DE HAVENLOODS Randgroepjongeren vooral in Oost en Nieuwland krant Schiedams Nieuwsblad VOORDEEL AKTIE- Visrokerij in bestaan bedreigd Problemen onder meisjes moeilijk op te sporen Bijspijkercursus voor volwassenen Eén uur storing voor duizend PTT-abonnees Buren klagen over stank en rook Autobiografie van een komiek 3 Paar nu 7.95 Kinderen zetten wijk te kijk Gospelavond Bevroren schillen IN Activiteiten FNV- vrouwen The Ditch Buitenlands affiche informatieve video's Salon van de Maassteden Directie Revalidatie Computerclub Herdenkings penning voor Molukkers Thriller voor Juventus-A EDITIE P, DONDERDAG 29 JANUARI 1987, 36e JAARGANG NR. 4 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM Bewoners en omwonenden van de Lange Haven hebben in samenwer king met de WD-raadsle- den Gerard Verhulsdonk en Piet Prins en de Zuidhol landse PvdA-gedeputeerde Hans van der Vlist een comi té opgericht om de visrokerij van Geerlings voor de on dergang te behoeden. Aan leiding is een bezwaar schrift dat de buurman, de architect Ben van Dop en de Schiedamse Bouwonderne ming bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond in dienden over de stank- en rookoverlast. Het zou niet meer te verdragen zijn. Vol- A1 eerder werd over de stank, die de rokerij veroor zaakte, bij de gemeente ge klaagd. Maar de plaatselijke autoriteiten zagen hierin geen aanleiding om in te grijpen en Geerlings kon zijn métier dus blijven uit oefenen. Nu dat Milieube heer ingeschakeld is liggen de zaken anders. Volgens een brief van deze dienst aan Geerlings is zijn hinderwet vergunning in hoge mate ge dateerd en voldoet niet meer aan de huidige eisen. Deze schrijven voor dat er een on afgesloten spouw van 22 centiïheter aanwezig moet zijn. Dit is niet het geval, ook de schoorsteen voldoet niet aan de eisen. Volgens de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond is het duidelijk 'dat in deze toestand niet kan worden berust'. Om zijn vegunning te behouden moet Geerlings de nodige maatregelen tref fen. Dit kost echter zoveel dat eraan getwijfeld moet worden of dit wel op te brengen is. Wordt de roke rijhouder ertoe gedwongen die investeringen te doen, dan is het einde van het be drijf in zicht. Het comité wil dit voorkomen en steunt Geerlings met raad en daad. SCHIEDAM De Neder landse film 'De kkkomediant' van regisseur Casper Ver- brugge wordt morgen, vrijdag 30 januari bij de Filmclub ge draaid. In de hoofdrol is Freek de Jon ge te zien. De film is een auto biografische schets van het le ven van een komiek. Tegen zijn bedoeling in oogst hij zeer veel succes. Hierdoor moet hij zijn eigen identiteit zoeken en zien te behouden. De film begint om 21.30 uur, de zaal is vanaf 20.30 uur ge opend. Donateurs van de Filmclub betalen 4 gulden voor de toegang. Donateur worden kost 5 gulden per sei zoen, inclusief de toegang voor de eerste film. De Film club is te vinden in gebouw de Teerstoof in de Nieuwstraat. 3 Paar tennlssokken. Prima vochtopnemende sok met katoenen bad stof zool. Van 80/20% katoen/polyamide.Maten 35 t/m 46. In wit met gekleurde ringels. Een koopje op de kousen- afdeling. 3 Paar van lA^SCTvoor zolang voorradig SCHIEDAM— Kinderen uit de wijk west zijn bezig met het maken van een tentoon stelling onder de titel 'Ken je eigen wijk'. Alle kinderen kunnen hieraan nog deelnemen, door een teke ning, schilderij, een foto of een kranteartikel over de wijk west voor 1 maart bij de Erker in te leveren. De inzendingen worden van 11 maart tot 1 april in wijkcentrum De Erker tentoongesteld. Voor de beste inzendingen worden drie prijzen uitge reikt. De eerste prijs is een kindercursus van twee maan den, de tweede prijs een te- kenblok en een set viltstiften is de derde prijs. SCHIEDAM 'De Vrijge- kochten' uit Tiel en 'Mainstre am' uit Leiden zijn de twee gospelkoren die zondag 15 fe bruari optreden tijdens een gospelavond in de Havenkerk van de Johan Maasbach We reld Zending. Ook verlenen verschillende solisten en duo's hun medewerking. Gesproken wordt door de evangelist Hol