Kerst, de idylle voor twee dagen per jaar 'In onze kersen- en appelwijn zit beslist geen sulfiet' Voor elke drank een apart glas KERSTPUZZEL 1 Juwelen voor uw tafel van Cristallerie Zwieset. Excelsior, ee 17-delig drinkservies, slank van lijn. Servies van het jaar 1986. Wijn, cognac en sherry kunnen niet uit een en hetzelfde glas worden gedronken. De vorm van het glas moet namelijk harmoniëren met de aard van de drank. Om geur en smaak goed tot hun recht te laten komen, behoren we dus eigenlijk voor elke drank een apart glas in huis te hebben. Helaas bezit vrijwel niemand een compleet assortiment glazen. Dat geeft ook niet, als we bij het uitkiezen van glazen maar zoveel mogelijk rekening houden met de volgende regels, gebaseerd op eeuwenlange traditie. Rode wijn: grootste wijn glas. Witte wijn, rosé: middel groot wijnglas. Sherry, port, madera, ver mouth: kleinste wijnglas. Rijn- en Moezelwijn: bol glas op brede steel (roemer) of alleen voor Moezel wijnglas op groene steel. Champagne: flute (lang. smal fluitglas). Warme wijn: glas met oor. Cocktails: wijde coupe op steel. Likeur: likeurglas op steel of kleine, platte coupe. Cognac: buikglas op korte steel. Whisky: kort, recht glas zonder voet. Jenever: borrelglaasje met of zonder steel. Bier: bekerglas zonder voet of glas met dezelfde vorm op kort steeltje. DINSDAG 23 DECEMBER 1986 52-492 December: puzzelmaand December is de puzzelmaand. Vandaar ook dat wij nu een puzzel publiceren, waarbij een zeer aan trekkelijk prijzenpakket hoort. On der de goede oplossingen van de wens, welke na juiste invulling ont staat, verloten wij een complete 'dikke Van Dale'. Als tweede prijs is een woordenboek Hedendaags Nederlands beschikbaar. Rotterdam Stadsblad, Kj Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam u, De Havenloods, E& Posbus 191, 2800 AD Gouda De onlangs voltooide reeks Van Jale Grote vertaalwoordenboeken is Jeaal gezelschap voor eenieder, die n werk of studie met Nederlands, :rans. Duits en Engels te maken ïeeft. Aan de reeks is tien jaar ge werkt door vier hoofdredacties en meer dan tweehonderdvijftig mede werkenden. Hun noeste arbeid resul teerde in betrouwbare woordenboe ken. De reeks bestiat uit zeven de len: het woordenboek Hedendaags Nederlands en -es vertaalwoorden boeken Franr, Duits en Engels, elk twee delen. Gemeenschappelijk kenmerk van deze woordenboeken is hun grote omvang: per deel zon 14 miljoen tekens op circa 1600 pagina's. Voorts is elk deel in linnen gebonden. De reeks heeft een winkelwaarde van 736.90. De Grote of 'Dikke' Van Dale is het oudste en grootste woordenboek van de Nederlandse taal. Het is sinds meer dan een eeuw de onbetwiste autoriteit binnen ons taalgebied. Dit driedelig woordenboek bevat circa 230.000 trefwoorden en 3792 pagi na s. De winkelprijs van dit donker grijs linnen gebonden standaardwerk bedraagt 252.35. Eenieder die modern Nederlands wil spreken of schrijven heeft met het woordenboek Hedendaags Neder lands een uiterst betrouwbare en vrij wel volledige gids in handen. Het be perkt zich tot de gangbare Neder landse taal sinds circa 1950. De He dendaagse Van Dale is niet alleen een aktueel, maar bovenal ook een praktisch woordenboek. Het bevat ongeveer 95.000 trefwoorden en 1596 bladzijden. De winkelprijs van dit gebonden werk bedraagt 121,15. ririWi Hor.: 1 maand v/h jaar 6 tijdwijzer 12 schuifbak 14 bijbelse plaats 15 sterke drank 17 iedere dag 20 korte tijd 22 plus 23 decimeter 24 tijdrekening 25 klaar 27 pers. voornw. 28 het zuiden van Frankrijk 30 spijkerbroek 32 riv. in Ita lië 34 inw. van Ierland 35 afweermiddel tegen zon 37 lofdicht 38 de gezamenlijke olieproducerende landen 40 gratis auto rit 42 Griekse stad met orakel 43 uitein delijk 45 klad 47 heilige 49 zeker iemand 51 opstandige beweging 54 deel v/e fuik 56 pl. in Italië 58 mogendheid 59 tarwe 60 zuster (afk.) 61 rondhout 63 lagere be roepsopleiding 64 te weten 65 compag non 66 pl. in N.