"leze krant Minister dwingt gemeente tot voortrekkersrol r VOORDEEL AKTII Grote vogelsterfte als gevolg van botulisme Organist Verwoerd jubileert Kunstklas in Stedelijk m Schiedam spant de kroon Lezing TM Wethouder wil zijn best doen, maar geen valse hoop wekken dinsdag 2september 1986 Grote loterij Harpe Davids ijELXFCDPiïsr/VLmjRumjriTgjR nimrEEnspRoiïGiiïiJETüEffliST? VROOMS DREESM ANN wêêm DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 35e JAARGANG NR. 35 Qde havenloods HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16. ROTTERDAM BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN editie P SCHIEDAM ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM De gemeente Schiedam telt het grootste aantal vogels dat mogelijk slachtoffer is geworden van botulisme in Zuid-Holland. Dit jaar werden vierhonderd vogelkadavers aangetroffen. Vorig jaar waren dat er slechts 33. Dit blijkt uit een onderzoek van de provincie Zuid-Holland dat dit jaar tot en met 14 augustus werd ge houden. De oorzaak van de grote sterfte is moeilijk te achter halen. Volgens de afdeling voorlichting van Provincie Zuid-Holland kan het er op duiden dat de gemeente Schiedam erg actief is ge weest met het opruimen van de kadavers. Een andere mo gelijkheid is dat Schiedamse milieu-organisaties snel melding hebben gemaakt van vogelkadavers of vissen. Bij de provincie zijn in totaal 2170 gevallen van mogelijke botulismeslachtoffers ge meld. De warme zomer van 1986 heeft bij de watervogels aanzienlijk meer slachtof fers gemaakt dan de relatief koele zomer van 1985 toen in dezelfde periode maar 456 meldingen binnenkwamen. Bij de 75 tot nu toe onder zochte vogelkadavers blijkt in 54 gevallen botulisme de doodsoorzaak te zijn. Botulisme is een besmettelij ke vorm van voedselvergifti ging die voornamelijk de kop opsteekt tijdens warm weer. De bacteriën die de ziekte verspreiden vermenigvuldi gen zich namelijk veel snel ler bij hoge temperaturen. Vooral watervogels zoals eenden maar ook vissen zijn het slachtoffer van deze ziekte. Van de verschillende vormen van botulisme is al leen het zogenaamde C type aangetroffen. Voor mensen is deze ongevaarlijk. Bij de buurgemeente Vlaar- dingen werden 110 vogelka davers aangetroffen. In ver gelijking met vorig jaar is in Vlaardingen het aantal mo gelijke slachtoffers van bo tulisme eveneens flink geste gen. Vorig jaar werden daar minder dan twintig vogelka davers aangemeld. In Rot terdam werden driehonderd botulismeslachtoffers ge constateerd. Verwacht wordt dat de instanties die botulisme bestrijden de situ atie redelijk meester blijven als de voorzorgsmaatregelen worden nageleefd. Belang rijk is dat men de dieren 's zomers niet voedert en dat de dode vogels zo snel moge lijk worden verwijderd. SCHIEDAMIn het wijk centrum De BLauwe Brug aan het Bachplein geeft maandag 1 september de heer Komar een introductielezing over de effecten van transcendente meditatie op de ontwikkeling van de geestelijke vermogens, de lichamelijke gezondheid en het sociale gedrag. Komar mediteert zelf al vijf tien jaar en meent dat regel matige beoefening ervan bij draagt tot de ontwikkeling van energie en creativiteit. Volgens hem zou transcen dente meditatie een wezenlijk deel moeten zijn van ieders dagelijkse routine. In zijn le zing benadrukt hij het gemak van de meditatietechniek en zal vertellen dat het in enkele lessen te leren is. De lezing begint om 20.15 uur. Voor meer informatie over transcendente meditatie kan men terecht bij 'Transcenden te Meditatie Rotterdam', Dries van de Vlerkstraat 123, telefoon 45.28.050. A Modelbouwvereni ging Schiespoor ziet binnenkort haar ruimte tegen de vlakte gaan. Vervangende huisvesting is er nog steeds niet. De Wetenschappe- lijke Kring organi seert dit seizoen zes le zingen over ontwikke lingen in maatschappij ei^etenschap^^ 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week André Verwoerd SCHIEDAM De organist van de Grote of St. Janskerk in de Lange Kerkstraat, An dré Verwoerd, is maandag 1 september veertig jaar als kerkmusicus in dienst van de Nederlands Hervormde Kerk. Tijdens de kerkdienst op zon dag 31 augustus zal aan dit jubileum aandacht besteed worden. Verwoerd heeft een langduri ge en indrukwekkende staat van dienst als kerkmusicus, organist en als docent. Op 1 september 1946 werd Verwoerd benoemd als orga nist van de Grote Kerk in Overschie. Vanaf het begin van zijn muzikale carrière stelde hij veel in het werk om muziek