorte kan door zoveel fac toren worden veroorzaakt. Het kan'ziekte van de moeder zijn, zoals hoge bloeddruk of een virusinfectie, maar het kan ook aan het kind zelf lig gen. En, wat veel mensen niet weten, het kan zelfs aan de vader liggen". Onderzoek is belangrijk. Ook tijdens de behandeling van de baby en na eventueel overlij den. „Niet alleen om de kan sen in het algemeen te vergro ten", verklaart Sauer. „Ouders moeten ook weten óf een volgend kind betere kan sen zal hebben". Als de baby op de intensive care ligt, kan men met behulp van een echo-apparaat de her senen bekijken. Hiermee kun nen eventuele handicaps en de ernst daarvan worden opge spoord. Soms moet aan de hand van die uitkomst beslo ten worden of er al dan niet verder moet worden behan deld. „We bespreken altijd onze bevindingen met de ouders", vertelt prof. Sauer met nadruk. „Maar, de uitein- pracht kwaliteit zwar met vlotte, modieuze Per dagdienst waken 4 verpleegkundigen over 8 baby's. delijke verantwoordelijkheid, dus de eindbeslissing, is en blijft in mijn handen. Ik ben de arts en ik heb ne éénmaal de eed aagelegd. Bovendien wil ik niet dat ouders zich on nodig schuldig en verant woordelijk voelen als het niet goed afloopt". Wikken en wegen over het al dan niet behandelen, zoals bij voorbeeld beademen, is op dit moment ook aan de orde als een baby 700 gram of minder weegt en wanneer de zwan gerschap minder dan 24 25 weken geduurd heeft. „Alles mag dan nog zo verbe terd zijn", zegt Sauer, „toch zal ergens een grens getrok ken moeten worden. In Neder land is men in 1970 begonnen met kinderen onder de 1500 gram te behandelen. Daarvoor werd er nit veel meer aan ge daan dan warm houden en proberen te voeden; de mees ten haalden het dan ook niet. Zo'n 8 jaar geleden is de grens verlegd naar 1000 gram en minder. En de kleinste babies, die we nu met succes behan delen, wegen maar 700 gram. Door het invoeren van de in tensieve zorg is zowel het sterftecijfer als de kans op een handicap gedaald. Maar toch zal het ergens op moeten houden. In de litera tuur zijn wel gevallen be schreven van kinderen van 4 ons die in leven bleven. Maar ik weet niet of dat nu wel moet!". Fabeltjes In de volksmond pleegt men te zeggen dat kinderen, die na 7 maanden worden geboren sterker zijn dan 8-maands ba- bies. Een fabeltje? „Niet helemaal", weet Sauer, „maar de situatie is inmiddels wel net andersom. In het ver leden deden babies die al in de baarmoeder tekort gekomen waren het beter dan babies die acht maanden lang wel goed gevoed waren. De 7- maands kindjes hadden al stress ervaren voor him ge boorte; ze waren al aangepast aan een niet ideale situatie. Daardoor vingen zij de klap van de geboorte beter op. zwart leder veterboot met een sterk 41 ROTTERDAM Te vroeg geboren babies met een te laag geboor tegewicht hebben anno 1986 in het Rotterdamse Sophia Kinderzieken huis (en in andere Ne derlandse ziekenhuizen) een grote kans om 'het te halen'. In het Sophia bleef in 1985 iets minder dan tweederde van alle kinderen onder de 1500 gram in leven. Professor dr. Sauer, hoofd van de afdeling pasgeborenen, schrijft dit grote aantal toe aan de sterk verbe terde behandelingsme thoden. En aan de sa menwerking met de gy naecologen uit het Dijk- zigtziekenhuis. Snelle onderkenning van even tuele kansen op een vroeggeboorte maken snel handelen mogelijk. Als van een zwangere vrouw bekend is dat zij een groot risico loopt te vroeg te moeten beval len, kan de baby, wan neer die eenmaal gebo ren is, binnen een half uur alle hulp krijgen