-Brabant 68 soort pape gaai 71 weefsel v/e spi.*7 72 opening in de mond 74 aardworm 76 zakvormig visnet 77 materiaal voor tassen: SÉ 10 1 SÉ It 13 SÉ 14 IÉ lb sé 19 SÉ 2° SÉ SÉ Ié ~h .4 SÉ i0 31 SÉ SJ .14 SÉ .15 is SÉ Ié IS 14 SÉ Ié 4(1 SÉ SÉ SÉ 4.1 IÉ -,4 sé SÉ SÉ SÉ 511 Kt SÉ 34 55 Kt SÉ 59 SÉ i.i SÉ SI Sé 64 SÉ 65 6b Kt 68 6J ,0 SÉ 'l SÉ '3 SÉ SÉ 74 SÉ <b SÉ K*>2 HIJ JUISTE INVULLING ONTSTAAT KEN WENS. IN I)E VAKJES GENUMMERD: Vert.: 1 profeet 2 Ned. Luchtvaart Mij. 3 uitgesloten aansprakelijkheid 4 eerste mens 5 opstootje 7 United States of America 8 pl. in Letland 9 wetenschapp. onderwijs (afk.) 10 tamme loot 11 kerst gerecht 13 leerkracht 16 volkerenver- bond 18 stelling 19 ritm. beweging 21 end 23 dit is 26 zangnoot 29 bezinksel 30 haasten 31 musicienne die een solo uitvoert 33 beweging om een as 35 bur gemeester van Rotterdam 36 cirkel op globe 39 plusminus (afk.) 41 vurig be wonderaar 44 vraag 46 sparen 48 bep. maand 50 bars 52 roofvogel 53 schran derheid 55 Franse badplaats 57 daar 59 hulpdienst v/d ANWB 62 pl. in W. Duitsland 64 houtsoort 67 winterspor tartikel 69 Eng. bier 70 grootmoeder 71 verdriet 73 oude lengtemaat 75 decili ter. 1 p Het staat er zo mooi: „En het geschiedde, toen zij daar waren, dat de dagen vervuld werden, dat zij ba ren zou, en zij baarde haar eerstgeboren zoon en wik kelde hem in doeken en legde hem in een kribbe, omdat voor hen geen plaats was in de herberg". En even zo mooi, misschien nog wel mooier, wordt het verhaal van deze schamele geboorte al eeuwen lang over de hoofden van devote kerkgangers uitgestort. Het verhaal spreekt men sen aan, ontroert hen, gelo vig of niet. Het is immers het menselijke verhaal van elk nieuw begin, van de kinderlijke onschuld en van de verwachting op een betere toekomst. Dick Pranger teit, het geluk en de bezin ning. En dat heeft de mens in de loop der eeuwen geculti veerd tot een idylle voor twee dagen per jaar, De mens bleek fantasie genoeg te bezitten om dit herderlijke tafereeltje in stand te houden, uit te breiden en een doel op zich te laten worden. Twee dagen per jaar uit de sleur, twee dagen per jaar doen alsof de wereld stil staat en alsof alles pais en vree is. Zelfs landen, die met elkaar in oorlog zijn doen er alles aan om de idylle niet te verstoren, zij sluiten een wapenstilstand voor twee dagen. Het journaal verslaat prachtige kerstpro cessies in Bethlehem, toont beelden van soldaten, die el kaar prettig kerstfeest toe wensen, terwijl zij elkaar een dag daarvoor nog probeerden af te maken, en zittend onder de fraai versierde kerstboom met een copieuze maaltijd achter de kiezen, denken wij: het is allemaal zo slecht nog niet in de wereld. En de idylle wordt helemaal een feest wanneer Fred Emmer glimla chend aankondigt dat er een flinke sneeuwbui op komst is, want 'we were dreaming of a white Christmas'. Maar hij moet er wel bij vertellen dat het over twee dagen weer gaat dooien, want aan gladde we gen heb je niets. Consequenties En laat niemand deze dagen zeggen aan kerst niets aan te vinden, want dan wordt de idylle verstoord. Laat nie mand zeggen dat kerst meer is dan alleen maar de gezellig heid in huiselijke kring en laat niemand verkondigen dat het kerstfeest consequenties heeft. Goed, het lijkt er die dagen op alsof de wereld zich in een droom hult. Een toe stand, waarnaar iedreen ver langt, maar na twee dagen moet je met die droom bij nie mand meer aankomen. De droom wordt voor een jaar weer tussen de kerstballen op zolder opgeborgen. De kerst dagen moeten rustig en vredig