Reumafonds steunt Zeehelden komen weer tot leven in boeiende roman patiëntenvereniging Schrijversavond Open huis in nieuw onderkomen Rijnmondband Filmclub Compass in theatercafé Ruilbeurs Klaverjassen Schiedams Nieuwsblad I* J f] 0 i\ u I Franse conversatie Van der Leeden schrijft boek over deEvertsen Humanisme 'We zijn er nog lang niet' Muziek en glas op Passage podium STOOKWIJZER 1. Vorig jaarverbruik 2. Streefverbruik van 17/11-23/11 3. Streetverbruik vorige week 4. Totaal streefverbruik tot nu toe VLAARDINGEN Boeken over de geschiedenis van de Nederlandse scheepvaart zijn tot nu toe altijd zorgvuldig bewaard gebleven in stoffige archieven van musea en universiteiten. Natuurlijk zijn er kleurrijke avonturenro mans geschreven over Michiel de Ruyter en Maarten Harpensz. Tromp maar daar bleef het dan ook bij. Moder ne literatuur over zeehelden die bij het begin van de tachtigjarige oorlog met slecht uitgeruste schepen zich in de strijd wierpen, is helemaal niet voor handen. Om die impasse te doorbreken heeft de Vlaardingse schrijver Pieter van der Leeden een roman geschreven over het zeevarende geslacht Evertsen. Afgelopen maan dag werd het eerste exemplaar getiteld: 'De zeehelden Evertsen' uirgereikt aan de Vlaardingse archivaris Th. Poelstra. 9 Het eerste exemplaar 'De zeehelden Evertsen' werd gisteren uitgereikt aan archivaris Poelstra rechte kopie van de rode galei die hier in Vlaardingen werd gebouwd. Die gebruikte men toen hoofdzakelijkk om mis dadigers te werk te stellen. Vlaardingse scheepsbouwers die bekend waren met de scheepsbouw rond de Middel landse Zee hebben de galei nagebouwd", vertelt de au teur. Verloren gegaan Van der Leeden betreurt het dat in de loop der jaren ccn groot aantal waardevolle do cumenten over de periode waarin Evert Heindricxssen gevechten te reconstrueren. Je moet toch een goede indruk hebben van hoe ze aan boord hebben geleefd? Gwlukkig is er veel geschilderd over zees lagen. Het is wel een zeer waarheidsgetrouw verhaal gebleven", benadrukt hij. Over een volgend boek wil de schrijver het nog niet hebben. Hij had niet eens verwacht dit boek ooit af te maken. „Maar als ik nog een boek ga schrij ven gaat dat over de nazaten van de Evertsen. Gedurende zes generaties heeft dit ge slacht niet minder dan 19 scheeps- en landbevelhebbers voortgebracht warvan negen tijdens de uitoefening van hun ambt zijn gesneuveld. Nee, stof om te schrijven heb ik genoeg", besluit Van der Lee den. 'De Zeehelden Evertsen' is een vlot geschreven op historische feiten berustende roman die gemakkelijk te lezen is. Het boek kost f 24.50 en is onder andere verkrijgbaar bij boek huis Den Draak en Pontier. SCHIEDAM De Filmclub Schiedam draait vrijdag 28 november The Coca Cola Kid'. Het verhaal speelt zich af in; een gehucht in Australië. Een aldaar gevestigde limonadefa- brikant slaagt er steeds weer'! in de concurentiestrijd van de Coca Cola Compagny te win- nen. Teneinde een doorbraak te bewerkstelligen stuurt het; bedrijf de jonge Amerikaanse l manager Becker naar hetI plaatsje. De voorstelling begint om 5 21.30 uur. De zaal, in gebouw 'De Teerstoof' aan de Nieuw- straat 12, is vanaf 20.30 uur i open. Donateurs betalen f4,- toegang. Wie nog geen donar_ teur is betaalt f 5,- voor, irt totaal, het lidmaatschap en de toegang tot de eerste film. „AAn het geslacht Evertsen is naar mijn mening sinds de achttiende eeuw geen letter meer gewijd", vertelt de au teur. „Bovendien is ook veel informatie verloren gegaan maar het is een authentiek verhaal dat op historische fei ten is gegrondvest". Zeehistorie Het is niet het eerste boek van de gepensioneerde Vlaardin- ger. Reeds op zesentwintig-ja rige leeftijd schreef hij 'Tom Prins op expeditie naar don ker Afrika'. Het boek werd in het Duits vertaald en werd tweemaal herdrukt. Zijn tweede boek, een biografie over de Ruyter getiteld: 'Be- stevoer Michel' kwam in '57 uit. Dat was het eerste boek van Van der Leeden over zee historie. Zinnetje „Ik kreeg een boek te leen van iemand op mijn werk en dat was een biografie van domi nee Gerard Brandt, een schoonzoon van De Ruyter. Dat boek was voor mij de