der. De gospelavond begint om 19.30 uur. De toegang is gratis en iedereen is welkom. SCHIEDAM Door de aan houdende vorst heeft schille- man Stoop besloten het opha len van schillen in de wijken tijdelijk op te schorten. De aardappelschillen dreigen door de strenge vorst te be vriezen, waardoor ze voor de koeien niet meer te eten zijn. SCHIEDAM Uit een on derzoek naar randgroep jongeren in Schiedam blijkt dat de problemen zich voornamelijk voor doen in Schiedam-Oost en in Nieuwland. Een rand groepjongerenproject moet zich volgens de onderzoe kers dan ook hoofdzakelijk op deze wijken richten. Een dergelijk project moet aandacht schenken aan drie belangrijke gebieden: ontmoeting en recreatie, dienst- en hulpverlening en alternatieven en bege leiding met betrekking tot werk en school. Het onder zoek werd verricht door medewerkers van de sectie sociale pedagogiek van de Vrije Universiteit in Am sterdam. Met name in bepaalde delen van Schiedam-Oost is er, zo blijkt uit het onderzoek, spra ke van een randgroeppatroon dat zich over verschillende straten uitstrekt. Het afmaken van een opleiding vinden veel jongeren uit deze groep niet zo belangrijk. Het hebben van een vaste baan bleek eerder uitzondering dan regel te zijn. Volgens het rapport houdt, iedereen in de buurt zich staande door op een eigen wij ze wat te handelen en bij te verdienen. Jeugdige school verlaters belanden vaak in het grijze of zwarte circuit, waar in het niet zo nauw met de Uitgekookter De onderzoekers ontdekten dat jongeren pas wanneer zij ouder worden en bijvoorbeeld gaan samenwonen of trouwen 'uitgekookter gaan opereren en niet meer al te grote risico's nemen'. Dit wil overigens niet zeggen dat hun carrière zich dan langs officiële wegen af speelt. Geschat wordt dat Oost tussen de 95 en 110 rand groepjongeren telt. In Nieuwland ligt de schatting tussen de 55 en 80. In deze wijk is de problematiek veel minder in bepaalde gedeelten van de wijk of straten gecon centreerd. Alladin heeft in Nieuwland de functie van 'thuishaven' voor deze jonge ren. Bij randgroepjongeren gaat het in de meeste gevallen om jongeren, die hun opleiding niet hebben afgemaakt, lang durig werkloos zijn of hooguit af en toe een baantje hebben en in het illigale circuit ver zeild zijn geraakt. Met name in Oost worden al te grote uit wassen in de richting van het illegale circuit geremd door de sociale controle van de buurt. In Nieuwland komt deze pro blematiek veel meer verspreid voor, omdat de sociale contro le van de buurt nagenoeg ont breekt. Drempel 0 Jongens manifesteren ach meer in straatgroepen dan meisjes. hoeft is de buitenlandse. Deze jongeren verkeren vaak in een isolement, omdat voor hen de drempel naar voorzieningen die kansen op een baan geven nog altijd hoog blijkt te zijn. In tegenstelling tot de Neder landse randgroepjongeren glijden met name de Turkse jongeren minder snel af naar het illegale circuit. Als oor zaak hiervan wordt gegeven de hechte en georganiseerde Turkse gemeenschap, waar door de controle op het doen en laten van de jongeren groot is. Uit het onderzoek is ook ge bleken dat er in Schiedam meer randgroepjongens dan - meisjes zijn. Dit heeft onder andere te maken met het feit dat jongens zich meer in straatgroepen manifesteren dan meisjes. Dit betekent ech ter wel dat de problemen van de randgroepmeisjes moeilij ker op te sporen zijn. Tevens zijn de .onderzoekers van me ning dat de randgroepproble- matiek onder meisjes minder voorkomt dan onder jongens. Volgens hen heeft dit te ma ken met het feit dat meisjes gevoeliger zijn voor sociale controle van thuis en andere remmende factoren die met name in de sfeer van sociale contacten liggen. Hierdoor zouden zij minder snel dan jongens maatschappelijk af glijden en verzeild raken in het criminele circuit. Dit wil echter niet zeggen dat de pro blematiek onder meisjes niet voorkomt. „Er zou zelfs opgemerkt kun nen worden dat wanneer de traditionele bindingen een maal worden losgelaten, het hek ook echt van de dam is. Vormen van prostitutie