dicht bij de mensen te brengen. Zo organiseerde hij orgelbespelingen, waarbij men rondom de speeltafel van het orgel aanwezig kon zijn. Op 1 oktober 1954 volgde zijn benoeming als cantor-orga nist van de Prinsekerk in Rot terdam. André Verwoerd behaalde cum laude het solodiploma voor orgel aan het Rotterdams Conservatorium. Ook ver wierf hij de Prix d'excellence voor orgel. Voor zijn activitei ten op het gebied van de kerk muziek in Rotterdam ontving hij de Laurenspenning. Als hoofddocent voor orgel aan het Rotterdams Conserva torium leverde Verwoerd veel studenten met goede resulta ten af. Als uitvoerend musicus gaf hij veel concerten in bin nen- en buitenland, met name in West- en Oost Duitsland. Ook gaf hij concerten in de Notre Dame in Parijs. André Verwoerd werd op 1 april 1981 benoemd als orga nist van de Grote Kerk in Schiedam, waar hij nu zijn 40-jarig jubileum viert. MAASSLUISDe bodemverontreiniging in de Steen- dijkpolder zit in de laatste onderzoeksfase. Met de publi- katie van de eindrapporten van het nader onderzoek naar de verontreiniging werd de tweede fase afgesloten. Nadat het oriënterende onderzoek reeds in die richting wees, kwam daarmee ook 'officieel' vast te staan, dat de woon wijk is getroffen door ernstige bodemverontreiniging. De derde fase betreft het saneringsonderzoek. Want gesa neerd moet er worden. Maar volgens welke methoden? Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het Raadgevend Ingenieursbureau DHV opdracht gegeven dat te onderzoeken. Het onderzoek vergt 25 weken. „Voor de bevolking duurt een saneringsonderzoek van 25 weken erg lang", vond Nico Kikke van de Commissie Bo demonderzoek Steendijkpol- der als inspreker bij de verga dering van de raadscommissie voor milieu. „Voor de gemeen te Maassluis, die bij de sane ring onherroepelijk een grote rol krijgt toebedeeld, is dit een korte periode. In deze periode moet een draaiboek worden uitgewerkt. De voorzitter (wethouder Izak van der Knaap) heeft altijd gesteld tot grote daden in staat te zijn als het erop aankomt. Thans kan reeds worden voorzien dat mogelijk een erg groot aantal wisselwoningen nodig is. Planning van wisselwoningen mag de sanering niet ophou den. De planning moet reeds nu worden ontworpen. Vijfen twintig weken is dan erg kort", aldus Kikke. Wisselwoningen „Het is ons ernst", zou milieu wethouder Van der Knaap re ageren. En hij illustreerde dat met het drinkwateronderzoek. „Dat heeft de gemeente 470 duizend gulden gekost. Ook in die 25 weken zitten we niet stil. De Milieucommissie wordt met spoed van de grond getild". Hij verwacht dat de sanering zich fasegewijs zal voltrekken. „Als het over zes tig wisselwoningen per keer gaat, dan moet een oplossing mogelijk zijn. Misschien ko men de mensen ook nog met individuele oplossingen. Het onderzoek duurt 25 weken. Daarna komen er weer 25 we ken van voorbereiding. Dan komen alle vragen op ons af" De commissieleden hadden weinig moeite met de 10 per cent-bijdrage van de gemeen te in de kosten van het sane ringsonderzoek. Het rijk be taalt ingevolge de Interimwet Bodemsanering 900 duizend gulden, de gemeente derhalve een kleine 100 duizend gul den. Vrije woonkeuze Dezelfde wet biedt geen soe laas voor de vrije-woonkeuze- regeling, waarom de bewoners hebben gevraagd. De minister heeft dat ten overvloede nog eens meegedeeld, evenals de provincie. Het initiatief ligt bij de gemeente. „Gezien de brede steun die een WD- voorstel om daarover aan de minister te schrijven indertijd kreeg, verwacht ik dat nu met „Als het woord ontgraven van de bodem in de Steendijkerpolder valt en het gaat om 900 woningen, moet het gesprek over waarborgen voor de bewoners nu beginnen", betoogde Harm Woudstra in de commissie voor mi lieu. (Luchtfoto DickHogerwerf jr., nr. 036-4) voortvarendheid gewerkt gaat worden aan een regeling die volgens de toenmalige ge- dachtengang een integraal on derdeel van de sanering moet uitmaken", stelde inspreker Kikke. Elly Doddema, PPRIPSP-raadslid, wil geen genoegen nemen met een goedkope saneringsvariant voor de Steendijkpolder die een ongewisse wissel trekt op de toekomst. „De wijk moet helemaal schoon. Ook over vijftig jaar moet een straatmaker er veilig aan de weg kunnen timmeren", hield zij haar medeleden van de commissie voor milieu voor. Pieter Hoogenraad (PvdA) be treurde de ministeriële beslis sing, maar 'ik' heb dit eigen lijk verwacht. Het zuinige be leid betekent dat het rijk al leen aan wettelijke verplich