eer ste aanzet om me te verdiepen in de maritieme geschiedenis. Jaren achter elkaar heb ik elke zaterdagmiddag college gevolgd bij wijlen professor Th. Milo hoogleraar zeege schiedenis aan de universiteit te Leiden. Het kostte ontzet tend veel tijd om de juiste in formatie overal vandaan te halen. Maar om er een lees baar geheel van te maken moest ik weten hoe het leven aan boord was, wat ze aten, hoe ze aan boord sliepen en dergelijke. Dagen achter el kaar heb ik in het archief ge zeten om literatuur over de geschiedenis van de zeevaart door te nemen en soms kwam er maar een zinnetje uit wat ik kon gebruiken", aldus Van der Leeden die zijn boek over Michiel de Ruyter bekroond zag als het enige officiële her denkingsboek van de gemeen te Vlissingen. Het nieuwe boek is een logisch gevolg op de levensbeschrij ving van de admiraal De Ruy ter. „Ik had al zoveel studie verricht naar de periode voor De Ruyter, dat dit boek niet uit kon blijven. Het leuke van de Evertsen is dat de stamva der van het geslacht Evert Heindricxssen heette en na de val van Den Briel, in Vlissin gen is gaan wonen. Zijn zoon is de eerste die zich Evertsen is gaan noemen. Die Jan Evertsen gaat met een zwarte en rode galei en een stel Wa tergeuzen naar Antwerpen om de Spaanse oorlogsschepen die daar lagen te bevechten. Dat was in een tijd dat men in Nederland helemaal nog geen galeien kende. Deze eerste zwarte galei was in Dordrecht gebouwd en was een regel en zijn zonen hebben geleefd, verloren is gegaan. „Ik was genoodzaakt aan de hand van slechts één historisch feit be paalde gebeurtenissen en zee- SCHIEDAM De Rijnmond band beschikt sinds geruime tijd over een ander onderko men. In dit, aan de Lange Nieuwstraat 183 gelegen, pand treft men tevens de Streekmuziekschool aan. Na een ingrijpende verbouwing is nu het moment aangebroken dat het nieuwe clubhuis offi cieel geopend kan worden. Dit geschiedt zaterdag 29 novem ber door burgemeester Scheeres. Aansluitend aan de opening begint een receptie voor oud leden, donateurs en leden van zusterverenigingen. Deze duurt van 12.30 tot 13.30 uur. Vanaf half twee is het clubge bouw vrij toegankelijk voor belangstellenden. Men kan er dan kijken naar video- en dia presentaties van de Rijn mondband en openbare repe tities van de Jeugdrijnmond- band bijwonen. Tevens zullen er in het clubhuis standjes te vinden zijn waar de laatste Het Videocafé is op 29 novem ber vanaf 20.00 uur open. De toegang bedraagt f 5,-. Het is mogelijk vooraf kaarten te re serveren bij Trix de Leeuw, telefoon 4730562 tussen 19.00 en 20.30 uur. nieuwe Rijnmondband LP verkocht wordt en informatie' over het donateur- en lid- maatschap verkrijgbaar is. Door middel van een loterij (met een fiets als hoofdprijs) tracht het tamboer- en trom- petterkorps geld in te zamelen 2 om de verbouwingskosten te dekken. Het Open Huis bij de Rijn mondband duurt tot circa 15.30 uur. GEZOCHT: - SPECULAASPLANK Ontzettend vervelend dat er één iemand niet v van die speculaasplank af kon blijven die u in de etalage lag. - t\ iaJjl w'i h°Pen dat de gebruiker hem terugbrengt Ondanks dat we hem missen tóch dit jaar SPECULAASPOPPEN BANKETBAKKERIJ VINCENT v.d. BOSCH Westfrankelandsestraat 93, tel. 426.88.83 Scène uit 'Glas' Wegener Huis-aan-jjuisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag 09.00 -17.00, dinsdag t/m donderdag 8.30 - 17.00, vrijdag 8.30 - 16.00 uur Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DIRECTIE: J.P. Eillebrecht'P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijk6 in een totale oplage van ruim een miljoen exempla ren. Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aanhuis in Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Vlaardingen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010- ACCOUNTMANAGER: G.KAdams (tel. privé 01891-3230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010- 4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico v.d. Marei. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M Ames en L.Visser CORRESP. Schiedam, R. Koppenha gen tel. 010-4.266615. Sportcorrespondent: Vlaardingen: P.Spek (010- 4.352.615). Schiedams: Susan de Ligt. ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980,3000 BZ Rotter dam, tel. 010-4 699.911. BEZORGING: Interlanden/Sprei- groep. Bezorgklachten tel. 010 - 4.699.201 SCHIEDAM In het theater café van de Passage 'De Ten der', speelt donderdag 27 no vember Compass. Deze jazz formatie bestaat uit: Paul Stocker (sopraan-, alt- en ba ritonsaxofoon en basklarinet), Jan Kuiper (gitaar), Niko Langenhuijsen (bas) en Pierre Courbois (slagwerk). De tender gaat om 20.30 uur open. De toegang is gratis. SCHIEDAM— In het dien stencentrum 'De 4 molens' aan de Nieuwe Damlaan wordt zondag 30 november een ruilbeurs gehouden. Men kan er terecht met mun ten, prentbriefkaarten, post zegels en Eerste Dag envelop pen. Een en ander kan gratis getaxeerd worden. De ruilbeurs begint om 13.30 uur. Het dienstencentrum is vrij toegankelijk voor jong en oud. SCHIEDAM— Wijkcentrum 'De Erker', aan de Jan Van Avennesstraat, bestaat één jaar. Ter gelegeheid hiervan houdt de klaverjasvereniging donderdag 27 november een toernooi. Iedereen die mee wil doen kan zich opgeven bij Ellen Harte- veld, telefoon 4269768. Het inschrijfgeld bedraagt f 3 - per persoon. DE HAVENLOODS J J J J «i/df Aii J DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 48-498 SCHIEDAMSpeciaal voor mensen die wel een Franse les gehad hebben maar toch moeilijk een gesprek in die: taal kunnen voeren heeft 'De: Erker' een cursus Franse con-. versatie georganiseerd. De totale cursus omvat 20 les-: sen. Deze zijn op woensdag-" ochtend. De begeleiding is in» handen van een docente- Frans. De deelnamekosten be-; dragen f 130,-. Voor nadere; informatie of inschrijving kan; men zich wenden tot 'De Er-I ker', aan de Jan van Avennes-Ï straat 32, telefoon 4267767 of» 4263161. De heer Remmerswaal overhandigt het geschenk (een schrijfmachine) aan mevrouw V. d. Leek. ker dan de voorlichting is ech ter het onderling contact tus sen de patiënten. Hieruit put iedere op zijn tijd namelijk flink wat morele steun". Wie meer wil weten over de activiteiten van de reumapa- tiëntcnvereniging 'Nieuwe Waterweg Noord' of wellicht lid van de afdeling wil worden kan zich voor nadere informa tie wenden tot de secretaris: mevrouw E.J.H.J. de Jonge, v.d. Waalsstraat 167 te Vlaar dingen, telefoon 010-4345122. SCHIEDAM Tijdens de op 29 november te houden schrij versavond ontvangt het Vi deocafé, in gebouw De Teer stoof aan de Nieuwstraat 12, Joz. Knoops en Tom Pauka. Joz. Knoops leest vanaf 20.30 uur voor uit eigen werk. In maart '86 won deze Rotter damse dichter de publiekprijs van Vara's Open Gedichten Dag. Hoofdgast Tom Pauka heeft naast schrijven heel wat ande re dingen gedaan. Hij was bokser, judoleraar, sportver slaggever, redacteur bij Vrij Nederland en bedacht voor de Vara het programma 'De Om budsman'. In 1967 won hij de zilveren Reiss-microfoon (de prijs der radiokritiek). Als Nieuw Linkser was hij mede-auteur van 'Tien over Rood' en adviseerde hij Ed van Thijn tijdens diens frac tievoorzitterschap in de Tweede Kamer. Omtrent zijn schrijversschap Schrijver Tom Pauka. zegt Pauka onder meer: „Ik wil wel altijd geloofd worden. Iedere gebeurtenis die je be- schrijft moet zo worden ver-1 teld dat de lezer denkt „zo is het gebeurd.eo-niet anders". "In die zin moet schrijven een perfecte vorm van liegen zijn". Als gewoonlijk bieden de Schiedamse boekhandelaren werk van de auteurs te koop aan tijdeps de Schrijvers- avond. Verder is er vanaf 24 november in de Gemeen- schappelijke Openbare Bi- bliotheek aan de Lange Haven een kleine tentoonstelling over Tom Pauka te zien. WATERWEG/NOORD De Nederlandse Vereni ging voor Reumabestrij ding bestaat zestig jaar. Ter gelegenheid van dit feit hebben alle reumapatiën tenverenigingen een jubi leumcadeau gekregen. Het geschenk voor de afdeling 'Nieuwe Waterweg Noord', een electronische schrijf machine, werd woensdag 19 november aangeboden door de heer J. Remmers waal (medewerker van het Nationaal Reumafonds). Circa drie miljoen Nederlan ders lijden aan een of andere vorm van reuma. Ondanks dit hoge aantal krijgt de ziekte v/einig aandacht. Mevrouw Van der Leek, de