rtTlDE HAVENLOODS "deze krant Schiedamse studie over socialisme en christendom Schiedams Nieuwsblad dmEsnnm- VOORDEEL flKTIEn m w- 89.- w 14.- Jeugdrijnmondband trekt de wijk in Programma Passage Speelfilm Najaarsconcert Receptie A. Gudde Expositie van oud-leerlingen Soms vijandige confrontatie tussen twee overtuigingen wmmmtWÊhi'- EDITIE P, DONDERDAG 23 OKTOBER 1986, 35e JAARGANG NR. 43 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 Ml 0 De tamboer-maitre Richard de Groot toont de prijs die behaald werd tijdens het bondsconcours in Rijnsburg. SCHIEDAM De jeugd in de Gorzen kan zaterdag kennismaken met de activi teiten van de Jeugdrijn mondband. Het korps zal vanaf 10 uur door de wijk marcheren, waarna om 10.30 üur een show zal wor den gegeven in de Dwars straat nabij het voormalig pand Zuiderkwartier. Verder zal om 11.30 uur een demonstratierepetitie plaatsvinden, waarbij alle jongeren in de leeftijd van 9 tot 16 jaar uitgenodigd wor den mee te spelen. Met dit optreden hoopt het jeugdkorps het ledenaantal van 24 te kunnen uitbreiden. Nieuwe leden kunnen een interne opleiding volgen, die eventueel wordt aangevuld met een cursus op de streek- muziekschool. Belangstellenden zijn wel kom op de repetities op vrij dag in het Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat van 19 tot 20 uur. Ook kan men contact opnemen met jeugd leider Klaas de Wit via tel. 4735262. SCHIEDAM Het Gemengd koor Senectute zal vrijdag 31 oktober optreden in het kerk gebouw De Ark aan het Harg- plein 100. Aan dit najaarscon cert werkt tevens het Vlaar- dings Mannenkoor Orpheus Op het programma staan o.a. Allegri Beviam uit een opera van Verdi, Cherubijnen-Hym ne van Dworjetsky, 'Komm, holder Lenz' van Haydn en een Hymne van Mendelssohn. Peter Beyersbergen-van He negouwen soleert op piano, Ada Waalboer brengt een so praansolo en Frans Gort een solo op het orgel. Programma tevens toegangs bewijs k f 7,50 is verkrijgbaar aan de zaal. Het concert be gint om 20.00 uur. Ook zijn deze te bestellen via dhr. Tim- mers, Westerweelstraat 51 te Vlaardingen, tel. 4346236 of mevr. Van As, Boerhavelaan 4b, tel. 4733284, dhr. V.d.Klink, Bachplein 338, tel. 4715846. De Waterweg-af deling van de KNNV haalt in het herfst het hart op: „Paddestoelen zijn heel mooi om te zien". A NOAD tafeltennist zich van de ene overwinning naar de andere. Jan Simons be leeft er geen plezier aan. „Een verloren sei zoen", baalt hij. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Nadat de boodschappen gehaald zijn kan men nog terecht in het Theatercafé De Tender waar het Paul van Kemenade Kwintet vanavond zal spelen. Een modern balletgezelschap is vrijdagavond te zien in het Passagetheater. Het Werkcen trum Dans brengt een aantal choreografieën van o.a. de IJs landse Hlif Svavardottir, I De choreografie 'Cellorganics' Hans Tuerlings, Ton Simons, Denies Louwerse en Ed Wub- be. De uitvoering begint om 20.15 uur. Toegangskaarten kosten tien gulden, vijf gulden voor CJP- en pas 65 houders. Voor de tweede maal brengt Martine Bijl zaterdag 25 okto ber haar theatershow voor het Schiedamse publiek. Vanwege het grote succes dat 'Bijl' ten deel was gevallen, zal de ca baretière nogmaals een voor stelling geven. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs vanaf f 16.- (f3.- reductie voor CJP'ers en Pas 65). Vanaf eind oktober kan men reeds kaarten reserveren voor het spektakel 'Madame Ar thur' van Jos Brink. Deze mu sical is donderdag 6 november in het theater te zien. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Passagetheater op dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 14 uur telefonisch (tot 16 uur) via tel. 4269563. Tevens kan men kaarten reserveren bij de bibliotheek in de Blauwe Brug aan het Bachplein 590. SCHIEDAM Het program ma van de Filmclub vermeldt voor a.s. vrijdag 'Pas si rhe- chant que ca' van de Zwitser se regisseur Claude Goretta. Een onbezorgde, sympathieke jongeman wordt na het over lijden van zijn vader opge scheept met een failliet meu belfabriekje. Hij gaat banken en postkantoren overvallen om zijn werknemers te kun nen betalen, waarin hij ver liefd wordt op een van zijn slachtoffers. In de hoofdrollen spelen Gérard Depardieu en Marlène Jobert. De film begint om 21.30 uur. Wie nog geen donateur is van de stichting Filmclub betaalt vijf gulden lidmaatschap en de entreeprijs f4.-. De filmclub is gevestigd in ge bouw de Teerstoof, Nieuw straat 12. SCHIEDAM De Bonds spaarbank Schiedam viert vrijdag a.s. het jubileum van de heer A.J.H.J. Güdde. In het Partyhouse Sitton zal vanaf 17 uur een receptie worden gehouden. De heer Gudde trad op 23 ok tober 1961 in dienst van de Stichting Bondsspaarbank Schiedam. SCHIEDAM In het Stede lijk Museum zal Staatssecre taris Ginjaar-Maas (Onder wijs en Wetenschappen) op vrijdag 31 oktober een exposi tie openen. De tentoonstelling 'Doorteke nen' omvat werk van zestien oud-leerlingen van de rijks scholengemeenschap Schra- velant. Tot en met 17 novem ber kan men. deze expositie gaan zien. SCHIEDAM Bij een uit gebreide studie over het re ligieus socialisme in Ne derland voor de Tweede Wereldoorlog stuitte Her man Noordegraaf op een aantal Schiedamse namen. Voor hem reden genoeg om eens nader onderzoek te doen naar de verhouding tussen het socialisme en het christendom in het po litieke leven in het voor oorlogse Schiedam. Zijn bevindingen schreef Noor degraaf in het boekje 'Het Kruis en de Rode Vaan', waarvan hij afgelopen dinsdag het eerste exem plaar overhandigde aan burgemeester Scheeres. Noordegraaf is in Schie dam bekend door zijn bijna tienjarige zitting in de ge meenteraad voor de PPR en zijn regelmatige publi caties over mensen en par tijen, die de eisen van het evangelie gestalte willen geven in het politieke en maatschappelijke leven. De eerste figuur aan wie Noordegraaf, in verband met de ontmoeting tussen socialis me en christendom in Schie dam, aandacht besteedt is Emilie Charlotte Knappert (1860-199^2). Zij was de kleindochter van Laurentius Knappert, die burgemeester van Schiedam is geweest. Emilie Knappert groeide op in Schiedam in een vrijzinnig milieu, waarvan dominee Francois Haverschmidt (Piet Paaltjens) een representant was. Weinig sporen In 1984 stichtte zij in Leiden het Vrijzinnig Protestants Wijkgebouw 'Geloof, Hoop en Liefde', een clubhuisachtig gebouw voor het werk onder de armsten. Zij was sterk ge ïnspireerd door het werk van Toynbee in de armste wijken van Londen. Haar werk, waarin een samengaan van socialistische en christelijke idealen zichtbaar werd, sloeg aan bij een groep Leidse, her vormde theologie studenten. Deze studenten zouden later een groep dominees vormen rond het tijdschrift 'De Blijde Wereld'. Deze groep probeer de als eerste socialistische ideeën de kerk binnen te bren gen. Behalve dat de groep rond 'De Blijde Wereld' Schiedamse wortels had, heeft het in Schiedam zelf weinig sporen nagelaten. De opvolger van Francois Ha verschmidt, dominee Hugen- holtz was sterk