'We willen niet de zendeling uithangen' Het dagelijks leven van 'De Mariniersbrigade te kiek' sas» WIJ GAAN ERUIT! KERSTCADEAUS SKVTOURS f5 Y 90 jaar termeulen Cox en Gratama in Lwcor 'Iedere foto heeft zijn verhaal SkytouK 119* 129* 159* Skytours Kreatief WANDPLATEN PLAF0NDBALK SCHROTEN PANELEN GRENEN VLOERDELEN dat pakt verrassend uit DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 ROTTERDAM Gerard Cox maakt van zijn hart geen moordkuil. Naarmate de jaren verstrijken maakt het idealisme meer en meer plaats voor realisme, waar bij hij niet schroomt 'rechts' als 'links' Neder land over de hekel te halen. Cox: „Idealisme komt ook voort uit een stuk onwe tendheid. Dat besef je pas later. En ik heb weieens ge hoord dat als je dingen er meteen uitgooit, het beter voor je hart is. Bovendien ben ik het dan ook zo weer vergeten. In het nieuwe programma 'Beperkte Dijkbewaking' naai ik me tien minuten lang helemaal op tot een kunstmatige woede-aan val. Het nummer heet 'En dan zeg gen ze nog dat er eigenlijk niks is om je druk over te ma ken'. Dan maak ik me kwaad over Rost-van Tonningen tot aan voetbalvandalisme. Din gen die me privé ook aangrij pen. Want laten we eerlijk zijn. Het is toch een schande dat dat mens een pensioen krijgt, terwijl die KNIL-mili- tairen nu nog moet vechten voor een grijpstuiver. Rot Dan merk je ook goed dat de politiek rot is en het niet uit maakt of de man of vrouw zich links of rechts noemt. Al leen omdat ze in de Tweede Kamer bang zijn dat hun ei gen zo gekoesterde en fijn ge regelde pensioen in gevaar komt, durven ze Rost-van Tonningen niet aan te pakken. Een staaltje van politiek door gestoken kaart blijft ook de sluiting van het Hofpleinthea ter. Ze sluiten verdomme makkelijker een theater dan een scheepswerf. Ik blijf er op terugkomen. Waarom? Omdat oeuvreuses me' in De Doelen aanklampen. Ze in de veron derstelling verkeren dat ik het theater weer open kan krij gen. De hoop is nu een beetje ge vestigd op de nieuwe schouw burg. De nieuwe directeur Krijn Boon is een verstandige man. Bovendien merk je ook een verandering bij het RO- theater. Door tijdgebrek heb ik Prawda helaas moeten mis sen, maar het is een goed te ken dat er nu publiek komt kijken. Ze moeten natuurlijk ook wel. De subsidiepot is leeg. Hoewel soms kom je nog weieens vreemde zaken tegen. Zo hoorde ik Herman Brood voor de radio uitkraaien, dat hij van zijn optreden in een ge subsidieerd toneelstuk veel had geleerd. Ik kan me herin neren dat je vroeger om te le ren moest betalen. Commercieel Dat commercieel niet meteen betekent inboeten aan kwali teit, begint langzaam door te dringen. Dat merk je ook aan die Zondagmorgenconcerten in De Doelen. Een wisselend publiek, maar toch een gemid delde van 1.700 man. De men sen willen wel als er maar iets te beleven valt. We gaan vol gend seizoen door en het wordt nog beter. Grijze Plaag Of we met de Grijze Plaag doorgaan weet ik nog niet. We vullen elkaar goed aan. Rients is meer de practicus. Ik kan me overal druk over maken. Hij zegt, daar meot die en die maar voor zorgen en vergeet het. Ik zorg meer dat alles in shape blijft, ben gediscipli- neerder. Ons programma is in ieder ge val beter dan de vorige keer. Gelukkig is het goed ontvan gen, want al heb ik geen hoge pet op van de dames en heren recensenten, het is beter als ze leuk over je schrijven. Wat dat betreft kan ik heel goed de reacties van Cruyff begrijpen als die jonge journalisten hem bekritiseren. Wat denken die apies wel? Ze zijn 20 jaar, weten nauwelijks iets af van het leven en hebben overal een mening over. Nou zit er weer een jongen bij De Volkskrant die alles neersa belt. Die mensen zijn alleen maar uit op persoonlijk suc ces. Als je ergens tegenaan schopt word je herkend en maak je naam. Een soort car rièreplanning dus. Tekstschrijvers Dat het programma goed is gelukt komt mede door de in-* breng van de tekstschrijvers. En hoewel een journalist daar nogal laatdunkend overdeed, alsof het iets onrechtmatigs is, houdt dat niet in dat je zelf over