Hollywood door de jaren heen Timothy Dalton is nieuwe Bond Veertigduizend speelfilms op rij De gloednieuwe Audi80. Woody Allen in de aanval DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 En geld verdienen deden ze. Hollywood werd een mekka van de rijken, waar huizen nu vele miljoen kosten. Hollywood is ook synoniem aan film en menig boek is er al over geschreven. Uitgeverij M&P in Weert ver zorgt de uitgave van een serie boeken, waarvan elk deel een de cennium van de geschiedenis van Hollywood behandelt. In eerste aanzet verschenen Hollywood, de jaren 30, 40 en 70 en de reeks is nu gecomplementeerd met de uitgaven over de jaren vijftig en zestig. De schrijvers van deze uitgaven zijn Adrian Turner (ja ren vijftig) en Douglas Jarvis (ja ren zestig). Dat de geschiedenis van de film zich niet laat vatten in mooie, afgeronde perioden van tien jaar constateren beide heren zelf ook. Ontwikkelingen stop pen of beginnen niet bij de wis seling van een decennium. In zo'n boek kan je eigenlijk alleen maar een opsomming geven van hetgeen er in die periode is ge beurd. Keer op keer moet je een paar jaar vooruit of terug kijken. Dat doen beiden dan ook duide lijk. Een mooi voorbeeld, dat aantoont, dat die ontwikkelin gen een verleden hebben, is de in het boek over de jaren vijftig beschreven ontwikkeling van de 3D-film en de Cinemascope. De enorme teruggang van het bio scoopbezoek aan het eind van de jaren veertig bracht de filmma kers ertoe naar andere mogelijk heden te zoeken. In hetzelfde boek komen we de beruchte zwarte lijst tegen, waarop met communisten sym- patiserende acteurs, actrices, producenten en regisseurs wer den geplaatst. Medio 1950 ver dween die lijst weer langzaam. De serie „Hollywood" is geen verzameling diep gravende boe ken over de Amerikaanse film historie. Het is een, niet eens al tijd even gemakkelijk leesbare verzameling feiten, annecdotes en (voornamelijk) foto's gewor den, die zonder index aan de le zer wordt voorgeschoteld, het is dus zeker geen naslagwerk. Wie ooit eens iets over een regisseur, producent of film zou willen op zoeken, moet eindeloos gaan bla deren. „Hollywood, de jaren 50", door Adrian Turner. „Hollywood, de jaren 60", door Douglas Jarvis. Uitgave MS P, Weert; Prijs f32,50. „Ik zou echt niet weten hoe Fleming zou reageren op de hoofdrolspeler die we nu hebben uitgekozen voor de rol van Bond." Aan het woord is Albert R. Broccolli, voor vrienden ge woon Cubby, producent van de nu alweer vijftiende Bond film. Na Sean Connery, George La- zenby en een aantal succesvolle jaren met Roger Moore in de hoofdrol, heeft Cubby nu een meerjarig contract afgesloten met Timothy Dalton. Lange tijd zag het er naar uit dat Pierce Brosnan verkozen zou worden voor de hoofdrol, maar men kon geen overeenstemming bereiken met de huidige op drachtgever van Pierce, de tele visiemaatschappij van Mary Ty ler Moore. Broccolli over de bedenker van de Bondcreatie, Ian Fleming: „Toen wij Sean Connery als hoofdpersoon voordroegen, keek Ian heel bedenkelijk. Pas toen hij op Jamaica met Sean had ge sproken en gewerkt, gaf hij toe dat Connery een prima Bond was. Ik denk dat Timothy een dergelijk karakter heeft. Hij ver toont veel gelijkenis met de per soon die Ian Fleming in geheima gent 007 heeft beschreven." De dame die is gekozen voor de hoofdrol tegenover Timothy Dalton is de 25-jarige Maryam d'Abo. Ze is de dochter van een Russische moeder en een Neder landse vader. Ze is niet alleen maar mooi, wat voor deze rol natuurlijk één van de voorwaar den moet zijn, maar ze heeft ook nog een complete studie voor het acteervak achter de rug. En dat