tingen voldoet". De gemeente zal,volgens Herman van Hoe ven (RPF), „zelf wat moeten doen". John Scheerstra (WD): „In een gedecentraliseerd beleid zal het rijk geen voortrekkers rol spelen. Die rol is aan de ge meente, die er op haar beurt mee naar Gedeputeerde Sta ten moet". Visie. „Het vraagstuk van de vrije- woonkeuzeregeling is niet door de gemeente op te lossen, maar ze zal er wel een visie over moeten hebben", betoog de Harm Woudstra, tot voor kort optredend als belangrijk ste woordvoerder van de Commissie Bodemonderzoek Steendijkpolder, maar nu als raadslid voor het CDA. „De gemeentebesturen kunnen op 8 september naar de Vaste Kamercommissie voor Milieu. Maassluis moet daarbij zijn". Zijn partijgenoot Van der Knaap zal de vrije-woonkeu- zeregeling 'natuurlijk aan kaarten, maar het is een vrij onhaalbare zaak. Met 8 dui zend gifwij ken in het land zal het rijk het vertikken om de deur naar een vrije-woonkeu- zeregeling open te zetten'. „Ik wil geen valse hoop wekken", zei de wethouder, „maar ik doe mijn uiterste best" Schuld Jan Storm (D66) suggereerde de schuld voor de bodemver ontreiniging bij de gemeente Rotterdam neer te leggen. Van der Knaap verwacht dat Rot terdam zal zeggen: Onmoge lijk. Het is mij ook door de rivieren aangedaan. Woudstra voelde weinig voor een tole rante houding tegenover de grootste havenstad ter wereld. „Eerst hebben ze de kwaliteit van het havenslib met klasse I aangegeven. Later zijn ze ge- tm Zie verder pagina 3 %Ook dit jaar worden er in het Stedelijk Museum kunstlessen gegeven. SCHIEDAMOok dit jaar worden er weer lessen gege ven in de kunstklas van het Stedelijk Museum. De kunst klas is een museumzaal, inge richt als creatieve werkplaats, waar door kunstenaars les wordt gegeven. De lessen, die wekelijks gege ven worden, zijn erop gericht de creativiteit en het hanteren van beeldende middelen te stimuleren. Alle technieken, zoals tekenen, schilderen, het maken van grafiek, boetseren en dergelijke kunnen beoe fend worden. Een speciale vooropleiding is absoluut niet noodzakelijk. Wekelijks kunnen negen groe pen in het museum en twee in het wijkcentrum De Blauwe Brug terecht. De woensdagmiddag en de za terdagochtend zijn bestemd voor de kinderen en de dins dag- en woensdagochtend en de woensdagavond voor vol wassenen. De groepen hebben een vaste begeleider. Dit zijn Bart Isings, Joop van Meel, Roel Rienstra en Marjo van Soest. De lesgelden bedragen f 34,50 voor het eerste kind, f 32,- voor het tweede kind en voor het derde kind betaalt met f29,50 per seizoen. Het les geld voor jongeren van veer tien tot eenentwintig jaar be draagt f 67,50, voor volwasse nen is dit f 125,- en 65-plus- sers betalen f 67,50 per sei zoen. SCHIEDAM De christelij ke muziekvereniging Harpe Davids organiseert de komen de tijd allerlei activiteiten voor de aanschaf van nieuw instrumentarium. Zo start zaterdag 6 september de oud papieractie in de Bo- tenbuurt in de Woudhoek. En zaterdag 20 september wordt een koekverkoopactie gehou den in Schiedam-Zuid. Verder is de muziekvereniging ge start met een loterij met flinke geldprijzen. De hoofdprijs is tienduizend gulden belasting- Er worden duizend loten ver kocht. Voor f 7,50 per maand kan men al meespelen gedu rende twaalf maanden. Iedere maand is er een trekking. De loten zijn verkrijgbaar bij de leden van Harpe Davids. De loten kosten f 90,00. Bij contante betaling maakt men kans op een extra prijs van duizend gulden. Ook kan er per maand betaald worden. Dit moet dan via de giro of een bank gebeuren. In dat geval betaalt men twaalf maal f 7,50. zie advertentie drukkerij van de Water elders in dit blad. VRIJDAG-ZATERDAG PRIJSTREFFER VRUDAG-ZATERDAG PRIJSTREFFER VRIJDAG-ZATERDAG PRIJSTREFFER VRIJDAG-ZATERDAG Gekleed Urti herenshirt Mouwlenete 66 cm Polyester/katoen Maten 37 xJm 43. In wit, bleu, grijs of beige Voor uw dia's Gepe diaraampjes verpakt per 100 stuks. Nu 2 dozen van l&tfÓ voor 13r Universele diadozen. 5 Dozen 2 x 50 3*75 30.- Batist Nachtjapon in geruwde batist Polyester/katoen. Met picot garnering. Diverse dessins in rose of bleu. Maten M t/m XXL. Ook geldig op de koopavond Ook zig-zag Victoria naaimachine. 3 Naaldstanden Instelbare steeklengte en breedte Verzinkbare transporteur. Inclusief cassette Katoen Zeer fraaie, handgevlochten fauteuil. Naturel pitrlet Royale uitvoering. Herenondergoed Perfecte pasvorm. 100% Katoen. K Wit of bleu Maten 5 t/m 8. Singletfir5ü 7.- Slip

De Havenloods | 1986 | | pagina 1