die Neo-natologie Bevallen onder hetzelfde dak waar je (te vroeg geboren en veel te lichte) baby moet wor den behandeld zal ook voor veel vrouwen een zegen zijn. Door het grote tekort een be schikbare plaatsen ligt nu de moeder soms in Rotterdam en haar baby, als ze geluk heeft, in Leiden of, als ze pech heeft, in Groningen. In het oosten van het land gaan babies zelfs naar Duitsland. Ook komt het voor dat twee- of meerlingen in verschillende ziekenhuizen ondergebracht moeten wor den. En dat allemaal omdat er niet meer personeel mag worden aangetrokken. „Op de acht in tensive care plaatsen in 'Sop hia' werken 's nachts drie en op de dag 4 verp leegkndigen vertelt Sauer. En daar komen dan de kinderartsen nog bij. Hij hecht weinig waarde aan de dure term 'neo-natoloog', zoals de kinderartsen die zich met pasgeborenen bezig hou den officieel heten. „Ik ben gewoon kinderarts", vindt hij, „gespecialiseerd in babies". Meisjes blijken in de praktijk inderdaad ook sterker te zijn dan jongens. Een collega van prof. Sauer, dr. W.P.F. Fetter, is bezig met een meisje dat ondanks een heel laag geboor tegewicht en een korte zwan gerschap zeer goede vorderin gen maakt. „Ik let nooit zo op geslacht", vertelt hij, „maar het is naar mijn idee toch wel zo. Ze vechten harder!". „Dat moet ook bijna wel", vult Sauer aan. „Het sterftecijfer bij meisjes ligt lager dan bij jon gens". fantasie-pullover met ronde hals. Kleuren grijs/ecru, ecru/grijs en antraciet/grijs Maten S-M-L-XL V-hals pullover met 3U-mouw. groen/marine, zwart/paars, zwart/wit en zwart/rood. Alle maten leder kinderschoen met voetholtesteun f In grijs en blauw. Maten 23 t/m gymschoenen Bristol heeft ze volop en itantrekkelijk geprijsd 0'Hara joggingpakken in 50/$0 kwaliteit. Nieuwe modekleuren 1 maten 116 - 164 Maten S-M-L-XL mt. 28-35 50.- pracht kwaliteit leder herenmolière. leder Dock-side' met sterke profielzool. voor GROOT KLEIN 'n leder nullijner jogger/vrijetijdsschoen met makkelijke klitteband-sluiting. Kleur wit. Maten 28 t/m 46 Overzicht van de intensive care-afde ting. nodig is. Het Sophia heeft dan ook steeds een intensive care couveuse vrij voor gevallen die vanuit Dijkzigt bekend zijn. Maar, het zou nog beter kun nen. Een ziekenhuis als het Sophia functioneert als cen trum voor pasgeborenen uit heel zuid-west Nederland en zou daarom over veel meer (18 tot 20) intensive care plaatsen moeten kunnen beschikken als nu het geval is (8). De ap paratuur is aanwezig, maar het struikelblok is en blijft personeel. In verband met de hoge personeelslasten krijgt men geen toestemming om meer verpleegkundigen aan te trekken. Daarnaast zouden gynaecolo gen en kinderartsen nog meer moeten kunnen samenwerken. De meest ideale situatie zou onder een dak zijn. En dat gaat dan ook wel gebeuren. Volgend jaar wordt naast het Dijkzigtziekenhuis de eerste paal geslagen voor een spe ciaal centrum waar gynaeco logen en kinderartsen samen risicodragende vrouwen on der hun hoede zullen nemen. Geen broodroof voor artsen uit andere ziekenhuizen. Het centrum zal zich uitsluitend richten op de bijzondere ge vallen. De goed gevoeden daarente gen kregen een enorme schok van de onverwachte en plotse ling geboorte. Ademhalings problemen waren daardoor vaak de oorzaak van dood gaan. De lortgen waren vaak nog niet rijp genoeg. Die ademhalingsproblemen zijn tegenwoordig behandel baar. Vandaar dat de rollen zijn omgedraaid. De goed ge- voeden hebben de beste kans". Professor Sauer bij een intensive care-couveuse

De Havenloods | 1986 | | pagina 7