hun bijdragen niets te vertellen hebt. De voorberei dingsperiode voor zo'n show duurt ongeveer zes maanden. In die tijd pleeg je overleg met alle betrokkenen, ook met de tekstschrijvers. Zo liep Jaap van der Merwe rond met het idee om een lied te maken over het bombardement op Rotter dam. Teovallig vormt oorlog een s< onderdeel van het programma. Op die manier is 'de ballade van het wonderor- gel' geboren. Boodschap Kijk, met cabaret verpak je de boodschap. Je shockeert men sen niet, maar zet ze op het verkeerde been en maakt ze aan het lachen, want dat mag van God. In Nederland maakt men zich teveel schuldig aan domineescabaret. Wij willen niet de zendeling uithangen. Als de mentaliteit die je uit straalt maar in orde is. Toeval Veel dingen zijn toeval. Neem ONDERNEMERS LET OP! KRALINGEN— In de Marinierskazerne aan het Toepad, vond vorige week dinsdag de presen tatie plaats van het bij zondere fotoboek: 'De Mariniersbrigade te kiek'. Dit historische do cument, samengesteld door C.B. Nicolas, direc teur van het Mariniers Museum, staat vol met 'kiekjes' die de man schappen tijdens hun opleiding en dienstver band in Amerika, Ne derland, maar voorna melijk in het voormalige Nederlands-Indië heb ben gemaakt. Een docu mentaire over het dage lijkse leven van de Mari niersbrigade in de perio de 1942 en 1945. Gourmetstel 'Paris'. De 2 pannetjes hebben een anti-aanbaklaag zodat ook de minder ervaren koks hun eigen lievelingsgerecht klaar kunnen maken. Met lekbakjes onder de spiritusbrander. Van ^95 voor van ons jubileum en het ver van onze nieuwe brochures geven wij evenals vorig jaar weer enige honderden reizen weg voor een ongelofelijke prijs!!! *%i% V 5 dagen Parijs (inklusief touringcar, ontbijt. Ver- c no nj trek iedere week in 1987, behalve 1/3 en 19/4. //I p periode 26/6-21/8). 4 dagen Berlijn (vertrek iedere week in 1987. f 14Q Inklusief touringcar, hotel, ontbijt). pp 6 dagen Venetië (vertrek iedere week in 1987. ff IIO Inklusief touringcar, hotel, ontbijt). '1 pp' 7 dagen Jersey (vertrek iedere week in 1987 g -g v.a. februari tot oktober, inklusief touringcar, I P P. hotel, ontbijt). Maximaal 4 reizen per persoon. Geldig bij alle kantoren. Kantoren open v.a. zaterdag 20 december om 08.00 uur. Betaling per kas/giro- of eurocheque. Beyerlandselaan 90 Rotterdam Telefoon 010-4328666 Rijweg 309 Rotterdam (Oud-IJsselmonde t.o. Verolme) Tel. 010-4790011 Uit die stapel inzendingen hebben we een keuze moeten maken. Het werden uiteinde lijk vijfentwintighonderd zwart-wit-foto's die op de tentoonstelling veel bekijks hadden. Maar toen kwamen de problemen, want de een wilde daar een afdruk van hebben en de ander een dupli- kaat van die opname. Dat was natuurlijk onbegonnen werk. We hebben toen besloten om twee gedrukte albums uit te geven, ieder met driehonderd foto's. Het eerste deel is nu versche nen bij Omega Boek. Pas wan neer blijkt dat er voor deze 'kiekjes' belangstelling be staat, laten we ook deel twee drukken". De heer Nicolas, bladert door het fraaie boek en vertelt over het ontstaan van de brigade, over de opleidingen en het verblijf van deze legerafdeling in de 'Oost'. Veel groepsfoto's zijn in het boek afgedrukt zoals de MEDCO (Medische Compag nie) in Ladang Geddes, de manschappen van ARBAT, het T ANKCO-personeel Maar ook opnamen uit Camp Davis, de aankomst van de Nieuw Amsterdam in Soera- baja of zo maar een marinier, die/geleund tegen een boom, een brief uit het verre Holland staat te lezen. Nicolas: „Ieder fotootje heeft zijn eigen ver haal. De mensen die daar zijn geweest herkennen de situatie deel II op de markt te brengen, dan zijn we van plan om de serie compleet te maken met 'kiekjes' uit Nederlands- /Nieuw Guinea. Ook aan dit eiland hebben velen herinne ringen. Helaas is daar tot nr toe weinig over geschreven. Mensen die foto's uit de perio de hebben worden verzocht contact met ons op te nemen. Misschien dat ook hun foto's Cox: „Rients is een practicus, ik ben gedisciplineérder" teksten zijn vaak dubbelzin nig, dus je kan het ook niet aan