zware psychische problemen, over matig medicijn- en alcoholge bruik en een hardnekkig on vermogen om zich uit een der gelijk patroon los te maken zijn dan veelal kanten van één en dezelfde medaille", aldus het rapport. A Als elfjarige mocht Joop Snoep slechts zestig meter hardlopen. Vijftig jaar later haalt hij de scha de in en loopt 17 ma rathons per jaar. De schrijfster Ma rijke Hoeweler is zaterdag is gast in het Videocafé. ^0 Scholen maken steeds meer ge bruik van de School- 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM De Vrouwen- bonbd FNV organiseert woensdag 4 februari een och tend over het reilen en zeilen van de EHBO. Mevrouw Ver hoef van de vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken komt het een en ander vertellen. De le zing wordt gehouden in De 4 Molens aan de Nieuwe Dam- laan. Aanvang 10.00 uur. Dinsdag 17 februari maken de dames van de Vrouwenbond een excursie naar Keurkoop. De kosten bedragen 11 gulden voor leden van de bond. In dien er nog plaatsen over zijn, kunnen ook niet-leden aan de excursie deelnemen. Zij beta len 13 gulden. Opgeven kan voor 13 februari bij Riet de Kievith, tel. 42.62.057. SCHIEDAM Jazzcafé The Ditch aan de Korte Haven or ganiseert aanstaande vrijdag 30 januari een optreden van het Rob van Krefelt Trio. Al eerder was dit muzikale drietal in The Ditch te beluis teren tot grote tevredenheid van de aanwezigen. Op veler verzoek treedt het trio nog maals op. Aanvang 21.30 uur. Zaterdag 31 januari kunnen bebop liefhebbers hun hart ophalen bij de swingende klanken van het Lode wijk Bouwens en Marcel Karreman Quintet. Aanvang 21.30 uur. In tegenstelling tot voorheen worden er in de The Ditch voorlopig geen optredens op zondag vezorgt. SCHIEDAMVoor de aan kondiging van informatieve videoprogramma's voor mi granten in Schiedam heeft de gemeente een affiche laten ontwerpen. De videoprogram ma's zijn bij de buitenldhdse koffiehuizen en migrantenor ganisaties in de stad te zien. Deze instellingen kunnen het affiche gebruiken om ver schillende onderdelen uit de programma's extra onder de aandacht van hun publiek te brengen. Het affiche is ont worpen door de grafisch ont werper Hans van der Sloot. De videoprogramma's worden gemaakt door TV-mozaïk, een omroeporganisatie voor bui tenlanders in de Rijnmond. De verspreiding van de videoban den via plaatselijke koffiehui zen en verenigingen gebeurt door de gemeente Schiedam. Iedere maand ontvangen in stellingen een nieuw Turks of Marokkaans videoprogram ma. De gemeente heeft het af fiche laten maken, omdat de instellingen hierdoor een gro ter publiek attent kunnen ma ken op de uitzendingen. Indertijd heeft de gemeente voor een verspreidingsnet voor videoprogramma's geko zen, omdat relatief veel mi granten met name Turken en Marokkanen niet kun nen lezen of schrijven. Het be reik van videomateriaal is daarentegen onder deze groe pen erg hoog. 0 De tentoonstelling 'Salon van de drie Maassteden wordt i Stedelijk Museum in Schiedam gehouden. WATERWEG/NOORD Beeldende kunstenaars uit de maassteden Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis kunnen drie van hun werken inzenden voor de tentoonstelling 'Salon van de drie Maassteden', die van 27 februari tot 30 maart gehouden wordt. Een toelatingscommissie, be staande uit mevrouw Hir- schel-Hoeufft namens de Ar totheek Vlaardingen, me vrouw Janse namens het Ge meentemuseum Maassluis, twee beeldende kunstenaars van buiten de drie gemeenten en Paalman, directeur van het Stedelijk Museum Schiedam zullen de ingezonden werken beoordelen, Beeldende kunstenaars, dié voor deze tentoonstelling in aanmerking willen komen en geen uitnodiging hebben ont vangen, kunnen zich wenden tot het Stedelijk Museum in Schiedam, telefoon 010- 4269066. f SCHIEDAMVolwassenen, die hun kennis van de Neder landse taal en rekenen willen ophalen en vergroten kunnen binnenkort terecht bij de cur sus 'Volwassenen op Herha ling' die in clubhuis Oost ge geven wordt. Over deze cursus is woensdag 4 februari om 10.00 uur een