'Kinderen die onder zware druk staan eerder bijziend' "NIEMAND HAD ME GEZEGD DAT DAAR SPECIALE PLUGGEN VOOR ZIJN!" Formïdo Goederenoverslag in haven gestegen VEILING De bouwmarkt die voor 't zelfde geld wel een goed advies geeft. Nieuwe therapie mogelijk in Rotterdams centrum KunstPlus blijft nog Waayer de Kaasboer VERKOPER/ VERKOOPSTER ELEKTRA HOLLAND DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 ROTTERDAM Bij ziendheid komt in onze Westerse cultuur meer en meer voor. Deze vorm van slechtzien schijnt in nauw verband te staan met de steeds toenemen de eenzijdigheid in onze manier van leven. Een belangrijke factor in het opvoeren van bijziend heid is het onderwijs, dat steeds hogere eisen stelt aan kinderen. Als die eisen groter zijn dan het kind kan opbrengen en het kind onder stress komt te staan, kan dat leiden tot bijziendheid: het oog verandert haar structuur om aan die zwaardere eisen te kun nen voldoen. Dit noemt men adaptieve bijziend- hied, aldus het Centrum voor Visuele Therapie, dat sinds 1984 in Rotter dam therapieën toepast. die verder gaan dan het voorschrijven van een bril. Centraal hierin staan oefenin gen, die ookt huis kunnen worden herhaald. Deze - kost bare - behandeling wordt - nog - niet door het ziekenhuis vergoed. Centrummedewer- ker Chapel: „Hoopgevend echter is de uitspraak van een rechter in Den Bosch, die het ziekenfonds in Tilburg, ver plichtte de kosten van een dergelijke behandeling te be talen". Gerard Chapel is optoloog in het centrum voor visuele the rapie (onderdeel van de dr. Getman Stichting). „In tegen stelling tof de Verenigde Sta ten, waar optometrie aan de universiteit wordt onderwe zen is deze behandelwijze in Nederland nog niet erkend. Wij vinden dat een bril met minus glazen geen therapie is voor een bijziende, hoogstens een symptoom-behandeling. Wij gaan dus verder. Met een reeks van oogtrainingen pro beren wij de bijziendheid te rug te dringen en erger te voorkomen". Behalve Gerard „Bril is hoogstens een symptoom-behandeling' Chapel zijn aan het centrum een oogarts, een orthopeda goog, een jurist en twee thera peuten verbonden. De leeftijd waarop bijziend heid begint schommelt tussen de 6 en 14 jaar. Uit Ameri kaans onderzoek blijkt dat ongeveer 5% van jonge kinde ren tussen de 6 en 10 jaar bij ziend is. Dit percentage loopt op tot 60-80% van de univer siteitsstudenten. Een kind dat op school moeite heeft met leren en contstaitf op zijn tenen moet lopen kan op twee manieren reageren: door verwerping of aanpas sing. Als hij gaat dagdromen of zijn studie opgeeft is er sprake van verwerking. Past hij zich echter aan, dan is adaptieve bijziendheid meest al het resultaat. Deze vorm van bijziendheid, waar 98% van de bijzienden aan lijdt, verergert met de ja ren. Het eerste verschijnsel is de klacht dat de oogspieren zich niet meer kunnen ont spannen. Kan het kind de let ters op het bord niet meer le zen, dan is de tweede fase al ingetreden. Het oog gaan nu waarschuwingssignalen ge ven. Wordt aan deze signalen geen aandacht geschonken, dan gaat het oog zich aanpas sen. Het oog maakt zichzelf langer, met als gevolg dat het vermogen tot scherp vèr zien vermindert. Gewoonlijk wordt op dit moment een bril met minus glazen voorge schreven, zodat de patiënt weer scherp kan zien in de verte, de oorzaak is evenwel niet weggenomen. Bij het Centrum voor Visuele Therapie wordt met behulp van een aantal oefeningen, zo als oogvolgoefeningen en scherpstellen-oefeningen, het zichtvermogen versterkt en tracht men het visueel gedrag te veranderen. „Als een kind echter niet mee wil werken", waarschuwt Chapel, „dan is het uiterst moeilijk om de functie van het oog te verbeteren. Als het kind bij wijze van spreken dag en nacht met zijn neus in de boe ken zit en weigert om leespau- zes in te lassen en zijn boek op een grotere afstand te houden, dan is behandeling vrijwel on mogelijk. Omdat bijziendheid meestal het gevolg is van de eenzijdige gerichtheid op in tellectuele prestaties, is het ook noodzakelijk aandacht te besteden aan andere, niet-in- tellectuele aspecten, zoals het creatieve, het zelf-doen en zelf-ontdekken". Het Centrum voor Visuele Therapie is gevestigd aan de Provenierssingel 29b, 3033 EE Rotterdam, telefoon 4675545. ROTTERDAM De goedere noverslag in de Rotterdamse haven is in het derde kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1985 met 4,5% gestegen. In totaal wer den in dit kwartaal bijna 65 miljoen ton goederen overge slagen. Dit blijkt uit cijfers van het Gemeentelijk Haven bedrijf in Rotterdam. Vergeleken met vorig jaar werden in het derde kwartaal meer kolen overgeslagen 21,5%), meer minerale olie producten 7%) en meer ruwe olie 13%). Daarente gen was de overslag van ert sen geringer (- 15%). De overslag van het 'overig mas sagoed' bleef ongeveer gelijk. De kolenoverslag nam ook vergeleken met de vooraf gaande