Waterleiding Schiedam Zeskamp Singelkwartier bestaat honderd iaar Podium ontvangt Drie Heren bNEN£p, KWF zoekt collectanten 'Je draait de kraan open en het is er' Plannen voor meerdere ontmoetingen WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1986 KANTOORADRESSEN ZIE PAG.3 WEGENER UITGAVE OPLAGE WEKELIJKS MEER DAN 1.000.000 10e JAARGANG EDITIE 12 SCHIEDAM In de pe riode van 25 augustus tot 7 septembe rhoudt het Koningin Wilhelmi- na Fonds voor de Kan kerbestrijding de jaar lijkse collecte. Mensen die mee willen werken kunnen zich aanmelden bij: mevr. D. Jeene, Burg. Knappert- laan 195b, tel. 4266128 Bij het tellen van de punten bleek dat 'Succes' deze dag in derdaad succes had. De korfbalvereni ging veroverde na melijk de eerste plaats. De overige teams eindigden als volgt: Singelkwar tier 1 (2), Botenbuurt (3), Singelkwartier 2 (4) en het Zuider- Er werd fanatiek gestreden om de eerste plaats. kwartier (5). SCHIEDAM De wijkvereniging 'Het Singelkwartier' be staat binnenkort 55 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum werd zaterdag 16 augustus, op het ter rein van de korfbal vereniging 'Succes', een Zeskamp voor buurtverenigingen gehouden. De deelnemende teams waren: 'Zui derkwartier', 'Boten buurt', 'Succes' en 'Singelkwartier' (2 teams). De wijkvere niging 'Blijdorp' bel de, kort voor de Zes kamp plaatsvond, af met de mededeling dat men er niet in ge slaagd was een ploeg voor het evenement samen te stellen. De organisatie van de Zeskamp heeft heel wat voorberei dend werk gekost. Om te beginnen moesten er spelletjes Heel het terrein stond in het teken van het jubileum. bedacht worden. Vervolgens kreeg men het druk met het verzamelen van-, de benodigde materia len. Deze ijver werd echter ruimschoots beloond door het succes van de Zes kamp. Na afloop gin gen er zelfs van alle kanten stemmen op om dit sportieve ge beuren regelmatig te herhalen. De gedach te gaan daarbij uit naar een soort com petitie, warbij de verenigingen om beurten de organisa tie op zich te nemen. De jubileum-Zes kamp van het 'Sin gelkwartier' bestond uit de onderdelen: flessenrace, deur- puzzel, marmotbak, dozenspel, kussenge vecht (op een even- wichtsbalk boven een grote bak met water) en de rode draad. SCHIEDAM— De wethouder van finan ciën en Openbare Nutsbedrijven, de heer A. Wiegman, heeft maandag 18 augustus in het pomp station aan de Rotter- damsedijk het officië le startsein gegeven voor de viering van het honderdjarig be staan van de drinkwa terleiding in Schie dam. Het is overigens niet zo dat de korting van 10 cent geheel uit de Schie- damse kas kcmt. Ook Rotterdam, waarvan wij het water betrekken, heeft de prijs namelijk beduidend verlaagd. Naast een prijsverlaging bieden de Openbare Nutsbedrijven de Schie dammers ter gelegen heid van het honderdja rig bestaan van het drinkwaterleiding een omvangrijk feestpro gramma aan. De eerste activiteiten hiervan vin den al spdig plaats en wel: morgen op de slota- vond van de Zwemvier- daagse in Bad Groe- noord (alle deelnemers ontvangen dan een at tentie) en woensdag 26 augustus wanneer wet houder H. van Kleef in de basisschool 'De Gor zen', aan de Dwarsstraat 2, de lesbrief 'Water' komt overhandigen. Over de loop van het verdere programma zul len we u, in onze krant, regelmatig nader infor meren. SCHIEDAM De Schiedamse Kunststich ting brengt de komende dagen weer een geva- riëerd programma ii café Podium aan de I.an ge Haven 28. Morgen, donderdag 21 augustus, is er Sessie. Muziekmeester Bram Uil, een mobiele tap en een speciale gast achter de bar vullen de vrijdag avond. De zaterdag staat in het teken van 'De Drie He ren'. Aangezien deze de andere morgen weer vroeg op moeten begin nen ze precies op tijd, om 22.00 uur. De toe gangsprijs voor deze avond bedraagt f 1,- per heer. Het Open Podium, op 24 augustus, wordt deze keer gepresenteerd door de Rotterdamse dichter- /performa Peter Oole. Wat er voor de pauze te gebeuren staat is nog on bekend. Het Open Podium begint om 21.30 uur. Hij deed dit door, met een glas puur leiding water, een toost uit te brengen. Wiegman zei daarbij onder meer: „Wij staan er door gaans niet bij stil hoe belangrijk het hebben van goed water is. Je draait de kraan open en het is er. In veel landen is dat anders. Denk maar eens aan de Derde Wereld". Het Schiedamse Drink- waterleidingbedrij f werd op 1 oktober 1886 officieel in gebruik ge steld. De totstandko ming ervan was voorna melijk 'te danken' aan de eholera-epidemieën die onze stad in respectieve lijk 1859, 1866 en 1867 teisterden. Niet dat alle bestuurders van de Ge meente toen plots ston den te trappelen om een drinkwaterleidingbe- drijf op te richten. Inte gendeel. Vóór burge meester P.J. van Dijk van Matenesse, die het planoptafel (egde zijn zin kreeg vermeldde de ka lender namelijk reeds maart 1883. Al spoedig na de oprich ting bleek overigens dat deze burgervader zich niet voor niets had inge zet. Het aantal aanslui tingen steeg namelijk sprongsgewijs. Het pompstation aan de Rotterdamsedijk voorziet heel Schiedam van water. voor het zuiveren van het drinkwater. Na die tijd werd deze taak over genomen door Rotter dam. Eén en ander was het gevolg van een rui ling. Rotterdam wilde namelijk het stuk grond hebben waarop de Schiedamse watertoren stond, om er een haven aan te leggen. Na zwaar onderhandelen werd overeengekomen dat Schiedam in ruil voor de grond, 4,2 cent per ku bieke meter, drinkwater zou krijgen van Rotter dam. Er werd een eeu wigdurend contract af gesloten. Ten behoeve van de doorvoer van het water werd aan de Rot terdamsedijk een pomp station gebouwd. Dat eeuwig heel wat korter is dan men zou verwachten bleek in 1917. Na jarenlang touwtrekken over de re delijkheid van het con tract ging Schiedam toen accoord met een af koopsom van 14 miljoen gulden. Tot 1975 werd hiermee aan de verbrui kers water geleverd te gen een gereduceerd ta rief. De op dat moment resterende 11 miljoen werden gereserveerd voor de financiering van, de burgers ten goede ko mende en op andere wij ze niet te verwezenlij ken, projecten. Goedkoper water Dat het water de gemoe deren blijft bezighouden blijkt wel uit het feit dat Ruiling Tot 1923 heeft Schiedam zelf de zorg gedragen er momenteel een wets voorstel ligt om het hui dige watertarief met 10 cent te verlagen. Wet houder Wiegman stelt in dit kader: „Water is een primaire levensbehoefte. Naar mijn mening mag op de verstrekking hier van dan ook geen winst gemaakt worden". Wethouder Wiegman startte het eeuwfeest door een rondje puur leidingwater weg te geven.

De Havenloods | 1986 | | pagina 1