iedere omroep kwijt. Bin nenkort wordt er een beslis sing over genomen. de aanbiedingen die je krijgt. Ik heb de gewoonte mensen op te bellen of er bij een nieuwe productie nog iets voor me in zit. Zo loop ik als ik in Hilver- 1 ben altijd door de NOS- kantine, omdat ik dan vier of vijf keer over iets wordt aan gesproken. Alleen Joop van de Ende neemt zelf initiatieven. Zo blijf ik bezig. In doe 86 dingen tegelijk. Over het alge meen kun je dus stellen dat ik gelukkig ben. Alleen ik moet er niet aan denken dat je afta kelt als je ouder wordt. Dan denk ik je kunt je wel enorm druk maken over wereldpro blemen, je veradnert er als in dividu toch niets aan. Je moet gewoon proberen dater zaken in je omgeving verbeteren. Het klinkt wat oubollig, maar het is wel waar". Zo liet hij me ook de Fabriek bewerken, terwijl ik dat nooit had gedaan. Dat kan je wel, zei hij. En hij had gelijk. Ik ben nu ook bezig met een nieuwe Nederlandse familie- comedyserie, die zich afspeelt in een kroeg. Hij is een beetje Rotterdams georiënteerd, dus het voorstel van de cast is daarop afgestemd. Er worden Ook liedjes ingezongen. En de „Ieder jaar komen de oud-ma riniers bij elkaar voor een reü nie. Voor buitenstaanders misschien een overdreven ge doe, maar voor deze mensen betekenen deze bijeenkom sten meer dan zomaar met el kaar koffiedrinken of het glas heffen. Zo hebben vaak vele jaren, soms onder bittere om standigheden, dag in en dag uit met elkaar opgetrokken. Het lief en leed samengedeeld. Een reünie is een gelegenheid om elkaar weer eens te ont moeten. Om weer eens met in siders te kunnen napraten over een periode, die een be langrijke plaats in hun leven heeft ingenomen", vertelt de heer Nicolas. „Vorig jaar de cember stond de grote reünie in Ahoy' in het teken van het 40-jarig bestaan van de 'Mar- brig', de Mariniersbrigade. We wilden daar bijzondere aandacht aan schenken. We kwamen op het idee om een grote expositie te houden met foto's'die door de soldaten zelf De heer Nicolas: „Het boekje is een historisch document geworden". waren gemaakt. Nadat we in 'Houwen Zo', het clublad van de oud-mariniers daarover melding hadden ge maakt, stroomden de foto's bij het Museum binnen. Hele al bums, vol, schoenendozen die uitpuilden en stapels losse op namen. Ik denk dat er vierdui zend onbekende 'kiekjes', de een totaal vergeeld en on scherp, de ander bijzonder gaaf ons werden toegezonden. Foto's door amateurs gemaakt met boxjes. De rolletjes wer den bij de oude Chinees ge kocht, die ook voor de afdruk ken zorgde. WITTE WANDPLAAT m (1(1 61x244 geen 15.95 p.st. maar.... I UaUU EIKEN WANDPLAAT o nfl 61x244 geen 15.95 p.st. maar.... OiUU 1x12 cm. p.m6.95 12x12 cm. p.m lengtes 270-540 WITTE KUNSTSTOFSCHROTEN bos met 10/270 OH flf) geen 37.- p.st. maardlfa (JU bos met 10/390 JQ rn geen 50.- p.st. maar"tfaiwU MERANTIE 0 nn 13x80 mm van 2.95 p.m. voor4.UU GRENEN 7Q 10x80 mm. B kw. p.mOi I O 10x80 mm A kw. p.m99 10x60 mm B kw. p.m0.49 GRENEN RABAT -t OQ 11 cm breed geen 1.79 p.st. maar I u £9 wit 20x120 cm. p.st.5.00 wit 30x85 cm. p.st5.00 Grenen en eiken 244 cm. lang 30 cm. p.st. maar15.00 35 cm. p.st. maar17.50 40 cm. p.st. maar20.00 9 cm. wbr. A kw1.59 idem iets vergeeld p.m.... 1.09 waarin ook zij mee te maken hebben gehad. Zij weten pre cies wat het plaatje betékent. Het is voor hen een herinne ring aan de tijd van idealen en kameraadschap, maar ook een van bloed, zweet en tranen". „Wanneer het lukt om ook Wij gaan het oude JAAR UIT met een waanzinnige uitverkoop! Wij ruimen onze voorraden tegen prijzen die nooit meer terugkomen! zolang voorradig eens worden gebruikt voor het maken van een historische al bum", aldus de directeur van het Mariniers Museum. 'De Mariniersbrigade te kiek', is verkrijgbaar bij onder andere het museum aan de Maaskade (Hulstkampgebouw). Meer in formatie 010-4137505. maten 2015x78,83 en 211,5x83 Bezorgen mogelijk. Alle dagen geopend HQUTSERVICE SCHIEDAM Westfrankelandsestraat 10 - Schiedam - Tel. 426.30.93 Donderdag koopavond.

De Havenloods | 1986 | | pagina 5