vier kwartalen toe 10%), evenals de overslag van minerale olieproducten 2,5%) en ruwe olie 4%). De daling van de ertsoverslag nam vergeleken met deze maanden wat minder af (- 5%). De stijging van de overslag van kolen, olieproducten en ruwe olie is grotendeels een gevolg van de marktsituatie voor deze grondstoffen en lijkt daarom incidenteel van aard te zijn. De daling bij de ertsen valt te verklaren uit de gedaalde staalproductie in West-Duitsland. Het stukgoedoverslag nam in het derde kwartaal van dit jaar vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar in totaal met 5,5% toe. Vergele ken met de voorafgaande vier kwartalen was er evenwel sprake van een lichte daling (- 0,5%). Er werden in het derde kwartaal van 1986 meer con tainers overslagen dan in 1985 6,5%), meer roll-on/roll- off 18%), minder lash-bak- ken (- 31%) en ongeveer evenveel 'overig stukgoed'. Ook ten opzichte van de voor afgaande vier kwartalen groeide de overslag van roll- on/roll-off 21%), maar daalde het 'overige stukgoed' 4%), de containeroverslag (- 2%) en de overslag van lash-bakken (- 38%). De toename van het ro-ro schepen en - voor wat de aan voer betreft - vermoedelijk van de lagere koers van het Engelse pond. De overslag van het 'overig stukgoed' is bij de aanvoer nog steeds tamelijk hoog en bij de afvoer laag. Ten opzich te van het vorige kwartaal is er bij de afvoer sprake van enig herstel, maar het blijft een slecht kwartaal. VLAARDINGEN— In de cember exposeert Otto Eg berts zijn recente tèkeningen in galerie KunstPlus. De ten toonstelling wordt zaterdag a.s. geopend. De kunstenaar is tussen 14 en 17 uur aanwezig. Galeriehouder Jos Noordhui zen onderzoekt momenteel de mogelijkheden KunstPlus in Rotterdam te vestigen. De ge ruchten dat de galerie op kor te termijn zal verhuizen, spreekt Noordhuizen tegen. KunstPlus blijft voorlopig nog gevestigd in Vlaardingen. Galerie KunstPlus aan de Hoogstraat 53 is vrijdag ge opend van 19-21 uur, zaterdag 11-17 uur en zondag 14-17 uur. Eerste Kerstdag is het pand gesloten. Tweede Kerst dag is de expositie toeganke lijk tussen 14 en 17 uur. Toe gang is vrij. vraagt voor haar filiaal in Schiedam een nette en vriendelijke voor 3 dagen per week. Belangstellenden in de leeftijd van ca. 17 jaar verzoeken wij kontakt op te nemen met de heer R. Zielhorst, tel. 010-4704788 voor het maken van een afspraak. De best gespecialiseerde zaak in de regio! voor 27 mc en scanners naar ZEER INTERESSANTE te ROTTERDAM het Amphitheater te ROTTERDAM in het Amphitheater gelegen in het Plaswijckpark C.N.A. Looslaan 23 Van: kunst - antiek - curiosa - porselein - kristal - inboedels - kasten - tafels - stoelen - klokken - gebruiks voorwerpen - een prachtige partij oosterse tapijten - schilderijen - juwelen - gouden en zilveren voor werpen - enz. - enz. Deze veiling geschiedt in opdracht van belanghebbenden om kontant geld of betaalcheque's aan de meest biedende t.o.v. de Weledele heren gerechtsdeur waarders J.W. Smallenburg, M.A. van Etten en R. Krebbers uit Rotterdam. KIJKDAGEN: Vrijdag 5 dec. van 14.00 - 22.00 uur Zaterdag 6 dec. van 11.00 - 22.00 uur Zondag 7 dec. van 11.00 - 18.00 uur VEILING: Maandag 8 dec. Dinsdag 9 dec. I aanvang Woensdag 10 dec. f 19.30 uur. Donderdag 11 dec. I INFORMATIE: 010-4182588 INFORI Veilingbec Zilvermeei "Wat me nou toch is gebeurd! Heb ik net zo'n mooie tubeline boven m'n bureau gehangen, valt ie meteen weer naar beneden. Flink gat in 't plafond en m'n lamp beschadigd. Hoor ik achteraf dat je in een gipsplaten plafond tuimelpluggen moet gebruiken. Wist ik veel. Dat hadden ze me niet gezegd." Zoiets kan gebeuren, als u zonder een goed advies aan de slag gaat. Daarom kunt u beter bij Formido kopen. Want bij Formido heeft u niet alleen veel keus, maar krijgt u ook een prima advies. En dat dat advies niets afdoet aan onze lage prijzen, laten we hieronder zien. Staande lamp met bol, kunststof kolom met Tubeline -zuinige 18 Lichtdimmer traploos regelbaar, belastbaar tot 300 Gloeilampenset 6 lampen met normale fitting SL-lamp de energie-besparende lamp, in 3 sterkten Electrische schroevedraaier Skil, type twist, compleet met Decoupeerzaag Bosch, type PST 50,350 watt, 3.000 t.p.m Borenset HSS, 13^delig, maten 1,5 t/m 6,5 Kabelschoentangset trippen en 34 geïsoleerde klemmen Wastafelkastj itte kunststof, met metalen waskorf, Toiletzitting Dorpelstrip et borstel, in aluminiu Brievenbusafsluiter kunststof met nylon haarstrips b ,33x8,2 c Polystyreenplaat met komo-keur, vlamdovend, 100x50 Telefoon et 1 geheugen Grenen schroten dik x 81 mm br, p. 10 st., lengte 420 Structuurpleister EMMER A10 KG Mr?S AANBIEDINGEN ZIJN GELDIG T/M 10 DECEMBER A.S. EN ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. Rotterdam/Schiedam, Nieuw Mathenesserstraat 35, tel. 010-4270381. Gesloten op maandagmorgen, koopavond op donderdag. t

De Havenloods | 1986 | | pagina 2