is niet alles. Cubby Broccoli heeft ze inmiddels ook al in de luren gelegd. Aanvankelijk ver telde ze dat ze nog een groentje was in het vak, maar alras toon de de Engelse pers aan dat Mary am inmiddels een film had afge leverd, waarin ze nauwelijks, zeg maar niet, gehuld in kledij over het witte doek hobbelde. De kosten van de Bondfilms gaan de laatste tijd flink om hoog. Cubby herinnert zich de opnamen van de eerste film. „Dat was „Dr.NO". Kostte toern ruim één miljoen dollar. Nu pra ten we over bedragen in de buurt van 34 tot 40 miljoen dollar. En echt, veel duurder kan het niet worden, want dan is het onmoge lijk om nog aan de film te verdie nen." Woody Allen heeft de strijd aangebonden (en in eerste instan tie ook gewonnen) tegen de met name in Amerika in toenemende mate in advertenties optredende namaak beroemdheden. Phil Boroff is zo'n 'look-a-like'Hij kan qua uiterlijk Woody Allen uitstekend vervangen. In verschillende reclame-uitingen doet hij dat ook en hij verdiende er een redelijke boterham mee. Verdiende, want onlangs kwam zo'n advertentie (van een video bedrijf) de echte Woody Allen onder ogen. Woody vond dat dit grof gebruik van zijn 'beeldmerk' niet door de beugel kon en schakelde de rechtbank in. Nog voor het tot een uitspraak kwam, schikte de videofirma zich in de eisen van de echte Woody. In het vervolg zullen ze de afbeelding van een evenbeeld van Allen niet meer gebruiken zonder erbij te zetten, dat dé 'echte ster aan deze reclame geen medewerking heeft verleend.' Philip Boroff is nu heel ongelukkig, want zijn marktwaarde is na tuurlijk aanzienlijk gedaald. „Kan ik het helpen dat ik op Woody Al len lijk," riep hij verontwaardigd uit toen hij van de regeling hoorde. „Natuurlijk niet," repliceerde de echte Woody dit horend, „maar hij kan er toch ook niets aan doen dat ik door keihard te werken be roemd ben geworden." f Film in het kort Donald Duck en Mickey Mouse voeren op de Chinese televisie baanbrekend werk uit voor de westerse amusement sindustrie. Er is een contract ge tekend met de Disney studio's voor 104 afleveringen van een half uur van de avonturen van Donald en Mickey, die geduren de de komende twee jaar mogen worden uitgezonden. De Amerikaanse filmmaat schappij ABC heeft besloten de film „Who's afraid of Virginia Woolf" opnieuw - maar ditmaal voor televisie - te gaan maken. Farah Fawcett is benaderd voor de rol van Elisabeth Taylor en Ryan O'Neal wordt wellicht ge contracteerd voor de rol van Ri chard Burton I EDITIE werelds meest uitgebreide naslagwerk t meer to 2ÖUÖ filmfoto's films cn foto's geheel herrie» eii aangevuld In 1982 verscheen de eerste editie van de Speelfilmencyclope die. Er waren twintigduizend titels verzameld en kort beschre ven. Twee jaar later verscheen de tweede editie. De inhoud was uitgebreid met ruim zevenduizend titels en nu, weer twee jaar la ter, is de derde uitgave uitgekomen. De omvang van het boek werk is toegenomen tot maar liefst veertigduizend titels. ,,'s Werelds meest uitgebreide naslagwerk" is de ondertitel en, hoewel die slogan ook de vorige twee uitgaven sierde, wordt hij nu zeker waargemaakt. Uitgever van dit lijvige boekwerk is Ro strum in Haarlem en voor 69,50 wordt hij uw eigendom. In het verleden is nogal wat afgegeven op de encyclopedie. Toen uitgever Rob Hofman in '82 van start ging koos hij als basis voor de teksten de inhoud van Leonard Maltins Movie and TV-Guide". Met een Nederland se redactie werd die basis aange vuld maar vrij van fouten was de inhoud zeker niet. Voor de twee de uitgave trad, omdat de eerste redactie was opgestapt, een nieuwe redactie aan. Deze schaafde