voorzitter van de reumapatiëntenvereni ging 'Nieuwe Waterweg Noord', zei daarover onder meer ir> haar toespraak: „Er is in die zestig jaar op diverse terreinen (medicijnen, fysio therapie en operaties) best vooruitgang geboekt, maar we zijn er nog lang niet. De oor zaak is immers nog altijd niet ontdekt. Verder krijgt reuma veel te weinig prioriteit in de gezond heidszorg. Men geeft daar aan andere dingen de voorkeur. Dit veranderen is ons inziens ook een taak van de patiënt zelf. Door, zowel gewone be langstellenden als hulpverle ners, over onze ziekte voor te lichten zal er bijvoorbeeld een beter gegrip ontstaan". De roep om meer aandacht voor reuma en alle uit deze ziekte voortvloeiende proble men is inmiddels ook tot de overheid doorgedrongen. Dit heeft geleid tot een verzoek, van het ministerie aan de di verse verenigingen, om een rapport met knelpunten sa men te stellen. De heer Rem merswaal: „Dat rapport is tot stand gekomen in samenwer king met de Nederlandse Bond van Reumapatiënten verenigingen, de Nederlandse Vereniging van Reumatologen en de Nederlandse Vereniging voor Reumabestrijding" Niet alleen op papier maar ook via andere kanalen tracht het Reumafonds hulp te bie den. Zo zijner ten behoeve van het Wetenschappelijk Onder zoek een viertal medewerkers voor hoogleraren aangesteld. Tevens organiseert men jaar lijks zo'n 25 aangepaste va kantiereizen voor reumapa tiënten. Morele steun De Reumapatiëntenvereni ging 'Nieuwe Waterweg Noord' telt over de 200 leden. Deze zijn, zoals de naam al aangeeft, afkomstig uit het hele Waterweg-gebied (waar onder Schiedam, Vlaardingen en Maassluis). De afdeling komt één maal per mand bij een in 'De 4 molens' aan de SCHIEDAM De werkgroep; Schiedam van het Humanis tisch Verbond heeft een infor matieavond over Humanisti-I sche uitvaartbegeleiding ge-I organiseerd. Mevrouw Beatrix Droppert, die in Rotterdam als uitvaart-1 begeleidster werkt, komt ver- Z tellen wat dit soort dienstver-1 lening precies inhoudt. De bij- eenkomst vindt plaats in het; wijkcentrum De Blauwe Brug; aan het Bachplein, op donder-1 dag 27 november om 20 001 uur. Iedereen die belang in onderwerp stelt is welkom. SCHIEDAM Het Passage Theater biedt het publiek dit weekeind twee programma's. 'Glas', een productie van Hin- derik de Groot, en een thea terconcert van Margriet Es- huijs. Hinderik de Groot is naast theatermaker ook beeldend kunstenaar. Deze combinatie leidde tot het ontstaan van het programma 'Glas'. In dit stuk bewegingstheater wordt een man achtervolgd door droom beelden van vier vrouwen. Ze lijken voortdurend bij hem te zijn. De man tracht ze te be reiken maar stuit daarbij steeds op een, voor hem niet te doorbreken, glazen wand. 'Glas' is te zien op vrijdag 28 november, om 20.15 uur. De toegangskaarten kosten f 10,-. Houders van een CJP of Pas 65 betalen f 7,59. Margriet Eshuijs Zaterdag 29 november staat Margriet Eshuijs op de plan ken van het Passage Theater. Begeleid door haar band brengt zij een gevarieerd pro gramma waarin zowel plaats is gemaakt voor stevige rock als prachtige ballads. Eshuijs startte haar carrière in de jaren zeventig met Luci fer. Ze maakte vele hits en won diverse onderscheidin gen, waaronder Edisons. Het concert in het Passage Theater begint om 20.15 uur. De entree bedraagt f 20,-. Nieuwe Damlaan te Schie dam. Dit dienstencentrum ligt in de directe nabijheid van di verse soorten openbaar ver voer (trein, tram en busdien sten). O Margriet Eshuijs Pashouders (CJP en Pas65) Reserveringen voor de voor stellingen in het Pass: Theater kunnen telefonisch geschieden via nummer 4269563 (tussen 12.00 en 16.00 uur). De bijeenkomsten staan af wisselend in het teken van voorlichting of ontspanning. De voorzitter: „We trachten daarbij zoveel mogelijk in te haken op de vraag. Wanneer onze leden graag meer over een bepaald onderwerp willen weten, gaan we op zoek naar mensen die daar gespeciali seerd in zijn en bereid zijn er iets over te komen vertellen. De ene keer is dat een reuma toloog, de andere keer iemand van de sociale dienst, enzo voorts. Misschien nog wel belangrij-

De Havenloods | 1986 | | pagina 3