geïnspireerd door het werk van Emilie Knappert en onder invloed van de schrijvers Ipsen en Tol stoi probeerde hij socialisti sche ideeën onder het Schie damse, protestantse volksdeel te brengen. In zijn eigen blad 'Onze Wereld' besteedde hij veel aandacht aan sociale pro blemen en misstanden. Hij I Noordegraaf overhandigt het eerste exemplaar van 'Het Kruis en de Rode Vaan' aan burgemeester Scheeres. dacht christenen tot socialis tische ideeën te brengen door een beroep te doen op de christelijke idealen als naaste liefde. Hierin werd hij teleur gesteld. Het Schiedamse kerk volk bestond voornamelijk uit liberalen uit de gegoede bur gerij en die moesten niet veel hebben van de verhalen van Hugenholtz. De dominee raakte dan al spoedig men hen in conflict. Teleurgesteld in de kerk, werd hij in 1899 lid van de SDAP in Schiedam en stond niet langer op het standpunt dat socialisme te bereiken was vanuit de kerk, Tegenstelling Na Hugenholtz werd de SDAP in Schiedam actief in het wer ven van arbeiders uit gods dienstige kringen. De Schie damse SDAP streefde ernaar om één gezamenlijke vuist te formeren tegen het kapitalis me. De tegenstelling tussen kapitaal en arbeid was voor haar de fundamentele tegen stelling in de samenleving. Die tussen geloof en ongeloof was hieraan ondergeschikt. Geloof werd als een privézaak beschouwd. Het protestantse volksdeel werd echter gecon fronteerd met de stelling van Kuiper, toen minister-presi dent, dat geloof en ongeloof, lees geloof en socialisme, on verzoenlijk met elkaar waren. De invloed van deze man was dermate groot dat maar wei nig protestanten voor het so cialisme kozen én lid van de kerk bleven. Bij het Rooms Katholieke volksdeel lukte het de SDAP nog minder. Voor haar propa ganda gebruikte de SDAP Zie verder pagina 3 Onze nieuwe winterkollektie is binnen voor zowel dames als heren met veel zwart- en naturelkleuren. O.a. lammy's, 3A jassen, jacks, rokken, pantalons etc. Uitmuntende kwaliteit en prachtige modellen. Van 24 okt. t/m 8 nov. bij inlevering van deze bon 50.- KORTING. kom even langs enmaak gratis kans op 'n MERCEDES 190 brabus (kZtiderSkr OUD-MATHENESSE De Stoomstichting Nederland heeft zaterdag op haar Museum Stoom Depot in de Spaan se Polder een jubileumdag gehouden. De gehele dag kon het publiek op het 1 km lange traject meerijden. Voor het ritje met een oude opgeknapte stoomloc bestond veel be langstelling. NEW PALACE haar poorten aan de 's Cravelandseweg 614-616 te Schiedam, tel. 4731304. De keuken is drastisch veranderd, er is een nieuwe chef-kok die voor u ooeveer 150 Chinese en indische gerechten bereidt. Het restaurant bevat 140 zitplaatsen en een aparte bar voor het afhalen van maaltijden Geopend van 11.00 tot 22.00 uur ook op zon- en feestdagen. Ter kennismaking een consumptie gratis en een leuke Chinese attentie vriendelijke groeten, New Palace Parker Bandplooi W - Badset Reflector Katoen Onderblouse van 100% katoen. In wit of zwart Maten 40 t/m 48. Lange mouw4&9S 16.- Korte mouw Praktisch 7-Delig Prestige lepelrek van roestvrij Parker Jotter Steel. Geheel metalen ballpoint met super u Hing Trevira ruitpantalon met omslag. jg In 3 kleuren. jS Maten 48 t/m 56 m 100% Katoen S treepdessin in diverse kleuren Badmat 50 x 80 cm -2r5? 20.- Toiletmat, 50x40cm Goedgekeurde reflectere wielcirkels. Verplicht per 1 jan. '87. 5 Wielmaten. Per 2 en 49 t/m 53. S uperballpointvulling. Blauw of zwart Per 2 ^50-3.- Ook geldig op de koopavond.

De Havenloods | 1986 | | pagina 1