voorbijgaan, zonder rimpe ling, want anders wordt de idylle verstoord. Toen de Duitse studentenlei der Rudi Dutschke en zijn vrienden in 1967 in de kerst nachtdienst in de Kaiser-Wil- helm-Gedachtnis-kerk kwa men met hun Vietnam-span- doeken, dienden zij de storing aan van de kerstidylle en kre gen daarvoor een flinke afran seling van de bezoekers van de kerstdienst. Maar Dutschke begreep misschien meer van de consequenties van de kerstboodschap dan de vrede lievende kerkbezoekers. Vluchtpoging Hij begreep dat kerst meer is dan gezelligheid. Hij maakte kerst tot wat het in werkelijk heid kan zijn: een feest dat reikt naar een betere toe komst. Kerst is politiek. In de geschiedenis van het christen dom is voortdurend gepoogd een scheiding aan te brengen tussen het persoonlijke en het politieke. En zo heeft het christendom haar steentje bij gedragen aan het instandhou den van de kerstidylle, een vluchtpoging voor velen uit het bestaan van alle dag. Maar de slachtoffers van poli tieke beslissingen ondervon den en ondervinden nog steeds dat er geen scheiding is oiwv*'# «ptn!®: tussen het persoonlijke en het politieke. Voor hen is de kerstboodschap een bood schap van hoop en een inspi- ratiebron om geen genoegen te nemen met onrechtvaardige toestanden. Zij zitten niet ge zellig onder de boom en jube len uit volle borst 'Stille nacht, heilige nacht', want zij ervaren aan den lijve de te genspraak van Kerstmis. De tegenspraak tussen de ver kondigde boodschap en de vlucht in de idylle. s Dit betekent natuurlijk niet dat we nu maar onder de boom moeten gaan zitten '7 kniezen en afzien van dé ge zelligheid. Maar het zou wél eens verhelderend kunnen zijn, wanneer wij de conse- quenties van het kerstfeest doordachten en de idylle doorzien en doorbreken, zodat het ook de rest van het jaar doorwerkt. Prettige kerstda- gen. ROTTERDAM— Het is gezellig, de wijn vloeit rijkelijk. Je neemt nog een glaasje en dan nog een. De volgende och tend betreur je die gre tigheid. Dan sta je op met een spojker in je kop en is de gezelligheid van gisteren ver te zoeken. Als het aan Jook Aartsen en Louise Holland ligt is die tijd voorgoed voor bij. Sinds zij op het Noordereiland zijn neer gestreken is wijndrinken zonder kater geen droom meer. In de voormalige jeneverstokerij van Hulstkamp vestigde dit ondernemende tweetal kort geleden 'Holland Natuurwijnen', een wijnmakerij, die volgens puur ambachtelijke me thode wijn produceert. Zonder toevoegingen van chemicaliën en sul fiet. Voor een kerstfeest zonder hoofdpijn: ker senwijn, appelwijn en champagne uit de kel ders van Hulstkamp. Louise. Dat geldt niet alleen voor het procédé maar ook voor de keuze van de grond stoffen. Alle fruit betrekken zij van Hollandse 'biologische' boeren, die hun waar onbe spoten te koop aanbieden. Nergens in Nederland wordt een dergelijke droge natuur wijn geproduceerd, die overi gens een normaal alcoholper centage van 11,5 procent be vat. Enige trots is dus wel op zijn plaats. Met klem spreken Jook en Louise van 'fruitwijn' en niet van 'vruchtenwijn. Slechts 20 procent van vruch tenwijn is van fruit gemaakt, de rest is aangelengd met wa ter. Onze wijnen worden van 100 procent puur sap ge maakt. Twee vrouwen die zelf wijn produceren is trouwens een uniek verschijnsel: Louise en Jook zijn de enige vrouwe lijke wijnmakers in heel Euro pa. me een heidens karwei", ver zucht Jook. „Al die kisten moesten we naar de schoon- maakruimte brengen. Daar aangekomen begon het schoonmaken: eerst alle rotte plekken eruit halen, dan de appels wassen, raspen en per sen. Met de hand, want we zijn nog niet in het bezit van een persmachine. Het vocht verdwijnt dan voor anderhalf tot twee maanden in de gis tingsruimte en wordt