informatieoch- DELFT De Stichting Reva lidatiecentrum Delft en om streken krijgt een nieuwe di recteur, de heer J.W.M. Borg- steede op 1 maart komt hij in dienst. Hij treedt in de plaats van de heer A. van Dijk, aan wie per 1 januari van dit jaar eervol ontslag is verleend wegens de aanvaarding van een nieuwe functie in Amsterdam. Op vrijdag 13 februari is er een informele receptie om af scheid te nemen van de ver trekkende algemeen directeur en kennis te maken met zijn opvolger. De receptie is van 15.30 tot 17.30 uur in de kan tine van het Revalidatiecen trum, Reinier de Graafweg 1 te Delft. De cursus biedt een lespro gramma, waarin de nadruk vooral ligt op taal en rekenen. Het tempo en de inhoud van de lessen worden afgestemd op de mogelijkheden en inte resse van de deelnemers. Bij voldoende belangstelling kan de cursus uitgebreid worden met de vakken geschiedenis, maatschappijleer, aardrijks kunde of biologie/milieu. 'Volwassenen op Herhaling' 'wordt wekelijks gegeven op maandagochtend van 9.15 tot 11.30 uur en start op maan dag 9 februari. De kosten be- dra gen 10 gulden inschrijf geld en verder wekelijks 1,50, inclusief koffie. Aanmelden kan telefonisch bij Elske Geleedst op maan dag, woensdag en donderdag onder nummer 47.35.435. SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker in de Jan van Avennestraat is onlangs een spectrum computerclub opge richt. De bijeenkomsten wor den iedere vrijdagavond van 19.30 tot 22.00 uur gehouden. De contributie bedraagt 5 gul den per maand. VLAARDINGEN— Duizend Vlaardingers hebben zaterdag gedurende één uur de telefoon niet kunnen gebruiken. Door een kleine storing in de PTT- centrale konden deze abon nees niet gebeld worden. Vol gens een woordvoerder van de storingsdienst ging het hier om een 'heel kleine storing'. Een week daaraan vooraf gaand waren ook al wat pro blemen met de 460- en 435- nummers in Vlaardingen. Meer informatie over deze storingen is moeilijk te ver krijgen. Bij 007 kan men de journalist van deze krant na diverse pogingen toch niet doorverbinden met de chef omdat de lijn 'dan anders ver breekt..' Via een ander telefoonnum mer zegt de ambtenaar slechts 'alleen te weten dat de zaak is opgelost'. Verdere navraag leert dat het aantal 'bundels in Vlaardingen is uitgebreid, waardoor moeilijkheden ont stonden in de verkeersafwik keling'. Het blijkt dat de capaciteit van de Vlaardingse centrale medio januari met dertig pro cent is uitgebreid. Het kan zijn dat sommigen daardoor wat moeilijk te bereiken wa ren. Inmiddels zijn de werk zaamheden beëindigd. SCHIEDAM Ter gelegen heid van het feit dat de eer ste Molukkers 35 jaar gele den naar Nederland kwa men, reikt burgemeester heeres maandag 2 februa- een herdenkingspenning uit aan dertien in Schiedam wonende Molukkers van de eerste generatie. De uitreiking vindt plaats om 11.00 uur in de Grote Zaal van het Stadhuis. VélTmeijer Frankie goes to Korte Hoogsfroot 22 Rotterdam (010) 4 14 60 73 SCHIEDAM Gelijk een thriller, dat was de laatste competitiewedstrijd tussen de A-jeugd van Juventus en kop loper Alexandria. De Schie dammers stonden op twee punten en moesten minimaal gelijk spelen om een promo tiewedstrijd zeker te stellen. Het werd meer. De door Peter Snel geleide Schiedamse formatie kwam namelijk in een zinderende slotfase tot een 77-75 zege. Cadeau kregen ze het echter niet. De ploeg kwam lang zaam uit de startblokken (4- 10), herstelde zich (met snelle aanvallen en breaklopen) naar 22-10 en ging rusten met een geruststellende 47-33. Alexandria pakt vervolgens agressief het initiatief, begon full court man-to-man, maar slaagde er aanvankelijk niet in om Juventus'voorsprong aan te tasten. Pas toen de Schiedamse Jongeren de teu gels lieten vieren kwamen ze langszij en gingen voorbij (73- 75). Door een rake strafworp en een goede rebound van Martin van Dijk stelde de thuisclub in de laatste twee minuten alsnog de winst vei lig. Bij Juventus werd Janco- vic (met 17) topscorer. Stolk was goed voor 16 punten,

De Havenloods | 1987 | | pagina 1