het één en ander bij, maar nog bleven foutjes in het boek zitten. En nu, voor de derde uitgave is weer een nieuwe re dactie aan de slag gegaan en werd de complete inhoud met hulp van een keur aan medewer kers (onder wie schlagerfestiva- lorganisator en filmliefhebber Harry Thomas) opnieuw doorge nomen en uitgebreid. MEER Hofman: „Eigenlijk hebben we veel meer dan de genoemde veertigduizend titels opgeno men. We kwamen daar pas later achter, maar we hebben dat mooie getal van veertigduizend maar laten staan. Het boekwerk is uitgebreid met bijvoorbeeld Amerikaanse tv-mini-series. Alle in de encyclopedie genoem de films zijn opgeomen onder de oorspronkelijke titel. Zover een Nederlandse titel bekend is, is deze ook te vinden, maar zal voor een beschrijving doorverwijzen naar de oorspronkelijke titel. Die beschrijving geeft ook een, soms zelfs vernietigend soms in derdaad juichend, oordeel over de film. Met een sterrensysteem lopend van 0 (prul) tot vier ster ren (meesterwerk) geeft de re dactie een waarde-oordeel. Zo krijgt de op het ogenblik in de bioscopen lopende film „Hannah and her sisters" tweeeneenhalve ster en wordt de recentelijk door de NCRV uitgezonden „Far pa- villions" met drie sterren (kleu rige serie met zorg gemaakt en met goed camerawerk) beoor deeld. In vergelijking met de vorige uitgaven is de encyclopedie aan zienlijk dikker geworden. Deel 1 telde 466 pagina's, deel 2 658 en nu is men hard op weg naar de duizend (962 om precies te zijn) pagina's. Vergelijken we verder, dan zien we ook dat het aantal il lustraties aanzienlijk is afgeno men, dan wel fors kleiner gewor den. fldnsm Temer Hollywood. Een naam die synoniem is aan glamour en glitter. En dat is hij al jarenlang. Sinds de grote filmindustrie in het zonnige Califor- nië neerstreek en in Los Angelos de grote studio's bouwde, kwam uiter aard ook de sterren die kant op, want waar studio's zijn worden films gemaakt. En waar films worden gemaakt is voor acteurs en actrices geld te verdienen. 50-378 emotion thai even rmtwre can't control Audi Ineens is't alsof er veel meer stoplichten zijn. Aan boord van de nieuwe Audi 80 nog nooit met zoveel plezier'n auto bereed, op z'n door-en-door verzinkte carrosserie. wordt alles anders. Eerst trekt u binnen de 10 seconden kalmpjes op naar de honderd. En vervolgens - gesteld dat 't hier toegestaan was - kunt u soepel door naar 194 echte kilometers in het uur. Hoewel 't asfalt nu sneller dan ooit onder de wielen voortroffelt, merkt u daar binnenin de nieuwe Audi 80 bijna niets van. Ja, dat Groningen-Maastricht plot seling een peuleschil is. Dat die gemene bocht bij de Coentunnel 'n stuk aardiger is geworden. En verbeeld ik 't me, of staan er ineens veel meer stoplichten langs de weg? Zeker is in elk geval dat u De stroomlijn van de nieuwe Audi 80 is zo modern dat iedereen toch even kijkt wie daar achter 't stuur zit. Die stroomlijn geeft hem ook een extreem lage luchtweerstand van 0,29, waar de nieuwe Audi 80 zijn lage verbruik en hoge top aan te danken heeft. De binnenruimte is zowel voor als achter duidelijk groter dan die van zijn naaste concurrenten. En ook in levensduur is hij ze verre de baas. Tot in de volgende eeuw zult u tevergeefs naar roestplekjes zoeken Met zijn brede 14 inch velgen, stan daard katalysator en allerlei elektronische snufjes, maakt dat de nieuwe Audi 80 tot de uitzonderlijke auto die hij is: wie er een maal in rijdt, wil nooit meer stoppen. Prijzen vanaf f30.895- incl. kataly sator en BTW, excl. afleveringskosten. Af Leusden. Wijzigingen voorbehouden. De auto voor automobilisten.

De Havenloods | 1986 | | pagina 7