dan overgepompt in eiken vaten waarin het sap dan nog een Appeloogst Dat de wijnproductie een zeer vermoeiende aangelegenheid is, is een ervaring waar de da mes inmiddels ruimschoots over mee kunnen praten. De appeloogst kwam zojuist bin nen en dat betekent hard aan pakken. Twee vrachtwagens vol goudreinetten stonden en kele weken geleden op de stoep om 'gelost' te worden. Drie vrachtwagens zijn nog in aantocht, samen goed voor zo'n 12 ton appels. „Dat was jaar moet rijpen. Ook de laat ste handelingen als etikette ren en bottelen doen wij met de hand". Over deze appel wijn vertelt Louise: „Als je zoals wij, geen smaakstoffen toevoegt moet je door een evenwichtige combinatie van zoete en zure appelen de juiste zuurgraad vinden". Omdat Jook en Louise geen sulfiet gebruiken moeten ze extra op een goede hygiëne letten. Om de bacteriën te do den worden van tijd tot tijd de houten vaten uitgezwaveld en intensief uitgespoten. „Wij werken dus heel schoon, zodat het ontbreken van sulfiet geen kwaad kan. Als er trouwens bacteriën zouden ontwikke len, zie je dat onmiddellijk. Dan vormt zich een schimmel laag. Maar dat is nog nooit gebeurd". „Zelfs in hele goede Franse wijnen zit sulfiet, alleen in mindere mate", vertelt Louise en vervolgt fel: „Er wordt te genwoordig zo ontzettend ge rommeld met wijnen, het is verschrikkelijk. Er wordt zelfs synthetische wijn ge maakt. Wist je dat er in Ne derland meer flessen Beaujo- lais Primeur worden verkocht dan uit Frankrijk worden ge ëxporteerd?" ook voor dót aspect meer tijd uittrekken, zal dat in de toe komst wel beter gaan", ver wacht Jook. Enkele café's en rstaurants zijn al met 'Hol land Natuurwijnen' in zee ge gaan. Zo kun je in Plan C en Café Lux al een lekker na- tuurwijntje bestellen. En in Den Haag loopt het nog beter, daar serveren verschillende restaurants en bistro's een glas rabarberwijn bij het eten. Dan haalt Louise een karaf warme kersenwijn tevoor schijn en schenkt een glaasje in. En inderdaad, de wijn heeft een heerlijke smaak. „Deze 'gloeiwijn', zoals wij hem noemen is heel geschikt J voor de komende december- maand. Het recept is: kersen- 3 wijn met een beetje vanille- j! suiker, het vocht van een Hal ve sinaasappel, kruidnagel en kaneel verwarmen tot onge veer 70 graden. Voo.r meer informatie over de verkoop van Holland Natuur- j wijnen, tel. 4334171. De prij zen variëren van f 8.95 voor j appelwijn tyot f 18.95 voor de 1 'methode champenoise'. Sceptisch Jook Aartsen en Louise Holland De officiële wijnhandel rea geert nogal wisselend op het initiatief van het duo. Sommi ge handelaren staan er nogal sceptisch tegenover. Anderen daarentegen zijn heel enthou siast. In een paar zaken in Rotterdam liggen de kersen- en appel- en rabarberwijnen 1 uitgestald. „Maar als we Twee kerstrecepten: Parelhoen en kersenwijn Parelhoen schoonmaken en in stukken verdelen, kruiden, aanbraden en verder gaar laten worden in de oven, de pan blussen met de kersenwijn. Dan een zoet-zure saus berei den met siroop van kersen, azijn, kersenwijn, tomatenpu ree en bruine saus; inkoken en over de gare parelhoen gieten. Garnituur van kersen en waterkers. Saus eventueel bijbinden met boter. De parelhoen kan worden vervangen door eend, fazant, konijn, kip, tournedos of oesterzwam men. Appelsorbet met manogsaus 500 gram zachtzure appels, halve liter appelwijn, sap van 1 citroen, 120 gram suiker, stukje kaneel en 2 mango's. Appels schillen en zonder klokhuis, gesneden in stukken, met de wijn en citroensap, suiker en kaneel koken, 3 minuten op laag vuur laten pruttelen. Kaneel verwijderen, pureren. Goed laten afkoelen en niet te hard bevriezen. Mango's schillen, ontpitten en het vruchtvlees pureren. Koelen.

De Havenloods | 1986 | | pagina 5